Pátek 08. prosinec 2023 01:09
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V4)
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

BREAKING: Inflace na Slovensku na úrovni 7,1 %

15.11.2023 09:44  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Meziroční inflace dosáhla v říjnu 7,1 %, což je o 1,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. To je samozřejmě způsobeno tím, že z ročního období sledování postupně opouštíme měsíce, kdy ceny rostly výrazněji, a vstupujeme do současných měsíců, kdy ceny vzrostly pouze o 0,2 %. Meziměsíčně vzrostly ceny v 11 z 12 námi sledovaných odvětví. Nejvýrazněji se to projevilo u cen potravin, které rovněž vzrostly o 0,2 %.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Ceny potravin tak po poklesu v minulém měsíci začínají s příchodem zimy opět růst. V důsledku sezónnosti rostou ceny zeleniny o 0,9 %. Ceny obilovin a chleba rostou také o 0,4 % a největší vliv měly tentokrát ceny mléka, sýrů a vajec, které meziměsíčně vzrostly o 1 %. Nakonec se zvýšily i ceny olejů a tuků, když kvůli horší španělské úrodě roste cena olivového oleje. Vzrostly také ceny cukru, medu, čokolády a cukrovinek, protože ceny cukru i kakaa na burze rostou kvůli špatné úrodě v Indii a ve střední Africe.  Na druhé straně jsme zaznamenali pokles cen masa a také ovoce. 

Zdroj: Štatistický úrad SR

Meziměsíčně rostou také ceny oděvů a obuvi o 1,9 %, ale také vzdělávání o 2,3 %. Pozitivní vliv mají levnější pohonné hmoty, u kterých díky levné ropě na burze vidíme meziměsíční pokles o 3,5 %. 

Meziročně zaznamenáváme dvouciferný nárůst cen pouze ve třech sledovaných odvětvích, a to ve vzdělávání, restauracích a hotelech a ve zdravotnictví. Co se týče cen potravin, ty byly meziročně dražší již jen o 8,9 % a za posledních šest měsíců ceny potravin dokonce klesly. Bydlení a energie jsou meziročně dražší o 5,8 %, což je nejméně od konce roku 2021. Ceny pohonných hmot byly o 6,3 % levnější než loni. 

Zdroj: Štatistický úrad SR

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: Indexy rastú na základe správ o rusko-amerických rozhovoroch
  Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS sa dnes v tureckom Istanbule stretnú predstavitelia Spojených štátov a Ruska. Podrobnosti sú zatiaľ neznáme a k téme rozhovorov neexistuje žiadne potvrdenie. Keďže však Turecko dlho ašpirovalo na úlohu sprostredkovateľa pri ukončení rusko-ukrajinskej vojny, existuje určitá nádej, že hlavnou témou bude vojna na Ukrajine. Dôvodom na stretnutie však môžu byť aj ďalšie výmeny väzňov alebo opätovné začatie rozhovorov o novej zmluve START. Trhy to však berú pozitívne, keďže európske indexy akciových trhov a americké futures po týchto správach rastú. USD sa po tejto správe posunul nižšie.
 • BREAKING: Indexy rostou díky dobrým výsledkům německého PMI
  Byly zveřejněny výsledky listopadových výsledků indexů nákupních manažerů PMI, které dnes vévodí ekonomickému kalendáři. Data už zahrnutí dopad koronavirových restrikcí.
 • BREAKING: Indexy rostou na základě zpráv z rusko-amerických rozhovorů
  Podle ruské státní tiskové agentury TASS se dnes v tureckém Istanbulu mají sejít zástupci Spojených států a Ruska. Podrobnosti prozatím nejsou známé. Jelikož však Turecko dlouho aspirovalo na roli prostředníka při ukončení rusko-ukrajinské války, existuje určitá naděje, že hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Důvodem pro schůzku však mohou být i další výměny zajatců nebo opětovné zahájení jednání o nové smlouvě START. Trhy to nicméně berou pozitivně, evropské akciové indexy a americké futures díky zprávám rostou. USD po zprávě TASS oslabil.
 • BREAKING: Indexy rostou po mírném nesplnění očekávání ISM PMI
  Dnes v 16:00 byl zveřejněn index ISM ve službách USA za červenec. Trh očekával, že zpráva ukáže pokles hlavního indexu z 53,9 v červnu na 53,0 v červenci. Skutečné údaje místo toho ukázaly pokles hlavního indexu na 52,7. Pokles byl způsoben především poklesem subindexu zaměstnanosti, neboť index zaplacených cen se zlepšil a index nových zakázek mírně poklesl.
 • BREAKING: Indexy rostou po zprávě Financial Times
  Evropské a americké akciové indexy po zveřejnění zprávy Financial Times brzy odpoledne rostly. FT tvrdí, že Ukrajina a Rusko již připravují plán neutrality pro Ukrajinu, který ukončí válku. Podrobnosti jsou zatím utajené, ale Financial Times tvrdí, že bylo dosaženo pokroku v 15bodovém mírovém plánu. Plán zahrnuje příměří a stažení ruských jednotek pod podmínkou, že Ukrajina rozhodne o neutralitě a přijme omezení na ozbrojené síly. Kyjev by se také musel vzdát svých ambicí vstoupit do NATO.
 • BREAKING: Indexy v Evropě vyskočily v reakci na návrat ruských vojáků na základny
  Evropské akciové trhy a futures na americké indexy vyskočily krátce po začátku evropské seance. Rusové oznámili, že jeho jednotky opouštějí ukrajinskou hranici. Důvodem má být ukončení vojenského cvičení. Tato zpráva je v rozporu s nočními reporty, které na základě satelitních údajů hovořily o tom, že přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic se zvýšila. Nicméně trhy reagovaly na nové zprávy pozitivně. DE30 vyskočil o více než 200 bodů a US500 vzrostl o 40 bodů.
 • BREAKING: Indexy vyskočily po velkém poklesu ADP
  Zpráva ADP o zaměstnanosti za listopad, poslední náznak před pátečním zveřejněním NFP, byla zveřejněna dnes ve 14:15. Zatímco trh očekával, že zaměstnanost v USA vzroste o 200 tis. pracovních míst, skutečné údaje se ukázaly být překvapením směrem dolů. Zpráva ukázala přírůstek pouhých 127 tis. pracovních míst, což je nárůst dvakrát nižší, než vykázal NFP za říjen. Jelikož to však naznačuje, že Fed by mohl být mírně holubičí, akciové trhy na údaje reagují pozitivně. Futures na americké akcie vyskočily na nová denní maxima, přičemž index US500 se v rámci pohybu na kolenou dostal nad geometrii místního trhu na úrovni 3 971 bodů. Testován byl také 50hodinový klouzavý průměr, ale býkům se nepodařilo dosáhnout významného průrazu nad něj.
 • BREAKING: Inflace CPI v Kanadě nad očekáváním; USDCAD klesá!
  Kanada, inflace CPI za srpen. Skutečné: 4 % meziročně. Očekáváno: 3,8 % meziročně. Předchozí: 3,3 % meziročně.
 • BREAKING: Inflace měřená HICP v EMU v souladu s očekáváním, jádrová inflace mírně vyšší!
  Inflace: Skutečnost: 5,5 % r/r. Očekávání: 5,5 % r/r; Předchozí: 6,1 % r/r. Jádrová inflace: Skutečnost: 5,5 % r/r. Očekávání: 5,4 % r/r; Předchozí: 5,3 % r/r.
 • BREAKING: Inflace na Slovensku nadále klesá
  Ceny důležitých složek, jako jsou ceny potravin, rostou pomalejším tempem. Ty jsou v současnosti o 11,2 % vyšší než před rokem, zatímco minulý měsíc byly vyšší o 13,5 %. Ceny bydlení, vody, plynu, elektřiny atd. rovněž rostou mírnějším tempem, a to o 6,5 % (v srpnu o 7,3 %). Pohonné hmoty jsou meziročně stále mírně nižší o 0,6 %, ale sektor dopravy opět pozitivně přispívá k inflaci díky dražším dopravním službám. Růst inflace jsme zaznamenali také v sektoru pošty a komunikace, kde rostou ceny telekomunikačních služeb. A konečně, dražší jsou také alkohol a tabákové výrobky, které meziročně zdražily o 9,4 % (v srpnu o 8,9 %).
 • BREAKING: Inflace spotřebitelských cen ve Španělsku vyšší než v předchozím měsíci!
  Zpráva o inflaci CPI a HICP za srpen byla zveřejněna v 9:00 hodin: CPI: Skutečnosť 2,6 % r/r; očekávaní 2,6 % r/r; dříve 2,3 % r/r. HICP: Skutečnost 2,4 % r/r; očekávání 2,5 % r/r; dříve 2,1 % r/r.
 • BREAKING: Inflace v Česku rostla v únoru na 11,1 %
  Dnes dopoledne byla zveřejněna data inflace v ČR za měsíc únor. Meziroční míra inflace rostla o 11,1 %, čímž překonala 10 % hranici a je nejvýše od července 1998. Inflace zrychluje velmi silným tempem již od léta roku 2021 a od té doby jsme nezaznamenali ani jeden meziroční pokles. Nejvíce rostly ceny bydlení, kde rostla cena elektřiny o 22,6 % a plynu o 28,3 %. Dále zrychlují ceny dopravy, kde jsou vyšší ceny nových i ojetých automobilů a pohonných hmot.
 • BREAKING: Inflace ve Spojeném království pod očekáváním!
  V srpnu byla zjištěná míra inflace ve všech ukazatelích nižší, než se očekávalo, přičemž celková inflace vzrostla meziměsíčně o pouhých 0,3 % oproti očekávaným 0,7 %, což mělo po oznámení nepříznivý vliv na libru a výnosy dluhopisů. K poklesu jádrových cen přispěl především výrazný pokles cen potravin, což by zase mělo povzbudit Bank of England (BOE) k poslednímu zvýšení sazeb před delší přestávkou. Tento pohyb cen potravin je vnímán jako pozitivní zpráva pro BOE, která poskytuje podstatný důvod pro podporu nadcházející pauzy po zítřejším potenciálním zvýšení sazeb.
 • BREAKING: Inflace ve Velké Británii v souladu s očekáváním analytiků; jádrová inflace mírně vyšší!
  K meziměsíční změně CPI nejvíce přispěly klesající ceny plynu a elektřiny. Pár GBP/USD po přečtení zprávy vymazal počáteční rally! Zdroj: ONS
 • BREAKING: Inflace v Kanadě nad očekáváním!
  Kanadská inflace CPI za červenec (skutečnost: 3,3 % r/r. Prognóza: 3 % r/r. Předchozí: 2,8 % r/r).
 • BREAKING: Inflace v Německu klesá více, než se čekalo 🔔
  V říjnu 2023 se očekává, že míra inflace v Německu bude +3,8 %, což je nejnižší hodnota od srpna 2021, přičemž index spotřebitelských cen (CPI) nevykazuje oproti předchozímu měsíci žádnou změnu a oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostl o +3,8 %. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) za stejné období vykazuje meziroční nárůst +3,0 %, ale oproti předchozímu měsíci pokles o -0,2 %.
 • BREAKING: Inflace v Německu vystřelila nejvýše od roku 1992
  Meziroční inflace v Německu vzrostla v dubnu na 7,40 %, nejvyšší úroveň od června 1992, z březnových 7,3 %. Trh čekal pokles na 7,2 % YoY. Na měsíční bázi inflace klesla na 0,8 % z březnových 2,5 %. Trh očekával pokles na 0,6 %. Harmonizovaná míra inflace vzrostla na 7,8 % YoY z březnových 7,6 % YoY.
 • BREAKING: Inflace v Německu za březen vyskočila nejvýše od počátku 90. let
  Meziroční inflace v Německu vyskočila v březnu na 7,3 % z únorových 5,1 %. Trh čekal pouze vzestup na 6,3 %. Na měsíční bázi vzrostla inflace o 2,5 % z únorových 0,9 %. Trh čekal vzestup pouze na 1,6 %. Tempo růstu cen je nejvyšší od počátku 90. let. Hlavním faktorem je nárůst cen energií a potravin v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.
 • BREAKING: Inflace v Norsku je mnohem nižší. EURNOK získává 0,4 %
  NOK oslabuje po údaji o inflaci, který trhy překvapil mnohem silnějším poklesem. EUR/NOK po údajích získává.
 • BREAKING: Inflace v USA mírně nad očekávaním, Dolár posiluje
  Inflace v USA mírně překonala očekávání trhu. Zatímco jádrová inflace byla v souladu s očekáváním, celkový údaj zaznamenal v meziročním srovnání s předchozím měsícem stabilní hodnotu. Měnový pár EUR/USD směřuje dolů, protože invetoři se nadále obávají zvýšení sazeb na příštích zasedáních. Kontrakty na US500 rovněž míří do záporného teritoria.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader