Neděle 02. duben 2023 01:28
reklama
Instaforex Autochartist nove
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Tickmill logo

Americká výsledková sezóna: Které banky překvapí, komodity černým koněm?

08.10.2013 14:02  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Alcoa dnes po závěru amerického obchodování zahájí hlavní výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí roku, kterou dva týdny zpět nakrojila Nike jako nováček v indexu DJIA . Zisk klíčového producenta hliníku má mezikvartálně zdvojnásobit na 6 centů na akcii pod vlivem rostoucí poptávky ze strany leteckého i automobilového průmyslu, míní analytici dle konsensu Bloomberg. Od společností, zahrnutých v indexu S&P 500, který v minulém týdnu ztratil 0,1 % na 1.690,50 bodu pod vlivem amerických sporů o vládní výdaje a dluhový strop, se očekává průměrné zlepšení kvartálních zisků o 1,7 %. To je nejméně za poslední rok. Kde hledat vývoj zajímavější? Analytici nabízejí některé z klíčových bank a jako celek diskutují sázku na komoditní akcie.

Banky – Vsadit na Morgan Stanley, Bank of America a Wells Fargo?

Konsensuální pohled analytiků a ekonomů dle Bloomberg naznačuje, že investoři, očekávají propad u výsledku tradingu a v hypotečním financování, by mohli být pozitivně překvapení výsledky bankovní trojice Morgan Stanley, Bank of America a Wells Fargo. Očekávání ukazuje na kombinovaný zisk 8,64 miliardy dolarů, meziročně vyšší o 14 %. Oslnění dle analytiků naopak nemá přijít ze strany JPMorgan, Citigroup a Goldman Sachs s očekávaným kombinovaným poklesem kvartálního zisku o 7,8 %.

JPMorgan nedávno uvedla, že do ziskovosti dopadne propad v obchodování u dluhopisů. Wells Fargo varovala před řádově 30% propadem hypoték. Předpověď odrážela i sázku na omezení QE ze strany Fedu, které zatím nenastalo. Toto očekávání ale vedlo k zářijovému poklesu odhadů zisku o 6,7 % u zmíněné šestice bank, což bylo nejprudší ochlazení očekávání od poloviny roku 2012. Další vývoj ale dle sektorových analytiků Bloomberg znamená, že Morgan Stanley zřejmě dosáhla vyšších tržeb, než Goldman Sachs – poprvé za dva roky. Goldman Sachs má zůstat číslo jedna u tržeb z tradingu. Ale právě zde analytici čekají slabší výsledky. Ve čtvrtletí byly červenec a srpen slabé a oživení u dluhopisů na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí bude zřejmě již na posílení 3Q čísel příliš slabé a příliš pozdě. Celkově má dle konsensu Bloomberg uvedená šestice bank generovat kvartální příjmy 100,9 miliardy dolarů, meziročně o 3,4 % nižší. Výsledky JPMorgan a Wells Fargo se dozvíme tento pátek 11. října, BoA/ML, Citigroup, Morgan Stanley a Goldman Sachs pak v týdnu příštím.

Banky ve snaze zlepšit výsledky spustily programy úspor: Wells Fargo již v polovině roku za 1,5 mld. USD, BoA/ML 8 mld. USD do roku 2015, JPMorgan v první polovině roku meziročně snížila neúrokové náklady o 2,02 mld. USD. Wells Fargo za stejnou dobu snížila náklady o 735 mil. USD, BoA/ML o 671 mil. USD. Citigroup vzrostly o 234 milionů dolarů. K předkrizové ROE na úrovni 20 % je ale stále daleko. Wells Fargo se za půlrok dostala na 14 %, JPMorgan na 13 %, Goldman Sachs na 12 %. Citigroup, Morgan Stanley a BoA/ML zůstávaly tímto pohledem pod 9 %.

Pojďme k samotným ziskovým konsensům. U Morgan Stanley analytici čekají růst kvartálního o jednorázové položky očištěného zisku o 30 % na 819 milionů dolarů. U dvojky trhu Bank of America/Merrill Lynch odhad hovoří o růstu o 14 % na 2,55 miliardy dolarů. Konsensus pro Wells Fargo hovoří o 12% růstu zisku na 5,28 miliardy dolarů. Opačným směrem míří konsensy pro Citigroup, kde je očekáván pokles o procento na 3,24 mld. USD, pro JPMorgan s očekávaným poklesem o 11 % na 5,3 mld. USD a Goldman Sachs s očekávaným poklesem o 12 % na 1,29 miliardy dolarů. Připomeňme, že trh se kromě dalších komentářů spolu s výsledky bude řídit nikoli jen růstem či poklesem výsledků, ale odchýlením od těchto konsensů předčením či zaostáním. U výhledu tržeb je pro Morgan Stanley předpovídáno +1,4 % na 7,66 mld.USD, u Goldman Sachs pokles o 12 % na 7,35 mld. USD.

Komoditní tituly černým koněm?

Akcie producentů komodit jsou tím odvětvím, které zaostává za indexem S&P 500 nejvýrazněji za posledních 15 let. A právě tento sektor má dle analytiků nakročeno k rally, která se bude pozvolna rozvíjet. V roce 2014 má tempo růstu ziskovosti sektoru dvojnásobně předčit zbytek amerického průmyslu. Podle konsensu více než 9 tisícovek analytiků a ekonomů v konsensu Bloomberg budou právě komoditní a také chemické společnosti skrytým favoritem výsledků a v později v roce 2014 zvýší své zisky o 18 % při 11% růstu pro celý akciový index. Za první půlrok byly komoditní akcie přítěžkem indexu S&P 500, ve třetím čtvrtletí rostly tempem nejvýraznějším za dva roky. Býci hovoří o tom, že akcie typu Freeport McMoRan Copper & Gold, DuPont či LyondellBasell Industries NV potáhne oživování výroby v Číně, Evropě i USA. Medvědí zase hovoří o tom, že vzepětí zisků bude krátkodobé, protože komoditní supercyklus končí a poptávka po kovech a chemii neporoste natolik, aby celý sektor od producentů měďi, niklu po zemědělské komodity dostala do zisků.

„Problémy v sektoru přetrvávají, ale já myslím, že je čas nakupovat. Například Čína bude po příští dvě dekády ekonomikou, vyžadující všechny typy infrastruktury,“ míní Don Hodges, jehož Hodges Fund loni předčil 99 % konkurence. Ceny těžebních titulů jsou dle něj po dvouletých výprodejích „šokujícím způsobem nízko“. Za sebe potvrdil nákup Freeport-McMoRan a U.S.Steel Corp. Sázka dává určitý smysl při pohledu na vývoj největší americké ocelárny dle tržní hodnoty Nucor. Ta prožívá nejlepší rok od předkrizového roku 2007 při kvartálním růstu regionální ceny za horka válcované oceli o 1,6 % na průměrných 645 USD.

Konsensuální odhady Bloomberg dále nabízejí například očekávání návratu do černých čísel u Vulcan Materials, dodavatele asfaltů a cementu, s poukazem na to, že federální výdaje na vysokorychlostní silnice letos meziročně vzrostly o 11 %.

Podle mínění některých už nyní nástup do komoditních titulů ukazuje prahnutí po navázání na zisky, jdoucí s oživením ekonomik. Jiní upozorňují na příliš vysoké valuace komoditních společností. „Investoři vyhledávají vyšší riziko a cykličnost, býčí trh bude pokračovat,“ míní u producentů komodit jako celku Hayes Miller za Baring Asset Management. „Je to o růstu, je to o míře výnostnosti,“ dodává. Podle Zacha Johnsona z ICON Advisers ale komoditní akcie obchodují stále příliš vysoko a ceny ještě klesnou. Podle dat Bloomberg například ocelárna Allegheny Technologies nebo dnes po americkém obchodování výsledky za 3Q zveřejňující producent hliníku Alcoa stále obchodují s P/E nad 40? Goldman Sachs v září předpověděla, že širší komoditní index S&P GSCI Enthanced Commodity Index na ročním horizontu klesne o 2 % s poklesy soustředěnými do energií, drahých kovů, zemědělství. Barclays očekává, že produkce hliníku, mědi, niklu a zinku v příštím roce předčí poptávku. Zaostání výsledků za odhady analytiků v minulém týdnu předpovědělo Monsanto, producent osiva s největší vahou v komoditním subindexu.

(Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs, ICON, S&P , Barclays)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • ❗Americká správa ADP nenaplnila očakávania📉
  Správa ADP o zmene zamestnanosti v USA v júli bola zverejnená o 14:15 hod. Očakávalo sa, že údaje ukážu nárast o 700 000 pracovných miest po 692 tisícovom náraste v júni. Správa však ukázala nárast o 330 000 pracovných miest, čo je oveľa horšie, ako sa očakávalo na trhoch. Ide o najnižšiu hodnotu od februára. Dnešná správa je náznakom pred správou NFP, ktorá bude zverejnená v piatok o 14:30.
 • Americká stavební povolení zažívají útlum, odpolední analýza EUR/USD
  Počet nově započatých staveb rostl v srpnu pomaleji, než se očekávalo. V posledním prázdninovém měsíci vzrostl po...
 • Americká úroková sazba by mohla v červenci vzrůst o 100 bazických bodů
  Nejnovější zpráva CPI ukazuje, že inflace v USA je stále extrémně vysoká na 9,1 %, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od listopadu 1981. Americký úřad pro statistiku práce uvedl, že CPI pro všechny městské spotřebitele vzrostl o 1,3 %, což je více než sezónně očištěný 1% nárůst v květnu.
 • Americká vláda se jen těsně vyhnula zastavení chodu
  Andrew Robinson, FX Analyst, SaxoCapital MarketsAndrew Robinson, FX Analyst, Sax...
 • Americká vláda vyhlásila stav nouze
  Závěr týdne se nesl vesměs na pozitivní vlně po bouřlivých předchozích dnech. Koruna a polský zlotý korigovaly své předchozí ztráty, když si během dneška přilepšily shodně o tři desetiny procenta. Maďarský forint naopak dále ztrácel. Český statistický úřad zveřejnil statistiku maloobchodních tržeb za leden, která však v současném kontextu zůstala bez povšimnutí. Hlavní pozornost trhů se i nadále upínala na reakci hospodářských politik napříč světem. Podle Evropské komise je unie připravena aktivovat krizovou klauzuli, která dovolí fiskální podporu ekonomice. Německá vláda je ochotna poskytnout až 600 mld. EUR na boj s koronavirem a uklidnění situace. Prostředky by měly jít zejména na pomoc postiženým firmám ve snaze zamezit hromadnému propouštění. Americký prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby urychlil reakci vlády na šíření viru v USA. To mu dovoluje rychlejší čerpání peněz z federálního rozpočtu na zdravotní a bezpečnostní potřeby.
 • Americká vláda: Výrobcům čipů prudce klesly zásoby, mají jich na pět dnů
  Výrobcům polovodičů dál rychle ubývá zásob, nedostatek mikročipů ve světě přetrvává, upozorňuje americká vláda. V prosinci měli výrobci čipů zásoby na méně než pět dnů, zatímco standard před pandemií byl asi 40 dnů, ukázal průzkum mezi více než 150 společnostmi. Mikročipy se čím dál více používají i v autech, jejich nedostatek loni donutil mnoho automobilek omezit výrobu.
 • Americká výnosová krivka je najplytšia od roku 2007
  Výnosová krivka sa v USA čím ďalej, tým viac vyhladzuje. Prirážka desaťročných amerických dlhopisov k dvojročným klesla v posledných dňoch pod úroveň 0,7 percentuálneho bodu. Stalo sa to po prvýkrát od roku 2007.
 • Americká výnosová křivka invertovala – Bude letošní akciový růst pokračovat?
  „Americká výnosová křivka invertovala.“ To je headline, který nyní můžeme vidět prakticky na všech zpravodajských serverech po celém světě. Co to vlastně znamená a jaké jsou implikace pro investory?
 • Americká výroba zrychluje, analýza EUR/USD
  Americká výroba roste nejrychleji za posledních 2 a půl roku. Dnes to ukázal index nákupních manažerů (PMI), kter...
 • Americká výsledková sezóna by měla přidat vítr do plachet akciovým trhům
  Americký index S&P 500 zakončil páteční seanci před prodlouženým víkendem o 0,7 % výše. Posunul tak svoje historické maximum opětovně výše, v celém týdnu si polepšil o 1,6 %. Od začátku roku pak jeho zisky dosahují 4,2 %. V dosavadní poslední seanci se dařilo především prodejcům zbytného zboží, když jejich akcie si polepšily o 1,3 %. S odstupem je následovaly s necelým jedním procentem energetické tituly a stupeň vítězů doplnily akcie finančních domů (+0,9 %). Těm kromě příznivého makroekonomického prostředí pomáhají i rostoucí výnosy státních dluhopisů. Výsledky hospodaření dvou bankovních domů JP Morgan a Wells Fargo trhy ohodnotily smíšeně, když akcie první jmenované si polepšily, zatímco té druhé zaznamenaly ztráty.
 • Americká výsledková sezóna sa začala pozitívne
  Americká výsledková sezóna začala pozitívne. Dnes (piatok) boli zverejnené výsledky veľkých amerických bánk a niektorých energetických spoločností, ktoré v priemere prekonali očakávania. Pozitívne dáta z Číny naznačujúce ozdravovanie hospodárskeho rastu, pomohli dosiahnuť pozitívnu náladu na akciových trhoch. Taktiež pozitívny vývoj obchodných rokovaní medzi USA a Čínou, vytvára pozitívne podmienky pre pokračujúci rast na akciových trhoch. V dôsledku týchto faktorov , dosiahol americký akciový index S&P 500 (US500 na xStation5) nárast na nové tohtoročné maximá a testuje psychologickú hranicu 2900 bodov. V prípade, ak index dokáže preraziť túto úroveň, otvorí sa priestor pre rast k úrovni 2950 bodov.
 • Americká zamestnanecká recesia
  Dnes, ako tradične v prvý piatok v mesiaci, budú zverejnené najdôležitejšie dáta z americkej ekonomiky. Čísla zamestnanosti mimo agrárneho sektora (NFP) sú kľúčové pre výhľad nielen investorov ale aj Fedu. A ten považuje zamestnanosť v krajine sa dobrú a stabilnú. Čoskoro sa to však môže zmeniť.
 • Americké a evropské akcie otevírají vzhledem k silnému dolaru výš
  Akcie stoupaly, přičemž futures na americké akcie zaznamenaly v první obchodní den roku 2023 zisky. Japonský jen ztratil půdu pod nohama, zatímco zlato se obchodovalo na nejvyšší úrovni za více než šest měsíců.
 • Americké a evropské akciové trhy posilují na pozadí jednání o Ukrajině a zvýšení produkce ropy v SAE
  Trh s komoditami zastavil svůj růst poté, co Spojené arabské emiráty navrhly alianci OPEC+ zvýšit těžbu ropy. Přestože ministr energetiky SAE Suhail al-Mazrouei toto prohlášení bagatelizoval, ceny ropy klesly pod 110 USD za barel.
 • Americké a Evropské akciové trhy za celý týden rostly, Praha mírně zaostala
  Akciové trhy na obou stranách Atlantiku sice nepředvedly takový výkon jako v minulém týdnu, ale přesto rostly. Pražská burza za celý týden mírně lehce oslabila (-0,22 %).
 • Americké akcie bez větších změn, přesto na novém rekordu
  Americké indexy včera uzavřely obchodování kolem nuly. S&P 500 lehce posílil o 0,08 % (3096,63 b.), a přesto to znamená nové historické maximum. Zbylé dva indexy skončily chloupek pod středečním závěrem. Pohled na jednotlivé sektory ukazuje na růst realitního segmentu, naopak spolu s ropou oslabovaly energetiky. Z jednotlivých společností propadly akcie Cisca (-7,33 %, 44,91 USD) po prognóze, která je nižší než odhady trhu.
 • Americké akcie dále propadaly
  Americké akcie včera klesly v souvislosti s nárůstem obav z rostoucích nákladů na energie. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesly o více než 3 %. Ke ztrátám indexu S&P 500 nejvíce přispěly akcie technologických společností a sociálních médií. West Texas Intermediate se obchodovala poblíž 120 dolarů. Wall Street závěr: Dow Jones -2,4 %; S&P -3,0 %; Nasdaq -3,6 %.
 • Americké akcie, dluhopisy i měna jsou na tom dnes lépe než evropské. Nejistota však trvá
  Ani odpoledne se nezměnilo nic na tom, že na hlavních trzích stále panuje velká opatrnost. Nepřicházejí nové příspěvky k tématu obchodní války USA - Čína a data jsou charakterem spíše ta méně významná. To znamená, že třeba dnešní nárůst spotřebitelské důvěry v průzkumu Conference Board potěší, ale trhům směr těžko ukáže. Naproti tomu nepotěší vyhlídky obnoveného sporu Itálie s EU ohledně rozpočtu, tentokrát zřejmě okořeněného pokutou pro problémového jižního člena.
 • Americké akcie dnes pokořily historický uzavírací rekord
  Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, během dnešního obchodování překonal svůj historický uzavírací rekord. Důvodem jsou lepší než očekávané výsledky amerických firem v letošním prvním čtvrtletí. Ty zatím naznačují, že podnikové sféře v USA se daří, a to navzdory obavám ze zpomalování ekonomiky.
 • Americké akcie dnes zaostávají za evropskými, výnosy znovu stoupají
  Závěr týdne nakonec přináší akciím zisky. Slušné jsou hlavně v Evropě, kde se růst řady předních indexů blíží 1 procentu. V Americe je nejdál Nasdaq se ziskem ve výši 0,6 pct, zatímco S&P 500 zaostává s polovičním růstem. Pražskou burzu stáhly mírně dolů ČEZ a KB.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo