Sobota 07. prosinec 2019 23:25
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Admiral Markets SE
reklama

Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků

30.05.2017 10:06  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Vážení obchodníci,

politické prostředí zůstává v Evropské unii tubulentním, zatímco se Velká Británie připravuje na volby do parlamentu, které se uskuteční dne 8. června.

Pro Brity to byl celkem volatilní rok. Rozhodli se vystoupit z EU, rozhodnutí referenda v červnu minulé roku bylo těsné (51.9% - 48.11%).

Ale jak se dostala Velká Británie do tohoto dalšího kolotoče (Parlamentní volby 2017)?

Dnešní článek shrne přehled o klíčových rozhodnutích, která vedla k tomuto historickému momentu. Nezapomeňte, že budou následovat další články, ve kterých zanalyzujeme potenciální dopad voleb na finanční trhy předem i po volbách.

Obchodní platforma

Konzervativci vs. liberálové

Aktuálně jsou ve Velké Británii dvě dominantní politické strany, strana konzervativců a strana liberálů. Tyto dvě strany si v podstatě přehazují moc již desítky let.

Nedávná historie ukázala převahu v moci pro obě strany - konzervativci i liberálové. Tady je malý přehled:

 1. 1979-1997: Strana konzervativců. Toto období je známé tím, že se skládalo z třech za sebou jdoucích vítezstvích Margaret "železné lady" Thatcherové.
 2. 1997-2010: Liberálové. Pochod Tonyho Blaira k vítězství v roce 1997 začal jeho dlouhé období dominance. Tato strana zůstaka u moci až do roku 2010.
 3. 2010-2017: Strana konzervativců. Politická houpačka se přehoupla zpátky ke konzervativcům v roce 2010, kdy zvítězil David Cameron a spojil se s leaderem liberálních demokratů Nickem Cleggem.

V parlamentních volbách v roce 2015 zvítězil znovu David Cameron a tentokrát s mnohem lepšími parlamentními podmínkami, které překročily práh 326 sedadel potřebných k získání většiny. Nick Clegg a liberální demokraté, kteří ztratili 49 z 57 sedadel, již nebyli potřeba.

UK elec.png

Zdroj: Obrázek z Wikipedie zobrazující oblíbenou volbu strany v Parlamentních volbách ve Velké Británii, 1832-2005.

Slib z roku 2013, který vedl k Brexitu

V roce 2012 předseda vlády David Cameron stále odmítal refendum volající po britském členovi EU, nicméně v roce 2013 pod tlakem od jeho vlastních ministrů a s formováním nezávislé strany UKIP (United Kingdom Independence Party), byl Cameron donucen učinit následující osudný slib v rámci kampaně:

Pokud bude strana konzervativců znovu zvolena v roce 2015, dojde k referendu, zda zůstat či odejít z EU.

Další vítězství Davida Camerona odstartovalo lavinu změn. Naprostá většina konzervativců znamenala povinnost vyplnit slib a rozhodnout o tom, zda Britové zůstanou v EU, či nikoliv.

Co je důležitější, jeho vyjednávání v rámci EU a celého členství bylo testem v referendu, které se konalo v červnu roku 2016.

Předseda vlády Cameron zvládl vyjednat několik změn týkajících se členství Brátínie v EU, ale většina britské populace (51.89%) se ve veřejné volbě rozhodla pro odchod z EU. Zbývající část voličů (48.11%) tak byla poražena o pohých 3.78%.

Ačkoliv mělo referendum povahu výstrahy či upozornění, politický konzensus ve Velké Británii vedl k závaznému přijetí výsledku (žádná minimální účast či procento vítězství nebylo před volbami zmíněno).

Následoval politický chaos a David Cameron odstoupil z postu předsedy vlády a uvolnil křeslo pro nového nástupce.

Zdroj: Wikipedia, obrázek, který ukazuje volební výsledky v roce 1975, kdy se UK připojila k EU (nalevo) a v roce 2016, kdy volila pro vystoupení z EU.

Vznikly nové politické tváře

Theresa Mayová převzala vedení strany konzervativců a roli předsedkyně vlády dne 13. července 2016. Mayová bez jakýchkoliv pochybností podpořila zavedení finální vůle občanů.

Nová předsedkyně vlády trvdě pracovala na sestavení kabinetu s novými tvářemi a dokonce novými pozicemi. Například byl jmenován nový Tajemník Brexitu David Davis, pozice, která byla vytvořena pro vyjednávání s EU o Brexitu.

Nová předsedkyně vlády vyvinula právní kroky potřebné pro přípravu procesu Brexitu. Například musel parlament schválit rozhodnutí, o které bylo usilováno v březnu 2017. Spuštění článku 50, ke kterému došlo na konci měsíce, oficiálně započalo proces odchodu Velké Británie z EU.

Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017

Ačkoliv parlamentní volby nebyly potřeba až do května 2020, předsedkyně vlády Theresa Mayová navrhla termín v dubnu 2017. Tento návrh byl podpořen dvěma třetinami dolní sněmovny a návrh tak byl přijat. Mayová naznačovala, že tyto předčasné volby jsou "jedinou garancí a jistotou a zárukou bezpečnosti na další roky." *

Nadcházející parlamentní volby, které se uskuteční dne 8. června 2017, se budou zabývat několika problémy a tématy, do kterých bude patřit:

 • Odchod Velké Británie z EU, což bude nejspíše klíčovým tématem.
 • Nezávislost Skotska a budoucnost Británie.
 • Možná koalice, pokud strana konzervativců Mayové nevyhraje většinu.

Co se stane, zatím není známo. Nehledě na výsledek bude mít tento milník v politických událostech dopad na finanční trhy.

Sledujte naši stránku věnovanou tomuto tématu. Naleznete tam dynamické analýzy, aktuální tržní sentiment a více bezplatných článků a webinářů. Budete vědět všechno, co potřebujete k obchodování před, během a po britských volbách.

Dáme Vám několik tipů, jak obchodovat tyto volby a také budeme hlídat výsledky. Řekneme, jak by se daly zobchodovat.

Úspěšné obchodování přeje,

Chris Svorcik

Sledujte @ChrisSvorcik na Twitteru pro tržní novinky
Spojte se s Chrisem Svorcikem na Facebooku.

MT4 Supreme Edition

(*) "Mayová navrhuje předčasné volby dne 8. června". BBC. 18. dubna 2017. Staženo 18 April 2017.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Volatility report: Volatilita zůstává nízká. Podívali jsme se proto na rozdíl mezi spotovoou volatilitou a cenou futures na VIX
  Od našeho posledního volatiltiy reportu se situace na trzích a na volatilitě příliš nezměnila. Šance na hlubší korekci jsou podle nás stále malé a čekáme proto především na korekci technickou. Ani té se ale zatím nedostává a i když jsou americké akcie na historických maximech, důvodů k byť jen drobné korekci je stále velmi málo. Americký index S&P 500 proto zůstává v bočním trendu a celý tento týden to potvrzoval, když se rozdíl mezi týdenním high a low sotva přehoupl přes jedno procento. VIX index tedy nemá důvod k výraznějšímu růstu a proto zůstává i nadále na extrémně nízkých úrovních. Pokud si tedy znovu přečtete tento náš report z minulého týdne, získáte docela přesný obrázek o tom, jak na současnou situaci nahlížíme i dnes.
 • Volatility report: Volatilta je nejvýše od letošního února, po britském referendu by ale mohla znovu klesnout
  Minulý pátek jsme v našem pravidelném volatility reportu opět zvolili spíše opatrnou a vyčkávací strategii. VIX sice b...
 • Volatility report: Začíná být VIX znovu příliš nízko?
  Další týden se nám pomalu chýlí ke konci a nutno dodat, že se jednalo o týden, na který býci na akciovém trhu už delší dobu čekali. Akcie za sebou mají solidní růst a hlavně jsme konečně svědky výraznějšího snižování rizikových přirážek, které je velmi často doprovázeno klidným obdobím stabilního růstu. O tom zda se jej dočkáme i tentokrát ale zatím nejsme úplně přesvědčení. Je však pravdou, že k pokračování růstového trendu v tomto týdnu udělal S&P 500 významný krok, když konečně vystoupil z vlajkové formace, a to ne líným pohybem do strany, ale zajímavým breakoutem, který může být pro řadu býků čistě z technického hlediska velmi atraktivní pozvánkou do trhu.
 • Volatilná švédska koruna sa blíži k silnej rezistencii, vytvára sa priestor pre short EURSEK
  Švédska koruna je v posledných dňoch rozkývaná. EURSEK je od britského referenda v rastúcom trende, obchodníci zrejme očakávajú vyšší dopad BrExitu na Švédsko ako na EÚ. Koniec mesiaca je pre SEK volatilnejším obdobím, keďže prichádza z ekonomiky viacero dôležitých čísel.
 • Volatilní eurodolar, nárůst výnosů a nejasný směr akcií
  Americký HDP za 4Q celkově překvapil pozitivně díky investicím do vybavení, softwaru či výzkumu. Slabší, než se čekalo, však byla spotřebitelská poptávka, která koncem roku citelně zpomalila. Vedle toho vyšel chicagský průzkum podnikatelské aktivity, který se v únoru dostává velmi vysoko a zvyšuje šance na pěkný výsledek indexu ISM.
 • Volatilní období na českém devizovém trhu je zřejmě za námi
  Uplynulý týden byl na tuzemském devizovém trhu ve znamení vysoké volatility, kdy se kurz české měny pohyboval od jednoho extrému ke druhému.
 • Volatiltiy report: Spící obr se probral. VIX za sebou má jeden z nejzajímavějších týdnů v historii
  Máme za sebou týden, který dříve či později musel přijít. Jenom jsme nevěděli kdy. Po masivním lednovém růstu na trhy dorazila korekce, která byla mimořádná ne ani tak kvůli samotnému procentuálnímu pádu akcií, ale především kvůli míře růstů volatility. Akcie sice klesly během posledních pěti obchodních seancí o 8,5 %, i tak jsou ale stále poměrně drahé když se propadly pouze na úrovně z loňského listopadu.
 • Volatiltiy report: Spotový VIX na samotném dně. Short-VIX strategie znovu zisková
  Týden se nám pomalu nachýlil ke konci, takže nastal čas podívat se znovu na to, co se za posledních pár dnů změnilo ve světě implikované volatility. A že se tentokrát děly věci. Americký index S&P 500 začátkem týdne po roce prolomil historické maximum a zakončil včerejší seanci nad hranicí 2 160 dolarů. Pětidenní změna na amerických akciích nyní dosahuje 3,2 % a ještě lépe jsou na tom indexy v Evropě, které včerejší seanci zakončily s pětidenní změnou mezi šesti až devíti procenty. Technicky se po prolomení historického maxima na S&P500 pohybujeme v neprobádaných vodách. Momentum se ale zdá být poměrně silné a po téměř rok a půl trvající konsolidaci může být prostor k dalšímu růstu akcií stále otevřený.
 • Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků
  Vážení obchodníci,politické prostředí zůstává v Evropské unii tubulentním, zatímco se Velká Británie připravuje na vol...
 • Volby do parlamentu ve Velké Británii 2017: Přehled posledních volebních výsledků
  V roce 2012 předseda vlády David Cameron stále odmítal refendum volající po britském členovi EU, nicméně v roce 2013 pod tlakem od jeho vlastních ministrů a s formováním nezávislé strany UKIP (United Kingdom Independence Party), byl Cameron donucen učinit následující osudný slib v rámci kampaně:
 • Volby? Jaké volby? Akciové trhy se vracejí do zelených čísel
  Sotva otevřela Amerika a vypadá to, že prvotní šok z prezidentských voleb je více méně za námi. Poté co se evropské a americké burzy propadaly ještě brzy ráno o téměř pět procent se situace v odpoledních hodinách stabilizuje. Evropa je v některých případech zpátky v zelených číslech a růst začínají po otevření Ameriky také akciové indexy v USA.
 • Volby se blíží. Švédsko potřebuje lekci!
  Vítězem bude opět populismus a poraženým "samhället". Tento švédský výraz se často překládá jako "společnost", ale skutečný význam je "vycházet spolu". V současnosti Švédsko dělá pravý opak. Je rozděleno v otázce imigrace a jejího dopadu na "švédský model sociální demokracie" se štědrým státním blahobytem.
 • Volby ve Švédsku trhy nijak zvlášť nepotešily, mohlo to však být horší. Švédská koruna spíše posílí
  Prozatímní výsledky švédských voleb (poslední, zejména korespondenční hlasy budou sečteny ve středu) trhy tak úplně netěší, vše však mohlo z jejich pohledu dopadnout výrazně hůře. Pro trhy bylo klíčovou hrozbou, že Švédští demokraté získají ve volbách třeba až 25 procent hlasů. Takový podíl na výsledném hlasování jim přisuzovaly některé internetové průzkumy. Spekulovalo se i s tím, že nastane efekt, na který došlo roku 2016. Tehdy průzkumy nedávaly brexitu ani zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přílišnou šanci, nakonec bylo vše jinak. I před švédskými volbami se tedy spekulovalo, že výsledek Švédských demokratů může být citelně lepší, než nač ukazují průzkumy, neboť mnoho lidí si za volbu antisystémové síly „stydí“, a nepřizná ji dokonce ani v anonymizovaném průzkumu. Nakonec, jak je zřejmé po sečtení více než 99 procent hlasů, se tato obava ukázala jako lichá.
 • Volby v Itálii rozproudily život na trzích
  Parlamentní volby v Itálii skončily patovým výsledkem. Dle římského deníku Il Messaggero se vítězem stala „...
 • Volby v Německu - Začátek politického obratu, nebo „jen“ milník?
  Tento víkend bude důležitý pro Německo i Angelu Merkelovou. Ukáže se totiž, zda nejvlivnější žena Evropy držící opratě...
 • Volby v Řecku: plebiscit pro? nebo proti Tsiprasovi
  Volby do řeckého zákonodárného sboru, které se mají konat 20. září, jsou symbolické hned dvěma věcmi. Od listopadu 1920 to bude vůbec poprvé, kdy nebude kandidovat člen rodiny Papandreu. Strana Kinima (Hnutí), v jejímž čele stojí Jorgos Papandreu, se rozhodla nekandidovat poté, co v lednových volbách získala jen 2,5 % hlasů. To je jasná známka, že řecká politická elita potřebuje obnovit.
 • Volby v USA: Seminář Saxo Bank v Brně
  Vyjímečný seminář v Brně: 05. 11. 2012 - Zjistěte jaký vliv mohou mít výsledky voleb v USA na vaše investiční portfolio...
 • Voľby za nami, útesy pred nami, hladina dlhu stúpa
  Včera sme mali na trhu oneskorenú reakciu na Obamovo znovuzvolenie. Prečo nie je dobré (aspoň pre trh), ž...
 • Volcker (ekonomický poradca Bieleho domu a bývalý prezident FEDu)
  Očakávame výrazný pokrok v prijatí regulačnej reformy finančného systému už pred augustom.......
 • Volební pat v Itálii velí EUR/USD na ústup
  Včerejší italské volby vyústily v politický pat, který jako bouře zasáhl finanční trhy a prudce oslabil eu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets