Úterý 15. říjen 2019 22:01
reklama
Admiral Markets SE
reklama
UFX
reklama
UFX

Zeman: Úspěch nového operátora? Dostatečný kapitál a vybavit se na házení klacků pod nohy

23.10.2012 09:04  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Mít nižší cenu, dostatečně silný kapitál na tři až pět let, abych přežil období, kdy mi stávající operátoři budou "házet klacky pod nohy". Za tu dobu si vybudovat vlastní síť. A mít svůj způsob prodeje služeb, například skrze virtuální operátory, spolu s elektřinou, plynem nebo pojištěním.

Taková může být cesta za prosazením nového operátora v ČR podle místopředsedy představenstva Dial Telecom a šéfa VOLNÝ Aleše Zemana. Co znamená nový operátor pro ty stávající? „Ne nutně nižší ziskovost, spíš více služeb za stejné peníze,“ míní Zeman.

Český telekomunikační úřad v minulosti, v roce 2006, vyhodnotil tuzemský telekomunikační trh jako konkurenční. „Čas ukázal, že to není pravda a tak v současné době doháníme dva zajíce najednou,“ říká v online rozhovoru na Patria.cz Aleš Zeman. „Míra investic do mobilních sítí v posledních letech v ČR zaostává za pokročilejšími zeměmi EU. Je to jak případ Telefóniky CR, tak T-Mobile. O obou je vidět, že míra investic v poměru k obratu i k provoznímu zisku je nižší, než u jejich mateřských společností. Druhým fenoménem je obecně nižší úroveň konkurence, která způsobuje, že za stejné peníze si v ČR zavoláme daleko méně, než v sousedních zemích,“ míní Zeman.

V souběhu je podle něj nyní kapitálově náročný požadavek na investice do moderních LTE sítí a současně požadavek na zvýšení konkurenceschopnosti a pokles cen. „Tyto zájmy jsou do jisté míry protichůdné,“ upozorňuje Zeman. ČTÚ dle něj způsobem nastavení podmínek aukce volných frekvencí jasně řekl, že přednost má zajištění investic do nových rychlých datových sítí. Paralelně ale připravuje analýzu relevantního trhu s tím, že se pokusí přinést nová nápravná opatření pro mobilní trh, která snad umožní další snižování cen mobilních volání,“ připomíná místopředseda Dial Telecom.

Čtvrtý mobilní operátor podle něj bude mít relativně těžkou pozici: Musí postavit zcela novou telekomunikační síť, "přetáhnout" zákazníky stávajících operátorů a navíc bude čelit podmínkám regulace ze strany ČTÚ. „Není doposud zřejmé, jaké budou ceny např. národního roamingu, zda bude novy operátor nějak zvýhodněn při vstupu na trh např. asymetrickými propojovacími poplatky, zda se zpružní podmínky pro přenositelnost čísel, atd.,“ upozorňuje Zeman.

Předpokladem je snaha získat zákazníky hlavně nižší cenou. „Neznamená to ovšem, že se tím dá očekávat zvýšená ochota stávajících operátorů ke snižování cen. Spíše lze očekávat, že za "stejné peníze" budeme u stávajících operátorů moci provolat více minut. Na ziskovost stávajících operátorů tak dopad nemusí být příliš velký,“ uvádí Aleš Zeman v rozhovoru na Patria.cz. A nabízí i jiné zbraně než cenu, kterými může nový operátor bodovat.

„Volba způsobu prodeje služeb, prostřednictvím virtuálních operátorů nebo v kombinaci s jinými netelekomunikačními službami. Sám virtuální operátor se pak k vytvoření zajímavé obchodní marže nemůže opřít o kontrolu fixních síťových nákladů a jeho úspěch je tedy spojen primárně se schopností dlouhodobé kontroly provozních a osobních nákladů a schopnosti udržet si zákazníka. Například právě prodejem typických "balíčků" telekomunikačních služeb se službami z jiných odvětví, například s prodejem elektřiny, plynu, pojištění a podobně,“ uvádí Aleš Zeman. Český trh podle něj není tak malý, aby na něm virtuální operátoři nemohli působit. Například v Rakousku se počet virtuálních operátorů blíží deseti.
Zajímavou je otázka investic, potřebných ke vstupu na trhu v roli plnohodnotného či virtuálního operátora. „Na rozjetí plnohodnotného operátora, který by provozoval vlastní novou telekomunikační síť, potřebujete řádově jednotky či spíše jednotky desítek miliard Kč, podle toho, jak moc budete volit mezi vlastní výstavbou sítě, například leasingem či pronájmem sítí a technologií, ale i podle toho, kolik dáte za vlastní frekvence, za akvizice zákazníků, marketing apod. K přípravě potřebujete jeden až dva roky. Virtuální operátor oproti tomu nenese žádné náklady na výstavbu a provoz sítě. Pokud tedy již koncovým zákazníkům například úspěšně prodáváte elektřinu, máte vlastní CRM systém a osvědčený prodejní model, nic vám pravděpodobně nebrání uzavřít smlouvu s mobilním operátorem a obratem můžete prodávat "vlastní" mobilní služby,“ odhaluje základní investiční mantinely Aleš Zeman.

Bez obalu říká, že v ČR zatím veškeré pokusy o dohodu na virtuálním mobilním operátorovi selhaly pro neochotu ze strany operátorů. To vnáší otázku regulace.

Konkurence na tuzemském telekomunikačním trhu je dle Zemana střetem dvou světů. „Na trhu mobilních volání je konkurence v porovnání s ostatními zeměmi EU nižší. Na trhu pevných telekomunikačních služeb to však neplatí, ten je velice konkurenční,“ míní Zeman a dodává, že otevření trhu mobilních volání je plně v rukou regulátora, tedy ČTÚ. „Spravuje vzácný statek, jakým jsou frekvence, nezbytné pro provozování mobilních sítí. Kolika operátorům je rozdělí, je na ČTÚ. Současně je na ČTÚ, jaké nástroje ex ante regulace využije k nastolení větší konkurence na trhu a zda například umožní vstup virtuálních mobilních operátorů na trh, kteří do jisté míry fungují jako nástroj ke snižování cen na trhu. Obecně nejsem příznivcem regulace, respektuji ale názor jiných na její potřebu. Troufám si však tvrdit, ze ČTÚ je v porovnání s regulátory v ostatních zemích EU daleko méně aktivním hráčem a ovlivňovatelem trhu. Důkazem nechť je právě propastný rozdíl mezi stavem konkurence mezi operátory pevných sítí a mezi operátory mobilních sítí. ČTÚ se obecně pouští do daleko méně sporů s operátory, než třeba britský regulátor,“ uvádí v rozhovoru Zeman.

Za špatný příklad snahy o konkurenci označuje trh ADSL. „Po letech z tohoto trhu většina alternativních operátorů odešla díky cenové politice Telefóniky CR. Proto si rozhodně nejsem jist, že regulace ze strany ČTÚ zajistí dostatečný a hlavně trvalý prostor (tedy rozdíl mezi velkoprodejní a maloobchodní cenou mobilních volání) pro udržitelnou existenci virtuálních mobilních operátorů,“ nastoluje otázku Zeman.

Zamýšlí se také nad "nediskriminačním" postupem v aukci LTE, účastí stávajících operátorů. „Ti sice v současné době sítě LTE nemají, ale zato disponují silnou konkurenční výhodou. Důkazem je, že jediným novým účastníkem aukce je PPF, která je jako jediná dostatečně kapitálově silná, aby mohla stávajícím operátorům čelit, i když zájemců bylo původně více včetně Dial Telecom. Všimněte si však, že ani žádní jiní kapitálově silní operátoři ze zahraničí se do aukce nepřihlásili,“ říká Zeman. „Domnívám se, že pokud se podaří PPF potřebné frekvence v aukci získat, ČTÚ dosáhla svého cíle. Pokud je nezíská, ukáže se, že postup ČTÚ v aukci je chybný,“ dodává s tím, že za přinejmenším podivné považuje, že si jako účastník aukce nejprve vysoutěžíte povinnost zaplatit za frekvence a stavět sítě a teprve poté se postupně na základě "ex ante" regulace budete dozvídat náklady. „Náklady na originaci, terminaci, národní roaming a velkoprodej se budete dozvídat postupně během příštích let a přitom jsou podstatným vstupem pro sestavení vašeho "business case",“ připojuje Zeman.

Již blízká budoucnost pak podle Zemana přinese zásadní změnu v účtování telekomunikačních služeb, neboť už dnes je operátorům v podstatě jedno, jestli přes jejich síť „teče“ hlas nebo data a řeší spíše problémy spojené s objemy datových toků, které sítě přetěžují. „Čistě technicky vzato už neexistuje racionální důvod pro účtování volání po minutách a po vteřinách. Účtování paušálu bez ohledu na množství provolaných minut či staženého objemu dat je tedy určitě záležitostí blízké budoucnosti,“ předvídá Zeman.

A jaký očekává další vývoj českého telekomunikačního trhu jako takového? „Do roku 2008 český telekomunikační trh rostl. Poslední čtyři roky klesá. Míru korelace a souvislosti s obecným poklesem v ostatním odvětvích ponechám na analyticích. Nicméně, je tu jeden trend v telekomunikačním prostředí, hovořící pro pokles a jeden pro růst. První trend je konvergence hlasových volání do dat. Hlasové služby jsou pro operátory typicky nejziskovější, ale také zaznamenávají trvalý a rychlý propad. Druhý trend je růst počtu datových služeb, např. v souvislosti s růstem počtu smart zařízení typu tablet, smartphone atd. Pokles příjmu z hlasových služeb, které jsou typicky účtované po minutách a vteřinách, zatím růst příjmu z paušálně účtovaných datových služeb dostatečně nenahrazuje. A domnívám se, že ani nenahradí,“ očekává Aleš Zeman.

Přímé odpovědi Aleše Zemana, místopředsedy představenstva Dial Telecom, čtěte přímo v online rozhovoru zde.

Aleš Zeman, Dial Telecom/VOLNÝ

Aleš Zeman, místopředseda společnosti Dial Telecom, a.s.

Vystudoval obor podnikové hospodářství na University of New York in Prague. V letech 1995 až 1998 působil jako manažer oddělení platebních karet v bankovních domech eBanka a GE Money. V letech 1999 až 2000 pracoval jako manažer velkoprodeje ve společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s. V současnosti působí jako předseda představenstva společnosti VOLNÝ, a.s., a místopředseda představenstva společnosti Dial Telecom, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zdroje z ECB
  "Hoci ECB nateraz ostáva neochotná k nákupu vládnych dlhopisov v rámci kvantitatívneho ...
 • Zdroje z nemeckej vlády
  "Riadený krach Grécka by pomohol vyhnúť sa opakovaniu gréckej dlhovej krízy." Tieto s...
 • Zdroje z nemeckej vlády
  Existuje veľká obava z toho, že aj ostatné krajiny eurozóny budú potrebovať záchranu ak grécky ...
 • Zdroj z řecké vlády: Směna dluhopisů bude úspěšná, účast přesáhla 75 procent
  K výměně řeckých dluhopisů se již před oficiální uzávěrkou stanovenou na 8. břez...
 • Zejména zlotý a forint si ve druhé polovině týdne polepšily
  Středoevropské měny si v průběhu minulého týdne polepšily, a to zejména v jeho druhé polovině. Polský zlotý i maďarský forint si celkově...
 • Zelená bankovka bez výraznější změny před rozhodnutím FOMC
  Americký dolar se obchodoval jen v maličké ztrátě ve středu ráno a dolarový index se nacházel o 0.05% níže během Londýnské seance, připravujíc se na velké pohyby později během dne.
 • Zelená bankovka v mírném zisku před údaji z trhu práce v USA
  Americký dolar byl během Londýnske seance v pátek ráno v malém zisku a dolárový index se obchodoval kolem 92.75, což je o 0,25% výš.
 • Zelený úsmev je späť
  Máme za sebou aktuálnu alfu a omegu fundamentálneho sveta a dáta vyšli nad očakávania. Hoci miera nezamestnanos...
 • Zeman cituje Rusnoka: Konec intervencí? Možná dříve, než se nadějeme
  Česká národní banka by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. "Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme,“ řekl Zeman.
 • Zemanovy výroky posilují korunu
  Středečním obchodováním s českou korunou zamávaly výroky prezidenta M. Zemana. Zeman znovu kritizoval bankovní radu ČNB v souvislosti...
 • Země OECD mají tolik uhlí, že by jim vystačilo na 200 let
  Společnost British Petroleum včera zveřejnila svůj energetický statistical review na rok 2015. Je to zajímavé čtení pl...
 • Zemetrasenie v Indonézii
  Agentúra Bloomberg reportuje silné zemetrasenie s magnitúdou 7,6 stupňa Richterovej stupnice ...
 • Zemní plyn a vývoj trhu
  Skupina Emma Capital již podniká v Rumunsku od roku 2013. Plynárenský byznys Jiřího Šmejce s loňským obratem 51 milionů eur a provozním ziskem 9 milionů eur jde kupředu. Kromě nich má zájem o liberalizovaný trh se zemním plynem v Rumunsku i společnost ČEZ. Vedlejší byznys podnikatele Jiřího Šmejce v Rumunsku je zaměřený na zemní plyn a nyní zdárně roste. Místní antimonopolní úřad také nyní posuzuje nákup menšího distributora zemního plynu Forte Gaz Šmejcovou investiční skupinou Emma Capital. Společnost Forte Gaz má na trhu se zemním plynem v Rumunsku podíl asi 1 %. Podle Pavla Zuny, mluvčího skupiny Emma Capital, je to obchod v obsahu v řádu jednotek milionů eur.
 • Zemní plyn roste nejdéle od roku 2013, jen tento týden o desetinu
  Jarní měsíce jsou obvykle klidnějším obdobím pro zemní plyn, kdy se budují zásoby a cenové impulsy jsou malé. V tomto ...
 • Zemní plyn – střednědobý výhled
  Dále a dále zřejmě investoři utápějí své peníze v komoditě zvané zemní plyn. ...
 • Zetor je stále více zadlužený
  Společnosti Zetor prudce stouplo její zadlužení. Výkonnost firmy podle jejího vedení ovlivnilo zejména dlouhodobé sucho, ale i nové zákony a evropské směrnice.
 • Z eurovalu megawall
  Piatkové obchodovanie na akciovom trhu prebiehalo síce v klesajúcom tóne, no index SP500 v konečnom dôsle...
 • ZEW
  Vidíme len limitovaný priestor pre ďalšie zlepšovanie nálady investorov, očakávame, že ekonomic...
 • ZEW
  Dnešný výsledok 53 bodov znamená prvý prírastok dôvery nemeckých investorov po 7 mesiacoch. ...
 • ZEW
  Očakávame, že obnova ekonomiky sa koncom roka 2010 spomalí a už aktuálnu situáciu ekonomik...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading VIP