Úterý 16. duben 2024 08:36
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader

Kreml couvá. Platba za plyn v rublech už není bezpodmínečně nutná

01.05.2022 08:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kreml včera upřesnil podobu nového mechanismu platebního styku s odběrateli ruského plynu z takzvaných nepřátelských zemí, mezi něž patří i členské státy EU. Složí-li „nepřátelští“ obchodní partneři ruského plynárenského gigantu Gazprom svá eura, příp. dolary na devizový účet Gazprombanky, ruské státní banky, plyn poteče do EU i tehdy, pokud Gazprombanka nepřevede získané devizy v rubly. Znemožnění převodu ovšem v takovém případě nesmí být důsledkem případných dalších sankcí na Rusko uvalených.

Rusko tedy vlastně říká, že platba za plyn v rublech není bezpodmínečně nutná. Gazprom plyn odběratelům v EU dodá totiž i tehdy, pokud by z nějakého důvodu jiného než případné dodatečné sankce ruská strana nepřevedla devizy v rubly.

Krok Kremlu tak lze číst jako částečnou snahu o kompromis, kterou však stále „neztrácí tvář“. I tak je otázkou, zda na takovéto řešení bude moci přistoupit Evropská komise. Podle ní by obchodní partneři Gazpromu z EU měli postupovat tak, že devizy složí na příslušný účet u Gazprombanky a nechají si od ruské strany vystavit stvrzenku, že tím vzniká nárok na plyn. Jako alternativu pak doporučuje odběratelům ruského plynu v EU, aby veřejně deklarovali, že složením deviz na příslušný účet Gazprombanky považují transakci za úplnou a že jim tedy už takovým krokem vzniká nárok na protiplnění, tedy na dodávku plynu.

Kreml však původně požadoval, aby nárok na protiplnění vznikal teprve převodem deviz v rubly. Za účelem tohoto převodu si měli partneři Gazpromu z EU zřídit u Gazprombanky druhý účet, rublový.

Právě s tímto převodem má problém Evropská komise. Jestliže by měly mít země a podniky EU na ruský plyn nárok teprve po převodu do rublů, jde o podle ní o obcházení sankcí uvalených EU na Rusko. Protože vzniká jakési „vakuum“, kdy unijní partneři Gazpromu sice převedou svá eura (případně dolary) na účet u ruské státní banky, Gazprombanky, ale přitom nebudou mít na plyn ještě nárok. Ten vznikne až převodem do rublů.

Do převodu v rubly může být tak či onak zaangažována ruská centrální banka, jež například vyhlašuje oficiální směnný kurs. A ruská centrální banka je – na rozdíl od Gazprombanky – sankcionována. To je právě ta podstata problému. Subjekty EU nemohou dělat obchody, v nichž jsou zaanagažovány sankcionované strany. Navíc v době, kdy by byly peníze unijních partnerů v onom „vakuu“, vlastně by poskytovali ruské straně jakousi ne zcela dobrovolnou půjčku. Neboť se vzdají svých peněz, ale přitom ještě nebudou mít nárok na protiplnění, tedy na plyn. 

Zmíněné upřesnění podoby nového platebního mechanismu, s nímž Kreml přišel včera, ujišťuje, že na plyn vzniká nárok, i pokud nedojde k převodu deviz v rubly, nebudou-li však důvodem neprovedení převodu případné nové sankce. Stále však platí, že odběratelé plynu z EU musí mít otevřený rublový účet u Gazprombanky. Už toto samotné otevření rublového účtu je ale podle Evropské komise obcházením sankcí. Je tedy poměrně pravděpodobné, že Bruselu nebude včerejší zpřesnění a ujištění Moskvy stačit.

A to ani přesto, že ruská centrální banka přišla včera ještě s dalším upřesněním. Nový platební mechanismus podle ní limituje dobu na převod deviz do rublů v podání Gazprombanky na maximálně dva pracovní dny. Tím se tedy upřesňuje maximální závazná délka trvání výše zmíněného „vakuua“. Stále to však nemusí stačit, aby Evropská komise dala novému platební mechanismu „zelenou“. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Krátký komentář k aktuálnímu dění na trzích včetně aktuálního propadu PMI v eurozóně
    Ropa navazuje na včerejší růst. WTI se vyšplhalo na necelých 15 dolarů za barel Brent se obchoduje nad úrovní 21 dolarů za barel. Cenový vzestup souvisí s eskalujícím geopolitickým napětí na Blízkém východě. Nicméně dokud přetrvá hlavní problém – tj. kolaps poptávky a hrozící naplnění skladovací kapacity, zůstane tato surovina velmi volatilní. Nelze vyloučit, že v polovině května opět nastanou peripetie s blížící se expirací krátkých kontraktů, jejichž cena může opět nabýt záporných hodnot.
  • Krátký komentář k očekávání jaké rozhodnutí přinese probíhající zasedání amerického FEDu
    Všeobecně se očekává, že Fed ponechá po svém zasedání, které se koná tento týden, úrokové sazby beze změny. FOMC (Federal Market Open Comittee, tj. Rada guvernérů Fedu)
  • Krátký komentář Simona Peterse, analytika trhů s kryptoměnami
    Kryptoměna začala týden těsně nad 26 500 dolary na platformě eToro, na začátku týdne se vyšplhala na něco málo přes 27 250 dolarů a poté se propadla pod 26 250 dolarů. V současné době se však pohybuje kolem 26 550 USD, což podtrhuje vyčkávací přístup, který na trzích převládá.
  • Krátky sprievodca začínajúceho obchodníka
    Radi by ste vstúpili do sveta finančných trhov? Zaujíma Vás problematika tradingu, ale neviete, ktorý z finančných inštrumentov by ste si mali zvoliť? Nevadí, v nasledujúcom krátkom videu Vám Katarína Hrubovčáková bližšie ozrejmí samotnú problematiku tradingu a taktiež vysvetlí zásadný rozdiel medzi obchodovaním a investovaním. Zároveň Vám predstaví aj aktuálnu ponuku finančných inštrumentov spoločnosti XTB. Pevne veríme, že Vás nasledujúce video zaujme a pomôže Vám pri výbere konkrétneho finančného trhu.
  • Krátký squeeze na EUR/USD
    Dnes proběhl na evropské měně k dolaru poměrně krátký squeeze na 1,2160. Způsobila to informace Nowotného z ECB, že se...
  • Krátký squeeze na EUR/USD
    Dnes proběhl na evropské měně k dolaru poměrně krátký squeeze na 1,2160. Způsobila to informace Nowotného z ECB, že se zvažuje udělit záchrannému fondu ESM bankovní licenci. To by vlastně znamenalo tisk nových peněz. V této situaci se jedinou alternativou jeví zlato. To také zareagovalo prudkým růstem o 20 USD až na 1600. Pokud dojde k extrémní situaci a restartuje se finanční systém, pak zlato je jedním z mála prostředků jak si uchovat kupní sílu (po nemovitostech a uměleckých dílech).
  • K reálným intervencím zřejmě ČNB nepřikročí
    Před dnešním měnověpolitickým zasedáním bankovní rady ČNB včera panoval na domácím devizovém trhu klid...
  • Kreatívny Fed, ECB ako mŕtvy chrobák
    Po dátach trhu práce v USA väčšinou zvykne prísť útlm v podobe prázdnejšieho kalendára. Víkendové a dnešné ranné dáta však značne negatívne...
  • Kreditní analýza aneb Smrtící koktejl pro korporátní dluhopis
    Česko v posledních letech zasáhla doslova horečka korporátních dluhopisů (angl. corporate bonds). Jak se ovšem mohli investoři přesvědčit například na dluhopisech e-shopu s módou Zoot, s korporátními dluhopisy je vždy spjato nezanedbatelné kreditní riziko (angl. credit risk). Jak poznat korporátní dluhopis, u kterého je přítomno nepřiměřeně vysoké kreditní riziko, že společnost nedostojí řádně a včas svým závazkům zaplatit úroky a při splatnosti také jistinu? V našich kreditních analýzách sledujeme vývoj celé palety indikátorů, nejvíce se nicméně zaměřujeme na zadluženost a cash flow neboli peněžní toky. Toto přitom platí pro nefinanční a nerealitní společnosti. Finanční podniky jako banky a realitní společnosti se analyzují trochu jinak.
  • Krejčířova vila se dnes prodala za pětinu původní odhadní ceny, v podstatě za cenu pozemku. Končí nejsledovanější série aukcí realitního majetku v novodobé historii ČR
    Černošická vila uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře se dnes vydražila za 21,4 milionu korun, tedy nominálně za zhruba dvacetinu nákladů její výstavby, které jsou odhadovány na více než 400 milionů korun.
  • Kreml odhaduje, že Rusko má kryptoměny v hodnotě 200 miliard USD
    Podle údajů zpravodajských služeb TASS, Rusové vlastnili do prosince 2021 kryptoměny v hodnotě téměř 5 bilionů rublů. Ruští občané údajně podle vládních odhadů vlastní kryptoměny v hodnotě 16,5 bilionu rublů (214 miliard USD).
  • Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej
    Spojené státy po únicích plynu z podmořského potrubí Nord Stream zdražily zkapalněný zemní plyn (LNG) a zvýšily jeho prodej. Bez bližších podrobností to dnes podle tiskových agentur prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Spojené státy v minulosti opakovaně kritizovaly výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, a nyní těží ze zvýšeného zájmu o LNG především v Evropě.
  • Kreml už na rublech za plyn netrvá. I tak stále drží Evropskou unii pod krkem
    Jednota Evropské unie ve vztahu k Rusku dostává těžce na frak. Tak to samozřejmě mají v Kremlu nejradši. Jistě se jim tváře rozjasnily, když Maďarsko v pátek obvinilo některé další země EU z pokrytectví a záludností. Podle Budapešti se státy typu Německa, Rakouska nebo Itálie, resp. jejich klíčové energetické podniky, tváří, že na Kremlem požadovaný nový způsob platby za plyn nepřistupují. Přitom opak je pravdou.
  • Kreml vede dále „plynovou válku“ s EU. Plynu nedodává ani málo, ani dost, prostě praktikuje poučku, že nejistota je pro protivníka horší než „špatná jistota“
    Ruský státní plynárenský gigant Gazporom do středy dramaticky sníží dvé dodávky plynu do EU potrubím Nord Stream 1. A to ze 40 procent jeho kapacity na pouhých 20 procent. K redukci přepravovaného objemu suroviny má podle dnešního vyjádření podniku dojít od středy. Potrubím tak bude proudit pouze 33 milionů metrů krychlových plynu denně. Cena velkoobchodního plynu v EU dnes v reakci stoupla, o zhruba 12 procent.
  • Kreml: Zvýšení dodávek plynu do Evropy je potřeba si dojednat s Gazpromem
    Ruský plynárenský gigant Gazprom dodává nyní do Evropy zemní plyn na maximum podle uzavřených smluv, případné zvýšení dodávek je potřeba si dohodnout s firmou. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva v úterý informovala, že Gazprom začal využívat své zásoby, aby zvýšil dodávky suroviny prostřednictvím plynovodů a stabilizoval rostoucí ceny suroviny. Prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko dodávky plynu do Evropy zvyšuje, zatímco jiní partneři, včetně Spojených států, je omezují.
  • Krev na Wall Street začíná pomalu téct - tržní analýza 24.10.2018
    Růst obchodní aktivity v Německu v říjnu zpomalil na 3,5 roční minima v rámci PMI indexu. Oba sektory – výrobní i sektor služeb vykazovaly na začátku čtvrtého čtvrtletí výraznou ztrátu dynamiky. To se ihned projevilo na měnový pár EUR/USD a německý akciový index DAX30, kde je nejdůležitější intradenní support 11264 bodů.
  • Kritická situace v Severní Americe doléhá na společnost Adidas
    Akcie Adidas zahájily středeční obchodování silným růstem a téměř dosáhly svého maxima 198 EUR z roku 2023. Navzdory ztrátě ve výši 58 milionů eur a 4,8% poklesu tržeb na 21,4 miliardy eur v roce 2023 se investoři zpočátku zdáli být neznepokojeni. Následoval však rychlý výprodej, který náhle posunul akcie do záporných čísel.
  • Kritická situácia na dolári
    Od amerických volieb uplynulo 10 dní a počas každého z nich euro voči americkému doláru stratilo. V tejto neblahej štatistike euro vyrovnalo svoj historický rekord, keď za svoju 17-ročnú existenciu oslabilo 10 dní po sebe iba raz – 11. septembra 2008. Áno, iba 4 dni pred pádom Lehman Brothers.
  • Kritická úroveň podpory bitcoinu: Dokáže se udržet na 29 250 dolarech před uzavřením měsíční svíčky?
    Bitcoin (BTC), největší kryptoměna na světě, v poslední době zažívá prudký pokles, který je odrazem poklesu na krypto trhu.
  • Kritický týden otestuje potenciál pro oživení dolaru
    Americký dolar uzavřel minulý týden v silném tónu a kurz EURUSD se konečně dostal na denní uzavření pod úrovní 1,1000. Hlavním hnacím motorem je tento týden očekávání, že se Fed projeví v poněkud ostřejším tónu, a podpoří tak pravděpodobnost zářijového nebo prosincového zvýšení úrokových sazeb, pokud bude americká ekonomika i nadále posilovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader