Pondělí 21. září 2020 06:36
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by jim měl narovinu říci, že na důstojné stáří jim peníze nezajistí

15.09.2020 10:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Od ledna 2022 by Češi měli mít „z moci státu“ k dispozici nový finanční produkt, a sice účet dlouhodobých investic. Koncem srpna jej vláda schválila v rámci balíčku opatření pro rozvoj kapitálového trhu v ČR.

Stát chce tímto daňově zvýhodněným produktem motivovat zejména průměrně a nadprůměrně vydělávající lidi, aby si více spořili na stáří. U těchto osob hrozí, že s nástupem do starobního důchodu jim (kvůli neprovedené daňové reformě) poměrně znatelně klesnou příjmy. Spoření v rámci účtu dlouhodobých investic má tento propad zmírnit. Svým způsobem jde o „miniaturní“ důchodovou reformu.

Účet dlouhodobých investic má především představovat alternativu ke stávajícímu penzijnímu a životnímu pojištění. Tato pojištění se mají řadit mezi podporované produkty, tudíž lidé by si mohli od základu daně odečíst příspěvky na ně v souhrnné výši 48 tisíc korun ročně.

Jak název napovídá, účet dlouhodobých investic je pro dlouhodobé investory či střadatele. Vypovědět jej nelze dříve než 60 měsíců od založení a ne dříve než v 60 letech věku. Pokud tyto podmínky nebudou splněny, zmíněné daňové zvýhodnění nebude uplatnitelné.   

Má účet dlouhodobých investic vůbec šanci na úspěch? Na trhu se již těžko hledá prostor, to je pravda. Produktů je dost. Lidé ovšem i tak spoří na stáří málo. Stále mají pocit, že „stát se o ně ve stáří přece musí postarat“. Stát by měl zejména rozptýlit tento mýtus. O dnešní třicátníky nebo čtyřicátníky se stát moc nepostará. Na suchý chléb a vodu jim sice penze vystačí, ale na důstojné stáří nikoli. Politici by měli toto jasně a zcela vážně říkat. Motivovali by tím už poměrně mladé lidi ke spoření na stáří. Pak by ani nebylo třeba vytvářet produkty typu účtu dlouhodobých investic, které pochopitelně už jen kvůli své administrativě budou veřejnou kasu něco stát.

Ministerstvo financí se návrhem na vznik účtu snaží občany ke spoření motivovat pozitivně. Levnější a dost možná i účinnější by byla motivace negativní. Tedy prostřednictvím „vystrašení“ lidí, že se o ně v penzi pořádně nikdo nepostará. Takové „strašení“ veřejnosti (ve skutečnosti však jde o to, že by se s lidmi prostě konečně „hrála rovina“) ale pochopitelně není v politikově zájmu, protože snižuje jeho šanci na znovuzvolení, a naopak zvyšuje pravděpodobnost, že si bude muset hledat jinou, často hůře placenou práci.

Součástí balíčku opatření pro rozvoj kapitálového strhu je kromě účtu dlouhodobých investic také nový, alternativní typ účastnického fondu. Prostřednictvím něj by mělo jít investovat v rámci třetího pilíře rizikověji, tím pádem ale také s možností vyššího výnosu. Například by mělo být možné investovat do fondů private equity. Do nich nynější dynamické fondy investovat nemohou kvůli regulaci zapovídající investice s vyššími poplatky.

Stát chce v tomto případě podnítit rizikovější investování, což vzhledem k podmínkám, jaké na trzích obecně panují, dává smysl. Ovšem lidé, kteří jsou ochotní rizikověji investovat a mají z čeho, už tak zpravidla činí. Je tak otázka, zda přínos zřízení alternativního účastnického fondu převýší jeho náklady.

Opět, platí, že na trhu je již dnes produktů dost, takže stát by se mohl věnovat aktivněji jiným oblastem. Problém není v nedostatků produktů, ale v tom, že stát s lidmi „nehraje rovinu“ a dostatečně je nemotivuje ke spoření. Pokud by lidé tuto motivaci měli a věděli, že stát se o ně ve stáří moc nepostará, již si sami najdou produkty, které jim vyhovují. Stát by spíše měl zauvažovat nad ještě intenzivnější podporou finančního vzdělávání a prohlubováním finanční gramotnosti lidí a zejména nad rozvolněním regulace celého finančního trhu (i když to je do značné míry otázka regulace na úrovni celé EU).

Podstata problému ale tkví hlavně v tom, že stát nejprve finanční trh přereguloval, v podstatě jej zadusil, takže spoření není pro řadu lidí ani příliš atraktivní, vzhledem k jejich rizikovému profilu. No a nyní se stát snaží na vzniklou situaci, kterou sám způsobil, reagovat tak, že jakoby do věci vnáší opět tržní prvky, které předtím vyhubil. Kdyby nechal trvale fungovat trh, je to pro stát, tedy daňového poplatníka mnohem levnější a výsledek by nebyl horší. Spíše by byl mnohem lepší.    

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Stark (hlavný ekonóm ECB)
  "EU pravdepodobne v 4Q nebude vôbec rásť"...&quot...
 • Stark oficálne rezignuje
  Člen ECB Stark oficiálne rezignuje na svoj post v ECB. Vo svojej &amp...
 • Stárnoucí poválečná generace v USA hybnou silou pro dluhopisy?
  Jaký dopad může mít na finanční trhy tak prozaický jev, jímž je demografie? Odchod prvních ročníků poválečné generace ...
 • Starší byty v ČR ve 2. čtvrtletí zdražily o 13,4 procenta
  Prodejní ceny starších bytů v Česku na konci pololetí meziročně vzrostly v průměru o 13,4 procenta na 66.292 korun za metr čtvereční. Tempo růstu mírně kleslo, na konci března byty zdražily o 15 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Bezrealitky.cz, které má ČTK k dispozici. Nejdražší byla Praha (94.619 Kč/m2), která v posledních letech čelí bytové krizi. Nejlevnější byl Ústecký kraj (21.392 Kč/m2). Nájemné stouplo v průměru o 1,6 procenta na 248 korun za metr čtvereční měsíčně. V nejdražší Praze bylo 293 korun, v nejlevnějším Ústeckém kraji 145 korun.
 • Start firemní výsledkové sezóny USA: Alcoa
  Start firemní výsledkové sezóny USA: Alcoa - Firemní data USA: Alcoa - Josef Kvarda - Analytik HighSky Brokers...
 • Startup WeWork se hroutí. Zaplatí to řadový občan – a pak zvolí Trumpa
  Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem. Zatímco ještě začátkem roku se americký startup WeWork mohl pyšnit tržním oceněním 47 miliard dolarů, nyní bude rád, když jej investoři ohodnotí aspoň na osm miliard. Splasknutí bubliny WeWork je vztyčeným prstem směrem k centrálním bankám. Ty však těžko změní svůj dostávající kurz.
 • StartupYard loni vybral pro začínající firmy 415 milionů Kč
  Regionální akcelerátor StartupYard loni získal pro začínající firmy investice v rekordním objemu 415 milionů korun. Je to téměř polovina z částky, kterou StartupYard vybral od roku 2011. Zástupci firmy to dnes oznámili na tiskové konferenci.
 • Start Wall Street podtrhl negativní obrat. Pod tlakem technologie, výnosy se však drží
  Vcelku pozitivní vstup do nového týdne je pryč a na trzích odpoledne sílí negativní nálada. Další z výrazných intradenních obratů, jakých jsme v posledních týdnech byli svědky mnohokrát, dokonalo otevření Wall Street. Akcie v Evropě sice vykazovaly slábnoucí optimismus, prodejci však získali jasně navrch po zapojení amerických hráčů a rozjezdu řádného obchodování s IT sektorem. Ten je dnes pod největším tlakem a důvodem jsou nikoli poprvé zprávy o menším odbytu firmy Apple.
 • Staří démoni EU se znovu objevují
  Ekonomické výsledky jsou v Evropě nadále neuspokojivé, což způsobuje, že investoři zlevňují cestu "normalizace" ECB. Touha centrálních bank odklonit se od extrémní politiky sníží práh pro přijatelný výhled inflace a růstu. Poslední dobou je hlavním hnacím motorem FX trhu situace v Itálii, což výrazně zatížilo jednotnou měnu, protože investoři se uchýlili k bezpečným měnám. Jak se trh vyrovná s těmito protichůdnými silami?
 • Stát hospodařil v lednu s největším deficitem od roku 2003
  Státní rozpočet zakončil první měsíc nového roku deficitem 8,0 mld. Kč. Oproti minulému lednu je tak výsledek horší o 16,8 mld. Kč. Zároveň je to také nejhorší výsledek hospodaření od roku 2003.
 • Stát chce rozdělit ČEZ, do státní kasy by to přineslo až 100 miliard korun
  Jak dlouho by ale peníze ve státní kase zůstaly, než by byly odkloněny jinam nebo promrhány nikdo neví. Naši zástupci...
 • Statistics Support The Markets
  The last trading day of the previous week was rather full with publications of macroeconomic statistical data, which had an influence on developments in the markets, and increased volatility. Analysts were predicting an increase of the industrial production in January by 0.2%, but actual numbers were reduced by up to 0.3%, which is the maximum value since April, 2013. Even more disappointing was data from the manufacturing industry, who's volume of production decreased in January by 0.8%, which is the greatest fall since May, 2009. Analysts were predicting an increase of 0.1%.
 • Statistika volných pracovních míst podpoří zvyšování sazeb Fedu
  Během pondělního obchodování oslabilo euro proti dolaru o 0,2 % na 1,0850 EUR/USD, když kurz nadále kompenzoval...
 • Statistika zklamala investoři a nasměrovala trhy k červené zóně.
  Obchodní seance v pondělí, celkově, proběhla pod tlakem publikovaných statistických dat, které zklamali investoři v Ev...
 • Statistiky nepotvrzují, že rozhodnutí FED bylo uspokojivé
  Kvůli čtvrtečnímu zveřejnění makroekonomických statistických dat zakončoval americký trh s menším poklesem. Zhoršené v...
 • Statistiky pomáhají trhám.
  Poslední obchodní den minulého týdne byl docela plný na makroekonomický publikace statistických dat, která ovlivnili u...
 • Statistiky trhu práce v USA zklamali investory.
  Už dlouho očekávána data o zaměstnaností v září zklamali účastníky trhu, projevili nějaký prospěch, který byl mnohem s...
 • Statistiky ukazují, že současný stabilní růst je neobvyklý
  Americký akciový trh setrvale roste již od roku 2009. Od konce loňského roku navíc akciový trh zaznamenává vůbec nejmenší výkyvy od padesátých let 20. století.
 • Statistiky z USA nenadchli investoři.
  Obchodní seance na evropských burzách začaly dnes v červené zóně, nicméně, včera indexy ukázaly spíše plochou dynamiku...
 • Státní dluh ČR se i loni dařilo držet stabilizovaný, letos bude hůře, počítejme s citelným schodkem
  Státní dluh Česka se i loni dařilo držet stabilizovaný. Stabilizovaný tak dluh zůstává již od roku 2013. Hospodaření vlády svědčí ekonomická prosperita, která v té době započala. Příznivá fáze národohospodářského cyklu dodnes usnadňuje hospodaření s veřejnými prostředky, neboť snižuje zátěž na výdajové straně, zatímco zvyšuje inkaso strany příjmové. Díky stabilizovanému státnímu dluhu vykazuje Česko jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU, což oceňují i ratingové agentury a mezinárodní investorská obec. Poměrně udržitelně, ba přebytkové navíc hospodaří nejen vláda, ale také obce či kraje nebo zdravotní pojišťovny, jejichž rozpočty jsou společně se státním rozpočtem součástí celkového veřejného rozpočtování a hospodaření. Letošní rok však z hlediska veřejných financí představuje dosud největší výzvu od roku 2013. Letos se poprvé po letech projeví, jak dobře jsme se v dobrých časech dokázali připravit na časy horší. Důvodů k optimismu zase tolik není, vždyť letos státní rozpočet zřejmě skončí s vyšším než plánovaným schodkem, a sice schodkem ve výší 50 až 60 miliard, zejména kvůli zadrhnutí ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading USA volby