Úterý 16. duben 2024 11:51
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Akciové trhy: Nový měsíc začal v Evropě růstem, v Praze bohužel ne

01.06.2023 17:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Data z trhu práce v USA (nová místa v soukromém sektoru) dopadla nad očekávání dobře. V Evropě klesá inflace. Tuzemský index PMI v průmyslu sice nezklamal. Nicméně jeho struktura ukazuje prudký pokles produkce, kdy poptávka stále klesá.

Pražská burza začala nový měsíc poklesem. To je v kontrastu s ostatními evropskými parkety, které v drtivé většině rostly. Domácí index PX dnes skončil -0,26 % (1 293,32 b.).

Posílila Kofola (+1,65 %, 247 CZK), Erste (+0,64 %, 726,60 CZK) a Colt CZ (+0,34 %, 597 CZK). Kofola dnes v 17:00hod reportuje své kvartální výsledky. Investoři pravděpodobně spekulují na silná čísla.

Akcie ČEZu se včera dostaly pod hranici 1 000 CZK. Dnes dále klesaly, ale asi v poslední třetině obchodování negativní vývoj otočily. Cena uzavřela přesně na magické úrovni 1 000 CZK, což znamenalo lehký růst o +0,15 %. Za poslední tři týdny odepsaly akcie ČEZu 18,4 %. Výprodej akcií způsobily zprávy o vládou schválené novele o přeměnách obchodních korporací, zejména rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem. To působí na investory jako červený hadr na býka. Znamená to pro ně situaci, která je značně nepřehledná a nejistá. A kdo by v takové chvíli chtěl akcie nakupovat nebo držet? Navzdory tomuto oslabení jsou od začátku roku silnější o vysokých +29,87 %. A k ČEZu si dnes neodpustím ještě jeden komentář. Dnes zveřejněný schodek ve státním rozpočtu je 271,4 mld. CZK, schválený rozpočet -295 mld. CZK je tak ve velkém ohrožení. Vracím se tím k mému optimistickému scénáři, kdy si MinFin může na VH ČEZ jediným zvednutím ruky transparentně přihrát vyšší dividendu (cca 145 CZK proti navrženým 117 CZK), což by v tomto případě znamenalo asi +15 mld. CZK (samotná dividenda + daň na zbytek).

Oslabily nejen společnosti z finančního sektoru. Pojišťovna VIG (-2,07 %, 568 CZK) padá od začátku tohoto týdne. Philip Morris ČR (-0,71 %, 16 760 CZK), Komerční banka (-0,38 %, 659 CZK) a Moneta (-0,25 %, 79 CZK) následovaly.

Americký širokopásmový index S&P500 sice otevřel dnešní obchodní seanci mírně (-0,1 %) slabší.  

Evropský akciím (index STOXX Europe 600) se dnes poprvé v tomto týdnu podařilo vzrůst. Krátce před koncem obchodování posilují o +0,4 %.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy na nových historických maximech
    Globální finanční trhy pokračovaly v růstu i dnes. Absence nových dat z ekonomiky a dozvuky politického souboje v USA o výši podpory postiženým lidem pandemií trhy příliš nezaujaly a pokračovala tak pozitivní nálada na obou stranách Atlantiku. Evropské akciové trhy si připsaly dalších pár desetin k dobru a se ziskem otevírá i Amerika. Tam již včera akciové trhy dosáhly svých nových historických maxim a dnešní úvodní obchodování naznačuje, že budou opět pokořeny. Z pozitivní nálady i nadále benefitovalo euro, které si vůči americkému dolaru připsalo 0,25 % a dnes zakončuje na úrovni 1,2240 EUR/USD.
  • Akciové trhy na pokraji dalšího propadu
    Americké akciové futures ve středu klesly kvůli rostoucím obavám, že Evropa ztratí přístup k ruskému plynu, což uvrhne region do recese, která by mohla mít globální dopady.
  • Akciové trhy na rekordních maximech, posiluje už i ropa
    Hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu stabilně posilovaly a opět přepsaly historická maxima. Ve čtvrtek se to po více než 15 letech dokonce podařilo všem třem najednou. Futures kontrakt na S&P 500 dosáhl až na cenu 2185,25, Dow Jones vyšplhal na 18595 a technologický Nasdaq dosáhl 4811,00. Páteční seance pak přinesla mírné oslabení díky negativní reakci na zveřejnění maloobchodních tržeb, které byly o téměř půl procenta pozadu za očekáváním. Tuto zprávu okamžitě zaznamenal i US dolar, který oslabil nejvíce na páru s JPY.
  • Akciové trhy: Na rozdíl od evropských burz, pražský index klesl, čeká se na Fed
    Událost týdne, na kterou všichni čekají, bude zveřejnění nastavení úrokových sazeb americkým Fedem. Obchodování bude zřejmě ve světle hektických událostí minulých týdnů do rozhodnutí nervózní. Zveřejnění se dočkáme dnes v 19:00h SEČ. Evropské obchodování to již neovlivní, ale dopad na začátek zítřejší seance by to mít mohlo. Podle našeho odhadu zvýší Fed klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb do rozmezí 4,75-5,00 %. Předchozí odhady předpovídaly růst až o 50 bb. Samozřejmě se čeká na důležitý doprovodný komentář guvernéra Powella.
  • Akciové trhy na úvod týdne bez společného trendu
    Evropské akcie míří na úvod týdne za zisky. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidává zhruba třetinu procenta. V rámci evropských indexů jsou největší pohyby patrné na britském FTSE 100, který přidává dvě procenta. Důvodem je slábnoucí libra v reakci na zvyšující se obavy ohledně výstupu Velké Británie z EU bez dohody. Slabší britská libra tak pomáhá tamním exportérům, což se odráží i na růstu cen jejich akcií.
  • Akciové trhy na úvod týdne klesají
    Evropské i americké akcie navázaly na ranní obchodování v asijsko-pacifickém regionu a rovněž zamířily do červeného. Evropský Stoxx 600 v odpoledních hodinách přichází o zhruba 0,2 %, v případě amerického indexu S&P 500 jde o ztráty okolo půl procenta. Pro další směr akciových trhů bude důležité vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella v tomto týdnu, a to zejména v kontextu pátečních silných dat z amerického trhu práce. Trhy v současnosti počítají plně s tím, že na konci července Fed sníží sazby o 25 bb. Údaje z konce minulého týdne ale tato očekávání nahlodávají. Pokud bychom z úst guvernéra zaslechli náznaky toho, že se sazbami prozatím potřeba hýbat není, akciové trhy by se dostaly pod značné výprodejní tlaky.
  • Akciové trhy na vlně optimismu
    Americké akciové indexy včera uzavřely s vysokými zisky. Nejlépe se dařilo informačním technologiím, když Nasdaq si polepšil o dvě procenta v reakci na informaci, že výrobce grafických čipů Nvidia kupuje svého konkurenta, izraelskou společnost Mellanox. Naproti tomu nejméně z hlavních indexů si polepšil průmyslový Dow Jones, jemuž ve vyšším růstu bránily akcie Boeingu (-5,4 %), které reagovaly na zprávy, že některé aerolinky omezují provoz jeho letounů 737 Max v reakci na nedávné havárie. Index S&P 500 přidal 1,5 % za podpory všech hlavních sektorů. 93 % akcií zahrnutých do tohoto indexu si připsalo zisky. Pozitivní náladě pomohly i překvapivě silné americké maloobchodní tržby, které alespoň částečně rozehnaly obavy ze zhoršujícího se vývoje největší světové ekonomiky.
  • Akciové trhy: Na začátku týdne pražská burza s mírnou ztrátou
    Pražská burza prostřednictvím indexu PX dnes klesla o 0,13 % (1 415,13 b.). Dolů ji stlačil ČEZ (-0,43 %, 1 150 CZK), který má v indexu největší váhu a bez překvapení měl dnes největší podíl (50 %) na celkovém zobchodovaném objemu. Obrázek byl takový, že zhruba polovinu dne se index obchodoval v plusu a následně nabral mírnou ztrátu. Dále skočily v negativním pásmu také VIG (-0,97 %, 614 CZK), Kofola (-0,41 %, 245 CZK), Moneta (-0,24 %, 84,10 CZK), Philip Moris ČR (-0,23 %, 17 560 CZK) a Colt CZ (-0,17 %, 582 CZK).
  • Akciové trhy nesou nelibě nedostatek podpory z ECB
    Guvernér ECB Mario Draghi dnes zklamal obchodníky s akciemi, které po jeho vystoupení obrátily pozitivní směr. Eurodolar naopak roste nad úroveň 1,13. Německý index je obvykle citlivý na informace z ECB a dnes to plnou měrou potvrdil - klesl o cca 170 ticků z denních maxim na minima kvůli absenci holubičích náznaků v průběhu tiskové konference. Podmínky TLTRO byly oceněny v růstu depozitní sazby o 10 bps. Nejsou tak výhodné, jak někteří obchodníci očekávali.
  • Akciové trhy: Nové rekordy ze začátku týdne vystřídalo vybírání zisků
    Ještě v úterý dosáhly indexy S&P 500 a technologická NASDAQ svých historických maxim. Ale to bylo vše. Po zbytek týdne oslabovaly.
  • Akciové trhy: Obrovský zájem o ČEZ, pražská burza rostla, ostatní klesaly
    Fed včera zvýšil sazby podle očekávání o 25 bb na 5,0-5,25 %, ale zároveň se snažil rozptýlit očekávání na snižování sazeb v tomto roce. Reakce trhu tak byla spíše jestřábí.
  • Akciové trhy od začiatku obchodovania vymazali časť strát
    Akciové trhy dnes začali obchodovanie v červených číslach. O neistotu na trhoch sa postaralo vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump sa vyjadril, že rokovania s Čínou už trvajú príliš dlho a avizoval, že v piatok pristúpi k zvýšeniu ciel na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd dolárov z 10% na 25%. Toto vyjadrenie podkopalo pozitívne očakávania trhov ohľadom obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Pozitívne ale je, že Čína neplánuje odvolať plánovanú delegáciu, ktorá ma doraziť do USA tento týždeň. Americké akciové trhy od otvorenia časť strát vymazali, čo naznačuje, že investori naďalej dúfajú v úspešné uskutočnenie obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Americký akciový index US500 sa odrazil od supportu na úrovni 2890/2900 bodov. Ďalší vývoj na akciových trhoch bude úzko súvisieť s vývojom obchodnej dohody medzi USA a Čínou.
  • Akciové trhy opatrně rostou
    První den v týdnu se pro akciové trhy nesl na vlně optimismu v naději, že dojde k uvolnění napětí ohledně obchodních válek. Americký akciový index S&P 500 vzrostl o čtvrt procenta, zatímco ještě čtvrt hodiny před uzavřením si připisoval třetinu procenta. Do jisté míry se mohl na ztrátách v závěru obchodování podepsat i komentář amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nařkl Čínu a Evropu z manipulace svých měn. Index se tak nachází pouze 15 bodů pod svým historickým maximem. Nejziskovějším sektorem se stali těžaři a zpracovatelé komodit (+0,7 %), naopak nejméně úspěšným byly utility se ztrátou 0,4 %.
  • Akciové trhy opět míří do červeného
    Z počátku dne se zdálo, že trhy se pomalu vzpamatovávají z předchozích výprodejů, a index Stoxx 600 během dopoledne posiloval o více jak jedno procento. V odpoledních hodinách ale začal zisky postupně vymazávat, aby několik desítek minut před uzavřením trhů oproti včerejšímu zavíracímu kurzu ztrácel. Aktuálně tak klesá o třetinu procenta. Americký index S&P 500 po úspěšné úterní seanci otevřel propadem o 1,5 %. Důvodem byly holubičí komentáře ze strany Fedu ohledně vyhlídek na ekonomiku. Prezident Donald Trump znovu vyzval centrální banku, aby přistoupila k dalšímu uvolňování měnové politiky.
  • Akciové trhy opět na rostoucí vlně
    Americké akcie zahájily úterní seanci růstem. Index S&P 500 přidává jedno procento, když podporou mu jsou všechny hlavní sektory v čele s energetickými tituly (+1,8 %). V plusu se nalézá 92 % firem v rámci tohoto indexu. Podobné zisky si připisuje i průmyslový Dow Jones, zatímco technologický Nasdaq roste o 1,2 %. V podobné náladě se obchodují i evropské akcie. Oproti včerejšímu zavíracímu kurzu se index Stoxx 600 nalézá o zhruba tři čtvrtě procenta výše.
  • Akciové trhy opět na vlně pesimismu
    Během včerejší americké seance jednoznačně převládaly prodejní příkazy. Ty se týkaly všech sektorů. Nejvíce se obchodníci zbavovali finančních titulů, jejichž index přišel o dvě procenta. Celý trh podle S&P 500 spadl o 1,6 %. Akcie se včera vyprodávaly globálně, když report z dílny Bílého domu hovoří o restrikcích na investice do Číny. Tamní představitelé se zároveň silně ohradili k rozhodnutí americké administrativy dát osm čínských technologických firem na černou listinu kvůli údajnému porušování lidských práv. Před jednáním vysokých čínských a amerických představitelů o obchodní dohodě se tak situace opětovně vyostřila, což na trzích zvyšuje nervozitu.
  • Akciové trhy opět pod tlakem
    Americký index S&P 500 završil uplynulý týden dalšími ztrátami. V pátek ztratil půl procenta a v celém týdnu tak celkově spadl o 1,1 %. Týden byl opět plný politických témat zejména s ohledem na obchodní válku mezi USA a Čínou. Dalším čerstvým zářezem je, že americká administrativa zvažuje, jakým způsobem ovlivnit kapitálové toky do Číny. Diskutovanými opatřeními je například delisting čínských akcií na amerických burzách nebo omezení expozice amerických subjektů na čínském trhu prostřednictvím vládních penzijních fondů. To je v kontrastu s tím, že Čína naopak postupně odstraňuje limity pro zahraniční investice na svých trzích. To opětovně přilévá olej do ohně.
  • Akciové trhy opět pookřály
    Po vlažném vstupu do včerejší seance si nakonec americký index S&P 500 připsal slušný zisk ve výši 0,8 %. Kupovaly se akcie napříč všemi sektory, největší zájem byl o akcie těžařů a zpracovatelů komodit a průmyslových podniků, které shodně rostly o 1,7 %. Podporou jim byla informace, že americká administrativa zvažuje snížení některých cel na dovážené čínské zboží. V zisku okolo 0,7 % uzavřel i technologický Nasdaq nebo průmyslový Dow Jones.
  • Akciové trhy opět v hlubokém mínusu
    Zdá se, že na uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Mezitím se americká a čínská administrativa předhání v tom, na co a v jaké výši uvalí cla na dovozy zboží svého konkurenta. To přináší obrovskou nejistotu na trzích, což vede k výrazným výprodejům a hlubokým ztrátám akciových titulů. Páteční seanci americký průmyslový index Dow Jones uzavřel o 2,4 %, S&P 500 přišel o 2,6 % a technologický Nasdaq oslabil o tři procenta. Čína totiž oznámila plán uvalit ve dvou vlnách nové tarify v rozmezí 5 až 15 % na americké zboží v hodnotě 75 mld. USD. První s účinností od 1. září a druhá od 15. prosince. Jednou z dotčených komodit je americká ropa, na kterou připadá 10% clo. Donald Trump místo toho, aby se snažil situaci uklidnit, přilil na schůzce G7 olej do ohně, když zalitoval, že měl cla na čínské zboží uvalit ještě vyšší. Zároveň oznámil plán na další rozšíření cel na dovozy čínského zboží.
  • Akciové trhy otáčejí kormidlo k severu
    Americkým akciím se vstup do úterní seance povedl. Index S&P 500 na počátku obchodování přidává 0,7 %, když v zeleném se nacházejí všechny faktory v čele s farmaceutickými společnostmi (+1,4 %). Sekundují jim informační technologie s růstem okolo 1,3 %. Investory potěšily zveřejněné výsledky hospodaření několika firem jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Johnson & Johnson nebo UnitedHealth Group, což je přimělo k využití levných cen akcií k jejich opětovnému nákupu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader