Čtvrtek 17. říjen 2019 20:18
reklama
BOSSA AOS
reklama
RoboMarkets SQ
reklama
Bernstein Bank - roadshow

Emerging markets brzdí pád svých měn. Turecké liře nepomohla ani rekordní intervence

09.07.2013 14:14  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Turecká centrální banka bojuje s poklesem liry a ve snaze zastavit ho vrhá na trh rekordní množství devizových rezerv. V průběhu sedmi aukcí – nejvíc v turecké historii – včera banka prodala 2,5 mld. USD. Během jediného dne se tak rozloučila s 5 % svých čistých devizových rezerv.

Masivní intervence na podporu liry dokládají vrtkavost měnových trhů, které prochází obdobím zvýšené volatility od doby, kdy americká centrální banka ohlásila možný rychlý konec stimulačních nákupů státních a hypotéčních dluhopisů, v jejichž rámci do finančního systému pumpovala desítky miliard dolarů měsíčně. Vidina konce QE spustila odliv kapitálu z většiny ekonomik kategorie emerging markets.

Výprodeje postihly měny, akcie i dluhopisy zemí od Indie přes Turecko po Brazílii, které předtím značně profitovaly z uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank světa. Manažeři amerických či evropských fondů do rozvíjejících se ekonomik investovali kvůli tomu, že nabízely vyšší výnosy než domácí trhy, jejichž úrokové míry byly stimulací stlačeny na minimum. Extrémně uvolněná měnová politika těmto sázkám zajišťovala levný přísun financování. Nyní se karta obrací a investoři své pozice v emerging markets houfně opouští. Výsledkem je pokles hodnoty místních měn a riziko vyšší inflace.

Turecko
Před včerejší intervencí se turecká lira vůči americkému dolaru dostala na rekordní minimum 1,9734, později zkorigovala na 1,9461. Řada hráčů na trhu tvrdí, že tlak na oslabení přetrvává. Od začátku května lira vůči dolaru klesla o 8,6 %.

Jedinou schůdnou alternativou k intervencím pro Turecko se jeví zvýšení úrokových sazeb. K tomu bude možná muset přistoupit, jelikož nemá tak velké rezervy jako například Brazílie, takže se jeho intervenční potenciál může brzy vyčerpat. Podle analytiků má centrální banka v Ankaře k dispozici méně než 45 mld. volných USD. To je zhruba o 10 % méně než na začátku června, kdy intervence začaly.

Ke zvýšení sazeb se turecká centrální banka bude odhodlávat neochotně. V předchozích čtvrtletích je sice ve snaze zbrzdit přítok zahraničního kapitálu postupně snižovala, takže prostor má, avšak prudce zpomalující ekonomika by mohla následky zvýšení sazeb pocítit velmi negativně. Šéf centrální banky Erdem Basci včera slíbil přijmout „razantní“ opatření směrem k utažení měnové politiky. Dodal, že bude pečlivě sledovat vystoupení svého protějšku z amerického Fedu Bena Bernankeho, plánované na 17. července. Měnová rada turecké centrální banky bude zasedat o šest dní později.

Většina analytiků věří, že země dokáže odliv kapitálu ustát, avšak že centrální banka to s předchozím uvolněním měnové politiky přehnala a nyní bude muset zařadit zpátečku. Další tlak na oslabení liry vytváří zhoršující se bilance tureckého zahraničního obchodu. Deficit běžného účtu platební bilance v dubnu vzrostl o 3,6 mld. USD na 51 mld. USD a dosáhl 6,5 % HDP.

Indie
V ještě horším postavení je indická centrální banka. Během pátečního obchodování se rupie přiblížila historickému minimu a dalšímu propadu zabránila jen intervence. Ačkoli to banka nepřiznala a tvrdí, že nemá stanovené cílové pásmo kurzu, obchodníci zaznamenali známky intervence. Podpůrné nákupy rupie prý banka provádí už několik týdnů. Podle vedení banky je však prioritou redukce volatility.

Rupie, která od začátku roku vůči dolaru propadla o víc než 10 %, je mezi většími asijskými měnami výkonnostně nejhorší. Podle analytiků nemá centrální banka dostatečné rezervy na to, aby zabránila dalšímu poklesu rupie. Mezitím rostou ceny importovaného zboží od oleje přes základní potraviny pro hnojiva. Velké firmy přitom tlačí na to, aby centrální banka na příštím zasedání (30. července) snížila sazby, a podpořila tak uvadající růst ekonomiky. Banka zatím letos sazby snižovala třikrát.

Brazílie
Ani brazilský real není schopen s pomocí intervencí odolat tlaku na oslabení. V pátek, po oznámení lepších než očekávaných čísel z amerického pracovního trhu, vůči dolaru klesl na nejnižší úroveň od dubna 2009. Za uplynulý týden si připisuje zápornou bilanci ve výši 1,7 %. Centrální banka se v pátek snažila pokles zastavit prodejem měnových swapů v hodnotě 1,9 mld. USD. Jednalo se o dvanáctou intervenci během pěti týdnů.

Prezident centrální banky Alexandre Tombini v polovině června uvedl, že jeho tým pracuje na omezení inflačních tlaků pramenících z oslabení realu. Podle analytiků je pravděpodobné, že podpůrné nákupy realu budou pokračovat.

 
 
(Zdroje: WSJ, The Daily Star, Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Elliott Wave predikce 6.5.2019
  Aussie měl flash crash na hodnotu 0,67435, odkud byl silný impulzní odraz. Vždy, když je impulzní odraz, který můžeme rozložit a anotovat pomocí 5ti subvln, musíme očekávat pokračování tohoto trendu. Aktuálně se nacházíme v komplexní „(A)(B)(C)“ struktuře s targetem 0,69821-0,69562, kde očekávám dokončení aktuální vlny „(C)“. Tato support zóna má všechny atributy pro otočení trendu, protože celá struktura, která ji ppředcházela, měla overlapping charakter = korektivní.
 • Elliott Wave predikce 8.5.2019
  Na dnešní intraday update jsem si vybral S&P500, protože vidím hodně bearish predikcí, které zatím struktura moc nepodporuje. V ponděli měl akciový trh pokles a vytvořil GAPy, které zatím zůstávají z části nevyplněné.
 • Elliott Wave predikce 9.5.2019
  Dnes se podíváme na DAX. DAX došel do našeho targetu pro vlnu „(3)“ = 12431-12461, odkud byl ostrý retracement. Vzhledem k celé struktuře beru tento retracement jako korektivní manýr v rámci uptrendu. Sleduji zde potenciální „(A)(B)(C)“ korekci do zóny s targetem = 12012-11985, ke nám perfektně vychází 1:1 extensin vlny „(A)“. Bullish level = 12319.
 • Elliott Wave Teorie - analýza 6.8.2019
  Tradeři, vítejte u dalšího týdenního updatu dle Elliott Wave Teorie. Dnes se podíváme na EUR/USD, GERMAN INDEX DAX, S&P 500, USD/JPY a ZLATO. Na konci článku také najdete info, jak číst naše grafy pro co nejlepší orientaci.
 • Elon Musk a akcie Tesla
  V začínajících odvětvích patří k investování také výkyvy tržních hodnot společností. Nevyhnete se tedy pádům a růstům ani u společnosti Tesla a jejích akcií. Výrobce elektrických vozů Tesla je průkopníkem v sektoru, který má podle mnohých vizionářů do budoucna odstranit z našich silnic auta na benzin a diesel. Zakladatel společnosti Tesla Elon Musk se nyní pustili do boje o své místo na trhu, na kterém více než 100 let vládne ropa a spalovací motory. Dědici průkopníků a vládci zemí na těžbě a zpracování ropy i výrobě aut na klasický pohon opravdu pohádkově zbohatly a stále vydělávají. Zda se to podaří se i společnosti Tesla, se teprve uvidí.
 • Elon Musk čelí největší krizi své automobilky. Zkrachuje společnost Tesla?
  Podnikatel Elon Musk s automobilkou Tesla zcela změnil kurz automobilového průmyslu. Nyní musí dokázat, že obstojí v konkurenci. Spekulanti si proti akciím Tesla vsadili 12 miliard dolarů.
 • Elon Musk jako inspirující génius i manipulátor
  Elon Musk je zcela jistě geniální. Uznávají jej jeho fanoušci i kritici, což se hned tak nevidí. Vyznavači technického optimismu jej podporují. Elon Musk má sny, které dokáže vnuknout i svému okolí.
 • Elon Musk jako snílek, podvodník či velký vizionář?
  Světem hýbá poprask kolem společnosti Tesla a zveřejněný záměr Elona Muska udělat z automobilky Tesla soukromou společnost. S jejími akciemi se do budoucna již nemá dát veřejně obchodovat. Jediný tweet ředitele automobilového gigantu Tesla spustil lavinu spekulací i žaloby.
 • Elon Musk zůstane v čele Tesly dalších 10 let, ale bez stálé mzdy
  Atmosféra ve společnosti Tesla se mění a Elon Musk musí do budoucna začít plnit stanovené cíle, pokud chce do budoucna dostat za svou práci v čele Tesly dostávat mzdu.
 • Emerging aktívam sa v posledných týždňoch prekvapivo darí. Signalizuje to zlepšenie nálady?
  V posledných týždňoch sa deje v jedna zaujímavá vec – aktívam emerging markets sa darí relatívne dobre. Takmer stále je to pritom tak, že v čase negatívnej nálady na trhoch sa im nedarí, pretože ich ekonomiky bývajú viac zraniteľné (sú viac závislé na zahraničnom dopyte a aj zahraničnom kapitáli).
 • Emerging markets - Hrozba globálneho rastu?
  Rozvíjajúce sa krajiny (EM), ktoré sa stali ťahúňom svetovej ekonomiky v pokrízových obdobiach, v súčasnosti predstavu...
 • Emerging Markets majú príležitosť zabrániť čínskemu dominu
  Môj pondelkový komentár pre finweb: Strašiak v podobe tretej fázy finančnej krízy – kríza emerging ekonomík, ktorý neg...
 • Emerging markets měny za sebou mají hodně slabé čtvrtletí
  Druhý kvartál se nám pomalu chýlí ke svému konci a především pro měny emerging markets(EM) ekonomik se o příznivý kvartál rozhodně nejednalo. Pod tlakem byly prakticky všechny, přičemž hned pět z koše nejvíce obchodovaných EM měn zaznamenalo ztráty vyšší než 10 %. Ze všech nejhůře na tom bylo argentinské peso, které od začátku dubna ztratilo více než čtvrtinu ze své hodnoty.
 • Emerging markets sú v kurze, aj napriek BrExitu. Pomáha im hľadanie výnosov
  Ani britské referndum nedokázalo zastaviť znovu nájdený apetít investorov po aktívach emerging markets (ďalej EM). Zlo...
 • Emerging meny sa stabilizovali. Počas negatívnej nálady na trhoch dokonca rástli.
  V rámci všetkých možných rizík v posledných dňoch zanikla jedna dobrá správa. Skončili sa výpredaje aktív emerging ekonomík. Tie dokázali rásť aj napriek negatívnej nálade na trhoch, ktorá im obvykle nepraje. Od 9.10., teda od zatváracej hodnoty pred silnými výpredajmi na akciách, získala turecká líra voči doláru viac ako 10%, viac ako 3% získal juhoafrický rand a zhruba 3% argentínske peso. Celkovo väčšina EM mien voči doláru za tento čas posilnila. Zopár ich aj oslabilo, boli to však minimálne poklesy – čínsky juan a peruánsky sol stratili len 0,27%.
 • EMF
  Sarkozy:"Euro je nenahraditeľný výdobytok Eur&oac...
 • EMFX market
  Měnové entity EM jako skupina byly tento týden negativně ovlivněny vyššími výnosy amerických dluhopisů a SAE rand a turecké liry byly v našem vzorku s nejhoršími výsledky.
 • E-mini futures Nasdaq 100 (NQ)
  Pokud se mluví o futures na Nasdaq, zpravidla je myšlen kontrakt e-mini futures Nasdaq 100. Podkladovým aktiv...
 • Emise dluhopisů v eurozóně letos poklesnou. Kdo vydá kolik?
  Loni touto dobou se evropské dluhopisové trhy připravovaly na záplavu emisí nových státních dluhopisů po krizí eurozóny přiškrceném roce 2011. Nakonec se zemím eurozóny v roce 2012 podařilo vydat celkem dluhopisy za 831 miliard eur, ačkoliv jejich celkové potřeby financování dosáhly asi 797 miliard eur. Podle zbrusu nové analýzy KBC Securities bude objem emitovaných dluhopisů vlád zemí eurozóny v letošním roce slabší o více než desetinu. Analytici banky odhadují, že budou vydány státní dluhopisy asi za 764 miliard eur.
 • Emisia gréckych pokladničných poukážok
  Prebehla bez problémov a dokonca krajina predala viac dlhopisov než chcela. Pri 52...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets