Úterý 23. září 2025 14:57
reklama
InstaForex broker
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Purple trading  Fair Value Gap
reklama
Purple trading  Fair Value Gap

Průzkum: Na koupi bydlení nemá 40 % mladých, odrazuje je to od založení rodiny

23.09.2025 12:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na koupi bydlení v Česku nedosáhne 40 procent mladých lidí. Více než čtyři pětiny Čechů považují současnou situaci s bydlením za špatnou a přibližně polovina ji označila za velmi špatnou. Nedostupné bydlení stresuje dvě třetiny Čechů ve věku 18 až 29 let a více než polovinu mladých odrazuje od založení rodiny. Vyplývá to z průzkumu Ipsos pro Českou spořitelnu a Evropu v datech, kterou dnes jejich zástupci představili novinářům. Zúčastnilo se ho celkem 1024 respondentů, z toho v rozpětí 18 až 29 let jich bylo 162.

Nejhorší situace je v Praze, kde se současným stavem nejsou spokojeny dvě třetiny obyvatel. Bytovou krizi ČR považuje za jeden z největších problémů současnosti 65 procent Čechů ve věku 18 až 29 let oproti 39 procentům Čechů ve věku 30 až 65 let. Obě tyto věkové skupiny se shodují, že současný stav výrazně znevýhodňuje mladé lidi, v obou případech si to myslí přibližně 80 procent z nich.

Celkem 38 procent dospělých Čechů do 29 let je podle průzkumu přesvědčeno, že si během svého života nebudou moci koupit své ideální bydlení. Dalších 13 procent pak neví, zda na něj někdy dosáhnou. "Mladí často úplně rezignovali na ideu vlastního bydlení, protože často i v párech na hypotéku nedosáhnou, někteří zkoušejí hledat bydlení mimo velká města, i když pak musí dojíždět. Dále se ukazuje prohlubování sociálních nerovností. Mladí bez majetkového zázemí mají podstatně horší start," řekla ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.

Naopak třetina Čechů v průzkumu uvedla, že už své ideální bydlení má. Tento podíl je pak vyšší ve věkové kategorii 30 až 65 let, kde dosahuje 38 procent. U mladých Čechů do 30 let tento podíl vychází na osm procent. Dvě třetiny Čechů ve věku 18 až 29 let uvedly, že je současná situace s bydlením stresuje, přičemž tento podíl dosahoval vyšší hodnoty u žen. S postupem věku tato hodnota klesá. Otázku bydlení označilo za stresující 41 procent Čechů ve věku 30 až 65 let.

Nedostupné bydlení podle tvůrců průzkumu mohou v důsledku průměrně snižovat počet dětí, které rodiny mají. Konkrétně 55 procent Čechů ve věku 18 až 29 let souhlasilo s tvrzením, že je nedostupné bydlení odrazuje od založení rodiny.

Podle letošního Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného Českou spořitelnou a portálem Evropa v datech jsou podmínky k bydlení v ČR nyní páté nejhorší mezi státy EU. Průměrný byt dnes stojí zhruba 13,6 průměrných ročních mezd, což je třetí nejhorší výsledek v EU. Loni na pořízení bytu stačilo 12,9 ročních mezd. Naopak v porovnání s ostatními státy "sedmadvacítky" je v zemi páté nejvýhodnější nájemní bydlení. Zhruba desetina lidí vydá na bydlení přes 40 procent svých příjmů, loni bylo náklady významně zatíženo devět procent domácností.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průzkum, který PlanB provedl ukázal, že pouhých 24% nevěří, že BTC překročí hranici 50 000 dolarů
    Analytik a trader, jménem PlanB svým průzkumem ukazuje, že 24% tázaných očekává, že Bitcoin v příštích 12 měsících nepřekročí hranici 50 000 USD.
  • Průzkum: Manažeři autoprůmyslu čekají do roku 2035 samořízení i létající vozy
    Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.
  • Průzkum Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR
    Červencový průzkum PMI hlásí pokles celkového indikátoru pro zpracovatelský průmysl pod úroveň padesáti bodů a červnový nárůst nad tuto kritickou hranici tak byl jen přechodnou záležitostí.
  • Průzkum Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR
    Lednový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se aktivita v tomto sektoru české ekonomiky i nadále snižuje, tempo poklesu ale bylo v lednu nejmírnější za uplynulé 3 měsíce.
  • Průzkum Manufacturing PMI v ČR
    Květnový průzkum PMI hlásí pro tuzemský zpracovatelský sektor prohloubení poklesu aktivity kvůli poklesu nových zakázek: otázkou je, nakolik za vše můžou cla ze strany USA a nakolik hrají roli další faktory.
  • Průzkum Manufacturing PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR
    Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se aktivita v tomto sektoru české ekonomiky i nadále snižuje, tempo poklesu ale bylo v lednu nejmírnější od června 2022.
  • Průzkum Mastercard: Češi důvěřují v ochraně platebních údajů karetním společnostem více než sami sobě
    Češi se při online nakupování chovají obezřetně a stále častěji využívají bezpečné digitální způsoby placení. Více než polovina z nich při platbě využívá biometrické ověření a téměř polovina pravidelně používá digitální peněženky, které umožňují platbu bez ručního zadávání údajů z karty. Roste také obliba řešení Click to Pay. Důvěra v karetní společnosti, které tuto univerzální platební metodu zajišťují, dokonce převyšuje důvěru, kterou lidé vkládají do sebe samých, pokud jde o ochranu platebních údajů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard.
  • Průzkum Mastercard: Polovina Čechů se stala terčem kyberpodvodníků
    Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard. Díky neustálému zlepšování technologických řešení a zavádění generativní umělé inteligence se daří podvodům stále častěji předcházet. V současné době Mastercard rychle, bezpečně a spolehlivě zajišťuje více než 143 miliard bezhotovostních transakcí, které ročně přes její síť projdou.
  • Průzkum Monety: Češi plánují více investovat, roste zájem o hypotéky i virtuální karty
    Podle nejnovějšího průzkumu, který realizovala MONETA, si aktuálně plánuje nejvíce Čechů sjednat cestovní pojištění a investiční produkty. V rámci investic si chce 21 % z nich nakoupit akcie konkrétních firem a 18 % plánuje nákup podílových fondů. Kromě toho projevilo 19 % respondentů zájem o novinku loňského roku – dlouhodobý investiční produkt (DIP).
  • Průzkum Morgan Stanley poukazuje na pozitivní náladu britských investorů
    Podle průzkumu provedeného společností Morgan Stanley se značný počet institucionálních investorů dívá na britská aktiva příznivě i přes současné tržní podmínky. Marina Zavolock a její tým stratégů identifikovali dva hlavní faktory, které by mohly podpořit větší investice:
  • Průzkum: Nejatraktivnější formou investování zůstává vlastnictví domu či bytu
    Za poslední půlrok se na prvních místech žebříčku nejatraktivnějších forem spoření a investování drží vlastnictví domu či bytu, které v květnu mezikvartálně stouplo o dva procentní body na 78 procent. Vlastnictví pozemku si udržuje stabilně 70 procent. Ukázal to květnový průzkum IBRS Barometr spoření pro Golden Gate na reprezentativním vzorku 1000 respondentů z české populace ve věku od 16 let.
  • Průzkum: Nemovitosti zdraží až o 19 % kvůli vzrůstající ceně stavebnin
    Nemovitosti zdraží až o 19 procent kvůli vzrůstající ceně stavebnin a chybějícím pracovníkům. Nejvíce zdražují ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Realizace projektů pro nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny se některým developerům již přitom nevyplatí. Vyplývá to z aktuální studie developerských společností H2/2021 zpracované CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
  • Průzkum NY FEDu ukazuje na vyšší inflaci ve střednědobém horizontu
    Datové centrum Federální rezervní banky v New Yorku dnes zveřejnilo průzkum spotřebitelských očekávání za duben 2024. Podle něj se očekávání růstu cen zboží a služeb v ekonomice v krátkodobém i střednědobém horizontu zvýšila. Navíc očekávání ohledně cen bydlení dosáhla nejvyšších hodnot od července 2022. Spolu s růstem cen respondenti odhadují i zvýšení svých výdajů.
  • Průzkum Partners Banky: Většina Čechů zdědí nemovitost, počítat s tím ale nechtějí
    Dědictví je přirozenou součástí finančního života, která může zásadně ovlivnit rodinný rozpočet. Průzkum Partners Banky však ukázal, že 83 % Čechů dědictví nijak nezohledňuje v rámci svého finančního plánování. A to i přesto, že 6 z 10 lidí – budoucích dědiců – uvádí, že by dědictví pozitivně ovlivnilo jejich finanční zabezpečení. Téměř polovina české generace Z ví, že v budoucnu bude po svých příbuzných dědit či si již dědickým řízením prošla. Nejčastější formou dědictví je podle průzkumu nemovitost, v pozůstalostech se objevuje až v 70 procentech.
  • Průzkum: Pětině Čechů na konci měsíce chybí peníze
    20 % Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2 tisíc korun. 69 % dotazovaných přebývají v průměru 4 tisíce korun. Zjistil to průzkum NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radka Jáče, GI CEE
    Ekonomická aktivita v eurozóně letos v květnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu rostla nejrychleji od února 2018. Zrychlení růstu bylo taženo sektorem služeb, kde se situace zlepšuje díky uvolňování restrikcí souvisejících s pandemií. Růst aktivity v sektoru služeb je nyní nejsilnější od června roku 2018. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu se jen nepatrně zmírnil ze svého historického maxima vykázaného v dubnu a zůstává tak velmi silný. Pokrok ve vakcinaci a pozitivní vývoj na poli pandemie může v nejbližších měsících vést k dalšímu zrychlení růstu v sektoru služeb. Na aktivitu v průmyslu dopadá zpožďování dodávek a nedostatek některých potřebných komponent, což v tomto sektoru dle průzkumu PMI zároveň vede k historicky rekordnímu růstu cenových tlaků.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Dubnový průzkum PMI naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně zrychlila svůj růst, když souhrnný indikátor PMI vzrostl na devítiměsíční maximum. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI zrychlil na svou historicky nejvyšší úroveň.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průzkum PMI pro eurozónu pro letošní říjen vykresluje dvourychlostní ekonomiku, kdy se průmyslu nadále daří, zatímco sektor služeb je zasažen restrikcemi spojenými s koronavirem.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomická aktivita v eurozóně letos v červnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu dále zrychlila svůj růst, přičemž tempo růstu bylo nejsilnější za uplynulých 15 let.
  • Průzkum PMI hlásí nižší poptávku i pokles zaměstnanosti
    Indikátor PMI v srpnu zůstal na červencové úrovni 46,8 bodu. Provozní podmínky se tak zhoršily nejvyšším tempem podruhé za více než dva roky. Nepříznivou zprávou je, že došlo k nejprudšímu poklesu zakázek za více než dva roky. Zhoršila se jak domácí poptávka, tak ta zahraniční. Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek nebo je dokonce ruší. Firmy situaci řeší nižším objemem výroby, ale i rychlým snižováním zaměstnanosti. Na druhou stranu dobrou zprávou je, že problémy se subdodávkami výrazně polevily a zpoždění termínů dodávek bylo nejmenší za poslední dva roky. S tím jde ruku v ruce i výrazný pokles tlaku na růst cen vstupních surovin. Silně zpomalil i růst cen výstupů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding NEW