Úterý 16. duben 2024 13:41
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

Příjemné překvapení z maloobchodu

07.06.2022 11:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tržby maloobchodníků v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly, a to o 0,1 %. Zdražení se zatím markantněji projevilo v prodejích pohonných hmot, kde došlo v dubnu k reálnému poklesu tržeb o 2,3 %. Za potraviny se naopak utržilo o 0,4 % více, za nepotravinářské zboží o 0,3 %. Dopad vysoké inflace a nejistoty v souvislosti s dopady války na Ukrajině tak je zatím zřejmě alespoň částečně kompenzován dosavadními úsporami domácností.

Meziroční dynamika je výrazně pozitivně ovlivněna nízkou srovnávací základnou, když celá řada kamenných obchodů byla v loňském dubnu v souvislosti s pandemií uzavřena. Meziroční růst tak akceleroval na 6,2 % z březnových vzestupně revidovaných 5,7 % (z původně udávaných 5,4 %). Výsledek tak překonal tržní konsensus (ten počítal dokonce s ochlazením na 5,0 %) i náš odhad předpokládající meziroční stagnaci růstu.

Z důvodu nízké statistické základny tak není překvapením, že meziroční růst zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen. Ne překvapivě tak byl rekordmanem meziroční nárůst prodejů s oděvy a obuví, a to o 121,3 %. Naopak kontrast loňského zavření kamenný obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 % nižší.

Kombinace opatrnosti ve výdajích na straně jedné a omezené nabídky na straně druhé se projevují v tržbách za prodeje a opravy motorových vozidel. Ty meziměsíčně v dubnu poklesly o 0,3 %, z meziročního pohledu jsou nižší o 6,3 %. I tady jsme se ale obávali hlubšího poklesu (o 1,1 % meziměsíčně).

Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu zaznamenaly za duben meziroční růst o 2,2 % po březnových 3,2 %. Za první čtyři měsíce letošního roku činil meziroční růst celkových prodejů 3,1 %, bez motoristického segmentu to pak je dokonce 6,3 %. Celoroční číslo bude podle našeho názoru výrazně nižší (+0,4 %). Jednak začne působit efekt vyšší statistické základny, jednak budou spotřební výdaje negativně ovlivněny vysokou inflací koncentrující se zejména do nezbytných položek, jako jsou energie, pohonné hmoty, nájmy či potraviny.

Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přichází pád hypotečních úroků. Kdo si v nadcházející recesi v ČR udrží zaměstnání, bude mít hypotéku i nemovitost výrazně dostupnější než dnes, počkat se vyplatí
    Hypoteční bankéři si letos v únoru mnuli ruce blahem. Podařilo se jim „udat“ o skoro 71 procent větší objem hypoték než loni v únoru, vyplývá z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindex. Byl to pro ně z tohoto hlediska druhý nejúspěšnější únor v historii. Vzhledem k recesi, která na Česko co nevidět udeří, lze konstatovat, že to byly poslední opravdové „bankéřské hody“ před delší dobou hypoteční diety, ba půstu.
  • Přichází teď už opravdu krize? Češi v květnu v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo
    Maloobchodní tržby v ČR v květnu zklamaly. Češi v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo. Maloobchod bez motoristického segmentu rostl meziročně tempem pouze 2,7 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s expanzí ve výši 5,1 procenta. Některé analytické odhady dokonce předpovídaly v porovnání se skutečností více než dvojnásobný procentuální nárůst. Tržby se zahrnutím motoristického segmentu rostly v květnu meziročně tempem 2,3 procenta. Trh ovšem předpokládal opět výrazně vyšší růst, čítající rovná čtyři procenta.
  • Přichází týden předstihových indikátorů
    Týden zahájí pondělní informace o únorovém americkém indexu ekonomické aktivity z dílny chicagského Fedu. Trh si od něj slibuje pokračování předchozího mírně rostoucího trendu, tedy podobný signál, jaké americká ekonomika v posledních týdnech vysílá téměř ve všech oblastech.
  • Přichází zpráva společnosti Alphabet. Udrží si Google svou hegemonii v "nové době umělé inteligence"? 📈
    Technologický gigant Alphabet (GOOGL.US) dnes po skončení seance na Wall Street oznámí výsledky za 2. čtvrtletí. Trh bude věnovat pozornost vývoji umělé inteligence, ale také příjmům z reklamy (hlavní složka příjmů společnosti) a situaci v oblasti Google Cloud. Nejsilnější vliv na představy a očekávání investorů může mít otázka generativní umělé inteligence, na které Google intenzivně pracuje. Klíčová bude také situace celosvětově dominantního prohlížeče Google, který čelí rostoucí konkurenci ve vyhledávání mimo jiné ze strany Microsoft Bing a Opera (OPRA.US). Zpráva bude pro Google jednou z nejvýznamnějších za mnoho let, protože pokračují spekulace kolem toho, že konkurenční UI sníží dominanci prohlížeče Google v internetovém provozu.
  • Příchod jara a progress v očkování povzbuzuje odvětví cestovního ruchu
    Od začátku pandemie je nejhůře zasaženým odvětvím bezpochyby odvětví cestovního ruchu, což táhne hlavní letecké společnosti k obchodování na vážně nízkých úrovních, což způsobuje problémy v životaschopnosti mnoha z těchto společností.
  • Přijde finanční krize v roce 2019? 9 znaků blížícího se pádu burzy
    Přehřívání trhu a slábnoucí výsledky z minulého roku jsou pro řadu analytiků předzvěstí blížící se finanční krize, či dokonce potenciálního pádu burzy.
  • PŘIJDE KOLAPS JEŠTĚ LETOS? ❌ Nejdůležitější graf říká, ať se připravíme 🔥 FREE Discord TradeCZ
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Přijde krize? Doba optimismu světových lídrů končí, tři z deseti předpokládají pokles růstu
    Podle názoru světových CEOs se blýská na horší časy. Tři z deseti (29 %) očekávají v roce 2010 zpomalení růstu světové ekonomiky. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2013, například v loňském roce bylo o poklesu růstu ekonomiky přesvědčeno jen 5 % CEOs. Existenční hrozby jako terorismus či klimatické změny vystřídal strach z nadměrné regulace, politické nestability, poklesu růstu HDP i nedostatku talentů pro využití dat a umělé inteligence. Vyplývá to z již 22. ročníku globálního průzkumu poradenské společnosti PwC mezi více než 1 300 generálními řediteli po celém světě. Jeho výsledky byly představeny tento týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
  • Příjemné překvapení, česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí rychleji. Problémem jsou poměrně slabé zisky firem a jejich slabé investice
    Český statistický úřad dnes dále zpřesnil údaj o růstu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Tuzemské hospodářství přidalo meziročně 2,8 procenta. Dosavadní údaj přitom činil 2,6 procenta.
  • Příjemné překvapení z české ekonomiky
    Navzdory kulminující pandemii a nedostatku dovážených komponent se české ekonomice dařilo i v závěru minulého roku. Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu se HDP ČR zvýšil oproti předchozímu čtvrtletí o 0,9 %, meziročně o 3,6 %. S ohledem na situaci i třeba na stávající prognózu ČNB jde o velmi dobrý výsledek, za kterým stojí na straně poptávky zahraniční obchod, na straně nabídky zase souhrnné odvětví obchodu, dopravy a HORECA.
  • Příjemné ranní překvapení v eurozóně
    Dnes ráno nás pozitivně překvapily předběžné údaje o růstu HDP v druhém kvartálu ve Francii a Německu.
  • Přijetí bitcoinu roste, protože významná změna pravidel povzbuzuje další firmy
    Aktualizovaná účetní pravidla nyní umožňují americkým společnostem přesně vykazovat zisky z hodnoty kryptoměn přímo ve svých finančních výkazech což je odklon od předchozích omezení.
  • Přijetí eura? Aktuálně ani nesplňujeme kritéria
    Nejasný postoj Česka k přijetí společné evropské měny nadále platí. Aktuálně je potvrdil premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Harvard International Review: na vstup je prý Česko připraveno, ale nejprve musí proběhnout v EU reformy, které mimo jiné přimějí jižní členy k větší rozpočtové kázni.
  • Přijetí eura Česku prospěje jen za „příznivého počasí“. Za současného stavu ekonomické integrace převažují nevýhody
    V posledních týdnech se opět rozvířila debata o přechodu Česka na společnou evropskou měnu. Podporovatelé věří, že zavedení eura pomůže zvýšit konkurenceschopnost českých exportérů. Za současného stavu evropské integrace je to však sporné. Ekonomická politika celé eurozóny se tříští pod vlivem dílčích zájmů jednotlivých zemí a regionů, uvádí ve svém komentáři analytik rizik společnosti Bibby Financial Services Ondřej Makeš.
  • Přijetí eura? Teoreticky nejdříve v roce 2024
    Zatímco podle programů politických stran je postoj „NE“ k přijetí eura s 5 stranami v nové Sněmovně jen v mírné převaze vůči 4x „ANO“ pro přijetí eura, pak vezmeme-li v úvahu počty poslaneckých mandátů, je výsledek jednoznačný. Více než 80 % PSP obsadili poslanci stran, které přijetí eura odmítají.[1]
  • Přijetí technologií má před sebou ještě dlouhou cestu
    ADAPTACE: Akcie technologických společností tvoří 40 % indexu S&P 500. To je dvakrát více než ve zbytku světa a je to největší hnací síla dramatického 13letého překonávání mezinárodních trhů v USA. Dnešní „zimu“ technologických akcií způsobilo prudce nižší ocenění a pandemická návratnost růstu, a to si vynucuje propouštění. Z analýzy 300 000 amerických společností však vyplývá, že zavádění technologií má před sebou ještě dlouhou cestu. To je klíčová podpora pro dodavatele v oblasti robotiky, cloudu, umělé inteligence a softwaru. Navíc tlak na ocenění pravděpodobně poleví s poklesem inflace. Zavádění technologií je také velkým rozdělovatelem společností, které se potýkají s tlakem na mzdy a produktivitu.
  • Přijme Argentina bitcoin jako zákonné platidlo?
    Zvolení Javiera Mileiho argentinským prezidentem vyvolalo v bitcoinové komunitě intenzivní debatu o možném přijetí BTC jako zákonného platidla. Samson Mow, generální ředitel společnosti Jan3 a klíčový hráč v oblasti přijetí Bitcoinu národními státy, nyní nabąídl zasvěcenou analýzu této záležitosti.
  • Přijme Irsko záchranný balíček v řeckém stylu?
    V pátek došlo k poměrně nervóznímu obchodování s EUR v centru pozornosti. Zprávy o tom, že Ir...
  • Příjmy domácností omezuje vysoká inflace
    Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. V meziročním vyjádření ve čtvrtém čtvrtletí činil 4,0 % po 5,7 % ve čtvrtletí třetím. Důvodem zpomalení meziročního růstu byl především efekt vysoké srovnávací základny mezd ve zdravotnictví, které byly v posledním čtvrtletí roku 2020 podpořeny mimořádnými odměnami za nasazení v době covidu.
  • Příjmy domácností omezuje vysoká inflace
    Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. V meziročním vyjádření ve čtvrtém čtvrtletí činil 4,0 % po 5,7 % ve čtvrtletí třetím. Důvodem zpomalení meziročního růstu byl především efekt vysoké srovnávací základny mezd ve zdravotnictví, které byly v posledním čtvrtletí roku 2020 podpořeny prvním kolem mimořádných odměn za nasazení v době covidu. V důsledku toho zde průměrná mzda klesla meziročně o 8,1 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace