Neděle 24. září 2023 21:19
reklama
Purple trading AI
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman

Týden na pražské burze: Přinese válečná daň rozpočtu očekávaný příjem?

27.02.2023 08:30  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Uplynulý týden přinesl pokles napříč evropským akciovým trhem. Jedinou makroekonomickou událostí tuzemské ekonomiky bylo zveřejnění konjunkturálních průzkumů. V následujícím týdnu nás čeká pokračování výsledkové sezóny na pražské burze, kde bude zveřejňovat Erste. Budou zisky bankovního sektoru dostatečné, aby pokryly vládní výdaje na pomoc občanům?

Více již nyní v našem videu!

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týden na pražské burze: Coltu rapidně rostou tržby a Kofole náklady
  V uplynulém týdnu skončila výsledková sezóna za 3. čtvrtletí. Colt přinesl poměrně solidní růst tržeb i zisků, zatímco Kofola vykázala enormní nárůst nákladů. Kromě toho nám byly doručeny údaje o konjunkturálních průzkumech.
 • Týden na pražské burze: ČEZ počítá s odvodem státu přes 100 miliard, ČNB opět holubičí
  V uplynulém týdnu bylo zveřejněno HDP za 4. čtvrtletí 2022, které potvrdilo pád tuzemské ekonomiky do recese. Kromě toho zasedala ČNB, jež na rozdíl od amerického FEDu, britské BoE nebo Evropské centrální banky ponechala sazby na stávající úrovni. Premiér Petr Fiala se mimo jiné vyjádřil k aktuálnímu vývoji v otázce zestátnění ČEZ. Na pražské burze začala výsledková sezóna, přičemž ji již tradičně zahájila Moneta. Její dobré výsledky se mohou stát lakmusovým papírkem na očekávání od Komerční banky, která své výsledky představí ve středu 8. února.
 • Týden na pražské burze: ČR může získat půjčku na zestátnění ČEZ
  Uplynulý týden jsme zaznamenali několik makroekonomických událostí, které výrazně české akcie neovlivnily. Premiér Petr Fiala nastínil cestu k energetické soběstačnosti. Mimo jiné jeho vláda přichází s návrhem, který může podpořit Českou zbrojovku.
 • Týden na pražské burze: Divoká jízda ČEZu a nová akvizice ERSTE
  Akcie ČEZ v minulém týdnu zažily několik turbulentních seancí. Důvodem zvýšené volatility byly informace vládních představitelů o zavedení daně z mimořádných zisků již za letošní rok. Zprávy z Twitteru ministr financí dementoval, čímž byla spuštěna další vzestupná korekce. V tomto týdnu nás čeká zveřejnění indexů spotřebitelské důvěry a především výsledky hospodaření Monety.
 • Týden na pražské burze: HDP, prognózy ČNB a skvělé výsledky bank
  Tuzemská ekonomika vykázala mezikvartální pokles, který způsobila slabá poptávka tuzemských spotřebitelů. Česká národní banka opět nezvýšila úrokové sazby a vydala nové prognózy. Mezitím své výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí zveřejnily banky zalistované na pražské burze. Informace z týdne plného dat můžete sledovat již nyní.
 • Týden na pražské burze: Investoři začali počítat se znárodněním ČEZ, ČNB může způsobit průšvih
  Zatímco ČNB zveřejní své rozhodnutí o sazbách v předvánočním týdnu, zahraniční centrální banky tak učinili v týden uplynulém a stálo to za to. Investoři navíc zařali počítat se znárodněním ČEZ, což se propsalo do akcií.
 • Týden na pražské burze: Kofola zveřejňuje dobré předběžné výsledky, akcie ČEZ oscilují kolem 1000 Kč
  Uplynulý týden mnoho makroekonomických dat v tuzemské ekonomice nepřinesl. Ve středu 15.2. zveřejnila své předběžné výsledky Kofola, přičemž za 4. kvartál loňského roku překonaly odhady. Akcie ČEZ v minulém týdnu vystoupaly nad 1000korunovou hranici, na které se však neudržely.
 • Týden na pražské burze: Manažer Monety nakupuje akcie, inflace opět roste
  V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na výsledky Komerční banky, které dopadly poměrně dobře. Co již tak dobré nebylo byla inflace. Tuzemský index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 17,5 % a opět ukrojil část z úspor střadatelů. Zajímavou událostí v minulém týdnu byl i nákup akcií manažera Monety.
 • Týden na pražské burze: Na horské dráze nejvýš NWR, ztráty na ředíce-oddlužujícím Orcu a CETV s nedůvěrou GS
  Domácí burza se v tomto týdnu pod střídajícím se optimismem a obavami vzorově zavlnila, aby jen přerozdala procenta mezi tituly a indexu PX ponechal to, s čím do týdne vkročil. Dobré zprávy střídaly ty slabé a nakonec velmi nadějný páteční růst, který mohl přinést zisky v řádu procent, zhatily postupně sáknoucí spekulace, že ještě dnes dojde na naplnění hrozby ratingové agentury Standard & Poor?s a řadě zemí eurozóny bude sražen jejich rating. Podle posledních zpráv má na zveřejnění dojít po závěru trhů v USA. Červeň tak zasáhla Prahu, Evropu i Wall Street.
 • Týden na pražské burze: Proč je koruna tak silná?
  V uplynulém týdnu jsme získali mnoho makroekonomických dat. Nejzajímavějším údajem bylo zveřejnění prosincové inflace, která opět ukázala pokles. Mimo to nám ČNB doručila údaje o devizových rezervách.
 • Týden na pražské burze: Solidní výsledky VIG a topící se tuzemský hypoteční trh
  V uplynulém týdnu jsme byli svědky několika makroekonomických událostí, nejvýznamnější z nich bylo zveřejnění tuzemského PPI. Přestože se výsledková sezóna blíží ke konci, zajimavých momentů je stále mnoho, jedním z nich bylo i zveřejnění reportu Vienna Insurance Group.
 • Týden na pražské burze: Vláda chce zestátnit ČEZ za každou cenu, koruna stále posiluje
  Akciové indexy v uplynulém týdnu získaly i díky zveřejnění pozitivních zpráv z USA, kde mimo jiné pokračuje výsledková sezóna. Nejziskovějším titulem pražské burzy se stal ČEZ, který velmi pozitivně reagoval na jednání Legislativní rady vlády. Nicméně po odmítnutí návrhu, jež by připravil cestu k pohodlnému zestátnění ČEZ, akcie největšího producenta ztratily dynamiku. V příštím týdnu bude kromě HDP zveřejněno i rozhodnutí ze zasedání ČNB a zimní makroekonomická prognóza 2023. Více informací již nyní v našem videu. V pátek 3. února pak zahájí výsledkovou sezónu Moneta, od které se čeká doručení výnosů za 4. čtvrtletí ve výši 2,78 mld. korun a čistého zisku 709 mil. Kč.
 • 📊 Týden na pražské burze: Výhled na vysoké zdanění ČEZ a výrazné snížení inflace
  V uplynulém týdnu jsme měli možnost sledovat několik zajímavých makroekonomických událostí. Nejvýraznější vliv na evropské akciové trhy mělo zveřejnění americké inflace, která zlepšila obecný sentiment a přispěla i k růstu pražského indexu. Kromě toho byly doručeny výsledky ČEZ, jež dopadly výrazně nad očekáváním, navíc vedení společnosti oznámilo, s jakým zdaněním počítá.
 • Týden na pražské burze: Výplach na akciích Komerční banky a insider transakce v Kofole
  Akcie na pražské burze zaznamenaly v minulém týdnu výrazné poklesy. Kromě velkých pohybů byla zaznamenána i insider transakce v Kofole a data z výrobního sektoru.
 • Týden na pražské burze: Výsledková sezóna začala, ČEZ očekává 60miliardový zisk
  Minulý týden byl kvůli státnímu svátku na pražské burze o jednu seanci kratší. Generální ředitel energetické skupiny ČEZ v neděli uvedl, že společnost nadále počítá s čistým ziskem pro letošní rok v rozmezí 60 – 65 miliard korun. Ve čtvrtek 27.10. zahájila výsledkovou sezónu za 3. čtvrtletí Moneta, přičemž v tomto týdnu budou následovat výsledky Erste a Komerční banky. Nejdůležitější makroekonomickou událostí, která nás čeká ve čtvrtek, bude zveřejnění výše sazeb ze strany ČNB.
 • Týden na pražské burze: 18% inflace a topící se ČEZ
  Inflace dosáhla v září meziročního růstu o 18 %, což je nejvíce od prosince 1993. Tyto zprávy se spolu s dalšími makroekonomickými údaji propsaly do výkonnosti pražského indexu PX (CZKCASH), který v minulém týdnu ztrácel. Akcie ČEZ (CEZ1.CZ) v minulém týdnu padaly volným pádem a odepsaly téměř 13 %.
 • Týden na pražské burze: 3Q výsledky načal Unipetrol. Orco -16 %, před STARTem neztratil KITD
  Ztrátový je právě uplynulý týden pro index pražské burzy PX jako celek i naprostou většinu SPADových titulů. Na straně poklesů dominují akcie developera Orco, které ústupem o bezmála 16 procent na 63,5 Kč v týdnu vracejí nemalou část dříve nakumulovaných zisků s podporou nového největšího akcionáře, na růstové straně naopak zůstávají pouze akcie KIT digital, které se rozloučily se segmentem SPAD a od pondělka vedle hlavního obchodování na americkém trhu Nasdaq v Praze zůstanou na novém trhu START. Bilance týdne znamená +2,4 % na 46,1 Kč.
 • Týden na pražské burze: 3,33 do tisíce. Erste +14 %
  Opožděný lednový efekt na domácí akciové burze pokračuje. Pokud se jejímu hlavnímu indexu PX podaří posílit o dalších 3,33 procenta, prolomí hranici jednoho tisíce bodů směrem vzhůru. V týdnu právě uplynulém přidal 3,74 procenta výše na metu 967,80 bodu. V čele SPADového pole se s odstupem skví akcie Erste, zlepšující si reputaci. V tomto týdnu, na vlně růstu finančního sektoru v celé Evropě, posílily o bezmála 14 procent nad 430 korun za akcii a ze svého letošního dna 9. ledna na 313 korunách titul posílil již o 38 %.
 • Týden na pražské burze: 7. 10. 2022
  Pražská burza v uplynulém týdnu získala i přes zhoršující se sentiment na evropských trzích a v USA. Nejvíce tuzemský trh ovlivnilo zveřejnění domácího PMI z výrobního sektoru. Následující týden bude pro akcie obchodované na primárním trhu poměrně zajímavý, protože již v úterý se dozvíme údaje o tuzemské inflaci, která by dle odhadů měla meziročně dosáhnout stejně jako v srpnu na 17,2 %.
 • Týden na trzích: Akcie sází na stabilizaci v bankovním sektoru!
  Máme za sebou další týden na trzích, který přinesl růstu napříč akciovým trhem. Ty uzavíraly kvartál a nálada vytáhnout z trhu maximum byla skutečně velmi pozitivní. Nejvíce se dařilo technologickým akciím, ale rostly také další sektory. Hlavním důvodem bylo uklidnění v bankovním sektoru a lepší likvidita, který podporuje především důvěru, že fed v případě většího problému zasáhne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank