Pátek 19. srpen 2022 12:35
reklama
Purple Trading akcie CFD
reklama
Swissquote Bank
reklama
Vantage
reklama
InstaMarkets

Dovozy ruské nafty do Evropy v červenci vzrostly

03.08.2022 08:42  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jak se dnes a denně přesvědčujeme, zbavit se závislosti na ruských komoditách není úkol z nejsnadnějších a rozhodně pak nelze podobnou změnu realizovat během pár měsíců. V případě zemního plynu je to - vzhledem k tomu, že se jedná právě o plyn - obzvlášť těžké. Ani v případě komodit, které se v čase a prostoru přesouvají o poznání snadněji, to není lehké. Příkladem budiž červencový růst dovozů nafty z Ruska. Již několikrát jsme zmiňovali, že Evropa před válkou na Ukrajině do velké míry závisela právě na ruské naftě (takřka 60 % dovozů). Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu sice dovoz do Evropy klesal, v červenci nicméně opět vzrostl a dovezených asi 700 tisíc barelů denně činilo více než 55 % celkových dovozů nafty. V datech amerického ministerstva energetiky je patrné, že dovoz dieselu z USA od března významně narostl s tím, jak obchodníky lákají vysoké evropské ceny. Dovážet ruskou naftu se zkrátka stále vyplácí a odstřihnout se od ní, ač je to fyzikálně rozhodně snadnější než zbavit se závislosti na plynu, asi nebude snadné. Navíc během nadcházející zimy může poptávku po středních destilátech zvyšovat i vyšší poptávka z titulu nahrazení plynu naftou, kterou lze použít v generátorech elektřiny. Síla tohoto efektu se může pohybovat až kolem 700 tisíc barelů denně, což je skutečně významné množství. To, že trh se stále více bojí velkého výpadku ruského plynu, signalizovala včera opět i forwardová křivka. Ta sice na krátkém konci oproti minulému týdnu mírně poklesla, nicméně kontrakty splatné v příštím roce citelně podražily. A s tím jde ruku v ruce i cena elektřiny, která v německém případě dosáhla na závratných 400 EUR/MWh (kontrakt na rok 2023), což je asi 10x více, než stála elektřina v letech 2020-2021 a ještě asi o třetinu více, než stála na začátku léta.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dôvera malých podnikateľov v USA je na dvojročných minimách
  Časy, kedy z USA chodili samé dobré správy, sú už niekoľko mesiacov minulosťou. Trh práce sa drží, a spolu s ním aj sp...
 • Dôvera v americkú ekonomiku je už len krôčik od desaťročných maxím
  Minulý týždeň boli zverejnené posledné významné indikátory dôvery, ktoré už zachytávajú vývoj po amerických voľbách, a tak prišiel čas bilancovať. Vytvoril som kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku vychádzajúci z deviatich popredných indexov sentimentu. Jedná sa o celonárodné ISM indexy podnikovej dôvery vo výrobe a službách, regionálne indexy výrobnej dôvery (Chicago, Philadelphia, New York), index dôvery medzi malými podnikateľmi, indexy spotrebiteľskej dôvery (Conference Board, University of Michigan) a index staviteľov domov. Vzhľadom na to, že rôzne indexy používajú rôzne škály som ich historický vývoj meral na základe násobku smerodajnej odchýlky od priemeru.
 • Dôvera v americkú ekonomiku po voľbách prudko rastie. Kvôli očakávaniu nižších daní
  Pred chvíľou bol zverejnený novembrový index dôvery v sektore služieb pre americkú ekonomiku, ktorý vyskočil z úrovne 54,8b. na trinásťmesačné maximum 57,2b. (čakal sa len mierny rast na 55,3b.). Zoznam indikátorov dôvery subjektov súkromnej sféry pre november je tak skompletizovaný. A keďže značná časť respondentov odpovedala po prezidentských voľbách, tak nám to poskytuje pohľad na to, že ako americká súkromná sféra vníma očakávané Trumpove politiky.
 • Dôvera v ekonomiku eurozóny zažíva boom, rast EURUSD zastavila rezistencia 1,20
  Dnes prekvapili indexy dôvery podnikateľov v európsku ekonomiku. Indexy dôvery vo výrobe aj v službách pre Francúzsko, Nemecko a aj celú eurozónu boli výrazne lepšie než sa čakalo. Nižšie je screen z dnešného kalendára, v ktorom sa to zelená.
 • Dôvera v schopnosť FEDu zvyšovať sadzby klesá. A s ňou aj dolár.
  Aktuálna negatívna nálada na trhoch sa prejavuje aj na výnosoch z amerických dlhopisov. Pri desaťročných splatnostiach klesli výnosy za posledných šesť obchodných dní z viac ako 3,2% pod 3,1%, na najnižšiu úroveň od začiatku októbra.
 • Dôvera v US sektore služieb je už nižšia ako pred voľbami. Ceny však pozitívne prekvapili
  Dnešný index dôvery v americkom sektore služieb silno sklamal. Klesol z úrovne 57,4b. na 53,9b., čakal sa pritom len jemný pokles na 56,9b. to predstavuje najnižšiu úroveň za posledných 10 mesiacov. Je to ďalší náznak zhoršovania sa mäkkých ukazovateľov z USA (t.j. dotazníkových prieskumov medzi výrobcami, spotrebiteľmi?). Náš index odchýlky mäkkých ukazovateľov od dlhodobého priemeru, ktorý po zvolení Trumpa prudko poskočil, klesol na najnižšiu úroveň v tomto roku a jeho extrémna prirážka k tvrdým dátam z ekonomiky (priemyselná výroba, maloobchodné tržby?) sa znížila na najnižšiu úroveň od zvolenie Trumpa. Stále je však vysoká.
 • Dôvody pre silný EURUSD pominuli
  Senát aj Snemovňa reprezentantov schválili svoje verzie nižších daní, už ich je len potrebné zosúladiť. Obavy panovali predovšetkým ohľadom schopnosti republikánov pretlačiť nižšie dane cez Senát, v ktorom majú len tesnú väčšinu. Pravdepodobnosť, že do konca bude reforma schválená, je podľa predikčného portálu PredicIt aktuálne okolo 70%, pričom značná časť z tých zvyšných 30% nie je o skepse, že by reforma neprešla, ale len o tom, že sa nestihne do konca roka.
 • Dôvody zníženia ratingu Portugalska
  Agentúra Moodys v noci znížila rating Portugalska na A3 z ...
 • Dovozní ceny i ceny průmyslových výrobců dále klesly
  Kurz koruny vůči euru včera během dne oslabil o haléř, když z otvíracích hodnot kolem 27,035 CZK/EUR vystoupal na hodnotu 27,045. Včera byly oznámeny...
 • Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit
  Bilance zahraničního obchodu tentokráte trhy v podstatě nepřekvapila, vykázaný květnový schodek ve výši 23,3 mld. Kč byl v souladu s tržním očekáváním. Oproti loňskému květnu je výsledek horší o 26,4 mld. Kč.
 • Dow Jones a S&P 500 po Powellově komentáři obrátily do plusu
  Indexy Dow Jones a S&P 500 vymazaly ztráty z počátku seance a nyní se obchodují v zisku. Důvodem obratu trendu je ujištění guvernéra Fedu Powella, že Fed bude nadále podporovat ekonomiku. Nákupy dluhopisů budou pokračovat stejným tempem, dokud data neukážou udržitelný růst inflace a trh práce na cestě k plné zaměstnanosti. Powell řekl, že trh práce musí překonat spoustu překážek, než se na cestu k plné zaměstnanosti dostane.
 • Dow Jones a S&P 500 vrátili se na úrovni 16000 a 1800.
  Minulý pátek, hlavní indexy akciového trhu znovu ukázali mírný růst a vyrostli v ceně. Většina z nich reagovala na zveřejněné makroekonomické statistické údaje o průmyslových datech v USA a spotřebitelských cenách v Evropě. Průmyslová výroba v zemích v říjnu se snížila o 0,1%, v té době, když se očekával nárůst v 0,2%. Určité zlepšení bylo prokázáno pouze v segmentu zpracovatelského průmyslu, jehož objem produkce v říjnu vzrostl o 0,3%, místo předpovídaných 0,2%.
 • Dow Jones atakuje historické maximá
  Spotový index Dow Jones Industrial Average nedávno dosiahol historické maximum. V minulosti boli tieto úrovne zaznamenané už dvakrát. Úroveň 30 000 bodov však nebola prelomená ani raz. Bude to tak aj teraz? Táto úroveň sa zhruba zhoduje s 138,2% Fibo úrovňou.
 • Dow Jones index – 5 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jonesův index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud...
 • Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jones index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud sledujete světové burzy, je téměř nemožné se s ním pravidelně nesetkávat ve finančních médiích jako je Bloomberg, CNBC atd.
 • Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa
  Dow Jones Industrial Average index (DJIA) známý jako Dow Jonesův index je nejčastěji zmiňovaným akciovým indexem na světě. Pokud sledujete světové burzy, je téměř nemožné se s ním pravidelně nesetkávat ve finančních médiích jako je Bloomberg, CNBC atd.
 • Dow Jones Industrial Average vítězem
  Úterní obchodní seance na zámořských trzích byla ve znamení přerušení pondělního růstu a návratu k pořádkům z minulého týdne, kdy technologický Nasdaq Composite odepsal 3,73 %, což se téměř rovnalo včerejšímu výkonu technologického indexu. Ze sektorů nejvíce odevzdaly telekomunikace, když se propadly až o 4 procenta (Meta Platforms -7,62 %, Alphabet -5,14 %).
 • Dow Jones Industrial Average vítězem
  Z indexů se včera nejlépe vedlo Dow Jones Industrial Average, který posiloval už druhou seanci v novém roce. Technologické indexy i širší index SPX 500 odepisovaly primárně díky poklesu velkých hráčů, jako jsou Tesla a Nvidia, TSLA -4,18 %, NVDA -2,76 %. Nejsilnějším sektorem byl včera ten energetický následovaný bankovním, BAC +3,92 %, CVX +1,82 %. Hvězdou dne byla automobilka Ford a její akcie, které přidaly více jak 10 procent (+11,69 %). Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average posílil o 0,6 % (36.79 b.), S&P 500 oslabil o 0,1 % (4.793 b.) a technologický Nasdaq Composite oslabil o 1,3 % (15.622 b.).
 • Dow Jones nad 14.000
  Dow Jones nad 14.000V piatok obchodníkov potešili lepšie makrodáta v US, čo poslalo index Dow Jones nad ...
 • Dow Jones na historickém maximu, americké desetileté výnosy jsou nejvýše od začátku roku
  Tím vůbec nejzajímavějším úkazem na celém volebním týdnu není ani reakce akcií, dolaru nebo drahých kovů, ale reakce na trhu s dluhopisy. Zatímco akciové trhy si pomalu sedají a situace na většině indexů se uklidňuje, ceny dluhopisů pokračují v pádu a jejich výnosy rostou na úrovně, které jsme na trzích neviděli od začátku letošního roku. Připomínáme například, že ještě začátkem minulého měsíce dosahovaly výnosy z německých 10yr dluhopisů záporný výnos -0,15 %. Dnes jsme na +0,30 %. Výnos z 10yr amerických státních dluhopisů dosahoval stejnou dobou 1,55 %. Dnes jsme na 2,10 %. Růst výnosů se přitom nepolevuje ani dnes a dluhopisový trh dostává jeden z nejsilnějších impulsů za poslední dva roky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading akcie CFD