Čtvrtek 09. únor 2023 07:20
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

Blockchain: jak moc konzervativní investor chcete být?

23.01.2023 15:17  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Kryptoměny mají v poslední době reputaci nestabilní investice, kvůli vysokým ztrátám investorů, častým podvodům a chybám. Jedno z nejvíc diskutovaných témat za poslední dobu je krach krypto burzy FTX. Hlavní důvody tohoto bankrotu je spekulace s vklady klientů a nestabilita organizace. Firma zbankrotovala 11. listopadu, když na začátku měsíce začala růst poptávka zákazníků po výběru svých peněz. Tehdejší CEO Sam Bankman-Fried připustil, že nemá co vrátit a nyní dluží více než milionu zákazníků miliardy dolarů. Je možné, že toto je největší selhání interního systému v historii. Nebo se stačí podívat na dění v tuzemsku, kde firma XIXOIO prodává virtuální tokeny. S XIXOIO se vleče kauza, zdali celá firma není jeden velký virtuální podvod. Regulace by trh udělala bezpečnější, avšak zatím na úrovní ČR ani Evropy, žádná speciální ucelená regulace není.

Proto pokud o investování přemýšlíte, zvažte, jak moc konzervativní investor chcete být a jestli není lepší vsadit na komodity s hmotným aktivem.

Energetická katastrofa a risk, který si bere každý sám na sebe

Kryptoměny jsou digitální peníze, které nejsou regulované bankou a jsou určeny k internetovým platbám. Tento druh měny není vydáván ústředním orgánem, proto jsou teoreticky imunní vůči vládním zásahům a manipulaci. Oproti fyzickým penězům, je kryptoměna uložena v digitálních peněženkách a její platby jsou uchovány do online databáze, blockchainu. Bitcoin byl první kryptoměnou uvedenou na trh v roce 2009 a stále zůstává jako nejznámější a největší. Dnes je na trhu více než 20 000 druhů kryptoměn a všechny mají jednu společnou vlastnost, tendenci rychle skákat nahoru nebo naopak, klesnout na hodnotě. Kryptoměny nejsou regulovány žádnými veřejnými a soukromými organizacemi, proto je náročné určit jejich právní postavení ve světě. I přes to, že má tato měna své výhody, investování do kryptoměny není nejlepší volba pro investiční nováčky a konzervativní jedince. Kromě toho, je jejich těžba značně energeticky náročná a neekologická. Pro představu, těžba ročně spotřebuje tolik energie jako například celá Austrálie. A jeden den těžení kryptoměny je jako spotřeba energie v jedné americké domácnosti za 50 dní.

Blockchain je dobrý nápad, ale ne lék na vše

Blockchain je distribuovaná databáze, která udržuje neustále narůstající seznam uspořádaných záznamů, nazývaných bloky. Blockchain se dá přirovnat k účetní knize transakcí propojených digitálně, která je sdílená veřejně na více počítačích po celém světě. Slibuje dostupnější produkty a služby a zároveň i jejich bezpečnost. Má potenciál zcela změnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o ukládání dat. Nenechte se ale zmást. Ne vždy blockchain představuje životaschopné řešení každého problému.

Blockchain například nabízí neměnnost a bezpečnost, ale je také pomalý a náročný na zdroje. Některé problémy vyžadují rychlá řešení, která nepotřebují složité technické strategie, jež poskytne blockchain. Škálovatelnost blockchainu má i technické obtíže, které znamenají, že nezvládne stejnou úroveň propustnosti jako standardní databáze. Regulátoři navíc vůbec nedrží krok s rychlým rozvojem této technologie v oblasti investic, tudíž kdokoliv může zítra nabízet zase další kryptoměnu s fantaskní křivkou růstu. Je třeba se tedy vzdělávat a chápat výhody blockchainu, ale nevnímat ho jako všespásný mechanismus pro ověřování.

Nedostatek pochopení toho, jak blockchain funguje, v kombinaci s nulovou regulací ze strany státu, představuje velké riziko pro retailové investory. Systém, kde můžete přijít o všechny své úspory, jen díky tomu, že jste zapomněli heslo, navíc není uživatelsky nejpřívětivější. Pokud hledáte způsoby investování, kde se dá cítit alespoň trochu pevné půdy pod nohama, je dobré se poohlédnout po dalších možnostech. Vysvětleme si proto, co je a jak funguje investiční realitní crowdfunding, který je pro mnoho investorů stále novou možností investování.

Investování s jistotou

Crowdfunding často využívají startupové společnosti jako alternativní přístup k fondům. Investorům nabízí způsob, jak podpořit nové inovativní projekty nebo podniky. Lze investovat i do nemovitostí, v takovém případě mluvíme o realitním investičním crowdfundingu. Ten v dnešní době, kdy si ne každý může dovolit investovat do nemovitosti, stoupá na popularitě.  „Ve srovnání s investováním do akcií nebo rizikového kapitálu se u investic do nemovitostí snižuje riziko 100% ztráty, protože se investuje do fyzických aktiv (nemovitostí). Nemovitost si vždy zachová určitou hodnotu, i když nejde o nic jiného než o pozemek. To neodstraní všechna rizika, ale zvyšuje pravděpodobnost, že investor může získat zpět část nebo celou svou investici,” vysvětluje Jan Večerka, CEO společnosti BrikkApp. Také nelze opomenout, že narozdíl od kryptoměn se crowdfunding pohybuje na standardním investičním trhu pod dohledem regulátorů a tím se možné riziko snižuje. Regulace crowdfundingu se navíc rok od roku zpřísňuje i na celoevropské úrovni. Navíc vždy máte nemovitost jako záruku.

Tolerance k riziku, dluh i ekvita

Jsou dva nejčastější typy investování v crowdfundingu – dluh a ekvita. „Dluh je nejběžnějším typem crowdfundingové investice do nemovitostí. Přibližně 90 % projektů crowdfundingu v oblasti nemovitostí je tvořeno dluhovými investicemi. Investoři vystupují jako věřitelé vlastníka realitního projektu, obvykle investují a poskytují finanční prostředky na úvěr spojený s nemovitostí. Ekvita znamená, že investor poskytne financování developerovi nebo vlastníkovi nemovitosti, a poté bude vlastnit poměrný podíl na realitním projektu. Výnosy jsou založeny na příjmu z pronájmu nemovitosti a změnách v hodnotě projektu nemovitosti,“ vysvětluje Jan Večerka, CEO společnosti BrikkApp. Dluhové investice nesou většinou nižší riziko, ale naopak investice do podílu mají šanci na vyšší výnosy. Každý investor by si měl vybírat podle preference a tolerance k riziku.

Kryptoměny jsou určitě zajímavým konceptem, který v blízké době nikam neodejde. Jak jeho využití, tak i jeho technologie je poutavá, ale jeho funkčnost a výnosnost je ovlivněná mnoha faktory. Na rozdíl od nemovitostí, které jsou stále nejstabilnějším cílem investic. Tak vzhůru do investování!

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Blíží se sezóna altcoinů? Dominance bitcoinu klesla na 4leté minimum, přestože BTC získal zpět 21 000 USD
  Dominance bitcoinu (BTC) nadále klesá, přestože první digitální aktivum zaznamenalo v posledních týdnech úlevné zotavení. Zejména dominance bitcoinů je zásadní metrikou pro krypto sektor, protože může mít další důsledky pro možnou cenovou trajektorii většiny aktiv, zejména altcoinů.
 • Blíží se tsunami zvyšování cen digitálních služeb
  Výsledky společností za 3. čtvrtletí jsou právě zveřejňovány. Většina společností z indexu S&P500 zveřejňuje mírně vyšší výsledky, než se předpokládalo. Zároveň se je společnosti snaží zlepšit v následujících čtvrtletích navyšováním marží a cen svých služeb. Zvýšení cen ze strany společností Apple a Google by mohlo vyvolat řadu nárůstů na trhu předplatného a digitálních služeb.
 • Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo
  Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny tentokrát už tak stranou nezůstanou. Naráz totiž zapůsobí hned několik příčin, které se spojí v hořký koktejl potravinové drahoty.
 • Blíží se výsledková sezóna. Přinese růst amerických akcií?
  Blíží se období, kdy velké americké firmy začínají zveřejňovat své obchodní výsledky za uplynulé čtvrtletí. Poprvé po ...
 • Blíží se výsledkové reporty Applu, Amazonu a Alphabetu ⌚ Co očekávat od BigTechu?
  Největší společnosti na Wall Street dnes po skončení seance zveřejní finanční výsledky za 4. čtvrtletí 2022. Trh bude věnovat pozornost zejména prodejům zařízení (Apple), tržbám z cloud computingu (Alphabet, Amazon) a reklamě (Alphabet) a také odhadovaným investicím, nákladům a samozřejmě prognózám na rok 2023. Analytici očekávají výrazné zpomalení technologických zpráv. Poměrně dobře přijatá zpráva Meta Platforms (META.US) však dávala býkům naději, že publikace ostatních tří technologických gigantů budou pozitivní. Akcie společností Alphabet a Amazon posilují o téměř 6 %, cena akcií společnosti Apple roste pomaleji.
 • Blíží se zasedání americké centrální banky. Co od něj očekávat?
  Blíží se nám zasedání americké centrální banky, které bude rozhodně jedním z top fundamentů tohoto týdne. Dvoudenní za...
 • Blíží se zasedání Fedu, co čekat a na co si dát pozor?
  Zítra nás čeká hlavní událost tohoto týdne, kterou je zasedání americké centrální banky. Fed tentokrát nabídne nejen tradiční doprovodný komentář, ale i nové projekce k ekonomice a vývoji sazeb a společně s nimi i tiskovou konferenci Janet Yellenové. Po dvanácti týdnech se tedy jedná znovu o zasedání, na kterém bude chtít americká centrální banka komunikovat svou strategii ohledně dalšího vývoje měnové politiky a načasování růstu úrokových sazeb.
 • Blockchain a GDPR
  Evropská komise vydala nařízení o nakládání s osobními údaji klientů, General Data Protection Regulation – GDPR....
 • Blockchain Cardano zaregistroval v roce 2021 nejvyšší aktivitu vývojářů
  Blockchain Cardano v roce 2021 zaznamenal vysokou aktivitu vývojářů. Nativní kryptoměna tohoto blockchainu, ADA, se na růstu trhu s altcoiny v roce 2021 podílela. Token ADA zaznamenal výrazný nárůst, v jednom bodě se stal třetí největší kryptoměnou.
 • Blockchain Digital Asset uvolnila k testování DAMI
  Startup-Blockchain společnost Digital Asset oznámila vývojový program pro svůj podnikový inteligentní smluvní jazyk, DAML. Digital Asset popisuje DAML jako “jedinečný výkonný a intuitivní inteligentní kontraktový jazyk speciálně navržený pro použití v distribuovaných bilančních aplikacích, které sladí finanční procesy mezi organizacemi.” DAMI byl navržen tak, aby snížil riziko chyby automatizace vývojářů při zajištění integrity a ochrany sdíleného důvěrého záznamu o přenosu hodnoty.
 • Blockchain- o co se jedná a jak to funguje
  Technologie blockchain otevřela příležitost pro nové odvětví chytrých smluv nebo-li smart contracts. Nové odvětví si lidé velmi rychle oblíbili. V poslední době se chytré smlouvy těší velké oblibě. Se zvyšující se popularitou roste i užívání smart kontraktů ke všem obchodům.
 • Blockchain Terra se stává druhou největší DeFi platformou
  Svět decentralizovaných financí (DeFi) se masivně rozvíjí. Jen uzamčená hodnota v blockchainu Terra za uplynulých pár dní vzrostla o několik desítek procent. Samotná cena kryptoměny od začátku roku 2021 raketově vyrostla na více než 100násobek.
 • Blog Kena Vekslera: Další den, další rozhodnutí EU, další summit; nic se ale nezměnilo
  21.7.2011Dosaženo dalšího rozhodnutí, další summit se má konat... A přesto se nic doopravdy ne...
 • Blog Kena Vekslera: Přeceňujeme riziko?
  Vážení čtenáři, mám pro vás otázku: jak se momentálně obchoduje chuť riskovat? Je riziko v kurzu...
 • Blog Kena Vekslera: Trh je na 80% s řešením pro Řecko spokojený
  22.7.2011Fajn, tak to schválili!Samozřejmě musí být návrh dohody ještě podepsán, ale v podstatě ho ...
 • Blokace podniku Vítkovice Steel ohrožuje až tisíce pracovních míst. Může ho dostihnout osud Sberbank CZ, tedy rychlý kolaps
  České úřady zablokovaly majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Ta je důležitým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, jenž už nyní vykazuje společně s Ústeckým krajem nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi, konkrétně pětiprocentní. V Ostravě samotné míra nezaměstnanosti činí dokonce 5,4 procenta. Přitom celorepublikový průměr odpovídá jen 3,4 procenta. Blokace majetku společnosti Vítkovice Steel ohrožuje pracovní místa jejích zhruba devíti stovek zaměstnanců a také pracovní místa v subdodavatelských firmách. Celkem může jít až o nižší tisíce pozic.
 • Blokace Suezu potrvá déle, než se čekalo, Čechům může zdražit kávu i benzín. Každá další hodina blokace stojí devět miliard korun
  Vyproštění obřího kontejnerového plavidla, které po najetí na mělčinu již čtvrtým dnem blokuje Suezský průplav, si vyžádá minimálně dalších pět dní. Podle agentury Bloomberg to uvádějí zdroje obeznámené se situací. To znamená, že 400 metrů dlouhá a 220 tisíc tun vážící loď bude v úzkém hrdle průplavu zaklíněná alespoň do středy. Ztěžuje se tak přeprava například energetických surovin či zemědělské produkce.
 • Blokovacie opatrenia sa uvoľňujú
  Oxfordská univerzita začala pred niekoľkými týždňami zverejňovať tzv. „stringency index“, ktorý meria úroveň blokovacích opatrení v jednotlivých krajinách. Pomocou vývoja tohto indexu môžeme zistiť, aké prísne blokovacie opatrenia sú zavedené v jednotlivých krajinách a môžeme sledovať ich vývoj (červená krivka).
 • Bloomberg: Alibaba požádala o vstup na hongkongskou burzu
  Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding tajně požádal o vstup na akciovou burzu v Hongkongu. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by mohla být největším vstupem na burzu v Hongkongu od roku 2010. Alibaba v roce 2014 uskutečnila rekordní nabídku akcií v New Yorku.
 • Bloomberg: Bezhotovostní platby ve Švédsku dělají starosti úřadům
  Cedulky s nápisem "nepřijímáme hotovost" se stále častěji objevují v obchodech a restauracích po celém Švédsku. Před platbou v hotovosti se zde dává přednost digitálním a mobilním platbám. Tempo, jakým se hotovost vytrácí, však vyvolává obavy u úřadů, píše agentura Bloomberg.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Tržní fundamenty