Středa 27. říjen 2021 13:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
InstaMarkets

Blockchain- o co se jedná a jak to funguje

12.10.2021 09:00  Autor: BidAskBit  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

 Co to jsou inteligentní smlouvy?

Technologie blockchain otevřela příležitost pro nové odvětví chytrých smluv nebo-li smart contracts. Nové odvětví si lidé velmi rychle oblíbili. V poslední době se chytré smlouvy těší velké oblibě. Se zvyšující se popularitou roste i užívání smart kontraktů ke všem obchodům. 

Chytré smlouvy jsou o mnoho let starší než  blockchain nebo první a nejznámější kryptoměna, Bitcoin. Ovšem až s technologií blockchain můžeme dojít k úplnému využití potenciálu smart kontraktů.

Pojem smart contract byl poprvé zmíněn v 90.letech 20.století. Použil ho Nick Szabo, IT vědec a to k označení účetní knihy sloužící k ukládání smluv. Rozdíl mezi běžnou a inteligentní smlouvou je pouze ve formě smlouvy. Běžná smlouva se uzavírá ve většině případů v listinné podobě, inteligentní smlouva pouze ve formě digitální.

Princip chytrých smluv

Aby veřejnost lépe pochopila Szaboův nápad, začal ji vysvětlovat na příkladu s automatem na nápoje. Představte si automat na kávu. Abyste si mohli v automatu koupit kávu, musíte do něj vhodit mince. Do automatu je možné hodit přesnou částku, anebo lze vhodit částku vyšší a po zvolení druhu kávy vám automat přeplatek vrátí. 

Může ale nastat i taková varianta, že mince automatem propadnou. Tak se může stát tehdy, kdy zabudovaný laser uvnitř automatu vhozenou minci nepozná. Můžeme říct, že automat transakci odmítl. Toto je však velmi zjednodušené vysvětlení principu smart kontraktů. 

Kávu z automatu neochutnáte než ji zaplatíte. V případě, že vám chutnat nebude, přijdete jen o pár korun. Kdo z vás však ví, že zakoupenou kávu můžete reklamovat nebo kde by bylo možné přečíst si smluvní podmínky? Když do automatu hodíte 20 Kč a automat vám peníze spolkne, aniž by kávu připravil, co uděláte? Nejspíše nad touto skutečností mávnete rukou. V případě, že do automatu vhodíte 1 000 Kč, se budete situaci snažit řešit. 

Inteligentní smlouvy tyto potíže překonávají. Pomocí transparentnosti blockchainu jsou pevně dané podmínky smlouvy znány předem. Inovativní kryptografie zaručuje, že ke smlouvě nemá přístup třetí strana a především nebude smlouva uzavřena, pokud ji obě strany navzájem neodsouhlasí.

Nejběžnější platformou, u které se princip smart kontraktů nejvíce osvědčil, je blockchain sítě Ethereum (ETH). Digitální mince ETH vznikla z důvodu podpory fungování inteligentních smluv. Inteligentní  smlouvy jsou počítačové programy, které jsou spouštěny v síti blockchain. 

Jsou imunní vůči manipulaci a v síti se spustí, až když jsou předem definované podmínky splněny. 

Samotný obchod se vytváří tak, že do virtuální sítě ETH jedna strana smlouvu nahraje. O nahrání smlouvy se může dozvědět kdokoliv, kdo se do sítě blockchainu podívá. 

Nastavení sítě poskytuje zúčastněným stranám stranám záruku, že obchod proběhne dle stanovených pravidel, které si každý může přečíst.  Smlouvu si můžete představit jako nákup na online obchodě. Vyberete si zboží, necháte si ho doručit na Vaši adresu, při vyzvednutí zboží zaplatíte a balíček doma rozbalíte. 

Na internetu však existuje mnoho podvodníků. Představte si, že se díky inteligentní smlouvě dohodnete, že si na e-shopu koupíte určité zboží. Aby měly obě strany jistotu, musí každá ze stran na základě předem uvedených podmínek nejdříve složit částku např. 1 000 ETH. Tak se vytvoří pojistka ve výši 2 000 ETH. 

Princip je velmi snadný, když obchodník zboží prodá a kupující za zboží zaplatí, obě strany pak potvrdí, že se obchod uskutečnil a předem vložená částka se jim zpět vrátí. Pokud by se jedna strana snažila tu druhou podvést, nedojde k potvrzení o uskutečnění transakce a o vloženou částku přijdou obě strany.  Díky tomu musí obě strany jednat čestně.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Blíží se kvantitativní utahování. Dolar před Fedem vyčkává
  Dnešní den přinesl překvapivě dobrá data o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, která také pomohla vzhůru libře. Další čísla byla z amerického realitního trhu a na finanční trhy dojem neudělala. Důvodem je i to, že se všeobecně čeká na večerní výsledek jednání Fedu.
 • Blíží se období ještě aktivnější hospodářské politiky?
  Jednou z hlavních možností, jak se centrální bankéři snaží veřejnosti zprostředkovat myšlenky, jež se jim honí hlavou, jsou projevy na různých konferencích. To jsou zpravidla velmi bedlivě sledované události, neboť celkem často zazní i informace, kterými se snaží ovlivnit tržní očekávání ohledně nastavení měnové politiky v blízké budoucnosti. V poslední době je však z projevů představitelů hlavních centrálních bank v čele s Fedem cítit i jakési volání po změně v uvažování ekonomů. To vyplývá mimo jiné i z toho, že míra inflace v USA zůstává navzdory super uvolněným měnovým podmínkám (v historickém kontextu) a značnému oživení na trhu práce až nečekaně nízká (a hlavně se výrazněji nezvyšuje). Čerstvou připomínkou tohoto fenoménu budiž například včera zveřejněný zářijový pokles americké jádrové inflace.
 • Blíží se setkání kardinálů EU?
  Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo BankJednou z našich hlavních premis během evropské dluhové krize byla ta, že krize ...
 • Blíží se setkání kardinálů EU?
  Jednou z našich hlavních premis během evropské dluhové krize byla ta, že krize skončí jedině takzvaným “setkáním kardinálů?. Tedy setkáním klíčových hráčů ve chvíli, kdy krize dosáhne kritické fáze, která pak skončí dramatickou restrukturalizací Evropy. Jde o jedno z témat, které jsme představili už v našich Šokujících předpovědích pro rok 2012. Takové setkání se zřejmě uskuteční spíše dříve než později, protože je Evropa bolestivě rozdělená na dva ekonomické tábory sever versus jih a dva politické tábory, kde na jedné straně stojí Angela Merkelová a na druhé skupina zemí Club Med, tedy celé Středozemí.
 • Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo
  Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny tentokrát už tak stranou nezůstanou. Naráz totiž zapůsobí hned několik příčin, které se spojí v hořký koktejl potravinové drahoty.
 • Blíží se výsledková sezóna. Přinese růst amerických akcií?
  Blíží se období, kdy velké americké firmy začínají zveřejňovat své obchodní výsledky za uplynulé čtvrtletí. Poprvé po ...
 • Blíží se zasedání americké centrální banky. Co od něj očekávat?
  Blíží se nám zasedání americké centrální banky, které bude rozhodně jedním z top fundamentů tohoto týdne. Dvoudenní za...
 • Blíží se zasedání Fedu, co čekat a na co si dát pozor?
  Zítra nás čeká hlavní událost tohoto týdne, kterou je zasedání americké centrální banky. Fed tentokrát nabídne nejen tradiční doprovodný komentář, ale i nové projekce k ekonomice a vývoji sazeb a společně s nimi i tiskovou konferenci Janet Yellenové. Po dvanácti týdnech se tedy jedná znovu o zasedání, na kterém bude chtít americká centrální banka komunikovat svou strategii ohledně dalšího vývoje měnové politiky a načasování růstu úrokových sazeb.
 • Blockchain a GDPR
  Evropská komise vydala nařízení o nakládání s osobními údaji klientů, General Data Protection Regulation – GDPR....
 • Blockchain Digital Asset uvolnila k testování DAMI
  Startup-Blockchain společnost Digital Asset oznámila vývojový program pro svůj podnikový inteligentní smluvní jazyk, DAML. Digital Asset popisuje DAML jako “jedinečný výkonný a intuitivní inteligentní kontraktový jazyk speciálně navržený pro použití v distribuovaných bilančních aplikacích, které sladí finanční procesy mezi organizacemi.” DAMI byl navržen tak, aby snížil riziko chyby automatizace vývojářů při zajištění integrity a ochrany sdíleného důvěrého záznamu o přenosu hodnoty.
 • Blog Kena Vekslera: Další den, další rozhodnutí EU, další summit; nic se ale nezměnilo
  21.7.2011Dosaženo dalšího rozhodnutí, další summit se má konat... A přesto se nic doopravdy ne...
 • Blog Kena Vekslera: Přeceňujeme riziko?
  Vážení čtenáři, mám pro vás otázku: jak se momentálně obchoduje chuť riskovat? Je riziko v kurzu...
 • Blog Kena Vekslera: Trh je na 80% s řešením pro Řecko spokojený
  22.7.2011Fajn, tak to schválili!Samozřejmě musí být návrh dohody ještě podepsán, ale v podstatě ho ...
 • Blokace Suezu potrvá déle, než se čekalo, Čechům může zdražit kávu i benzín. Každá další hodina blokace stojí devět miliard korun
  Vyproštění obřího kontejnerového plavidla, které po najetí na mělčinu již čtvrtým dnem blokuje Suezský průplav, si vyžádá minimálně dalších pět dní. Podle agentury Bloomberg to uvádějí zdroje obeznámené se situací. To znamená, že 400 metrů dlouhá a 220 tisíc tun vážící loď bude v úzkém hrdle průplavu zaklíněná alespoň do středy. Ztěžuje se tak přeprava například energetických surovin či zemědělské produkce.
 • Blokovacie opatrenia sa uvoľňujú
  Oxfordská univerzita začala pred niekoľkými týždňami zverejňovať tzv. „stringency index“, ktorý meria úroveň blokovacích opatrení v jednotlivých krajinách. Pomocou vývoja tohto indexu môžeme zistiť, aké prísne blokovacie opatrenia sú zavedené v jednotlivých krajinách a môžeme sledovať ich vývoj (červená krivka).
 • Bloomberg: Alibaba požádala o vstup na hongkongskou burzu
  Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding tajně požádal o vstup na akciovou burzu v Hongkongu. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by mohla být největším vstupem na burzu v Hongkongu od roku 2010. Alibaba v roce 2014 uskutečnila rekordní nabídku akcií v New Yorku.
 • Bloomberg: Bezhotovostní platby ve Švédsku dělají starosti úřadům
  Cedulky s nápisem "nepřijímáme hotovost" se stále častěji objevují v obchodech a restauracích po celém Švédsku. Před platbou v hotovosti se zde dává přednost digitálním a mobilním platbám. Tempo, jakým se hotovost vytrácí, však vyvolává obavy u úřadů, píše agentura Bloomberg.
 • Bloomberg: Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE
  Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies, který plánuje odstartovat primární nabídku akcií v dubnu, uskuteční svůj burzovní debut na newyorské burze NYSE (New York Stock Exchange). Tímto výběrem se rozchází s rivalem Lyft, jehož akcie zahájí příští týden obchodování na trhu Nasdaq, kam dříve zamířili také další technologičtí giganti jako Google, Microsoft, Apple nebo Facebook. Informovala o tom agentura Bloomberg, Uber ale zprávu odmítl komentovat.
 • Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
  Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.
 • Bloomberg: Evropa nemá dostatek zemního plynu, kontinent se proto vrací k uhlí
  V Evropě je takový nedostatek zemního plynu, že kontinent začal znovu spoléhat na uhlí, aby uspokojil poptávku po elektřině. Ta se nyní vrací na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. Evropa je přitom jinak považována za vzor globálního boje proti emisím oxidu uhličitého.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets