Čtvrtek 20. června 2024 04:58
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei léto akce
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Mondelez dostal v EU pokutu 337,5 milionu eur, bránil přeshraničnímu obchodu

23.05.2024 18:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká potravinářská společnost Mondelez International dostala v Evropské unii pokutu 337,5 milionu eur (8,3 miliardy Kč). Oznámila to dnes Evropská komise (EK), podle níž firma bránila obchodu s čokoládou, sušenkami a kávou mezi členskými státy. Zneužila tak svého dominantního postavení, čímž porušila unijní pravidla hospodářské soutěže. Územní omezení dodávek představuje neregulační překážky, které brání řádnému fungování jednotného trhu, dodala EK.

Mondelez po oznámení pokuty uvedl, že případ z EU se týká minulých a ojedinělých záležitostí, z nichž většina už byla ukončena nebo napravena v dostatečném předstihu před vyšetřováním ze strany komise. "Tato historická záležitost nereprezentuje to, kdo jsme, ani kulturu, která klade důraz na dodržování předpisů a o kterou usilujeme," uvedla podle agentury Reuters firma.

Mondelez má sídlo v USA a je jedním z největších světových producentů čokolády a sušenek. Mezi její značky patří Côte d'Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone a TUC. Do roku 2015 vlastnila i značky kávy HAG, Jacobs či Velours Noir. Mondelez od roku 1992 působí v České republice a na Slovensku, má tam pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. Firmě patří na těchto trzích například značky Opavia, BeBe Dobré ráno, Brumík, Fidorka, Figaro, Miňonky a Tatranky.

"Nezákonné praktiky společnosti Mondelez bránily maloobchodníkům v tom, aby si mohli v členských státech volně obstarávat výrobky za nižší ceny, a uměle tak rozdělovaly vnitřní trh," uvedla EK. Nezákonné praktiky tak umožnily firmě nadále účtovat vyšší ceny za své výrobky, což v konečném důsledku poškodilo v unii spotřebitele, dodala komise. Ta je exekutivním orgánem EU s rozsáhlými pravomocemi a mimo jiné plní i roli antimonopolního úřadu.

Komise začala firmu vyšetřovat v lednu 2021. Zjistila, že společnost se podílela na 22 dohodách porušujících hospodářskou soutěž. Jedna z dohod mimo jiné nařizovala zákazníkům firmy účtovat vyšší ceny za vývoz než za prodej na domácím trhu. Dohody a nezákonné postupy se uskutečnily v letech 2006 až 2020 a týkaly se všech trhů EU.

Pokuta měla být ještě vyšší. Protože ale firma s EK spolupracovala a výslovně uznala svoji zodpovědnost, byla jí pokuta snížena o 15 procent.

Zdroj: Reuters, ČTK, EK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mohou tři dávky vakcín Pfizer a BoiNTech zvítězit nad omikronem?
  Ve středu vedoucí představitelé společností BioNTEch a Pfizer oznámili, že tři dávky jejich vakcíny proti koronaviru mohou překonat novou variantu omikron. Společnosti tvrdí, že dvě dávky jejich vakcíny vedly ke snížení neutralizačních protilátek během laboratorních testů a třetí dávka očkování je nutná k obnovení ochrany proti variantě omikron.
 • Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
  Oddalování momentu prvního poklesu sazeb v USA začíná pomalu ale jistě názorově štěpit evropské centrální bankéře. Strnulost inflace, odolný trh práce a možná i riziko dalšího povolebního nárůstu amerických deficitů vedou americký Fed k velké obezřetnosti - trhy nejenže přestávají věřit poklesu sazeb, ale na trzích se objevují i první sázky na jejich růst (podle analýzy Financial Times opční trhy dávají zhruba 20% šanci na růst sazeb v následujících 12 měsících).
 • Môj návrh pre riešenie gréckej otázky – vrátiť ho na trhy
  Ako som viackrát písal, podľa môjho názoru by bol pre obe strany najlepším riešením GrExit, keď sa ale Grécko chce sil...
 • Moldavsko nemá signály, že by mu Rusko v prosinci zastavilo dodávky plynu
  Moldavsko zatím nemá z Ruska žádné signály toho, že by mu Moskva v prosinci zastavila dodávky plynu. Je však připraveno na jakýkoliv scénář. Uvedla to podle agentury Reuters dnes moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová. Ruský plynárenský gigant Gazprom v úterý varoval, že by mohl začít od 28. listopadu snižovat dodávky plynu přes Ukrajinu do Moldavska, protože Ukrajina zadržuje část plynu, který je pro zemi určen.
 • MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích v Maďarsku
  Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.
 • Momentálně se Dogecoin blíží k bodu zlomu pro dlouhodobé investory
  Podle Coinmarketcap je Dogecoin (DOGE) aktuálně desátou největší kryptoměnou. Jeho tržní kapitalizace (cap) je nižší než 9 miliard dolarů. V posledním měsíci tato kryptoměna zaznamenala velký propad. Pro investory by to být ovšem mohla být příležitost.
 • Momentum pracovného trhu v USA spomaľuje aj napriek plnej zamestnanosti
  Tvorba pracovných miest v Amerike znova zrýchlila po hurikánovom pribrzdení v septembri, avšak momentum pracovného trhu spomalilo kvôli slabému rastu miezd.
 • Momentum trhu může skončit
  Minulý týden skončila obchodní seance v optimistickém tónu. Holubičí zpráva FOMC i zklidnění situace USA a Číny tlačily americký dolar dolů, zatímco akcie uzavřely týden v kladné oblasti. Rizika prodlouženého vládního omezení a případné spuštění nouzového programu by v USA by však mohlo nepříznivě zatížit výsledky akcií. Úterní hlasování o smlouvě o odchodu Spojeného království bude pečlivě sledované, jelikož většina účastníků trhu upřednostňuje výsledek odmítnutí smlouvy premiérky Mayové. Přesto neočekáváme, že by konečné řešení směřovalo k „divokému“ brexitu, protože před termínem rozvodu 29. března 2019 stále existují alternativní možnosti.
 • Momentus o krok blíž k hlavnímu, prosincovému testu mise 🚀
  Momentus Inc (MNTS.US) je společnost se sídlem v USA v oboru známém jako „nový vesmír“, který je v procesu vývoje nabídek přepravních služeb po oběžné dráze Země i mimo ni. Společnost sídlící v Silicon Valley (San Jose) oznámila úspěšné testování polí solárních panelů, jejichž umístění ve vesmíru na kosmické lodi Vigoride bude klíčovou součástí druhé demonstrační mise. Mise je naplánována se SpaceX na prosinec tohoto roku jako součást Transporteru 6.
 • Monday.com po výsledcích za 1. čtvrtletí roste téměř o 20 %
  Americká softwarová společnost Monday.com (MNDY.US) roste o téměř 20 % a je jednou z nejvýkonnějších akcií na Wall Street. Posun ceny akcií společnosti vzhůru byl vyvolán zveřejněním solidní zprávy o výsledcích za 1. čtvrtletí 2024 a optimistickými prognózami pro 2. čtvrtletí 2024 i celý rok 2024.
 • Monero spouští Hard Fork pro zlepšení funkcí zabezpečení a ochrany osobních údajů 
  Společnost Monero aktualizovala Hard Fork, aby byla bezpečnější a soukromější, a to i přes útok vlád na nástroje anonymity.
 • Monero vede krypto trh, Bitcoin se vrací nad hranici 40 000 dolarů
  Primární kryptoměna, Bitcoin (BTC) překonal 9.března hranici 42 000 dolarů. V den, kdy se americký prezident Joe Biden připravoval podepsat exekutivní příkaz popisující vládní politiku v oblasti kryptoměn, posílil o více než 8 %.
 • Moneta: Akcionáři odmítli navýšení kapitálu, PPF Monetu nyní neovládne
  Akcionáři Moneta Money Bank na dnešní valné hromaděodsouhlasili akvizici Air Bank a ostatních aktiv PPF,nicméně odmítli navýšení kapitálu Monety. Transakce na jejímž konci by PPF ovládla Monetu se tak neuskuteční.
 • Moneta: Akcionáři schválili na dnešní valné hromadě dividendu 9 CZK
  Dnes, úterý 23. dubna 2024 od 10hod, se koná valná hromada společnosti Moneta Money Bank.
 • Moneta: Akcionáři schválili navrženou dividendu 8 CZK
  Akcionáři na ní schválili návrh managementu na distribuci 8 CZK ve formě dividendy. Rozhodný den je úterý 2. května 2023, což při standardním vyrovnání (T+2) stanovuje čtvrtek 27. dubna jako poslední den obchodování s nárokem na tuto dividendu. Výplatní období začíná 25. května 2023.
 • Moneta byla hlavním tahounem pražského parketu
  Evropský akciový index Stoxx 600 dnes kolísal okolo včerejšího zavíracího kurzu. Nicméně před více jak jednou hodinou ztrácel zhruba jednu třetinu procenta, když se objevily zprávy, že Čína jako odplatu za zavedená cla přijde s podobným opatřením na dovoz amerického zboží. Přesto se podařilo evropským akciím ztráty smazat. V rámci jednotlivých sektorů nebyly pohyby nikterak výrazné. Ztráty či zisky dosahovaly do 0,6 %. V plusu uzavírají telekomunikace, naproti tomu poslední příčka patří maloobchodním řetězcům.
 • Moneta: Celoroční výsledky překonají projekce společnosti
  Očekávané výsledky hospodaření: Vysoké sazby budou mít pozitivní vliv na růst úrokového výnosu. To by mělo být kompenzováno vyššími náklady na financování. Přes kontrolu nákladů by se měla projevit inflace. Podobně jako v předchozím kvartále odhadujeme tvorbu opravných položek, které se v prvním pololetí rozpouštěly. Předpokládáme, že Moneta překoná své cíle za rok 2022. Nicméně důležitější, než samotné výsledky bude výhled na tento rok, včetně odhadů dopadu speciální daně.
 • Moneta: Čistý zisk za Q1 21 mírně nad odhady, potvrzený výhled
  Moneta Money Bank oznámila dnes ráno výsledky za první kvartál tohoto roku, které překonaly očekávání trhu. Čistý zisk dosáhl 598 mil. CZK, což je nad tržním konsensem 576 mil. CZK. Jádrová položka tržeb, čistý úrokový výnos dosáhl 2,07 mld. CZK. Klesly také náklady na riziko a Moneta potvrdila své celoroční cíle.
 • Moneta: Čistý zisk za Q3 výrazně vzrostl kvůli rozpouštění rezerv
  Očekávané výsledky hospodaření: Zejména vzhledem k rozpouštění opravných položek k nespláceným úvěrům podstatně vzrostl čistý zisk. Naše odhady jsou v souladu s celoroční projekcí Monety a očekáváme, že Moneta své cíle potvrdí.
 • Moneta: ČNB schválila dividendu Monety
  Moneta Money Bank dnes oznámila, že ČNBjí schválila dividendu 3,0 CZK na akcii(celkem 1 533 mil. CZK) ze zisků za roky 2019 a 2020. To znamená hrubý výnos 3,4%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei léto akce