Čtvrtek 07. prosinec 2023 14:12
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Vánoce

EURUSD se přibližuje k hlavní zóně odporu

11.04.2023 17:44  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Další vodítka pro finanční trhy může přinést včera zahájená konference Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Podle zdrojů portálu Axios se americká ministryně financí Janet Yellenová na konferenci vyjádří, že americká i světová ekonomika jsou v dobré kondici a dezinflační trend pokračuje. Takový postoj by mohl pomoci americkému dolaru. Podle Axiosu jsou představitelé amerického finančního sektoru v pesimistických komentářích opatrní, protože se obávají urychlení scénáře tvrdého přistání ekonomiky. Opačný postoj vyjadřuje šéfka MMF Georgieva. Podle ní se tempo růstu světové ekonomiky výrazně zpomaluje, a to v prostředí systémových rizik.

Na měnovém páru EUR/USD mají býci jasný problém s překonáním rezistence na úrovni 1,10. Včera USD oslabil po projevu Johna C. Williamse, šéfa newyorského Fedu, který očekává postupný růst americké nezaměstnanosti. Trhy se obávají, že vyhlídka na pokles americké inflace na 3,75 % může být spojena s blížícím se zpomalením. Zatímco květnové zvýšení inflace o 25 bb se zdá být pravděpodobné, Fed se blíží ke konci svého zpřísňování, zatímco ECB v něm bude pravděpodobně pokračovat.

Člen Fedu Williams

 • Očekávám postupné zvyšování míry nezaměstnanosti na 4-4,5 %. Pozoruhodná je stabilizace trhu práce;
 • Výhled inflace je nejistý, ale do roku 2025 očekávám 2 %. V letošním roce očekávám, že inflace dosáhne přibližně 3,75 %.
 • V důsledku turbulencí Fed pečlivě sleduje úvěrové podmínky. Historicky má napětí v bankovním systému za následek zpřísnění úvěrových podmínek;
 • Zvýšení sazeb Fedu nebylo příčinou nedávného vývoje v bankovním sektoru. Klíčový je boj proti inflaci;
 • Jádrová inflace ve službách bez bydlení je v poslední době mimořádně vytrvalá. Zdá se, že inflace z trhu s nájemním bydlením výrazně polevuje.

Graf EURUSD, interval H1. Eurodolar se dynamicky zotavil z okamžiků oslabení pod 23,6 Fibonacciho retracementu vzestupné vlny, která začala v polovině března, a vystoupal nad průměry SMA100 a SMA200. K dnešnímu dni však objem kupujících zůstává relativně malý. To znamená, že na současné úrovni 1,09, stanovené předchozími cenovými reakcemi, se může odehrát boj o další impuls pro euro. Pokles zpět pod SMA100 a SMA200 by mohl signalizovat širší momentum pro USD a korekci nedávného růstu. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EURUSD se pohybuje kolem parity
  Dnešní seance se nese ve znamení oživení sentimentu k riziku na trzích, a to i přes počáteční propady akcií během evropské seance.
 • ❗ EURUSD se pohybuje kolem 1,00
  Rozhodnutí Evropské centrální banky o dalším vývoji měnové politiky (ve 14:15) je klíčovou událostí dne. Očekává se, že banka zvýší sazbu o 75 bazických bodů po červencovém zvýšení sazby o 50 bazických bodů. Depozitní sazba by tak dosáhla 0,75 %, což je nejvíce od října 2011. Inflace v eurozóně podle bleskových odhadů za srpen přesáhla 9 %, což zvyšuje tlak na ECB, aby rychleji zpřísnila politiku.
 • EURUSD se pohybuje okolo 1,14. ECB drží kurz
  Zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB nepřineslo žádné větší překvapení. Zdá se, že banka drží nastolený kurz postupného utahování měnové politiky bez zásadních výkyvů. Zde jsou nejdůležitější body zápisu:
 • EUR/USD se pohybuje směrem dolů
  EUR/USD se pohybuje směrem dolů od července, kdy zaznamenal nové maximum 2023, což je zároveň nejvyšší hodnota od 25. února 2022. Sedm po sobě jdoucích červených svíček odhaluje neschopnost eurových býků udržet působivé zisky zaznamenané v první polovině července.
 • 🔼 EURUSD se pohybuje v blízkosti 1,10
  Americký dolar klesá a akciové trhy po dnešním rozhodnutí Fedu a především po Powellově tiskové konferenci rostou. Powell poznamenal, že dezinflační proces začal, a i když zdůraznil, že je příliš brzy na vyhlášení vítězství nad inflací, trhy rychle vyvodily závěry - méně zvyšování sazeb do budoucna. Peněžní trhy nyní oceňují vrcholovou sazbu Fedu pod 4,90 % a sazbu na konci roku 2023 na úrovni 4,4 % - což naznačuje snížení sazeb. US100 si připisuje více než 2 %, zatímco EURUSD se blíží k hranici 1,10.
 • EURUSD se poprvé od října dostal nad úroveň 1,15
  Americký dolar v průběhu středeční seance klesá po komentářích od představitelů Fedu k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Další růst sazeb bude závislý na vývoji makrodat. Může se tak stát, že sazby v USA letos neporostou, i když ještě před pár měsíci se počítalo až s trojím růstem sazeb. Pár EURUSD posílil po 16. hodině až nad 1,1530. Nad hladinou 1,15 se ocitl poprvé od října minulého roku. Další rezistence se nachází na 1,1625 EURUSD, ale není nijak výrazná. Důležitou událostí může být zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu (20:00).
 • EURUSD se po revizi PMI mírně stahuje zpět
  Dnes ráno byla zveřejněna řada indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu evropských zemí za srpen. Většinou se však jednalo o revize zveřejněných rychlých odhadů, takže reakce trhu byla poněkud omezená. Údaje ze Španělska a Itálie, které byly zveřejněny jako první, nenaplnily očekávání, zejména španělský údaj. Francouzské údaje byly revidovány mírně níže, zatímco německé údaje odpovídaly bleskovým odhadům.
 • EURUSD se po Wallerových komentářích posouvá na nová denní minima
  Christopher Waller, člen Fedu, dnes odpoledne pronesl několik jestřábích komentářů k měnové politice, čímž podpořil americký dolar. Klíčové poznatky z Wallerova projevu:
 • EURUSD se po zveřejnění spotřebitelského sentimentu v USA odráží od denních minim
  Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity v USA byl v únoru revidován z předběžných 66,4 bodu na 67 bodů, což je nejvyšší hodnota od ledna 2022. Ukazatel očekávání byl revidován výše na 64,7 z 62,3 bodu, zatímco dílčí index současných podmínek byl revidován níže na 70,7 ze 72,6 bodu. Mezitím byla inflační očekávání pro letošní rok revidována níže na 4,1 % z 4,2 % v předběžném odhadu a pětiletý výhled zůstal beze změny na 2,9 %.
 • EURUSD se před NFP obchoduje pod úrovní 1,1150
  Nejobchodovanější měnový pár EURUSD dnes mírně slábne. Vzhůru mu nepomohly ani nad očekávání dobré statistiky inflace z eurozóny. Pozornost obchodníků se pomalu přesouvá za oceán. Ve 14:30 jsou na programu statistiky z amerického trhu práce NFP. Konsenzus hovoří o mírném nárůstu zaměstnanosti a trh čeká také akceleraci tempa růstu mezd. Ve 14:20 začíná flashnews webinář s Jaroslavem Brychtou, který se bude zveřejnění nových makrodat podrobně věnovat.
 • EUR/USD se stále drží poblíž 1,1040
  Trh byl na začátku týdne svědkem opatrného obchodování na měnovém páru EUR/USD. Dalšího pohybu se ještě dočkáme. V krátkodobém horizontu pár pravděpodobně zůstane na současných úrovních.
 • EUR/USD: Sestupný trend posiluje navzdory jestřábím fámám okolo ECB
  Pár EUR/USD vykazuje na začátku obchodování opět medvědí náladu. Během pondělní asijské seance se obchodníci pokusili vyvinout korektivní růst, ale neuspěli. Pouhou hodinu po zahájení obchodování se iniciativy chopili medvědi a poslali cenu na základ 7. úrovně, čímž aktualizovali dvouleté cenové minimum. Sestupný trend je stále v platnosti, proto je vhodné využít případné korekční pullbacky jako záminku k otevření krátkých pozic.
 • EURUSD setrvává v růstovém trendu
  Hlavní měnový pár nadále zůstává na svých měsíčních maximech, kdy se nyní nac...
 • EUR/USD se upevňuje v důsledku stimulačních závazků FED
  FED (Federální rezervní banka USA) bude pokračovat ve svém agresivním uvolňovacím stanovisku. Na včerejším zasedání si FED dala závazek na ambiciózní nezaměstnanost 6,5% a 2% inflační cíl, jak HDP kleslo v posledním kvartálu roku 20112 o 0,1%. Negativní čísla o poklesu HDP byly něco jako studená sprcha pro trhy, které následně poklesly v USA i v Evropě. Dnes ráno se k nim přidala i Asie. Asijské trhy ze svých 17-měsíčních maxim.
 • EURUSD se ustálil v oblasti 1.1180/1200 - americký dolar je nakloněn k ziskům
  Obchodníci očekávají sníženou volatilitu ke konci týdne vzhledem ke zkráceným obchodním hodinám a následnému svátku Den nezavilosti v sobotu 4. července (změnu obchodních hodin naleznete zde).
 • EUR/USD se včera držel těsně nad 1,2900
  Společná evropská včera proti dolaru dále mírně ztrácela. Trhy začínají spekulovat, o tom, na co ekonomové SG již dlouho upozorňují, že Fed bude zvyšovat své...
 • 💲EURUSD se vzpamatovává před ADP🗓
  Trh očekává od statistik ADP z amerického trhu práce dobrý výsledek. Report bude zveřejněn ve 14:15. Zaměstnanost by v březnu měla vzrůst o 550 tisíc po předchozím zvýšení o 117 tisíc. Pokud by se očekávání potvrdila, jednalo by se o nejvyšší růst zaměstnanosti od září 2020. Eurodolar dnes mírně roste po včerejším výprodeji, který souvisel s pokračováním růstu výnosů z amerických dluhopisů. Desetiletý výnos se přiblížil 1,8 %.
 • EUR/USD se znovu podíval pod 1,1800
  Společná evropská měna včera vůči dolaru v dopoledních hodinách našeho času ztratila šest desetin procenta a podívala se znovu pod hladinu...
 • EURUSD si dále buduje cestu sestupným kanálem
  Dnešní vývoj na EURUSD nijak nevybočuje ze včerejšího obchodování, kdy se hla...
 • EURUSD si dělá prostor ke zvýšené volatilitě
  Společně s dnešními důležitými makročísly, které nás zejména ze zámoří během odpoledních hodin čekají, se hlavní mě...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXCM
Swiss Markets
IronFX
reklama
Fintokei ProTrader