Sobota 15. srpen 2020 06:44
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading letni strategie

HSBC: Ropu máme na půl století, uhlí na jedno a tři čtvrtě. Evropa je značně ohrožena, tak opatrně s výroky k jádru...

24.03.2011 11:58  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

I v případě, že poptávka po ropě zůstane stabilní k úrovním posledních let, její zásoby máme na necelou polovinu století. Spoléhat nemůžeme na plyn, kde je největší překážkou technologie a geografie jeho transportu. Nejdéle nám vystačí uhlí, jehož zásoby postačují na zhruba jedno a tři čtvrtě století. V krátké analýze to odhadla banka HSBC, podle které z pohledu energetické soběstačnosti a jistoty dodávek je nejohroženějším regionem světa právě Evropa, následována Latinskou Amerikou a Indií.

,,Zdroje energií do budoucna nejsou dostatečné. I v případě, že se poptávka po ropě nebude zvyšovat, její zásoby zbývají na méně než 49 let, znějí slova ekonomky pro globální trhy v HSBC Karen Wardové. ,,Slibně by mohly vypadat zásoby zemního plynu, ale obtížný je samotný transport komodity a také její masové použití jako paliva (pro výrobu tepla a energie)," uvádí ve zprávě HSBC Wardová. Z pohledu životnosti zásob podle ní nejlépe vyznívají zásoby uhlí, které analýza banky v porovnání s odhadovaných vývojem poptávky odhadla na 176 let. To je ale zase zdrojem značných emisí.

,,Pokud nedojde k výraznému omezení poptávky proti předpokladům, do roku 2050 se v celosvětovém měřítku dočkáme 110% nárůstu poptávky po ropě na ekvivalent 190 milionů barelů denně. Za touto poptávkou budou stát nároky na růst a vývoj rozvíjejících se ekonomik. Slova Wardové promlouvají do prostředí jaderné hysterie po událostech Japonsku a politických impulzů k potlačení jaderných zdrojů energie, zejména v Evropě (Německo, Itálie, v Asii Čína). A její závěry příliš nenabízejí alternativu.

,,Pokud nebudou nalezeny ropné rezervy zásadního rozsahu, situace nebude udržitelná a svět bude muset spoléhat na jiné a nové zdroje energie," uvádí Wardová. ,,Energetická bezpečnost, definovaná poměrem domácí produkce energií na obyvatele, se bude stále více vzdalovat od situace umožňující zůstat v klidu. Přechod k většímu využití plynu tyto obavy nezažene kvůli ještě vyšším geografickým a dopravním překážkám, než je tomu u ropy. Z tohoto pohledu jsou nejvíce nestabilními regiony především Evropa, ale i Latinská Amerika a v Asii Indie," uvádí Wardová. ,,Zejména v Evropě se takto definovaná energetická bezpečnost bude rychle zhoršovat. "To může pro řadu evropských zemí znamenat ústup z jejich dnešních příček ekonomického postavení ve světě," upozorňuje HSBC.

Wardová upozorňuje, že pokud se japonské tragédii a událostem v poškozené elektrárně Fukušima ,,podaří" zastavit rozvoj jaderných zdrojů energie řádově o 20 let tak, jak se to ,,podařilo" po havárii ruského Černobylu, pak budou muset výrazně vyšší roli přebrat obnovitelné energie. Vedle toho, že jde o zdroje méně masivní, méně stabilní a spolehlivé a v nakonec také dražší (viz i například slova CFO ČEZ Nováka ve včerejším online rozhovoru na Patria.cz), vyvolá tento posun masivní investice. Ty budou začínat nárůstem CAPEX v energetickém sektoru a následovat celospolečenskými změnami směrem k vyšší efektivnosti a skromnosti k zacházení s energií. Právě to poslední je dosud poněkud nepředstavitelné. ,,Dosud jsme byli neskutečně samolibí ve způsobu využívání energií. Novým (nižším) možnostem budeme muset přizpůsobit naše zvyklosti. Nejblíže po ruce je v tomto směru sektor dopravy," míní Wardová.

Prozíravost vlád ohledně energetické budoucnosti, kterou lze řešit snad ještě během následujících 40 let a kterou vlády postrádaly zejména v posledních 40 letech, musí přijít v situaci, kdy tyto vlády mají s ohledem na stav rozpočtů a dluhů nejméně zdrojů na strategické investice a budování technologicky zcela nové infrastruktury, poznamenává HSBC. Tak rozvážně se siláckými rozhodnutími o jádru....

(Zdroj: HSBC, CNBC, Bloomberg)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Hrozí Le Penové „nechci euro“ krizí horší než Lehman Brothers?
  Na francouzské politické scéně se rýsuje krize, která svými dopady může překonat Lehman Brothers. Odvrácení zakladatelské Francie od eura, chceme-li Frexit, rozhodně není silou svých dopadů totéž, jak Brexit, varuje v analýze banka Deutsche Bank.
 • Hrozí propuknutí transatlantické obchodní války. Evropské akcie zažily nejhorší den v roce
  „Na trzích panuje strach. Investoři se obávají propuknutí transatlantické obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Ta by měla fatální ekonomické dopady, které by poškodily celé globální hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hrozí Řecku předčasné volby? Analýza EUR/GBP, GBP/USD, S&P 500
  Evropské burzy pokračují i dnes poklesem, kdy čínský index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dosáhl nižš...
 • Hrozivá trojica
  Goldman Sachs tvrdí, že kombinácia vysokých úrokových sadzieb, rastúcej ceny ropy a silného dolára je z historického hľadiska pre trh hrozivou trojicou. A tá za posledného pol roka získala výrazne na sile.
 • Hrozí zemím s velkým bankovním sektorem osud Kypru?
  Je možné, že by země eurozóny s velkým bankovním sektorem čelily stejnému riziku jako Kypr? Odpověď je záporná. Hlavní...
 • Hrubá výpůjční potřeba příští rok může přesáhnout 400 miliard korun, říká strategie MF
  Ministerstvo financí si chce v příštím roce půjčit 398,5 miliardy Kč. V závislosti na míře zapojení rezervy peněžních...
 • Hrubý domácí produkt v 3. čtvrtletí: Recese ještě neskončila
  Zatímco údaje za druhé čtvrtletí přinesly naději, že se české ekonomice podařilo konečně zbavit velmi dlouhé recese, č...
 • Hříšnost dnes vládla pražskému parketu
  Evropské akcie toho v průběhu dnešní seance příliš nepředvedly. Index Stoxx 600 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu a i v rámci jednotlivých sektorů nejsou patrné výraznější změny. V plusu se nacházejí spíše defenzivní tituly, a tak s nejvyšším ziskem končí dnešní obchodování prodejci základního spotřebního zboží, jejichž akcie rostou o 0,7 %. Farmaceutické společnosti přidávají 0,6 %. Naopak největším propadlíkem jsou finanční domy, když ztrácejí 0,4 %. Výraznější reakci nepřinesly ani dnes zveřejněné předstihové ukazatele PMI, které byly revidovány nahoru oproti předběžným odhadům.
 • HSBC a pohľad na Grécko
  "Grécka solventnosť je stále dlhodobým rizikom trhov, aj keď likviditné riziko sa natera...
 • HSBC klesá na najnižšiu úroveň od roku 2009
  Bankový sektor v poslednom čase zápasil s rekordne nízkymi globálnymi úrokovými mierami, čo viedlo k poklesu cien akcií bánk. HSBC (HSBA.UK) má však dvojaký problém, pretože banka je do značnej miery exponovaná v Ázii (takmer 50% výnosov pochádzalo z tohto regiónu v roku 2019). Tvrdší postoj Číny k Hongkongu v piatok pokazil náladu na trhoch a podniky so značnou expozíciou v tomto regióne sú obzvlášť zasiahnuté. Výsledkom bolo to, že akcie klesli na najnižšiu úroveň od roku 2009, čo predstavuje pokles o viac ako 50% z najvyšších úrovní v roku 2018.
 • HSBC: Třetina žen se při jednání s investory setkává s předsudky
  Více než třetina podnikatelek se setkává s předsudky při snaze zajistit finance pro svůj projekt. Ty se projevují hlavně u otázek týkajících se jejich rodinných poměrů, důvěryhodnosti jako vedoucích pracovníků a prevence ztrát. Nejhůře na tom jsou Velká Británie (54 procent podnikatelek) a USA (46 procent), nejlépe Čína (17 procent). Vyplývá to ze studie HSBC Private Banking, které se zúčastnilo přes 1200 podnikatelek z Evropy, Asie, Blízkého východu a Spojených států.
 • HSBC zaplatí v USA pokutu 100 mil. USD za manipulace s LIBOR
  Britská bankovní společnost HSBC Holdings Plc zaplatí ve Spojených státech 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč) za ukončení sporu se soukromými investory kvůli obvinění z manipulace s klíčovou Londýnskou nabízenou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR). HSBC je čtvrtou bankou, která v USA uzavřela podobnou dohodu, uvedla agentura Reuters.
 • Huawei a její antišpionážní dohoda s Německem
  Společnost Huawei jedná s Německem o uzavření antišpionážní dohody, která jí nechá možnost pronikat do německých sítí. Německá kancléřka Angela Merkelová ustupuje s obavou z Číny.
 • Huawei a ministerstvo financí. Varování nepomohlo.
  I přesto, že bylo ministerstvo financí před společností Huawei důrazně varováno a záležitost se řešila snad po celém světě, zakázku na síťové technologie získala právě daná firma.
 • Huawei má zastání mezi americkými společnostmi
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Ty se pohybují okolo jedné desetiny procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede telekomunikačním společnostem (-1,1 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají technologické firmy, jejichž akcie rostou o 0,4 %. Po hrozbách z minulých dnů od americké administrativy ohledně zpřísnění sankcí vůči Huawei se dnes ozvali zástupci největších technologických firem ve Spojených státech. Ti jsou jednoznačně pro zmírnění sankcí vůči čínské společnosti, uvítali by, pokud by alespoň polovodiče potřebné k výrobě mobilních telefonů byly zcela vyjmuty ze sankcí, protože dle nich nijak neohrožují americkou národní bezpečnost.
 • Huawei P30 Lite
  Huawei P30 Lite má stále co nabídnout, a proto se na něj pojďme podívat blíže. Rozhodně ho nezapomeňte ani dostatečně...
 • Huawei se stal největším prodejcem smartphonů na světě
  Čínská společnost Huawei Technologies se ve druhém čtvrtletí navzdory americkým sankcím stala díky odbytu na čínském trhu největším prodejcem chytrých telefonů na světě. Dodala 55,8 milionu přístrojů. Ukázala to data, která zveřejnila analytická společnost Canalys. Čínský podnik tak na druhé místo odsunul jihokorejského rivala Samsung Electronics, který trhu smartphonů kraluje už několik let. Třetí je americká společnost Apple.
 • Huawei si může dočasně oddechnout. Americké restrikce se odkládají o 3 měsíce
  „Čína zbohatla na kopírování technologií ze západního svět. Zatímco naše společnosti masivně investovaly do výzkumu a vývoje, čínské firmy se učily z našich chyb a dosáhly technologického pokroku s výrazně nižšími náklady. Takové chování již není možné. Západní svět se musí začít bránit a důsledně vymáhat dodržování práv duševního vlastnictví,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Huawei uvede na začátku února telefon v U.S.
  Čínský technologický gigant Huawei je připraven “vlézt do zelí” Apple v USA. Souboj s ním zahájí svou vlaj...
 • Hudební byznys v USA chytá druhý dech
  tempem. Nejvíce růstu pomohly streamovací služby a pozadu nejsou ani vinylové desky, které vykazují nejlepší čísla za poslední tři desetiletí. Za loňský rok vykázal americký hudební průmysl příjmy v objemu 7,65 miliardy USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading letni strategie