Neděle 16. června 2024 10:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

28.05.2024 09:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Pokles celkové inflace spotřebitelských cen v celé střední a východní Evropě byl v uplynulém roce větší, než se očekávalo, a to především v důsledku silných vlivů srovnávací základny, konkrétně rychlého oslabení cen potravin a energií poté, co od roku 2022 do začátku roku 2023 naopak prudce vzrostly. Poslední údaje za duben však ukazují oživení inflace v Česku (2,9 % meziročně, březen 2,0 %), Polsku (2,4 %, březen 2,0) a Maďarsku (3,7 %, březen 3,6 %). Za tímto obratem stál především výraznější růst cen potravin. Navíc v Polsku k němu přispělo znovuzavedení vyšší DPH. V Polsku a Česku ještě hrály roli také vyšší ceny pohonných hmot, které odrážely nedávný růst světových cen ropy.

„Do budoucna očekáváme, že celková inflace v Česku (3,7 % meziročně v prosinci) Polsku (4,6 %) a Maďarsku (4,8 %) se do konce roku 2024 opět zvýší nad cílové hodnoty centrální banky.  V roce 2025 by se měla inflace postupně zmírňovat a vracet se do horní poloviny cílových pásem. Výjimku představuje Rumunsko, kde by to mohlo trvat až do začátku roku 2026,“ uvádí Dalibor Trojek, ředitel české pobočky Allianz Trade.

Výhled inflace ve střední a východní Evropě


Zdroje: LSEG Datastream, národní statistiky, Allianz Research

Růst inflace by měl mít důležitý vliv na monetární politiku jednotlivých států, která bude vzhledem k inflačnímu výhledu více opatrná. Centrální banky budou pravděpodobně udržovat reálné úrokové sazby v kladných hodnotách. „Kromě výše uvedeného očekávaného růstu inflace existuje řada dalších indikátorů pro obezřetnou měnovou politiku v regionu střední a východní Evropy v nadcházejících čtvrtletích – včetně očekávání mírnějšího cyklu uvolňování měnové politiky ze strany amerického Fedu a možná i Evropské centrální banky, nejistoty ohledně cen ropy v důsledku pokračující krize na Blízkém východě, jakož i silného růstu mezd a uvolněné fiskální politiky v Polsku, Maďarsku a například i v Rumunsku. V Česku jsou tyto obavy méně výrazné. Ukazatele ekonomické aktivity za první čtvrtletí navíc naznačují lepší vyhlídky růstu tažené domácí poptávkou (zejména v sektoru služeb), což znamená, že v letošním roce může být zapotřebí méně měnových stimulů,“ vysvětluje Dalibor Trojek.

V této souvislosti analýza Allianz Trade očekává, že Polská centrální banka, která cyklus uvolňování měnové politiky ve střední a východní Evropě zahájila v září a říjnu loňského roku dvěma sníženími sazeb, ponechá svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5,75 % až do třetího čtvrtletí 2024, po němž bude následovat možné snížení o 25 bazických bodů ve čtvrtém čtvrtletí, kdy skončí opětovný růst inflace. Česko snížilo během posledních šesti měsíců svou základní úrokovou sazbu celkem o 175 bazických bodů, ale očekává se, že cyklus uvolňování zpomalí dalším kumulativním snížením o 100 bazických bodů na 4,25 % na konci roku 2024. Cyklus uvolňování měnové politiky v Maďarsku byl dosud nejrazantnější, když od října 2023 došlo k sedmi snížením sazeb o celkem 525 bazických bodů. Cyklus uvolňování se však již v dubnu zpomalil. Příští týden se očekává další snížení o 50 bazických bodů a poté do konce roku dalších pět snížení o 25 bazických bodů, takže sazba na konci roku by měla dosáhnout přibližně 6 %.

„V roce 2025 předpokládáme další mírné snižování sazeb v celém regionu, zhruba v souladu s klesající inflací, ale úrokové sazby budou na konci příštího roku pravděpodobně stále vyšší než před pandemií,“ uzavírá Dalibor Trojek.

Výhled úrokových sazeb ve střední a východní Evropě


Zdroje: LSEG Datastream, národní statistiky, Allianz Research

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace v ČR roste o 1 % měsíčně. Evropská komise predikuje růst HDP jen o 4,3 % v 2022
  Evropská komise predikuje rychlejší zotavení ekonomiky z kovidové krize, když letos odhaduje růst HDP na 5 % z původně očekávaných 4,8 %. V příštím roce kvůli rostoucím cenám energií a nedostatku některých komponentů se Evropská komise domnívá, že ekonomika posílí jen o 4,3 %.
 • Inflace v ČR stoupá k rekordu od roku 1998, nebýt redukce DPH na energie už by tam byla. Letos citelně podraží i potraviny, Češi si po delší době „utáhnou opasky“
  Inflace v prosinci 2021 vykázala hodnotu 6,6 procenta v meziročním vyjádření. Jedná se o její nejvyšší úroveň od září 2008, kdy dosáhla stejné hodnoty. Vyšší byla naposledy v červenci 2008. Loni za celý rok tak inflace vykazuje nejvyšší průměrnou úroveň právě od roku 2008.
 • Inflace v ČR vystoupla na 6,6 %. Očekávat můžeme růst až na 10 %, tvrdí Holub
  Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice za prosinec činil 6,6 %. Inflace se tedy nyní nachází na nejvyšší hodnotě od září 2008. Průměrná inflace za celý loňský rok pak dosáhla 3,8 %.
 • Inflace v dubnu poblíž 14 %
  Růst spotřebitelských cen dosáhl v dubnu meziročně 14,2 % (v březnu 12,7 %), o jeden procentní bod více než se čekalo. Namísto meziměsíčního zvolnění tempa se dostavil růst cen o 1,8 % oproti 1,7 % v březnu.
 • Inflace ve Francii na novém vrcholu
  Inflace zůstává na radaru trhů i centrálních bankéřů. Španělsko a Francie dnes zveřejnily první odhady únorových údajů. Za normálních okolností jsou tyto údaje jen poznámkou pod čarou před údaji o inflaci v EMU, které budou zveřejněny o několik dní později (tento koš ve čtvrtek). Ne však dnes. Francouzská inflace vzrostla meziměsíčně o 0,9 % a meziročně o 6,2 %. Údaj podle harmonizované metodiky EU vzrostl až o 1,0 % m/m a dosáhl 7,2 % r/r, což je nejvyšší úroveň od začátku této řady.
 • Inflace versus zaměstnanost - eurodolar lehce koriguje zisky před daty z obou stran
  Včerejší oslabování dolaru dál nepokračuje a na hlavních párech sledujeme lehkou korekci. Eurodolar klesá na 1,2055 a trochu níž se pohybuje také libra proti dolaru. Po včerejšku, kdy ani dobrá data a růst výnosů dolar k ziskům nevybídly, přinese závěr týdne řadu ještě zajímavějších statistik.
 • Inflace ve Spojeném království je stále nad 10,0 %
  Libra nadále roste a mohla by se vrátit na dubnová maxima poté, co údaje ukázaly, že inflace ve Spojeném království zůstala v březnu vysoká. Tento scénář by mohl vyvinout tlak na Bank of England a přesvědčit ji, aby prodloužila další zvyšování úrokových sazeb.
 • Inflace ve Spojeném království klesá frustrujícím tempem
  „Inflace ve Spojeném království klesla potřetí za sebou, ale její pokles zůstává frustrujícím způsobem pomalý. Růst cen je stále dvouciferný a je nejvyšší mezi velkými ekonomikami na světě.
 • Inflace ve Spojeném království nejspíš do konce roku dosáhne 13 %
  Zdůraznil, že aby zabránila dalšímu růstu inflace, nejrychlejšímu za posledních čtyřicet let, musí centrální banka jednat. Zatím se předpokládá, že inflace do konce letošního roku překoná 13 %.
 • Inflace ve Spojeném království v lednu klesla více, než se očekávalo
  Dnes ráno zveřejněná zpráva o inflaci ve Spojeném království překvapila investory i obchodníky, neboť celková hodnota inflace byla nižší, než se očekávalo. Účastníci trhu se zaměří na zprávy o maloobchodních tržbách přicházející z USA a Velké Británie, aby zjistili, jak moc se spotřebitelů dotkly rostoucí životní náklady.
 • Inflace v EU
  Celková inflace spotřebitelských cen za eurozónu zpomalila v prosinci kvůli slabšímu růstu cen energií. Index spotřebitelských cen klesl z 1,5 procenta na 1,4 procenta. Míra jádrové inflace, která nezapočítává energii, potraviny, tabák a alkohol, dosáhla meziročně o 0,9 procenta oproti očekávání 1 procento. Průměrná jádrová inflace v roce 2017 byla na úrovni 0,9 procenta, což je nepatrně vyšší hodnota než 0,8 procenta v roce 2016.
 • Inflace v EU bude dál klesat, ECB může snižovat sazby rychleji
  Pátek skončil pro oba instrumenty vcelku nevýrazně. V průběhu dne ale došlo k několika událostem, které si zaslouží pozornost. Nemohu je označit za důležité, ale projevy prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové se nekonají každý den. Lagardeová však byla velmi stručná. Zmínila se jen o tom, že ona i celý měnový výbor očekávají další zpomalování inflace. Lagardeová se o tom zmínila už dvakrát.
 • Inflace v EU pod očekáváním!
  Podle předběžných odhadů klesla meziroční míra inflace v eurozóně v lednu na osmiměsíční minimum 8,5 % z prosincových 9,2 %, což je pod tržními odhady 9 %.
 • Inflace v eurozóně bude stagnovat; ADP report potvrdí dobrý americký trh práce
  Americký ADP report ukáže na dále solidní číslo ohledně počtu nově vytvořených míst v americké ekonomice (publikované tento pátek). Spotřebitelská inflace v eurozóně bude stagnovat na tempech z minulého měsíce. Po publikovaných údajích z Německa včera ovšem existuje nemalé riziko, že dynamika cen nakonec bude vyšší.
 • Inflace v eurozóně dál zaostává za očekáváním a nízké ceny energií mohou brzdit její předpokládaný růst i v novém roce
  Eurostat dnes zveřejnil předběžné odhady prosincové inflace. Ta rostla meziročně stejně jako v listopadu o 0,2 %, zatí...
 • Inflace v eurozóně dál zvyšuje nelichotivé rekordy
  „Inflace v eurozóně dál zvyšuje nelichotivé rekordy. Předpokládám, že růst cen nebude jen tak končit. V nejbližších měsících bude inflace eurozóny dvojciferná. Zatím nenacházíme účinné kroky, jak ceny ukočírovat. Přístup Evropské centrální banky je mírnými slovy vlažný. Navíc přetrvává silná obava z toho, že nebudou obnoveny dodávky plynu. To by inflaci akcelerovalo, a ještě by zrychlila. Alespoň částečným lékem tak může být jen rozpočtová odpovědnost jednotlivých zemí platících eurem. To je ale opravdu těžké. Když lidé chudnou, raději natáhnou ruku ke státu, než aby se uskromnili nebo zvýšili svoji produktivitu.“
 • Inflace v eurozóně dnes potvrdí další růst sazeb ECB
  Včera zveřejněná inflační čísla za jednotlivé členské státy eurozóny v zásadě potvrdila trend posledních měsíců. Zatímco celková inflace i v červnu povětšinou klesala, jádrové inflační tlaky zůstávají podstatně setrvačnější a v některých ekonomikách dokonce zesilují. V Itálii zvolnila celková meziroční míra inflace na 6,7 % (jádrová na 5,6 %), ve Španělsku až na 1,6 %, čímž se poprvé od března 2021 dostala pod inflační cíl ECB. Svižná normalizace španělské inflace je dána primárně rychlým průsakem levnějších energií do spotřebitelských cen – jádrová inflace však zůstává nadále vysoká na 5,9 %.
 • Inflace v eurozóně dosáhla 3,4 %. ČNB razantně zvýšila úrokovou sazbu o 75 bodů na 1,5 %
  Inflace v eurozóně se v září podle předběžných dat i nadále zvyšovala, když se vyšplhala na úroveň 3,4 %. Jedná se o nevyšší hodnotu za posledních deset let. Na růstu se nejvíce podílela energie, následovaná potravinami, alkoholem a tabákem.
 • Inflace v eurozóně je nejvýše za poslední dekádu
  Inflace v eurozóně vystoupala v srpnu na 3 % a zdolala nejvyšší úroveň od listopadu 2011. Ti, kteří vsadili na deflační vyústění pandemické krize se zatím jednoduše pletou. Kombinace masivních měnových a rozpočtových stimulů udržuje v chodu poptávku, zatímco nabídka (výroba) se snaží dohnat zameškaný čas a vypořádává se s narušenými výrobně-odběratelskými řetězci.
 • Inflace v eurozóně je nízká
  „Únorová inflace v eurozóně je opět pod inflačním cílem. Tento stav nevyhovuje předluženým zemím jižního křídla eurozóny. Nízká inflace jim komplikuje splácení dluhů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost