Sobota 20. duben 2024 05:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

Zlato dnes pokořilo další rekord, Asie padá a Trump je v pasti, kterou sám sobě uchystal

26.08.2019 09:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Asijské akciové trhy se dnes propadají, stejně jako tamní měny. Hongkongský hlavní burzovní ukazatel, index Hang Seng, ztrácí při dnešním obchodování bezmála tři procenta. Klesá také například klíčový ukazatel čínských akcií, index Shanghai Composite, a to 1,3 procenta. Čínská měna, jüan, se vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň od února 2008. Varianta jüanu, která obíhá mimo pevninskou Čínu, pak dokonce oslabuje na historicky vůbec nejnižší úroveň od svého uvedení v roce 2010.

Propad asijských trhů navazuje na páteční citelný pokles amerických burz. Investoři se z burz stahují, případně přeskupují své portfolia ve prospěch těch nejbezpečnějších investic (japonský jen, švýcarský frank, americké dluhopisy, zlato,…). Třeba zlato dnes vyskočilo nad cenovou úroveň 1550 dolarů za troyskou unci, nejvýše od dubna 2013.

Investoři totiž očekávají další růst nejistoty způsobený nadále se stupňující obchodní válkou Spojených států a Číny a celkově nepříliš utěšenými vztahy na mezinárodní scéně, a to i mezi spojenci. Nepříliš utěšený vztah panuje i mezi Spojenými státy a Evropskou unií, což částečně dokumentuje probíhající summit zemí skupiny G7 ve francouzském letovisku Biarritz. Ze summitu zřejmě nevzejde žádné společné komuniké.

Navíc hostitel summitu, francouzský prezident Emmanuel Macron, v době konání summitu nečekaně pozval k bleskové návštěvě íránského ministra zahraničí, čímž riskuje další zhoršení vztahu s USA. Prezident Spojených států Donald Trump zase před odletem na summit pohrozil uvalením stoprocentního cla na francouzská vína, a to jako odvetu za digitální daň. Tu Francie zavedla retroaktivně letos od 1. ledna a míří zejména na americké technologické platformy, jako je Facebook nebo Google, pročež ji nyní americká administrativa prošetřuje pro možný diskriminační ráz.

Klíčovým důvodem probíhajícího propadu burz je ale vyostření obchodní války USA a Číny. Trump oznámil svoji nejnovější odvetu v obchodní válce s Čínou až po pátečním uzavření burz, takže ji trhy do cen akcií a dalších aktiv „započítávají“ teprve dnes. Zatímco Peking nejprve v pátek oznámil úmysl zavést další cla na americké zboží v ročním objemu dovozu čítajícím 75 miliard dolarů, včetně politicky citlivých zemědělských produktů typu sójových bobů, Trump v reakci uvedl, že Washington zvýší sazby u aplikovaných nebo chystaných cel. A to z pětadvaceti na třicet procent, resp. z deseti na patnáct procent. Trump si o víkendu v Biarritzu postěžoval, že navýšení sazeb je ještě možná až příliš malé.

Peking zjevně v rostoucí míře sází na to, že by Trump v příštím roce nemusel být znovuzvolen. K tomu ostatně Čína může dopomoci právě opatřeními typu toho pátečního. Protože cly na zemědělskou produkci USA zasahuje farmáře a další zemědělské výrobce z amerického Středozápadu nebo i jižních oblastí USA, kteří patří k pilířům Trumpova elektorátu.

Trump opět poznává, že obchodní válku není snadné vyhrát, jak tvrdil, když ji loni zahajoval. Číňané se evidentně k ústupkům nechystají, a Trumpovi tak nezbývá, než z pádu burz vinit americkou centrální banku. Prezident se v pátek v jednom ze tweetů tázal, zda je větším „nepřítelem“ Spojených států jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, nebo šéf americké centrální banky Jerome Powell. A to přitom nelze tvrdit, že Powell před víkendem trhy zklamal. Vlastně měl Trumpa potěšit, neboť bankéřův páteční projev v rámci každoročního setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole pomohl trhům vzhůru. Než je Trump svými tweety poslal zase dolů.

Zjevně stále nervóznější Trump se v čase, který do prezidentských voleb v USA zbývá, stane velmi pravděpodobně největší hrozbou celé světové ekonomice. Kvůli obrovské nejistotě, kterou jeho jednání způsobuje. Firmy zkrátka nemohou dost dobře plánovat, investovat a zaměstnávat, když jejich výhled může zcela „překopat“ jediný tweet amerického prezidenta, jenž se stále zjevněji ocitá v pasti, kterou si sám sobě nastražil. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ZLATO – Denní pohled 30.4.2014
    Pro cenu zlata budou důležité: rozhodnutí FEDu o úrokových sazbách, postup FEDu na programu MBS a projev FEDu o měnové...
  • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
    Nákupom poklesu z úrovne blízko miním minulého týždňa boli býčie signály v týždni a na utorok potvrdené aj ziskom 25 bodov. Denný sentiment je prekúpený na úrovniach 7.5 ročných maxím, ale bez náznaku, že dopyt končí, výhľad na stredu je býčí a predpokladá skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup poklesu ku 1755.8, včerajšie popoludňajšie minimum. Riziko predpokladáme v poklese pod 1748.2, základňa v utorok. Cieľ predpokladáme v raste ku 1774.0, 1784.0 a 1796.3, maximum v 2012.
  • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
    Výhľad na tento týždeň je býčí a utorkové signály naďalej poukázali na rast. Aj keď sentiment predĺžil sekvenciu vyšších denných maxím, počiatočné zisky prilákali predajcov a straty o 17 bodov ukončili sekvenciu vyšších denných miním. Toto je krátkodobo negatívne a so signálmi, naznačujúcimi pokles, náš výhľad na stredu predpokladá predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 1739.8, včerajšie otvorenie trhu. Riziko predpokladáme v raste nad 1745.5, maximum v utorok. Cieľ predpokladáme v poklese ku 1719.4, otvorenie trhu v piatok, 17090, otvorenie trhu vo štvrtok a 1693.6, základňa minulého týždňa.
  • Zlato, denný výhľad od 3cAnalysis
    V pondelok sa nakupujúci vrátili na trh a koniec sekvencie nižších denných maxím a rast nad 13 denným kĺzavým priemerom zanechal v každom z posledných 2 dní rastové signály. Tieto boli potvrdené v stredu vytvorením vyššieho denného minima a maxima druhý deň po sebe a rast 26 bodov. Rast je potenciálne dočasný, ale bez náznaku, že tento je vyčerpaný, náš výhľad na štvrtok zostáva opatrne býčí a predpokladá skromný nákup pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na nákup pri poklese ku 1727. Riziko predpokladáme v poklese pod 1716, 13 denný kĺzavý priemer. Cieľ predpokladáme v raste ku 1745, maximum v júni, 1750.2, maximum 21. mája a 1765.6, maximum za 7 ½ roka.
  • Zlato díky Díkůvzdání konsoliduje
    Zlato  stagnuje na konečné úrovni ze čtvrtka 1244. Trh se tento týden po poklesech zklidnil. Pozitivní je, že se do...
  • Zlato díky Ukrajině rostlo. Naopak ceny mědi a ropy kvůli Číně padaly
    Zlato – v roli bezpečného přístavu – těží z ukrajinské krize. Zemědělské komodity se po sedmi týdnech poprvé propadaly. Slabá čínská...
  • Zlato: distribuční formace, klíčový support 1 811
    Cena zlata se v době psaní článku nachází na úrovni 1 815. Z krátkodobého hlediska vypadá nerozhodně a do strany se krátkodobě pohybuje i dolarový index. Směr zůstává navzdory dočasnému odrazu medvědí, takže pár XAU/USD by mohl prodloužit pokles.
  • Zlato dnes dopoledne zdražilo na úroveň 1800 dolarů za unci, prvně od roku 2011, míří k dějinnému rekordu
    Zlato dnes dopoledne zdražilo na úroveň 1800 dolarů za unci, prvně od roku 2011, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen.
  • Zlato dnes mírně slábne
    Zlato dnes slábne o 0,4% d/d na 1613 v konsolidaci mírně nad úrovní 100 MA (1...
  • Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012
    Zlato dnes odpoledne zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň od října 2012, míří k dějinnému rekordu. Investoři se bojí závažného, systémového znehodnocení papírových peněz, neboť americká centrální banka už za nově vytvářené peníze nakupuje i dluh firem jako General Motors nebo Volkswagen.
  • Zlato dnes pokořilo hranici 1900 dolarů za unci, prvně od září 2011. Nezadržitelně se blíží k absolutnímu cenovému rekordu, zejména kvůli expanzivní měnové a rozpočtové politice USA
    Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času pokořila hranici 1900 dolarů za troyskou unci. Stalo tak poprvé za celé období od 6. září 2011, jak plyne z dat Bloombergu. V celách dějinách dosáhlo zlato ceny alespoň 1900 dolarů za unci pouze ve třech dnech. Kromě 6. září 2011 také 23. srpna a 5. září téhož roku.
  • Zlato dnes poprvé v dějinách dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za unci. Kov zdražuje kvůli slábnutí koruny a rozhodnutí americké centrální banky neomezeně nakupovat dluhopisy
    Zlato dnes poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu unci. Drahému kovu pomáhá k cenovému růstu slábnutí koruny k dolaru. Vzájemný kurs koruny k dolaru je blízko nejslabších úrovní od roku 2004.
  • Zlato dnes v korunách zdražilo nejvýše v historii. Bude mu nahrávat i doba po pandemii
    Když je světu těžko, zlato se leskne o to jasněji. Zas a znova to potvrzují tyto dny a týdny. Koronavirus se začal z Číny šířit začátkem loňského prosince. Unce zlata tehdy v přepočtu do české měny vyšla na nějakých 33 tisíc, dnes už vystoupala na takřka 43 tisíc korun (dějinně rekordní cena dle Bloombergu činí 42 875,70 koruny za unci). To je zhodnocení o takřka 25 procent, a to v době, kdy drtivá většina jiných investic dramaticky ztrácí na ceně.
  • Zlato dnes zdražilo na nejvyšší cenu dějin. Kvůli obavám z koronaviru a propadu Applu
    Cena zlata dnes odpoledne středoevropského času poskočila na nejvyšší korunovou cenu v dějinách. Unce drahého kovu se v přepočtu prodávala i za více než 36 700 korun. Je tak pokořen dosavadní rekord, necelých 36 600 korun za unci, z loňského září.
  • Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než šest let. Cena zlata vyjádřená ve stříbře je nejvýše dokonce za posledních 27 let
    Zlato dnes krátce po půlnoci středoevropského času zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než šest let. Přechodně překonalo cenovou úroveň 1450 dolarů za troyskou unci. Výše naposledy uzavíralo v první polovině května roku 2013.
  • Zlato dnes zdražuje nad 2000 dolarů za unci, poprvé od invaze. Svět se bojí pádů dalších bank, nutnost nouzového převzetí Credit Suisse jej vylekala
    Cena zlata dnes překonala psychologickou úroveň 2000 dolarů za troyskou unci. Stalo se tak vůbec poprvé od loňského března, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V celé historii se unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze právě loni v první polovině března a pak také přechodně v části srpna roku 2020, kdy se svět obával ještě nikoli dopadů invaze, ale dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.
  • Zlato do léta vstupuje nepřesvědčivě
      Zlato zpevňuje 0,1 % d/d na 1174. Poslední dobou zlepšené zprávy americké ek. aktivity (tento týden např. květnov...
  • Zlato dopadá k hlavním podporám
    Zlato ztrácí  0,5% d/d na 1377. Zlato v posledních týdnech ukončilo první vlnu korekčního vývoje, která se zastavil...
  • Zlato doplatilo na konec kvantitativního uvolňování. Ropa před korekcí?
    Celý uplynulý týden pokračovaly akcie v růstu, protože americká ekonomická data se nadále zlepšují. Dolar nezaznamenal téměř žádnou změnu a obchoduje se do strany. Komoditní index DJ-USB zůstal beze změny, zemědělský sektor si připsal výrazné zisky především díky cukru a sojovým bobům. Vzácné kovy ztratily podporu ve formě kvantitativního uvolňování a platina poprvé po šesti měsících překonala zlato. Lehké prodeje zasáhly energetický sektor díky řečem o uvolnění strategických rezerv.
  • Zlato dopoledne opět oslabuje
    Zlato dnes oslabuje o 0,5% d/d na 1734. Trh v minulém týdnu propadl pod několik významných podpory vče...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader