Pátek 24. březen 2023 12:56
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple Ropa se obchoduje u nas
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Tickmill logo

Ropa je stabilní díky oslabenému dolaru, obchodníci čekají na údaje o zásobách

09.02.2023 13:32  Autor: TriangleMarkets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ve středu se ceny ropy skoro nezměnily v souvislosti s tlumenými pohyby dolaru a s tím, jak čekali investoři na další údaje o zásobách, které by mohly napovědět něco více o vývoji poptávky.

Futures na ropu Brent stouply na 83,78 USD za barel poté, co v předchozí seanci posílily o 3,3 %. Na americkou ropu WTI se zvýšily na 77,29 USD poté, co se v předchozí seanci dostaly o 4,1 % výše.

Předpokládá se, že ropné benchmarky si udrží podporu poté, co Jerome Powell, předseda FEDu, vyzněl v otázce úrokových sazeb méně jestřábí, než jak si trhy mysleli.

Analytik trhu IG Yeap Jun Rong uvedl: Lepší rizikový sentiment v návaznosti na komentáře Jeroma Powella spolu se slabším americkým dolarem pravděpodobně nahrávají určitému růstu cen ropy poté, co od konce ledna pocítily nevýrazný výkon“.

Dolarový index se ve středu lehce snížil, čímž rozšířil ztráty po úterních Powellových komentářích, které pro držitele jiných měn zlevnily ropu.

V důsledku méně agresivního zvyšování úrokových sazeb v USA trh doufá, že největší světová ekonomika a spotřebitel ropy se dokáží vyhnout silnému zpomalení ekonomické aktivity, recesi a vyhne se poklesu poptávky po ropě.

Justin Smirk, hlavní ekonom společnosti Westpac, řekl: „Myslím, že se nacházíme na poměrně vyrovnaném trhu“. „Jestli budeme mít silnější růst z rozvojového světa, než jaký jsme očekávali, ceny ropy budou pevnější a OPEC bude mít povinnost zvýšit těžbu.“

Trh podpořily týdenní údaje od skupiny American Petroleum Institute o zásobách, které podle tržních zdrojů naznačily, že zásoby ropy v týdnu končícím 3. února klesly o cca 2,2 milionu barelů.

Odporovalo to očekávání 9 analytiků, kteří byli osloveni agenturou Reuters a odhadovali, že se zásoby ropy zvětšily o 2,5 milionu barelů.

Zásoby benzinu a destilátů ale vzrostly více, než se předpokládalo. Zásoby benzinu se zvětšily o cca 5,3 milionu barelů a zásoby destilátů zahrnující naftu a topný olej o cca 1,1 milionu barelů.

Zlato lehce roste, měď také

Po poněkud smíšených signálech ohledně měnové politiky ze strany FEDu se ceny zlata ustálily, zatímco ceny mědi po silné rallye posílily díky trhům, kteří sázejí na oživení poptávky v Číně.

Zlato zažilo na začátku týdne volatilní seanci poté, co Jerome Powell zopakoval, že centrální banka možná bude pokračovat ve zvyšování úrokové sazby kvůli silnému trhu práce a zvýšené inflaci.

Také připustil, že začala „dezinflace“ a je velmi důležitá trpělivost s cílem ochlazení cen.

Spotová cena zlata mírně stoupla na 1 879,17 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,34 % na 1 891,45 USD za unci.

Zlato se minulý týden propadlo z nedávných maxim poté, co údaje ukázaly, že počet pracovních míst mimo zemědělský sektor v USA byl v lednu o dost vyšší, než jak se očekávalo.

Výhled zlata pro rok 2023 je ale zatím stále pozitivní, přičemž obchodníci počítají s případným obratem jestřábího postoje FEDu spojeného s ochlazením amerického hospodářského růstu. Předpokládá se také, že případná recese zvýší poptávku po zlatu jako bezpečném přístavu.

Futures na vysoce kvalitní měď lehce stouply na 4,0935 USD za libru poté, co v předchozí seanci vyskočily o skoro 1 %.

Optimismus týkající se Číny se pravděpodobně přenesl i na trhy s ropou poté, co Mezinárodní energetická agentura předpověděla na rok 2023 výrazné oživení čínské poptávky po ropě. Taková prognóza je dobrý příslib pro poptávku po komoditách v zemi poté, co na začátku roku uvolnila většinu opatření COVID-19.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ropa je nejdražší od propuknutí pandemie. Měď je na sedmiletém maximu
  „Zatímco akciové trhy ve Spojených státech pokořily historická maxima, ceny komodit jsou od svých maxim výrazně vzdálené. Přesto je zřejmé, že ceny komodit začínají prudce narůstat. K obnově ekonomiky jich totiž bude zapotřebí více než doposud,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ropa je nejdražší od zabití Sulejmáního, čeští řidiči se musí připravit na citelné zdražení benzínu i nafty. Inflační tlaky tak dále zesílí, což je starostí pro ČNB i vládu
  Ceny ropy typu Brent letí vzhůru. Dnes ráno středoevropského času atakovala úroveň 68 dolarů za barel. Důvodem je výsledek včerejšího jednání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Čeští řidiči se musí připravit na další výrazné zdražování benzínu i nafty.
 • Ropa je nejdražší za osm let, pohonné hmoty v ČR proto dále razantně zdražují. Kvůli plynové krizi půjdou ceny dál nahoru, až ke 40 korunám za litr
  Cena ropy Brent dnes dopoledne středoevropského času poprvé od 3. října 2018 překonala úroveň 85 dolarů za barel. Podle dat Bloombergu se dnes barel Brentu prodával až za 85,10 dolaru. S výjimkou právě 3. října 2018, tedy jediného obchodního dne, se za celé období od začátku listopadu roku 2014 nikdy Brent tak draze neobchodoval. Ropa je tak nyní prakticky nejdražší za osm let. V roce 2014 probíhalo historické zlevnění ropy, umožněné břidličnou revolucí zejména v USA.
 • Ropa je nejdražší za takřka jeden rok, od začátku pandemie. Čeští řidiči se musí připravit na zdražení benzínu i nafty
  Cena ropy Brent vzrostla v těchto hodinách nejvýše za poslední takřka rok, a to až nad úroveň 54 dolarů za barel. Tuzemští řidiči se tak musí připravit na zdražování.
 • Ropa je nejlevnější od roku 2003, v korunách reálně dokonce od roku 1999. Benzín i nafta v ČR brzy zlevní hluboko pod 30 korun za litr
  Cena ropa typu Brent se během dnešního obchodování propadla nejníže od září 2003. Barel této ropy se dnes prodával i za 26,65 dolaru, tedy nejlevněji od 26. září 2003. Na mnohaleté minimum dnes klesla také korunová cenu barelu Brentu. Ta dnes klesla pod 666 korun. Naposledy byla níže 18. ledna 2002, jak plyne z dat Bloombergu.
 • Ropa je nejníže od ledna 2021
  Ceny ropy jednoznačně tíží silný dolarový index, který je na 20letých maximech a obavy z globální recese způsobující pokles poptávky po ropě. V současnosti patří rok 2022 mezi 6 nejvolatilnějších let na ropném trhu za posledních 30 let. Cena ropy brent dnes klesla pod 84 dolarů za barel:
 • Ropa je nejníže od letošního ledna
  Cena OIL.WTI ve středu klesla pod 84 dolarů za barel, nejníže od ledna, protože obavy z nižší globální poptávky zastínily varování prezidenta Putina o potenciálním stažení všech forem ruské energie. Neuspokojivá data z Číny a obnovená omezení v několika městech vedou k dalším ekonomickým škodám a útlumu ve spotřebě paliv. Podle dnešních údajů se čínský dovoz ropy v srpnu oproti předchozímu roku propadl o 9,4 %. Mezitím zpřísnění finančních podmínek ve velkých ekonomikách a silnější dolar vyvolaly další tlak na ceny ropy. Z technického hlediska cena prorazila pod klíčový support na 85,50 USD, což je označeno spodní hranicí struktury 1:1 a předchozími cenovými reakcemi. Pokud převládne současný sentiment, může se pohyb směrem dolů prohloubit směrem k další velké podpoře na 76,50 USD, což se shoduje s 61,8% Fibonacciho retracementem vzestupné vlny zahájené v prosinci 2021.
 • Ropa je pod tlakom, v septembri motoristi ušetria
  Ropa tento týždeň zlacnela o približne 2,5%, pretože americký prezident Donald Trump plánuje zaviesť 10%-né clá na zvyšné tovary, ktoré Čína dováža do USA a nepodliehajú clám. Keďže Čína je v súčasnosti najväčší dovozca ropy na svete, dá sa očakávať, že jej bude dovážať menej, pretože Čínska ekonomika bude oslabovať kvôli spomínaným clám.
 • Ropa je po raste zásob pod tlakom, čísla z USA sú však pre ňu skôr pozitívne
  Ropa je po včerajších zásobách, ktoré nečakane vzrástli o 3,3 mil. barelov (čakal sa pritom pokles o 3,1 mil.) pod tla...
 • Ropa je raste zásob pod tlakom, čísla z USA sú však pre ňu skôr pozitívne
  Ropa je po včerajších zásobách, ktoré nečakane vzrástli o 3,3 mil. barelov (čakal sa pritom pokles o 3,1 mil.) pod tlakom. Aktuálne sa Brent obchoduje okolo úrovne 48 USD za barel, čo je druhá najnižšia úroveň v tomto roku.
 • Ropa již není černým zlatem. Trhy po celém světě mají depresivní náladu
  „Po otevření burzy se italské akcie během první hodiny propadly v průměru o více než 10 procent. Ukazuje se, že krátkodobě má vyhlášení karantény ničivější dopady na trhy než šíření koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Ropa – kde je cenové dno? 15-25 USD?
  Ropa a její cena je velmi diskutované téma posledních měsíců. Při pohledu na cenu ropy, která padá neustále níže a níž...
 • Ropa klesá a obavy investorů pokračují
  V pátek ráno zaznamenala Asie největší týdenní pokles ropy od listopadu loňského roku. Trh byl volatilní i kvůli obavám z dalších sankcí na ruskou ropu.
 • Ropa klesá díky likvidaci dlouhých pozic u komodit
  Ve středu se surová ropa připojila na rozšiřující se seznam komodit, které zaznamenávají pokles, a na trhu nadále přetrvává nervozita před zasedáním americké centrální banky Fedu, jež se odehraje příští týden. Obecně se očekává, že až se Federální výbor pro volný trh 15. března sejde, provede navýšení o dalších 25 bazických bodů. To v kombinaci se silnými americkými hodnotami podnítilo širší vzchopení dolaru a výnosy z amerických dluhopisů nadále výrazně stoupají – výnosy z amerických desetiletých vládních dluhopisů nyní směřují k maximu z 15. prosince ve výši 2,64 %.
 • Ropa – klesající trend pokračuje
  Aktuální vývoj:  Zářijový futures kontrakt ropy WTI dnes vůči závěru pondělního obchodování roste 0,9 %...
 • Ropa: Klesající trend trvá
  Aktuální vývoj:  Lednový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 0,3 % d/d na 36,1. Cena ropy je ale celkově stále techni...
 • Ropa klesá kvôli politickým rizikám
  Cena ropy minulý týždeň klesla. Za týmto poklesom stála hlavne eskalácia napätia medzi USA a Čínou, ako aj oznámenie zavedenia ciel USA na dovoz tovarov z Mexika. Tieto clá však zatiaľ nevstúpili do platnosti.
 • Ropa klesá na minimum od 2011
  Prosincový futures kontrakt ropy WTI propadá 1,5 % d/d na nové tříleté minimum 77,0 po zprávách, že hlavní exportér ropy Saúdská Arábie snížila...
 • Ropa klesá na sedem mesačné minimá, trend zostáva medvedí
  Americká ropa WTI v utorok prepadla až na sedem mesačné minimá pod úroveň 43 USD za barel a naposledy sa na týchto cenách obchodovala v novembri 2016. Ropa strácala počas Americkej seansy takmer 3% a pripísala si na svoje konto ďalšiu výraznú stratu po pondelkovom výpredaji.
 • Ropa klesá navzdory povzbudivým zprávám z OPECu
  Cena ropy klesá o téměř dvě procenta, a to i navzdory povzbudivým číslům, které zveřejnil ropný kartel OPEC. Podle kartelu klesla v prosinci produkce Saúdské Arábie o 468 tis. bpd a celková produkce kartelu pak o 751 tis. bpd, což je nejvíce za poslední dva roky. OPEC zároveň očekává snížení ruské produkce o 130 tis. bpd během první poloviny 2019. Poptávka po ropě by měla podle kartelů růst během letošního roku o 1,29 mil. bpd, ale cenu ropy může dál držet pod tlakem strach z dalšího zpomalování světové ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo