Neděle 19. května 2024 03:57
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

BREAKING: Inflace na Slovensku pokračuje v poklesu, v dubnu dosáhla 2,1 % meziročně

14.05.2024 09:48  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace na Slovensku meziročně nadále klesá. V dubnu činila meziročně 2,1 %, přičemž vyšší ceny byly ve srovnání s loňským rokem zaznamenány v 11 segmentech. Segmenty s nejvýraznějším meziročním růstem byly doprava, alkohol a tabák, zdravotnictví a vzdělávání.

Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 %, přičemž nejvíce, až o 2 %, vzrostly ceny pohonných hmot a v segmentu dopravy ceny letenek. Meziměsíční nárůst jsme zaznamenali také u cen zařízení a služeb osobní péče a u správních poplatků v důsledku legislativní úpravy. Zaznamenali jsme také výrazné zvýšení cen alkoholu, zejména piva, a také cen tabákových výrobků. Na druhé straně ceny potravin nadále zlevňovaly a oproti minulému měsíci klesly o 0,3 %. Výrazněji klesají také ceny nábytku a vybavení domácnosti.    

 

 


 

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BREAKING: Indexy rostou po zprávě Financial Times
  Evropské a americké akciové indexy po zveřejnění zprávy Financial Times brzy odpoledne rostly. FT tvrdí, že Ukrajina a Rusko již připravují plán neutrality pro Ukrajinu, který ukončí válku. Podrobnosti jsou zatím utajené, ale Financial Times tvrdí, že bylo dosaženo pokroku v 15bodovém mírovém plánu. Plán zahrnuje příměří a stažení ruských jednotek pod podmínkou, že Ukrajina rozhodne o neutralitě a přijme omezení na ozbrojené síly. Kyjev by se také musel vzdát svých ambicí vstoupit do NATO.
 • BREAKING: Indexy v Evropě vyskočily v reakci na návrat ruských vojáků na základny
  Evropské akciové trhy a futures na americké indexy vyskočily krátce po začátku evropské seance. Rusové oznámili, že jeho jednotky opouštějí ukrajinskou hranici. Důvodem má být ukončení vojenského cvičení. Tato zpráva je v rozporu s nočními reporty, které na základě satelitních údajů hovořily o tom, že přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic se zvýšila. Nicméně trhy reagovaly na nové zprávy pozitivně. DE30 vyskočil o více než 200 bodů a US500 vzrostl o 40 bodů.
 • BREAKING: Indexy vyskočily po velkém poklesu ADP
  Zpráva ADP o zaměstnanosti za listopad, poslední náznak před pátečním zveřejněním NFP, byla zveřejněna dnes ve 14:15. Zatímco trh očekával, že zaměstnanost v USA vzroste o 200 tis. pracovních míst, skutečné údaje se ukázaly být překvapením směrem dolů. Zpráva ukázala přírůstek pouhých 127 tis. pracovních míst, což je nárůst dvakrát nižší, než vykázal NFP za říjen. Jelikož to však naznačuje, že Fed by mohl být mírně holubičí, akciové trhy na údaje reagují pozitivně. Futures na americké akcie vyskočily na nová denní maxima, přičemž index US500 se v rámci pohybu na kolenou dostal nad geometrii místního trhu na úrovni 3 971 bodů. Testován byl také 50hodinový klouzavý průměr, ale býkům se nepodařilo dosáhnout významného průrazu nad něj.
 • BREAKING: Inflace CPI v České republice roste výrazně nad odhady
  V 9:00 byla zveřejněna inflace v ČR. Zveřejnění dat negativně překonalo očekávání, když inflace vzrostla meziměsíčně i meziročně nad odhady trhu.
 • BREAKING: Inflace CPI v Kanadě nad očekáváním; USDCAD klesá!
  Kanada, inflace CPI za srpen. Skutečné: 4 % meziročně. Očekáváno: 3,8 % meziročně. Předchozí: 3,3 % meziročně.
 • BREAKING: Inflace CPI v Kanadě vyšší, než se očekávalo
  Inflace CPI z Kanady byla vyšší, než se očekávalo: 3,1 % oproti 2,9 % a 3,1 % dříve.
 • BREAKING: Inflace CPI v USA mírně roste, dolár pod tlakem
  Po dlouhé době nás čeká zasedání FOMC a rozhodnutí o sazbách. Předzvěstí je samozřejmě inflace podle indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech, která byla zveřejněna ve 14:30. Jedná se o zveřejněné údaje v listopadu:
 • BREAKING: Inflace měřená HICP v EMU v souladu s očekáváním, jádrová inflace mírně vyšší!
  Inflace: Skutečnost: 5,5 % r/r. Očekávání: 5,5 % r/r; Předchozí: 6,1 % r/r. Jádrová inflace: Skutečnost: 5,5 % r/r. Očekávání: 5,4 % r/r; Předchozí: 5,3 % r/r.
 • BREAKING: Inflace na Slovensku nadále klesá
  Ceny důležitých složek, jako jsou ceny potravin, rostou pomalejším tempem. Ty jsou v současnosti o 11,2 % vyšší než před rokem, zatímco minulý měsíc byly vyšší o 13,5 %. Ceny bydlení, vody, plynu, elektřiny atd. rovněž rostou mírnějším tempem, a to o 6,5 % (v srpnu o 7,3 %). Pohonné hmoty jsou meziročně stále mírně nižší o 0,6 %, ale sektor dopravy opět pozitivně přispívá k inflaci díky dražším dopravním službám. Růst inflace jsme zaznamenali také v sektoru pošty a komunikace, kde rostou ceny telekomunikačních služeb. A konečně, dražší jsou také alkohol a tabákové výrobky, které meziročně zdražily o 9,4 % (v srpnu o 8,9 %).
 • BREAKING: Inflace na Slovensku na úrovni 7,1 %
  Meziroční inflace dosáhla v říjnu 7,1 %, což je o 1,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. To je samozřejmě způsobeno tím, že z ročního období sledování postupně opouštíme měsíce, kdy ceny rostly výrazněji, a vstupujeme do současných měsíců, kdy ceny vzrostly pouze o 0,2 %. Meziměsíčně vzrostly ceny v 11 z 12 námi sledovaných odvětví. Nejvýrazněji se to projevilo u cen potravin, které rovněž vzrostly o 0,2 %.
 • BREAKING: Inflace spotřebitelských cen ve Španělsku vyšší než v předchozím měsíci!
  Zpráva o inflaci CPI a HICP za srpen byla zveřejněna v 9:00 hodin: CPI: Skutečnosť 2,6 % r/r; očekávaní 2,6 % r/r; dříve 2,3 % r/r. HICP: Skutečnost 2,4 % r/r; očekávání 2,5 % r/r; dříve 2,1 % r/r.
 • BREAKING: Inflace V České republice klesá více než se očekávalo
  Lednová inflace meziročně významně poklesla vlivem vysoké srovnávací základny, když v lednu 2023 dosahovala vysokých úrovní na 17,5 %. Inflace CPI se blíží k inflačnímu cíli České národní banky. V této souvislosti ČNB v minulém týdnu rozhodla o snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. 2T Repo sazba dosahuje aktuálně 6,25 %.
 • BREAKING: Inflace v Česku rostla v únoru na 11,1 %
  Dnes dopoledne byla zveřejněna data inflace v ČR za měsíc únor. Meziroční míra inflace rostla o 11,1 %, čímž překonala 10 % hranici a je nejvýše od července 1998. Inflace zrychluje velmi silným tempem již od léta roku 2021 a od té doby jsme nezaznamenali ani jeden meziroční pokles. Nejvíce rostly ceny bydlení, kde rostla cena elektřiny o 22,6 % a plynu o 28,3 %. Dále zrychlují ceny dopravy, kde jsou vyšší ceny nových i ojetých automobilů a pohonných hmot.
 • BREAKING: Inflace ve Spojeném království mírně pod očekáváním. Slabý PPI z Německa 📊
  Meziroční CPI ve Velké Británii: 3,4 % vs. 3,5 % oček. a 4 % předtím. Jádrový meziroční index CPI: 4,5 % vs 4,6 % oček. a 5,1 % předtím (-0,6 % m/m vs -0,9 % m/m předtím).
 • BREAKING: Inflace ve Spojeném království pod očekáváním!
  V srpnu byla zjištěná míra inflace ve všech ukazatelích nižší, než se očekávalo, přičemž celková inflace vzrostla meziměsíčně o pouhých 0,3 % oproti očekávaným 0,7 %, což mělo po oznámení nepříznivý vliv na libru a výnosy dluhopisů. K poklesu jádrových cen přispěl především výrazný pokles cen potravin, což by zase mělo povzbudit Bank of England (BOE) k poslednímu zvýšení sazeb před delší přestávkou. Tento pohyb cen potravin je vnímán jako pozitivní zpráva pro BOE, která poskytuje podstatný důvod pro podporu nadcházející pauzy po zítřejším potenciálním zvýšení sazeb.
 • BREAKING: Inflace ve Španělsku v souladu s očekáváním
  Španělský CPI: skutečnost 3,3 % r/r; prognóza 3,4 % r/r; předchozí 3,2 % r/r; Španělský HICP: skutečnost 3,4 % r/r; předchozí 3,3 % r/r.
 • BREAKING: Inflace ve Velké Británii v souladu s očekáváním analytiků; jádrová inflace mírně vyšší!
  K meziměsíční změně CPI nejvíce přispěly klesající ceny plynu a elektřiny. Pár GBP/USD po přečtení zprávy vymazal počáteční rally! Zdroj: ONS
 • BREAKING: Inflace v Kanadě nad očekáváním!
  Kanadská inflace CPI za červenec (skutečnost: 3,3 % r/r. Prognóza: 3 % r/r. Předchozí: 2,8 % r/r).
 • BREAKING: Inflace v Kanadě pod očekáváním, USDCAD výrazně posiluje
  Kanadský index CPI NSA (M/M) únor: 0,3 % (odhad 0,6 %; předch. 0,0 %). CPI (Y/Y) únor 2,8 % (odhad 3,1 %; předch. 2,9 %). Jádrový medián CPI (Y/Y) únor: 2,5 % (2,5 %): 3,1 % (oček. 3,3 %; předch. 3,3 %).
 • BREAKING: Inflace v Německu klesá více, než se čekalo 🔔
  V říjnu 2023 se očekává, že míra inflace v Německu bude +3,8 %, což je nejnižší hodnota od srpna 2021, přičemž index spotřebitelských cen (CPI) nevykazuje oproti předchozímu měsíci žádnou změnu a oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostl o +3,8 %. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) za stejné období vykazuje meziroční nárůst +3,0 %, ale oproti předchozímu měsíci pokles o -0,2 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI