Středa 21. říjen 2020 04:40
reklama
Capital.com
reklama
Purple MT4
reklama
Ceska mincovna

Když Kofole hořkne chuť

30.08.2017 08:10  Autor: Globtrex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Společnost Kofola uvádí na trh malý balík akcií a po 20 měsících jej ještě výrazně zmenšuje.

Postup společnosti Kofola markantně snižuje šance na nabití stability a předvídatelnosti titulu ve v potravinářském oboru na pražské burze. Situace může být ovlivněna u drobných akcionářů i za pomoci nájezdu konkurence. Pokud se majitelé společnosti rozhodnou prodat část akcií na burze, pak také mohou s jistotou počítat s tím, že kromě peněz získaných od investorů získají ještě další benefit v formě publicity zdarma. V českých útlých podmínkách je to obzvláště citelně znát.

Pražská burza

Tuzemská burza je dost chabá a chudá zároveň. Každý přírůstek je pokaždé uvítán s velkým ohlasem doprovázen mnoha články, analýzami momentální kondice dané firmy a probíhajícími rozhovory s vedením, mluvčími a majiteli. Každá novinka či spekulace mají opravdu zaručenou pozornost. Dostatečně zdatně zatím s tímto aktivem dokázali pracovat majitelé Kofoly. Jiní výrobci nápojů, potravin, a dokonce i jiného spotřebního zboží na Pražské burze nejsou, snad až na výjimku specifického Stocku, který a ale pohybuje spíše na trhu v Londýně. Příběh o tradiční značce, která vehementně dotírá na nadnárodní giganty, se zvládne prodávat zcela sám. Jakmile začaly přípravy na úpis akcií, Kofola se objevila ve všech médiích zcela zdarma. Mediální přítomnost známé značky se takto v měsících před veřejným úpisem akcií zvýšila hned 2x a to mělo hodnotu až 13 milionů korun.

Sladké začátky a trpké konce

Poměrně vysoká upisovací cena sice naznačovala, že by zisk firmy Kofola měl růst, ale to se zatím nepotvrdilo, a že na trh šla omezená část akcií, asi 1/15 celkového počtu. Společnost ještě stále není velký podnik, i když roste, proto je hodnota částky ve stamilionech korun. Velké investory to vyřadí ze hry, protože se pro ně s tak drobnými částkami operovat nevyplatí. Na burze nyní vede pocit, že je lepší malý úpis než žádný úpis. Současní majitelé společnosti Kofola, rodina Samarasových a finanční investor Enterprise Investors deklarovali, že nabídnou k odkupu také další akcie. Nyní jde ale o opak, většina akcií z trhu zmizí, protože je koupí dceřiná firma Kofoly ve Slovinsku. Nabízí vyšší cenu, než je současný kurz, ale i s při započtením dividend je to mnohem méně, než kolik její zájemci při úpisu zaplatili. Při ponechání akcií bude likvidita ještě horší, než je nyní. Drobní akcionáři si za důvěru a peníze vložené do firmy zaslouží vědět, co je čeká. Kofola by měla také chtít, aby se proti ní publicita neobrátila.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kdy odzvoní tržním strašákům?
  Trh už dlouho trápí dva strašáci: brexit a obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní by se jich však konečně mohl zbavit. Otázkou potom zůstává, zda trh už tuto možnost nacenil a zda zbývá ještě nějaká rezerva, která by mohla vyvolat silnější příklon k riziku.
 • Kdy přijde ekonomická krize? Společnosti hlásí rekordní tržby.
  I když se stále mluví o nastupující krizi, mnoho společností hlásí rekordní tržby. Společnost Amazon, Alza či Mironet jsou určitě v plusu. Vánoční tržby vyšly nad očekávání dobře.
 • Kdy přijde recese na akciových trzích
  Mnoho lidí, investorů, finančních poradců i analytiků přemýšlí, zda se již blíží recese, a pokud ano, kdy asi přijde. Akciové trhy rostou již rekordně dlouhou dobu. Současný vzestup trvá v USA již 9 let a v ČR 5 let. Je jen otázkou času, kdy to celé spadne dolů.
 • Kdy se Trump pustí do Íránu? Závěr týdne je o bezpečnostních hrozbách i nových datech, nálada je zatím špatná
  USA skrze svého ministra zahraniční přímo obvinily Írán z útoků na tankery v Ománském zálivu, a to na základě zpravodajských informací. Další země zůstávají opatrné ve vynášení soudů a chtějí incidenty nejprve vyšetřovat. O čem lze ale těžko pochybovat, je vyhrocení napětí v oblasti. Podle nás je otázkou času, než se do hry vloží Donald Trump. Americký prezident přitom už dříve volil vůči Íránu velmi tvrdá slova a také nyní bychom čekali razantní hrozbu použitím vojenské síly. Aktuální vývoj cen ropy, které lehce korigují včerejší nárůst, tak nemusí dlouho vydržet. Vyhrocení bezpečnostní situace by navíc neprospělo celkové náladě na trzích, takže pro akcie, snad s výjimkou producentů energií, jde o negativní riziko.
 • Kdy skončí oslabování koruny Českou národní bankou?
  Kurzový závazek České národní banky (ČNB) je s námi už více než tři roky. Česká měna nesměla a stále nesmí posílit pod 27 korun za euro. Když se banka pro jeho zavedení rozhodla, česká ekonomika byla v úplně jiné situaci, než je dnes. HDP klesalo a hrozil také pokles spotřebitelských cen do deflace. Přestože oslabení koruny se setkalo s odporem veřejnosti a dodnes je krajně nepopulární, tak ve své době mohlo dávat smysl.
 • Kdy skončí QE? Konsensus na Wall Street chybí, stejně jako ve Fedu
  Bilanční suma americké centrální banky se v předchozím týdnu přehoupla přes hranici 3 bilionů USD. Nafukování začalo ...
 • Kdy Trumpománii zastaví silný dolar?
  Povolební lavina v podobě raketového růstu amerických úroků a posilujícího dolaru se valí dál. Včera sice nastoupený trend trochu přiživila Janet Yellenová svým varování před brzkým zvýšením sazeb Fedu, ale jinak má vše na svědomí vítězství D. Trumpa, a to v kombinaci s totálním ovládnutím Kongresu ze strany Republikánů. To totiž nabouralo drtivou většinu úvah o tom, jak bude vypadat hospodářská politika USA v roce 2017 a dále. Málokdo počítal s tím, že by se po amerických volbách dostala k moci strana, která by tak snadno mohla táhnout za jeden provaz v otázce fiskální expanze. Dokonce, i kdyby v Bílém domě usedla Hillary Clintonová a Kapitol zcela ovládli Demokraté, tak perspektiva na fiskální stimul v následujících letech by nebyla tak růžová jako v republikánském ražení.
 • Kdy ukončí ČNB svůj kurzový závazek?
  Česká republika je díky České národní bance od roku 2013 zemí, která tak trochu má i nemá euro. Má jej proto, že je na něj česká měna od roku 2013 na úrovní 27 kč v podstatě zafixovaná a nemá jej proto, že samozřejmě není členem eurozóny a může se kdykoli vrátit zpět k free float režimu. K tomu kdy ČNB svůj závazek opustí se banka čas od času vyjadřuje a její poslední vyjádření zatím zní tak, že rozhodně ne letos a pravděpodobně někdy v polovině příštího roku. Bloomberg se na stejnou otázku zeptal několika ekonomů a podle jeho průzkumů trh ČNB zatím docela věří.
 • Kdy začne ECB s utahováním měnové politiky?
  Není tomu dávno, co médii proběhly zprávy o tom, že se uvnitř ECB začíná pomalu rozebírat téma ukončení programu kvant...
 • Kdy začne slabá koruna pomáhat?
  Růst české ekonomiky v průběhu loňského závěrečného čtvrtletí zrychloval a dosavadní dílčí měsíční data naznačují, že tento trend...
 • Když se dva perou, firma se směje... aneb kdo na tomto trhu kupuje a jak na tom vydělat
  Američtí investoři již v letošním roce prodali akcie za 80 miliard dolarů, zatím...
 • Když s inflací je taková zábava...
  Výklad týkající se inflace je zábava. Většina z těch, kteří se dříve nikdy nevěnovali makroekonomii, je překvapena, k...
 • Když teorie nestačí
  Přijde Vám, že po desítkách hodin strávených u grafů nejste dostatečně efektivní a stále nedokážete z burzy odnášet finanční prostředky? Teorii máte přesně nastudovanou, ale i přesto si v praxi nejste jistí, zda děláte věci správně? V tom případě není nic jednoduššího, než sledovat někoho z praxe, kdo dokáže dlouhodobě úspěšně aplikovat své myšlenky a trading je pro něj každodenní rutina. Přesně takový je Live Trading Ondřeje Janaty, který jde každé úterý s kůží na trh a v průběhu 30 minut zanalyzuje pomocí technické analýzy hlavní měnové páry a v přímém přenosu hledá obchodní příležitosti ke vstupu do obchodu.
 • Když už jsme teď všichni na jedné lodi, mohli bychom prosím popojet?
  Klíčovou událostí ve třetím a čtvrtém kvartálu bude totální selhání politiky centrálních bank, které se snažily o vylepšení...
 • Keď akcie strácajú na hodnote, zlato obnovuje dôveru investorov
  Zlato. Drahý kov, ktorý všetci veľmi dobre poznáme. Kým ešte v septembri bojovalo s nedôverou investorov, za posledný mesiac sa situácia otočila. Hodnota tohto drahého kovu začala rásť v dôsledku neistoty vyplývajúcej z viacnásobných poklesov akciových trhov. Investori sa tak po niekoľkých mesiacoch odklonu predsa len opäť uchyľujú do bezpečného prístavu, ktorý tento drahý kov predstavuje v období neistoty na trhu.
 • Keď Británia zotrvá v EÚ, EURGBP sa môže dostať k 0,7 a GBPUSD k 1,6
  Popri tom, že kedy FED najbližšie dvihne sadzby, je v súčasnosti najväčšou otázkou, aký je potenciálny rozsah pre pohy...
 • Keď budú PIGS lietať...
  PIGS na rok 2008 nezabudneEurópski lídri sa v súčasnosti sn...
 • Keď centrálna banka nevie byť „nezodpovedná“
  Japonská centrálna banka Bank of Japan (ďalej BoJ) zverejnila minulý týždeň svoj nový plán, ako bojovať s defláciou. Po prvé plánuje cieľovať celú výnosovú krivku (to znamená že chce ovplyvňovať krátko-, stredno- a aj dlhodobé úročenie). A po druhé dala prísľub, že bude nezodpovedná. To znamená, že plánuje prekročiť svoj inflačný cieľ. Čo sa týka prvého bodu, celú výnosovú krivku ovplyvňovala skrz nákupy dlhopisov rôznych splatností už doteraz, a to bezúspešne (inflácia je aj tak záporná). A tak nevidím dôvod, aby sa niečo zmenilo len kvôli tomu, že sa k tejto politike otvorene prihlási.
 • Keď chcú ľavicové strany väčší štát, nemali by kradnúť
  V mojej nedávnej recenzii na knihu Veľká Stagnácia od Tylera Cowena som písal o téze, že veľkosť štátu je závislá od t...
 • Keď Japonsko hrozí matom
  Svet nebol nikdy tak závislý od centrálnych bánk ako v súčasnosti. Nie je to iba fráza, realita tejto myšlienky sa prejavila v piatok panikou, ktorá tu nebola mesiace. Jej vysvetlenie si však vyžaduje hlbšie znalosti trhu dlhopisov. Preto sa neváhajte pod článkom pýtať na nejasnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com