Sobota 02. červenec 2022 06:58
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Zlato díky Ukrajině rostlo. Naopak ceny mědi a ropy kvůli Číně padaly

17.03.2014 13:26  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zlato – v roli bezpečného přístavu – těží z ukrajinské krize.  Zemědělské komodity se po sedmi týdnech poprvé propadaly. Slabá čínská poptávka dohnala měď až na 44měsíční minimum.

Komoditám se v uplynulém týdnu moc nedařilo a poprvé za posledních šest týdnů utrpěly ztráty. Sentiment napříč všemi klíčovými sektory totiž negativně ovlivnily starosti o ekonomický růst v Číně a taky bobtnající zásoby ropy ve Spojených státech. Naopak vzácné kovy podpořila krize na Ukrajině, a navíc vzrostla poptávka po švýcarském franku a japonském jenu – tedy měnách, které se v nejistých dobách považují za bezpečné útočiště. Tento odklon od měn rozvíjejících se trhů současně odvádí pozornost od lepších než očekávaných dat přicházejících ze Spojených států. A taky měl za následek růst dluhopisů, ovšem na úkor akcií.

 1

Zemědělský sektor zaznamenal svou první týdenní ztrátu za posledních sedm týdnů. Důvodem bylo vybírání zisků například u sójových bobů, kukuřice a cukru. Právě sóji se nevyhnula menší likvidace dlouhých pozic ze strany obchodníků a hedgeových fondů. To když Čína, největší kupce na světě, který odebírá komodity přímo z hlavních exportních států (jako jsou Spojené státy a Brazílie), zrušila kvůli nižší domácí poptávce část objednaných zásilek. Naopak nejlépe se dařilo pšenici, následované kávovými boby. Pšenice těží ze zatím nepodložených obav, že její produkce na Ukrajině a Krymu bude v nadcházející sezoně kvůli tamní krizi ohrožena.

 2

Měď narazila na své 44měsíční minimum – kvůli vyhlídkám v Číně

Průmyslové kovy se v předešlém týdnu nedokázaly vyhnout citelným ztrátám. Tedy s výjimkou niklu, jehož cena dosáhla ročního maxima. Důvodem prudkých poklesů zisků byly obavy, zda Čína dokáže dostát roli tahouna rostoucí poptávky. Například lednová data mapující objemy obchodů ukázala náhlý propad importů klíčovým komodit – jako je měď, železná ruda a ropa. Index Londýnské burzy kovů si nakonec v minulém týdnu musel odepsat 6 procent. Zrovna měď je v nepříjemné situaci už čtyři týdny, jenže poslední výprodeje byly obzvláště agresivní a tento kov se dokonce propadl až na 44měsíční minimum. A nyní má nakročeno k největší týdenní ztrátě od loňského dubna.

 3

Zásoby mědi v čínských skladech jsou nyní podobně vysoké, jako v případě historických maxim z konce roku 2012. Přitom nejmenovaný, ovšem významný podíl čínské mědi se využíval jako kolaterál k výpůjčkám amerického dolaru za nízké úroky. Výnosy pak byly převedeny na vysoce ziskovou čínskou měnu renminbi, půjčeny ve stínovém bankovním sektoru nebo jednoduše použity jako kolaterál k získání peněz. Nedávné překvapivé oslabení renminbi a první default na trhu čínských firemních dluhopisů pak vedly k obavám z dalších ztrát z těchto obchodů. Takto nějak se dá popsat současné oslabení trhu – obchodníci se obávají, že by odpískání některých z těchto obchodů mohlo vést k nežádoucímu statusu mědi – navíc na nynějším přezásobeném trhu.

 


 4

Čína si sice mohla vysloužit pověst dílny světa – ovšem to nic nemění na tom, že chabá poptávka po mědi srazila tento průmyslový kov až na 44měsíční minimum. Foto: jacus \ Thinkstock


Ropě příliš neprospívají rostoucí zásoby ve Spojených státech, a ani nižší čínský dovoz

Krátkodobý výhled pro americkou ropu WTI se i nadále zhoršuje – už od ukrajinského vrcholu z 3. března. Únorový propad dovozu ropy do Číny a taky neustále rostoucí zásoby vedly k tomu, že se rekordní množství čistých dlouhých pozic u hedgeových fondů nevyhnulo korekcím. Další slabé chvilky pak ropě přichystalo technické oslabení ceny pod 200denní klouzavý průměr u kontraktů futures na další měsíc, který byl na 100 dolarech za barel. To vše možná povede k vytvoření nového rozmezí pod 100 dolary a hranice podpory by se mohla dostat až na 96,50 dolaru za barel.

Týdenní zpráva o stavu amerických zásob ilustruje, že zásoby ropy už sedm týdnů neustále rostou. Tentokrát se vyšplhaly až na 6,2 milionu barelů, což je mnohem více, než trh očekával. O expanzi zásob se postarala nižší poptávka ze strany rafinerií, které pomalu upouštějí od zimní produkce a najíždějí na údržbu a přesun k výrobě benzinu.

 5

A ropě WTI zrovna nepomáhá ani americké ministerstvo energetiky. To přišlo s překvapivým plánem – uvolnit během dubna pět milionů barelů ropy (tedy relativně málo) ze svých strategických rezerv, aby tak mohlo otestovat distribuční soustavu. Mnohé odborníky přitom znepokojuje načasování tohoto oznámení – vzhledem k současnému ochlazení vztahů Spojených států s Ruskem (v souvislosti se situací na Krymu a Ukrajině). Právě Rusku by se přitom vyšší ceny ropy hodily.

Zatímco v některých zemích pokračuje přerušení dodávek ropy, jinde se produkce prudce navyšuje. Nejnápadnější je přitom Irák, který podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) jen během února zvedl svou těžbu až na nejvyšší čísla za posledních 30 let. Například v Íránu pak díky zmírnění sankcí narostla produkce ropy až na roční maximum. Když k tomu všemu přičteme neustále vyšší množství černého zlata z USA a Kanady, měl by světový trh zůstat v příštích měsících dobře zásoben. Výpadky dodávek v jiných částech světa a geopolitické napětí však ceně ropy zajištují relativně dostatek podpory.

Pozitivní momentum vyneslo zlato na další úroveň

Zatímco u ostatních komodit začíná pozitivní momentum postupně vyprchat, zlatu se i nadále daří. Žlutý kov těží zejména z obliby obchodníků, kteří hledají alternativní investici v současném období plném zvýšené nejistoty. Ta z velké míry pramení z pokračující krize na Ukrajině a Krymu, a možná se ještě bude dále stupňovat. Zlatu nahrává i kombinace slabšího dolaru, klesajících akcií a nižších výnosů z dluhopisů. Sázka na tento kov se hodí zejména obchodníkům, kteří si rádi udržují býčí postoj. Poté, co zlato prolomilo hranici odporu na 1 355 dolarech za unci, se rychle začalo přesouvat na další úroveň odporu ležící na 1 383 dolarech. A nakonec se mu v 13:00 Greenwichského času (GMT) podařilo zdolat i tuto hodnotu. Investoři, kteří už mají zlato nakoupeno, nemají v tuto chvíli důvod od svých ziskových pozic odcházet. Leda by došlo ke změně sentimentu, což by mohlo vést k pádu cen zpátky pod 1 355 dolarů za unci. Nyní by však nemělo rostoucímu trendu nic bránit a propad pod 1 383 dolarů příliš nehrozí. Naopak – bedlivě se čeká překonání dalšího psychologického milníku – 1 400 dolarů za unci.

 6

Investoři spoléhající na burzovně obchodované produkty (ETP) kryté fyzickým zlatem už třetí týden v řadě navyšují své pozice. Také taktičtí investoři do futures, jako například hedgeové fondy, drželi k 4. březnu býčí sázky na téměř 12 milionů uncí. A to je nejvyšší číslo od prosince 2012. I stříbru se dařilo držet se zlatem krok. I když mu zrovna nehrají do karet obavy z možných amerických sankcí mířených na Rusko, které by mohly poškodit světovou ekonomiku a taky poptávku po průmyslových kovech, včetně toho stříbrného.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zlato – Denní komentář
  Cena zlata dnes dopoledne klesá o 0,1% d/d na 1699. Trh se nyní nachází v krá...
 • Zlato denní pohled
  Včera se zlato dostalo na cenu 1175 s prodeji. Dnes se pohybuje na ceně 1181. Pokud bude podporována hladina 1180, můž...
 • Zlato - denní pohled
  Dnes se trh zaměří na prodeje sekundárního trhu v USA. V pátek se zlato dostalo na cenu 1198. Dnes se pohybuje na...
 • ZLATO – Denní pohled
  Včera se cena propadla na cenu 1154 s menším prodejem. Dnes se cena pohybuje na hladině 1163. Pokud bude podporována hladina 1160, může dojít...
 • ZLATO – Denní pohled 30.4.2014
  Pro cenu zlata budou důležité: rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách, postup FEDu na programu MBS a projev FEDu o měnové...
 • ZLATO – Denní pohled 30.4.2014
  Pro cenu zlata budou důležité: rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách, postup FEDu na programu MBS a projev FEDu o měnové...
 • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
  V pondelok sa nakupujúci vrátili na trh a koniec sekvencie nižších denných maxím a rast nad 13 denným kĺzavým priemerom zanechal v každom z posledných 2 dní rastové signály. Tieto boli potvrdené v stredu vytvorením vyššieho denného minima a maxima druhý deň po sebe a rast 26 bodov. Rast je potenciálne dočasný, ale bez náznaku, že tento je vyčerpaný, náš výhľad na štvrtok zostáva opatrne býčí a predpokladá skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup pri poklese ku 1727. Riziko predpokladáme v poklese pod 1716, 13 denný kĺzavý priemer. Cieľ predpokladáme v raste ku 1745, maximum v júni, 1750.2, maximum 21. mája a 1765.6, maximum za 7 ½ roka.
 • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
  Nákupom poklesu z úrovne blízko miním minulého týždňa boli býčie signály v týždni a na utorok potvrdené aj ziskom 25 bodov. Denný sentiment je prekúpený na úrovniach 7.5 ročných maxím, ale bez náznaku, že dopyt končí, výhľad na stredu je býčí a predpokladá skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup poklesu ku 1755.8, včerajšie popoludňajšie minimum. Riziko predpokladáme v poklese pod 1748.2, základňa v utorok. Cieľ predpokladáme v raste ku 1774.0, 1784.0 a 1796.3, maximum v 2012.
 • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
  Výhľad na tento týždeň je býčí a utorkové signály naďalej poukázali na rast. Aj keď sentiment predĺžil sekvenciu vyšších denných maxím, počiatočné zisky prilákali predajcov a straty o 17 bodov ukončili sekvenciu vyšších denných miním. Toto je krátkodobo negatívne a so signálmi, naznačujúcimi pokles, náš výhľad na stredu predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 1739.8, včerajšie otvorenie trhu. Riziko predpokladáme v raste nad 1745.5, maximum v utorok. Cieľ predpokladáme v poklese ku 1719.4, otvorenie trhu v piatok, 17090, otvorenie trhu vo štvrtok a 1693.6, základňa minulého týždňa.
 • Zlato díky Díkůvzdání konsoliduje
  Zlato  stagnuje na konečné úrovni ze čtvrtka 1244. Trh se tento týden po poklesech zklidnil. Pozitivní je, že se do...
 • Zlato dnes dopoledne zdražilo na úroveň 1800 dolarů za unci, prvně od roku 2011, míří k dějinnému rekordu
  Zlato dnes dopoledne zdražilo na úroveň 1800 dolarů za unci, prvně od roku 2011, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen.
 • Zlato dnes mírně slábne
  Zlato dnes slábne o 0,4% d/d na 1613 v konsolidaci mírně nad úrovní 100 MA (1...
 • Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012
  Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen.
 • Zlato dnes pokořilo další rekord, Asie padá a Trump je v pasti, kterou sám sobě uchystal
  Asijské akciové trhy se dnes propadají, stejně jako tamní měny. Hongkongský hlavní burzovní ukazatel, index Hang Seng, ztrácí při dnešním obchodování bezmála tři procenta. Klesá také například klíčový ukazatel čínských akcií, index Shanghai Composite, a to 1,3 procenta. Čínská měna, jüan, se vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň od února 2008. Varianta jüanu, která obíhá mimo pevninskou Čínu, pak dokonce oslabuje na historicky vůbec nejnižší úroveň od svého uvedení v roce 2010.
 • Zlato dnes pokořilo hranici 1900 dolarů za unci, prvně od září 2011. Nezadržitelně se blíží k absolutnímu cenovému rekordu, zejména kvůli expanzivní měnové a rozpočtové politice USA
  Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času pokořila hranici 1900 dolarů za troyskou unci. Stalo tak poprvé za celé období od 6. září 2011, jak plyne z dat Bloombergu. V celách dějinách dosáhlo zlato ceny alespoň 1900 dolarů za unci pouze ve třech dnech. Kromě 6. září 2011 také 23. srpna a 5. září téhož roku.
 • Zlato dnes poprvé v dějinách dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za unci. Kov zdražuje kvůli slábnutí koruny a rozhodnutí americké centrální banky neomezeně nakupovat dluhopisy
  Zlato dnes poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu unci. Drahému kovu pomáhá k cenovému růstu slábnutí koruny k dolaru. Vzájemný kurs koruny k dolaru je blízko nejslabších úrovní od roku 2004.
 • Zlato dnes v korunách zdražilo nejvýše v historii. Bude mu nahrávat i doba po pandemii
  Když je světu těžko, zlato se leskne o to jasněji. Zas a znova to potvrzují tyto dny a týdny. Koronavirus se začal z Číny šířit začátkem loňského prosince. Unce zlata tehdy v přepočtu do české měny vyšla na nějakých 33 tisíc, dnes už vystoupala na takřka 43 tisíc korun (dějinně rekordní cena dle Bloombergu činí 42 875,70 koruny za unci). To je zhodnocení o takřka 25 procent, a to v době, kdy drtivá většina jiných investic dramaticky ztrácí na ceně.
 • Zlato dnes zdražilo na nejvyšší cenu dějin. Kvůli obavám z koronaviru a propadu Applu
  Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času poskočila na nejvyšší korunovou cenu v dějinách. Unce drahého kovu se v přepočtu prodávala i za více než 36 700 korun. Je tak pokořen dosavadní rekord, necelých 36 600 korun za unci, z loňského září.
 • Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než šest let. Cena zlata vyjádřená ve stříbře je nejvýše dokonce za posledních 27 let
  Zlato dnes krátce po půlnoci středoevropského času zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než šest let. Přechodně překonalo cenovou úroveň 1450 dolarů za troyskou unci. Výše naposledy uzavíralo v první polovině května roku 2013.
 • Zlato do léta vstupuje nepřesvědčivě
    Zlato zpevňuje 0,1 % d/d na 1174. Poslední dobou zlepšené zprávy americké ek. aktivity (tento týden např. květnov...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Vantage