Úterý 16. duben 2024 07:05
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Přehled vývoje měnového páru EUR/USD. 3. dubna. Inflace v Německu přiblížila ECB k uvolnění politiky

03.04.2024 13:21  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics660c90022b839.jpg

Měnový pár EUR/USD se během úterní evropské obchodní seance mírně zvýšil, což se po poměrně výrazném poklesu z předchozího dne očekávalo. Volatilita se podle očekávání snížila, neboť makroekonomické pozadí bylo v úterý slabší. V útery bylo sice zveřejněno více zpráv než v pondělí, ale v pondělí byl zveřejněn PMI ISM v USA, který spadá do kategorie "velmi důležitých" zpráv. A včera jsme se, pokud jde o ty "relativně důležité", dočkali pouze inflace v Německu a JOLT v USA. Nejedná se o bezvýznamné zprávy, ale jejich význam pro trh je nižší než v případě ISM.

Reakce trhu na zprávu o inflaci byla v podstatě slabá, pokud vůbec nějaká byla. Koneckonců, pár se mohl vydat vzhůru čistě z technických důvodů. Hodnota německé inflace v březnu dosáhla podle prognózy 2,2 % meziročně. Trh tedy v podstatě neměl na co reagovat. Hodnota 2,2 % již byla zohledněna v ceně. To je ovšem případ, kdy nedošlo k okamžité reakci – zpráva však umožňuje vyvozovat dlouhodobější závěry. Inflace v zemi, která je lokomotivou EU, již zpomalila téměř na cílovou úroveň. To znamená, že i inflace v celé eurozóně zpomalí ze současných 2,6 %. Do konce března se tak sice nestane, ale klesající trend přetrvává. ECB se proto ještě více přiblíží červnovému snížení sazeb.

Dnes bude zveřejněna zpráva o inflaci v EU a podle prognóz zůstane ukazatel beze změny na úrovni 2,6 %. Na tom není nic znepokojivého, do června zbývá ještě několik měsíců na to, aby index spotřebitelských cen o pár desetin procenta zpomalil. A inflace na úrovni 2,3 % bude stačit k tomu, aby ECB začala snižovat klíčové sazby. A pokud v době prvního snížení v EU bude Fed stále "čekat na přesvědčivější důkazy," pak by evropská měna měla pokračovat v poklesu.

A nejde jen o to, že by euro mělo klesat tady a teď. Jde o to, že by mohlo klesat i v červnu a červenci. Přinejmenším do doby, než Fed zahájí svou politiku uvolňování. Stojí však za zmínku, že ECB může snížit sazby nejen dříve než Fed, ale také agresivněji než Fed v roce 2024. V pondělí Yannis Stournaras, šéf řecké centrální banky, uvedl, že v letošním roce by mohly proběhnout 4 fáze uvolňování sazeb o 0,25 %. Nejoptimističtější prognózy pro sazbu Fedu v současnosti předpovídají tři snížení. Sazba ECB má tedy reálnou šanci klesnout více než sazba Fedu, čímž by se rozdíl mezi nimi dále prohloubil.

Z technického hlediska nadále očekáváme pouze pokles evropské měny. Cena se nadále nachází pod linií klouzavého průměru a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k obratu lokálního růstového trendu. Na 24hodinovém časovém rámci pár před několika týdny provedl korekci směrem vzhůru a nyní je připraven na novou vlnu pohybu směrem na jih.

analytics660c900e63ad5.jpg

Průměrná volatilita měnového páru EUR/USD za posledních 5 obchodních dní k 3. dubnu činí 49 pipsů a je charakterizována jako "nízká". Tento týden se volatilita může zvýšit v důsledku zveřejnění množství důležitých zpráv v USA a EU. Očekáváme, že se pár bude ve středu pohybovat mezi úrovněmi 1,0714 a 1,0812. Starší lineární regresní kanál je stále klesající. Globální klesající trend tedy přetrvává. Indikátor CCI opustil přeprodanou oblast, aniž by se v ní konsolidoval, takže výrazný růst eura neočekáváme.

Nejbližší úrovně supportu:

S1 – 1,0742

S2 – 1,0712

S3 – 1,0681

Nejbližší úrovně rezistence:

R1 – 1,0773

R2 – 1,0803

R3 – 1,0834

Obchodní doporučení:

Pár EUR/USD se nadále drží pod linií klouzavého průměru. Doporučuje se tedy zůstat v krátkých pozicích s cíli na 1,0742 a 1,0712. Očekáváme pokles k úrovni 7. čísla a v dlouhodobém horizontu k úrovni 1,0200. Po poměrně dlouhém růstu páru (který považujeme za korekci) nevidíme důvody pro to, abychom uvažovali o dlouhých pozicích. A to i v případě, že cena konsoliduje nad klouzavým průměrem. Volatilita byla na začátku týdne poměrně dobrá a do konce týdne neklesne.

Vysvětlení ilustrací:

Lineární regresní kanály – pomáhají určit aktuální trend. Pokud oba směřují stejným směrem, pak je trend momentálně silný.

Linie klouzavého průměru (nastavení 20,0, vyhlazená) – určuje krátkodobý trend a směr, kterým by se nyní mělo obchodovat.

Úrovně Murray – cílové úrovně pro pohyby a korekce.

Úrovně volatility (červené čáry)–- pravděpodobný cenový kanál, ve kterém pár stráví následující den na základě aktuálních ukazatelů volatility.

Ukazatel CCI – jeho vstup do přeprodané oblasti (pod -250) nebo překoupené oblasti (nad +250) znamená, že se blíží otočení trendu opačným směrem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Přehled USD, NZD a AUD: Powellův projev podpořil poptávku po dolaru
  V pondělí byl za nejdůležitější událost dne považován projev předsedy americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella, ve kterém jednoznačně oznámil připravenost zvýšit na příštím zasedání 4. května sazbu o 50 bodů. Před Powellovým projevem o takovém kroku v pátek veřejně hovořil člen Rady guvernérů Christopher Waller, jeho komentář však zanikl mezi řadou spíše opatrnějších hodnocení. Nuže, Powell je rozhodný a futures na sazby v úterý ráno vidí 75% šanci na zvýšení sazeb na konci roku v rozmezí 2,25–2,50 %, což je o více než půl procenta více, než se předpovídalo před několika týdny.
 • Přehled výkonnosti ETF Portfolií v Purple Trading - Q1 2021
  Jen pro zopakování na úvod, žádné z našich ETF portfolií není aktivně řízeno a pouze pasivně kopíruje dění na trzích. Jejich výkonnost proto velmi úzce koreluje s vývojem hlavních světových ekonomik, resp. jejich kapitálových trhů.
 • Přehled výkonnosti ETF Portfolií v Purple Trading - Q2 2021
  Jen pro zopakování na úvod, žádné z našich ETF portfolií není aktivně řízeno, a pouze pasivně kopíruje dění na trzích. Jejich výkonnost proto velmi úzce koreluje s vývojem hlavních světových ekonomik, resp. jejich kapitálových trhů.
 • Přehled výkonnosti ETF Portfolií v Purple Trading - Q3 2021
  Jen pro zopakování na úvod, žádné z našich ETF portfolií není aktivně řízeno, a pouze pasivně kopíruje dění na trzích. Jejich výkonnost proto velmi úzce koreluje s vývojem hlavních světových ekonomik, resp. jejich kapitálových trhů.
 • Přehled výkonnosti strategií v Purple Trading - Q1 2021
  V této rubrice se pravidelně díváme na to, jak se v daném čtvrtletí vedlo vybraným strategiím a jejich poskytovatelům. Jak na tom tedy ke konci dubna byly ty nejoblíbenější nebo nejvýkonnější z nich?
 • Přehled výkonnosti strategií v Purple Trading - Q2 2021
  V této rubrice se pravidelně díváme na to, jak se v daném čtvrtletí vedlo vybraným Strategiím a jejich poskytovatelům. Jak na tom tedy ke konci června byly ty nejoblíbenější nebo nejvýkonnější z nich?
 • Přehled výkonnosti strategií v Purple Trading - Q3 2021
  Optimus je automatizovaná strategie založená čistě na price action. Otevírá objednávky v hodinách s velkým objemem, kdy jsou lepší podmínky likvidity a spready. Objednávky jsou zadávány, když je detekována velká volatilita a formace price action. Obchodované portfolio je nastaveno na 10 měnových párů a finančních nástrojů na mezibankovním trhu. Strategie a její parametry jsou denně sledovány, algoritmy vyhodnocovány a optimalizovány zkušenou skupinou vývojářů a programátorů.
 • Přehled výkonnosti strategií v Purple Trading - Q4 2020
  V této rubrice se pravidelně díváme na to, jak se v daném čtvrtletí vedlo vybraným strategiím a jejich poskytovatelům. Jak na tom tedy ke konci dubna byly ty nejoblíbenější nebo nejvýkonnější z nich?
 • Přehled vývoje EUR/USD: Euro roste
  ECB minulý týden podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. V nových projekcích svých pracovníků revidovala výhled HDP, celkové inflace a jádrové inflace na rok 2024 směrem dolů. Pro rok 2025 ECB snížila své prognózy o 0,1 % pro celkový ukazatel a o 0,2 % pro jádrový ukazatel. Jádrová inflace pro rok 2026 byla revidována směrem dolů o 0,1 %.
 • Přehled vývoje měnového páru EUR/USD. 27. března. ECB je plně připravena na červnové uvolnění měnové politiky
  Měnový pár EUR/USD se v úterý nadále obchodoval klidně s nízkou volatilitou. Během dne byla sice testována linie klouzavého průměru, ale klesající trend zůstává zachován. I když dojde k jistému proražení klouzavého průměru, nebude to znamenat začátek nového vzestupného trendu. Stojí za zmínku, že ve 24hodinovém časovém rámci nedává technický obrázek prostor pro dvojí interpretaci. Zpočátku jsme byli svědky silné korekce proti novému klesajícímu trendu, po níž následovala slabá korekce v rámci téhož klesajícího trendu. Pokles páru by tak měl pokračovat téměř v každém případě.
 • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD dne 11. dubna 2024
  Také měnový pár GBP/USD vykázal ve středu výrazný pokles. Nezapomeňme, že volatilita měnového páru GBP/USD je nízká již několik měsíců v řadě, takže včerejší pohyb o 200 bodů vypadá ohromně. V současné době se však na technickém obrazu páru nic zásadního nezměnilo.
 • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD dne 5. dubna 2024
  Měnový pár GBP/USD se ve čtvrtek také obchodoval na vyšší úrovni, ale rozhodně mnohem níže než den předtím. Volatilita se předvídatelně snížila, protože makroekonomické pozadí bylo celý den velmi slabé. Obchodníci se v podstatě mohli soustředit pouze na druhý odhad britského indexu nákupních manažerů ve službách a na zprávu o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. Ani první, ani druhá zpráva neměly na náladu na trhu výraznější vliv.
 • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 27. března. Bank of England vyzývá, abychom od ní neočekávali příliš rychlé uvolnění politiky
  Měnový pár GBP/USD v úterý pokračoval v poklidné korekci. Britská měna vykazuje krátkodobý klesající trend, ale technický obraz je mnohem komplikovanější než v případě EUR/USD. Ve 24hodinovém časovém rámci se cena drží v omezeném cenovém rozpětí. Již se nejedná o klasický flat, ale stále se obchoduje v omezeném pásmu. Pohybuje se ve stejném pásmu jako před 2–3 měsíci, kdy byl pár v totálním flat trendu. Proto je klesající trend na 4hodinovém časovém rámci pouze součástí pohybu v rámci flatu na denním grafu. A to znamená, že by mohl velmi rychle skončit.
 • Přehled vývoje měnového páru GBP/USD. 4. dubna. Fed se v roce 2024 rozhodne pro jedno až tři snížení sazeb
  Měnový pár GBP/USD se nadále obchodoval poměrně slabě. V průběhu týdne jsme pozorovali slušný pohyb páru snad jen v pondělí, a to je asi tak všechno. Upozornili jsme, že se cena přiblížila k úrovni 1,2500, kterou lze považovat za spodní hranici bočního kanálu na 24hodinovém časovém rámci, který se drží již čtyři měsíce. Pravděpodobnost, že flat bude i tentokrát zachován, je tedy skutečně vysoká.
 • Přehled vývoje na trhu
  Market   • USA Republikáni představují daňový zákon, ale čeká je tvrdá práce. Trump jmenuje Jeromeho Powella, na ...
 • Přehled vývoje USD, EUR, GBP: Dolar bude pravděpodobně pokračovat v růstu, euro a libra zůstávají pod tlakem
  Kumulativní dlouhá pozice na dolaru za sledovaný týden poprvé od ledna vzrostla na 8,921 mld. USD, avšak přebytek nelze považovat za významný. Je ale možné, že jsme svědky změny trendu. Na dlouhodobé závěry je ještě brzy, protože rozhodující roli nehrál růst poptávky po dolaru, ale pokles eura, které za týden ztratilo 5,4 mld. EUR.
 • Přehled vývoje USD, NZD a AUD: Trhy jsou plné optimismu a vojenské akce na Ukrajině ignorují
  Konflikt na Ukrajině se na finančních trzích překvapivě neodráží. Poptávka po surovinách zůstává vysoká, ropa se obchoduje v blízkosti 100 USD za barel. Poptávka po zlatě však neroste a cena plynu v nizozemském hubu klesla na 1 100 USD/1 000 metrů krychlových. Výnosy státních dluhopisů evropských zemí jsou také pod mírným tlakem a jejich pokles nepřesahuje obvyklou volatilitu. Akciové indexy USA a evropských zemí se v pondělí rovněž uzavřely v červeném pásmu, zatímco indexy asijsko-pacifických zemí v úterý vykázaly silný růst.
 • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
  EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistoupení k ...
 • Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 39. týden
  EUR/USD prožilo minulý týden dvě zásadní události v podobě zasedání FOMC, kde překvapivě nedošlo k přistou...
 • Přehnaná reakce na italské volby
  Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank. Italové odmítli úsporný plán naordinovaný Mariem Montim a tamní volby...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new