Čtvrtek 18. duben 2024 05:53
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Investičná výnimka nie je zlý nápad. Pri dobre nastavených podmienkach

13.03.2017 09:53  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

V posledných týždňoch sa opäť začalo diskutovať o investičnej výnimke z dlhovej brzdy. Nie som nejaký fanúšik veľkých deficitov a dlhov. Výdavky na infraštruktúru však nie sú pri dobre nastavených pravidlách (k nim sa dostanem neskôr) vyhadzovaním peňazí von z okna, a preto ich nepovažujem za nejaký zlý nápad. A to minimálne kvôli kombinácii týchto štyroch dôvodov:

1) Slovensko je infraštruktúrne poddimenzované, to znamená, že investície do infraštruktúry majú veľkú šancu si na seba zarobiť. A pri aktuálnom lacnom dlhu na dlhopisových trhoch, to platí dvojnásobne. Nie je to možné porovnávať napríklad so stavbou mostov v Japonsku, cez ktoré prejde denne zopár automobilov.

Na to, aby si na seba investícia do infraštruktúry z hľadiska makroekonomických ukazovateľov zarobila, tak musí 1) vytvoriť v dohľadnej dobe toľko dodatočného HDP (napr. skrz nové investície v zaostalejších regiónoch, vyššiu produktivitu v doprave, úspory pri nákladoch na palivá, opravy vozidiel?), aby to po niekoľkých rokoch poslalo dlh k HDP späť na úrovne spred investície; 2) vytvoriť dodatočné daňové príjmy, ktoré vykompenzujú dodatočnú nákladu na obsluhu dlhu (súčasné nízke úrokové sadzby v tomto smere vytvárajú tú výhodu, že vyššie príjmy budú potrebné až neskôr v budúcnosti, kedy budeme pravdepodobne refinancovať lacný dlh za drahší, čiže tieto investície by mali viac času na zvýšenie daňových príjmov ako by to bolo pri vyššom úročení)

Samozrejme, toto nie je vhodná politika pre všetky krajiny. Čím kvalitnejšia infraštruktúra, tým menší je potenciál, aby si na seba zarobili. V grafe nižšie je môj vlastný index kvality cestnej infraštruktúry pre krajiny EÚ. Tvoria ho 3 ukazovatele – diaľnice (a rýchlostné cesty) na obyvateľa, diaľnice na kilometer štvorcový a skóre v kvalite cestnej infraštruktúry z indexu globálnej konkurencieschopnosti (Úroveň 10 predstavuje +2 smerodajné odchýlky od priemeru EÚ; úroveň 0 -2 smerodajné odchýlky):

index

Ako vidíme, v tomto indexe nám patrí v EÚ ôsme miesto od konca, čiže potenciál pre prínos je určite podstatne vyšší ako vo väčšine EÚ. Určite by investície do infraštruktúry neboli dobrým nápadom pre Španielsko, Cyprus či Portugalsko (ktoré sú na popredných pozíciách), aby si zlepšili vyhliadky pre ekonomický rast, pre krajiny z chvosta rebríčka to však neplatí.

2) Čo sa týka výšky cieľového dlhu k HDP máme najsilnejšiu dlhovú brzdu v EÚ (spolu s nami majú 50% HDP aj Maďari, tí sú však tejto méte na míle vzdialení). Keď to skombinujeme s ostatnými pravidlami (predovšetkým na deficit), tak taktiež patríme na čelo EÚ. Európska komisia zostavuje rebríček indexu sily fiškálnych pravidiel, v ktorom po Bulharsku patríme do skupiny siedmych krajín, ktoré tesne bojujú o druhé miesto (posledné vydanie je za rok 2014, medzitým už odpadlo Francúzsko, ktoré po garancii dlhov od ECB niektoré pravidlá vypustilo):

FRSI

Čiže, aj pokiaľ by bola prijatá investičná výnimka, tak by sme sa nejako výraznejšie v poradí neprepadli, stále by sme mali ostať medzi lídrami v rámci EÚ.

3) Slovensko je aktuálne v situácii, kedy dlhy k HDP a deficity klesajú, pričom dlh k HDP máme piaty najnižší v eurozóne. Žiadne fiškálne inferno by sa teda pri vyšších investíciách nekonalo, v tejto situácii je dokonca reálne, že by dlh k HDP aj pri investičnej výnimke z krátkodobého hľadiska nerástol, len by stagnoval, alebo klesal pomalšie (a z dlhodobého by šiel dole, kvôli dodatočne vytvorenej ekonomickej aktivite).

4) Od roku 2020 bude menej prostriedkov na infraštruktúru z EÚ. Keď tomu rozumiem správne, tak primárna motivácia investičnej výnimky je zvýšiť investície v aktuálnom programovacom období, v ktorom sa peniaze z EÚ takmer vyčerpali. Avšak pokiaľ by EÚ dala po roku 2020 k dispozícii ďalšie prostriedky (ktorých bude určite menej, už len kvôli BrExitu), tak by bolo hlúpe ich nečerpať kvôli dlhovej brzde, lebo bez nich bola stavba diaľnic podstatne vyššou záťažou pre rozpočet.

To by bolo k tomu, že prečo investičná výnimka nie je zlý nápad. Problém je taký, že existuje dôvodné podozrenie, že investičná výnimka môže byť použitá na obohacovanie určitej skupiny ľudí a že môže znížiť tlak vlády na konsolidáciu v iných oblastiach. A tu sa dostávam k tým dobre nastaveným pravidlám, o ktorých som písal v úvode. Rozumnými požiadavkami opozície za podporu výnimky by mali byť:

  1. A) Spoluúčasť na rozhodovaní o investičných projektoch (spolu s vetom), aby nebola stavaná predražená či zbytočná infraštruktúra (príkladom zbytočnej infraštruktúry je širokorozchodná železnica, alebo štvorprúdové cesty, tam kde stačia dva prúdy)
  2. B) Vytýčenie cieľových deficitov pre rozpočet bez investičnej výnimky, ktoré pokiaľ by boli prekročené, tak by sa automaticky alikvotne znižoval objem prostriedkov, ktorý môže môžu byť využité v rámci investičnej výnimky. To by malo zabezpečiť, aby vláda nezneužívala investičnú výnimku na spomalenie konsolidácie.

Záverom napíšem asi toľko, že sa tu nebavíme o vyhadzovaní peňazí von oknom ako napríklad pri vlakoch zadarmo, či nakupovaní vojenskej techniky, ale pri dobre nastavených pravidlách o zmysluplných investíciách, ktoré dokonca zo strednodobého hľadiska môžu mať na rozpočet a dlh k HDP pozitívny dopad. Bola by škoda, keby ideologické a politické spory spravili z celého Slovenska Banskobystrickú župu, kde sa na župnej úrovni takmer zastavila investičná aktivita.

Klíčová slova: HDP | Politika | ECB | ČEZ | EU | Portugalsko | Index | Daňové příjmy | Příjmy | HNonline.sk |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investice vrací úder
    Česká ekonomika zrychluje: Česká ekonomika vstoupila do fáze pozdní expanze a její ekonomický růst zrychluje. Letos by měl dosáhnout druhé nejrychlejší dynamiky za posledních deset let. Příští rok sice mírně zpomalí, ale zejména investiční boom ho stále udrží na velmi slušných úrovních.
  • Investice v roce 2018
    Někteří odborníci se domnívají, že je v současné době sázka na akcie příliš riskantní, protože jsou světové indexy blízko historicky nejvyšším hodnotám.
  • Investice v roce 2018
    Globální ekonomické oživení pokračuje a je silně synchronizováno napříč světovými regiony. Aktuálně tak probíhá nejsilnější globální ekonomický růst od globální finanční krize z let 2007-2009. Inflace zůstává slabá, pod inflačními cíli klíčových centrálních bank, a to i přes velice nízkou míru nezaměstnanosti napříč světovou ekonomikou. Klíčové centrální banky proto zůstávají opatrné a měnovou politiku budou normalizovat velice pomalu a graduálně.
  • Investice v roce 2019: TOP 5 vítězů a TOP 5 poražených
    Podle odvětví se v roce 2019 nejlépe investice zhodnocovaly v informačních technologiích, kde rostly o více než 50 %. Nejrůstovějším, díky 78% růstu, byl podsektor výroby telefonů, osobních počítačů, serverů a počítačových komponent. Ukazuje to analýza Olívie Lacenové, analytičky brokera TopForex.
  • Investice v závěru roku tradičně zrychlují
    Státní rozpočet za prvních jedenáct měsíců skončil v deficitu 38,6 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zhoršení salda o 19 mld. Kč. Zároveň se také jedná o nejhorší listopadový výsledek od roku 2014, kdy byl deficit téměř dvojnásobný.
  • Investice ZET: Nový pořad o investování v českém éteru
    Od pondělí 3. června 2013 mají drobní investoři možnost naladit na Rádiu ZET specializovaný pořad o investování...
  • Investice zrychlují zatímco daňové příjmy slábnou
    Státní rozpočet za prvních devět měsíců skončil v deficitu 21,0 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zhoršení salda o 5,6 mld. Kč. Zároveň se také jedná o nejhorší zářijový výsledek od roku 2014.
  • Investície do európskych startupov dosahujú nové rekordy
    Európske startupy by mali tento rok vyzbierať až 19 mld. USD na svoj chod, čo je nový rekord vo financovaní startupových spoločností. Uviedla to Britská venture capital firma Atomico. Investori vkladajú kapitál do nových európskych firiem aj napriek blížiacemu sa Brexitu, ktorý by mohol ohroziť technologický sektor v EU, ale aj v UK.
  • Investície do rozvojových krajín
    Rozvojové krajiny sú špecifické vysokým potenciálom ekonomického rastu, čo na jednej strane môže byť lukratívne pre investorov, ale na druhej strane, pri tzv. „emerging markets“ existuje zvýšené riziko nestability. To súvisí predovšetkým s politickým, ekonomickým a právnym rizikom. Za pozitívne rozvojové sa regióny s vysokým potenciálom rastu považujem napríklad: Indiu a Čínou. Tieto regióny majú vysoký potenciál hospodárskeho rastu, keďže rastový potenciál ekonomiky skrz úroveň nezamestnanosti nie je plne využitý, čo odzrkadľuje aj diskrepancia medzi potenciálnym a reálnym HDP.
  • Investície pre deti – ako efektívne investovať svojim potomkom?
    Záujem o investovanie na Slovensku a v Česku posledné roky výrazne rastie. Zrejme najobľúbenejším inštrumentom sú ETF fondy. Ide o koše akcií, ktoré najčastejšie kopírujú hlavné svetové akciové indexy, ktoré dlhodobo rastú.
  • Investiční akciové tipy: Středoevropské akcie – kam ano a kam raději ne?
    Jaké středoevropské akciové tituly by v současnosti doporučil investorům Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management a. s. a kterým by se naopak vyhnul?
  • Investiční aplikace eToro se zapojuje do metaverse. Otevírá inteligentní portfolio „MetaverseLife“
    eToro, sociální investiční platforma oznamuje uvedení nového SmartPortfolia „MetaverseLife“, které nabízí dlouhodobé působení na klíčových projektech v nově vznikající oblasti, a držení akcií i kryptoměn souvisejících se sektorem metaverse.
  • Investiční aplikace Change ve spolupráci s Interactive Brokers nabídne nejlepší podmínky na trhu globálního investování
    Estonská finančně technologická společnost Change umožní ve spolupráci s největší světovou obchodní platformou Interactive Brokers od dubna českým i evropským investorům přístup ke globálním investičním příležitostem s nejnižšími poplatky.
  • Investiční atraktivita v regionech a implikace vyšších výnosů
    „Trhy konečně začínají hledět na realitu o něco střízlivěji. Nerovnováhy napříč státy vedou k proměnnému a nejistému prostředí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Investiční atraktivita v regionech a implikace vyšších výnosů
    „Trhy konečně začínají hledět na realitu o něco střízlivěji. Nerovnováhy napříč státy vedou k proměnnému a nejistému prostředí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Investiční banky v USA doufají, že výsledky zátěžových testů Fedu vedou k velkým výplatám
    Investoři doufají, že Federální rezervní banka umožní velkým americkým bankám, aby v nadcházejících týdnech poté, co projdou pravidelným zkoumáním finanční stability, mohly použít vygenerovaných až 150 miliard USD nevyužitého kapitálu na zpětné odkupy akcií, navýšení výplaty dividend a na investice zvyšující zisk.
  • Investiční banky v USA doufají, že výsledky zátěžových testů Fedu vedou k velkým výplatám
    Investoři doufají, že Federální rezervní banka umožní velkým americkým bankám, aby v nadcházejících týdnech poté, co p...
  • Investiční bublina v podobě akcií Boeingu splaskla
    V průběhu minulého týdne zasáhla akcie společnosti Boeing zpráva, že letadla 737 Max, které byly vyřazené z provozu kvůli chybě softwaru a dvěma leteckým nehodám, zřejmě nebudou moci létat až do roku 2020. Akcie firmy, které od vypuknutí skandálu značně oslabily, reagovaly další mírnou korekcí. Odepsaly si 0,8 procenta a klesly na hodnotu kolem 362 USD za akcii. Do červených čísel se pak dostaly až závěrem týdne poté, co firma oznámila, že si kvůli problémům spojeným s tímto skandálem odepíše 4,9 miliardy USD.
  • Investiční deník PrimStock - BASF
    Německý chemický gigant BASF se dle naší analýzy po dividendě výrazně propadl a tím splnil naše očekávání. Nyní nám formace Harami poskytuje podporu pro opětovnou možnost krátkých pozic. Potenciál 0,7 EUR na akcii, což při koupi 500 akcií činní 350 EUR.
  • Investiční deník PrimStock - ČEZ
    Akcie společnosti ČEZ doslova poslouchají naši analýzu o korekční vlně. Sledujte, připravte si obchodní účty na vhodný okamžik nástupu do dlouhých pozic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani