Neděle 26. září 2021 05:15
reklama
ETX Capital
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy
reklama
ETX Capital

Statisíce Čechů mají díky zapomenutým akciím z kuponové privatizace stále šanci získat peníze, se kterými nepočítali. Jejich nalezení i prodej lze díky službě Zapomenuté miliardy vyřešit rychle a snadno online.

15.09.2021 17:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Češi nechávají na stovkách tisíc investičních účtů z období kuponové privatizace i po 30 letech stále nepovšimnutý majetek za bezmála 10 miliard korun. Dosavadní provoz služby Zapomenuté miliardy, jež lidem pomáhá zapomenuté akcie či nároky na dividendy najít a snadno zpeněžit přitom ukázal, že většina Čechů o svých cenných papírech alespoň tuší. Od dalších kroků je ale dosud odrazoval příliš složitý proces, který čeká každého, kdo se rozhodne svoje cenné papíry z kuponové privatizace prodat sám. Díky službě Zapomenuté miliardy však tato překážka padla a na rychlý odprodej nalezených akcií, který preferuje více než 90 % lidí, teď může dosáhnout úplně každý.

Nalezení účtu je jen začátek

Možností, jak na vlastní pěst ověřit, zda je konkrétní člověk vlastníkem takzvaného nezařazeného majetkového účtu, je hned několik. O výpis lze například požádat přímo Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), který spravuje a vede centrální evidenci cenných papírů na území České republiky. Služba je však nyní dostupná pouze korespondenčně, a to za poplatek 500 korun. V blízké době se CDCP sice chystá umožnit získání výpisu i elektronicky, a to prostřednictvím takzvané bankovní identity, i v tomto případě však budou muset lidé uhradit poplatek v řádu desetikorun a mnozí úplně zbytečně, protože většinou žádné hodnotné akcie nenaleznou

Další variantou, jak se k výpisu dostat, je požádat o něj u některého z účastníků CDCP. Jedná se například o banky či makléřské společnosti. I v tomto případě je však služba zpoplatněna, byť si za ni někteří účastníci účtují méně než 500 Kč, jež požaduje přímo CDCP.

Třetí možností je využít online služby Zapomenuté miliardy, jež si na rozdíl od prvních dvou variant za samotný výpis z účtu žádný poplatek nebere. Cena služby se odvíjí až od hodnoty cenných nalezených akcií. Pokud tedy zákazník žádné cenné papíry nemá, získá tuto informaci zcela bezplatně.

Dostat se k penězům na vlastní pěst je složité

Samotná informace o tom, že je klient majitelem nezařazeného majetkového účtu a že se na takovém účtu případně nacházejí i akcie, ale ještě neznamená že je majetek hodnotný a že je možné jej zpeněžit. Řada firem, jež prošly kuponovou privatizací, již totiž neexistuje, transformovaly se do jiných společností, nebo zkrátka nemají již žádnou hodnotu. Už samotné ověření hodnoty akcií je tak pro běžného člověka zpravidla příliš obtížné. 

Ještě složitější však je případné hodnotné akcie zpeněžit. Klienty v takovém případě čeká zdlouhavé papírování, zakládání majetkového účtu a nutnost vyplnit řadu formulářů, například proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. U společností, jejichž akcie se neobchodují veřejně na burze (a takových je na nezařazených účtech bohužel naprostá většina) pak je pro jednotlivce s malým počtem akcií prodej cenných papírů v praxi nereálný.

Příliš komplikované úkony spojené také s obavami z neznámých a zdlouhavých procesů, jsou tak pro většinu lidí, kteří nalezli akcie z kuponové privatizace, hlavní překážkou ve snaze udělat za svoji kuponovou investicí definitivní tečku. Stát se investorem v kuponové privatizaci bylo snadné. Být investorem do akcií s dnešními pravidly, je však podstatně obtížnější.

Jedna služba řeší vše

Všem výše uvedeným komplikacím se však nyní mohou lidé vyhnout díky online službě Zapomenuté miliardy. Stejně jako v ostatních případech jejím prostřednictvím zjistí, zda jsou majiteli nezařazeného majetkového účtu a zda na něm mají akcie. Pokud se ale ukáže, že účet nemají, nebo na něm jsou bezcenné akcie, nemusí za prověření na rozdíl od ostatních služeb hradit vůbec nic.

Poplatek za nalezení akcií hradí pouze v případě, že pro ně služba Zapomenuté miliardy nalezne hodnotné akcie a zároveň jim předloží nabídku na jejich odkup. Od začátku tak mají jistotu, že když se do služby zaregistrují a proces hledání dokončí, nemohou nic ztratit. Navíc jim nehrozí ani další starosti, co si s případně nalezenými akciemi dál počít. Klíčové také je, že za samotný odkup akcií si služba Zapomenuté miliardy neúčtuje žádné další poplatky a zároveň garantuje odkup za aktuální nejvyšší ceny na trhu.

V případě, že se na účtu skutečně hodnotný majetek najde a klient obdrží nabídku na odkup, nemusí se už o nic dalšího starat. Součástí služby Zapomenuté miliardy je zajištění celého procesu zpeněžení akcií. Lidé se tak nejen vyhnou složité administrativě, ale mají šanci na získání peněz i za ty akcie, jež jsou individuálně prakticky neprodejné. Využití nabídky na odkup nicméně není povinné není. Pokud lidé chtějí, mohou si akcie ponechat, nebo s nimi nakládat po vlastní ose.

Šťastných nálezců jsou desetitisíce

Za dva měsíce od spuštění se do služby Zapomenuté miliardy zaregistrovalo už více než sto tisíc lidí. Nález hodnotných akcií pak zaznamenal zhruba každý devátý. Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech lety zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastnému nálezci pak bylo dokonce 78 let. Celkem služba pomohla lidem najít a zpeněžit majetek už za více než tři sta milionů korun. Průměrná nalezená částka činí aktuálně zhruba 25 až 30 tisíc korun, výjimkou ale nejsou ani statisícové nálezy. Nejvyšší obnos, který zatím připadá na jednoho nálezce, činí 407 tisíc korun. Peníze v tomto případě putovaly do Zlínského kraje.

Zakladatel služby Zapomenuté miliardy Daniel Surmař navíc připomíná, že během podzimu letošního roku dojde k promlčení nároků ze zapomenutých akcií v celkové výši zhruba jedné miliardy korun. Půjde například o nároky na dividendy společností Unipetrol a Česká spořitelna. S ohledem na připravované vytěsnění akcionářů pak začne běžet promlčecí lhůta také v případě akcií telekomunikační společnosti O2. “Lidem proto doporučuji, aby prověření případného vlastnictví nezařazeného účtu z dob kuponové privatizace raději neodkládali. Za prověření nic nedají, na druhou stranu ale mohou zbytečně přijít o hodně peněz, pokud jejich nároky propadnou,” říká Surmař.

PR PA RT NE RS Advisory Group s.r.o.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Startující valuace jsou pro očekávané akciové výnosy zásadní
  Jak ukazují pondělní grafy investiční společnosti J.P.Morgan Asset Management, startující valuace jsou pro akciové výnosy – ve střednědobém horizontu pěti let – naprosto zásadní.
 • Startup WeWork se hroutí. Zaplatí to řadový občan – a pak zvolí Trumpa
  Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem. Zatímco ještě začátkem roku se americký startup WeWork mohl pyšnit tržním oceněním 47 miliard dolarů, nyní bude rád, když jej investoři ohodnotí aspoň na osm miliard. Splasknutí bubliny WeWork je vztyčeným prstem směrem k centrálním bankám. Ty však těžko změní svůj dostávající kurz.
 • StartupYard loni vybral pro začínající firmy 415 milionů Kč
  Regionální akcelerátor StartupYard loni získal pro začínající firmy investice v rekordním objemu 415 milionů korun. Je to téměř polovina z částky, kterou StartupYard vybral od roku 2011. Zástupci firmy to dnes oznámili na tiskové konferenci.
 • Start Wall Street podtrhl negativní obrat. Pod tlakem technologie, výnosy se však drží
  Vcelku pozitivní vstup do nového týdne je pryč a na trzích odpoledne sílí negativní nálada. Další z výrazných intradenních obratů, jakých jsme v posledních týdnech byli svědky mnohokrát, dokonalo otevření Wall Street. Akcie v Evropě sice vykazovaly slábnoucí optimismus, prodejci však získali jasně navrch po zapojení amerických hráčů a rozjezdu řádného obchodování s IT sektorem. Ten je dnes pod největším tlakem a důvodem jsou nikoli poprvé zprávy o menším odbytu firmy Apple.
 • Staří démoni EU se znovu objevují
  Ekonomické výsledky jsou v Evropě nadále neuspokojivé, což způsobuje, že investoři zlevňují cestu "normalizace" ECB. Touha centrálních bank odklonit se od extrémní politiky sníží práh pro přijatelný výhled inflace a růstu. Poslední dobou je hlavním hnacím motorem FX trhu situace v Itálii, což výrazně zatížilo jednotnou měnu, protože investoři se uchýlili k bezpečným měnám. Jak se trh vyrovná s těmito protichůdnými silami?
 • Stát dal, stát vezme. „Podzimní“ kompenzační bonus zatíží i obecní kasy, některá města i proto zvýší od roku 2021 daň z nemovitosti
  Stát dal, stát zase vezme. Vláda dnes schválila balík opatření pro boj s ekonomickými dopady druhé vlny pandemie koronaviru. Jeho součástí je i „podzimní“ kompenzační bonus, který bude adresnější než ten „jarní“. Budou na něj mít nárok jen ty osoby samostatně výdělečně činné, kterým vláda „vypunula“ podnikání, tedy například zavřela restauraci či jiný provoz. Tyto OSVČ mají nárok na 500 korun denně po celou dobu trvání nouzového stavu, který byl vyhlášen na třicet dní dne 5. října.
 • Stát hospodařil v lednu se schodkem 31,5 mld. Kč
  Státní rozpočet skončil v lednu s deficitem 31,5 mld. Kč, což je nepřekvapivě nejhorší začátek roku v historii. Příjmy rozpočtu oproti schválenému plánu mírně zaostávají, nicméně velkou roli v tom hraje jejich splatnost. Na druhou stranu daň z příjmu fyzických osob zatím není zatížena daňovými změnami, které se projeví až od dalšího měsíce. Naopak vyšší byl výběr pojistného. Celkově tak státnímu rozpočtu chybí v rovnoměrném vyjádření 4 mld. Kč.
 • Stát hospodařil v lednu s největším deficitem od roku 2003
  Státní rozpočet zakončil první měsíc nového roku deficitem 8,0 mld. Kč. Oproti minulému lednu je tak výsledek horší o 16,8 mld. Kč. Zároveň je to také nejhorší výsledek hospodaření od roku 2003.
 • Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by jim měl narovinu říci, že na důstojné stáří jim peníze nezajistí
  Od ledna 2022 by Češi měli mít „z moci státu“ k dispozici nový finanční produkt, a sice účet dlouhodobých investic. Koncem srpna jej vláda schválila v rámci balíčku opatření pro rozvoj kapitálového trhu v ČR.
 • Stát chce rozdělit ČEZ, do státní kasy by to přineslo až 100 miliard korun
  Jak dlouho by ale peníze ve státní kase zůstaly, než by byly odkloněny jinam nebo promrhány nikdo neví. Naši zástupci...
 • Statistics Support The Markets
  The last trading day of the previous week was rather full with publications of macroeconomic statistical data, which had an influence on developments in the markets, and increased volatility. Analysts were predicting an increase of the industrial production in January by 0.2%, but actual numbers were reduced by up to 0.3%, which is the maximum value since April, 2013. Even more disappointing was data from the manufacturing industry, who's volume of production decreased in January by 0.8%, which is the greatest fall since May, 2009. Analysts were predicting an increase of 0.1%.
 • Statistika volných pracovních míst podpoří zvyšování sazeb Fedu
  Během pondělního obchodování oslabilo euro proti dolaru o 0,2 % na 1,0850 EUR/USD, když kurz nadále kompenzoval...
 • Statistika zklamala investoři a nasměrovala trhy k červené zóně.
  Obchodní seance v pondělí, celkově, proběhla pod tlakem publikovaných statistických dat, které zklamali investoři v Ev...
 • Statistiky nepotvrzují, že rozhodnutí FED bylo uspokojivé
  Kvůli čtvrtečnímu zveřejnění makroekonomických statistických dat zakončoval americký trh s menším poklesem. Zhoršené v...
 • Statistiky pomáhají trhám.
  Poslední obchodní den minulého týdne byl docela plný na makroekonomický publikace statistických dat, která ovlivnili u...
 • Statistiky trhu práce v USA zklamali investory.
  Už dlouho očekávána data o zaměstnaností v září zklamali účastníky trhu, projevili nějaký prospěch, který byl mnohem s...
 • Statistiky ukazují, že současný stabilní růst je neobvyklý
  Americký akciový trh setrvale roste již od roku 2009. Od konce loňského roku navíc akciový trh zaznamenává vůbec nejmenší výkyvy od padesátých let 20. století.
 • Statistiky z trhu práce stále řídí koronavirus
  Statistický úřad dnes zveřejnil výběrové šetření pracovních sil za první čtvrtletí letošního roku. Na výsledcích je stále patrný vliv koronavirové krize, a to nejen z pohledu rostoucího počtu nezaměstnaných osob, ale i na jejich struktuře, či důvodech, proč nepracují. Na datech je evidentní, že cestovní sektor byl v Q1 stále uzavřen a lidé nemohli cestovat. To se odrazilo ve výrazném poklesu počtu zaměstnanců, kteří nepracovali z důvodu čerpání dovolených. Toto číslo naopak kompenzovali pracující, kteří byli v pracovní neschopnosti, či na rodičovské dovolené. I nadále nejvíce klesala zaměstnanost v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. Trochu překvapivě se snižovala i ve zpracovatelském průmyslu, ačkoli průzkumy PMI hlásí nabírání nových pracovníků v tomto segmentu. Naopak počet zaměstnanců vzrostl ve stavebním sektoru, přestože jeho výsledky byly v prvním čtvrtletí letošního roku bídné. Zaměstnanost v Q1 rostla i v sekci informačních a komunikačních činností, kde se patrně odráží přechod firem na práci z domu. Stoupala i zaměstnanost ve vzdělání. Celkově se míra zaměstnanosti (podíl počtu pracujících osob ve skupině 15–64letých) v Q1 v porovnání se stejným obdobím minulého roku snížila o 0,8 pb na 74,0 %. Obecná míra nezaměstnanosti (podle definice ILO) ve věkové skupině 15–64letých v Q1 meziročně stoupla o 1,4 pb na 3,4 %.
 • Statistiky z USA nenadchli investoři.
  Obchodní seance na evropských burzách začaly dnes v červené zóně, nicméně, včera indexy ukázaly spíše plochou dynamiku...
 • Stát lidem, jejichž majetek zničilo tornádo, může pomoci nouzovou výplatou peněz, prominutím daní či dotací na opravu domu, jako při povodních 2013. Stavební materiály ale citelně zdražily
  Tornádo nebývalé síly, jež včera zasáhlo několik obcí jižní Moravy, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Roadshow