Neděle 26. září 2021 06:29
reklama
ETX Capital
reklama
ETX Capital
reklama
Interactive Brokers - Lower commissions-HU
reklama
ETX Capital

Cena Facebook akcie na rekordních úrovních. Firma dostala pokutu 270 mil. USD za WhatsApp

10.09.2021 13:31  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V dnešní analýze se zaměříme na Facebook akcie (FB), což je akciový titul patřící mezi tzv. FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google). Pořád se tudíž držíme silného technologického odvětví. Společnost Facebook má i za druhý kvartál solidní čísla, na která se za chvíli podíváme. FB aktuálně čelí několika antimonopolním řízením, které ho budou stát nemalé peníze.

V dnešním textu si klasicky zpracujeme fundamentální hledisko i  technickou analýzu. Předtím si však uvedeme důležité aktuální události a firmu si krátce představíme.

Facebook a růst ceny akcie

V článku se dozvíte:

 1. Facebook čelí žalobě ze strany federální obchodní komise
 2. Pokuta 270 mil. USD za WhatsApp
 3. Náklady Facebooku na lobbing v EU
 4. Facebook odhaluje svoji vizi budoucnosti
 5. Představení společnosti Facebook
 6. Fundamentální analýzaFacebook akcie (FB)
 7. Technická analýza Facebook akcie (FB)
 8. Závěrem
 9. Obchodujte s akciemi Facebook (FB) prostřednictvím LYNX


Facebook čelí žalobě ze strany federální obchodní komise

Federální obchodní komise (FTC) zahájila antimonopolní řízení s firmou Facebook. Nejedná se však o první řízení. To předešlé bylo ukončeno kvůli nedostatku důkazů. Americký antimonopolní úřad se však evidentně nevzdal a shromáždil nová data a důkazy, které mají potvrdit jejich klasifikaci firmy. Federální obchodní komise považuje Facebook za monopolistu, který zneužívá svého postavení díky své tržní síle. Respektive záměrně likviduje všechnu možnou konkurenci, která by mohla ohrozit monopolní postavení FB.

Prokázat jakékoliv firmě, že jde o monopolistu, není úplně jednoduché. Existují teoretické koncepty, podle kterých lze relativně jednoduše určit, zda je firma monopolem. V praxi to tak nefunguje a podobná řízení jsou především o dlouhodobém sběru dat. Obchodní komise tvrdí, že Facebook má již od roku 2011 dominantní podíl na americkém trhu v oblasti služeb sociálních sítí.

Konkrétně se uvádí, že Facebook se snaží prvně dostat na svoji stranu inovativní konkurenty s oblíbenými mobilními funkcemi, kteří mají v určitých produktech navrch. Potenciální monopolista konkurenční vývojáře aplikací naláká na svou platformu, kde je může sledovat. Ve chvíli, kdy se stanou hrozbou, pohřbí je. Úplně stačí, aby je platforma skrze algoritmus upozadila a produkty konkurence se nemají šanci prosadit. Facebook tak tento segment fakticky řídí. Nebo je jednoduše koupí. Obojí je samozřejmě v případě Facebooku ilegální forma boje s konkurencí.

Žalované společnosti se přirozeně kroky FTC vůbec nelíbí a tvrdí, že tyto proklamace nejsou opřeny o žádná relevantní data. Svá tvrzení opírá o výsledek předešlého řízení. Z dostupných zdrojů ale vyplývá, že tentokrát má antimonopolní úřad mnohem více „zbraní“. V případě, že antimonopolní úřad proces vyhraje, žalovanou stranu čekají obrovské peněžní pokuty a pravděpodobně i restrikce. To znamená, že Facebook by mohl být mnohem více přímo kontrolován a některé služby by dokonce muset prodat.

V hledáčku antimonopolního úřadu jsou samozřejmě platformy Instagram a WhatsApp. Obojí byla silná konkurence, která Facebook ohrožovala, takže je jednoduše odkoupil. Tudíž existuje reálná možnost, že se jich firma bude muset vzdát, když FTC celé řízení vyhraje. Respektive je bude muset prodat. Tohle je zcela běžná praxe antimonopolních úřadů.

Při odkoupení konkurence si firmy najímají právně-ekonomické poradenství, které dopředu vydraftuje podklady pro regulační orgány. Společnosti často dokonce samy dobrovolně odprodají dceřiné firmy, které mohou  být sporné. Vědí totiž, že by pak měly příliš silnou pozici na trhu, regulační orgány by je mohly stíhat.

Pokuta 270 mil. USD za WhatsApp

Facebook ale nemá problémy s antimonopolními úřady pouze v USA. Regulační orgány v Evropské unii uložili Facebooku pokutu v celkové výši 270 milionů USD. Konkrétní důvod pro uložení pokuty byla aplikace WhatsApp, která měla porušovat GDPR. Regulační orgán vydal i direktivu, která platformě WhatsApp nařizuje úpravu vysvětlení jejich uživatelských podmínek.

Celková částka 270 milionů USD není sice malá, ale pro Facebook se fakticky jedná o kapku v moři. Tudíž nějaké dlouhodobé negativní důsledky z toho asi nebudou. V kontrastu se žalobou FTC se s nadsázkou nejedná o žádnou závažnou kauzu. Určitě lze ale objektivně konstatovat, že 270 milionů USD je rekordní částka.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

Náklady Facebooku na lobbing v EU

Byla zveřejněna studie, která se snažila zmapovat, kolik velké nadnárodní společnosti utrácejí za tzv. lobbing v Evropské unii. Studie uvádí, že firmy jako Microsoft, Google a Facebook utrácí každý rok několik milionů EUR. Nejvíce Microsoft – 5,75 milionů EUR. Co se týče Facebooku, částka se vyšplhala na 5,5 milionů EUR. Nechybí zde i další hráči jako je například Huawei a Amazon.

Musím se přiznat, že mě zveřejněné částky překvapily. Respektive bych čekal mnohem větší obnos, než pouhých pár milionů EUR. Jde ovšem o peněžní toky, které společnosti oficiálně zveřejňují. Bylo by jaksi naivní si myslet, že nadnárodní giganti platí v EU jenom několik milionů EUR. Výsledné částky budou určitě několikanásobně vyšší, ale špatně dohledatelné, schované.

Facebook odhaluje svoji vizi budoucnosti ohledně pracovních setkání

Facebook odhalil tzv. Horizon Workrooms, což je forma virtuální reality. V té uvidíte své podobizny v podobě avatarů. Každý uživatel tak bude moci komunikovat s ostatními avatary ve virtuální místnosti. V podstatě se bude jednat o super moderní formu skupinového chatu. Účelem je, aby zaměstnanci participující na projektech měli více pocit osobní interakce s ostatními, když jsou daleko, nebo není možnost skutečného setkání.

Představení společnosti Facebook

V obecné rovině se uvádí, že Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. K dnešnímu datu má něco přes 2,5 miliard aktivních uživatelů a je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do osmdesáti čtyř jazyků. Jméno serveru vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají studentům prvního ročníku na amerických univerzitách.

Tyto letáky slouží k bližšímu seznámení studentů mezi sebou. Účelem Facebooku totiž původně bylo, aby se jednalo jenom o projekt, který sbližuje univerzitní studenty. Brzy ovšem došlo k dosti rozsáhlé expanzi a během pár let měl Facebook stovky milionů uživatelů. I přesto byl projekt po léta prakticky nerentabilní, protože zde nebyla reklama natolik rozšířená.

To se ale změnilo po roce 2010, kdy platforma přišla s efektivním reklamním modelem, který funguje vlastně dodnes. V květnu 2012 byly akcie společnosti uvedeny na burzu a kótovány na indexu NASDAQ, emisní cena akcií 38 USD ocenila celou společnost na 104 miliard USD. Z Facebooku se stal obrovský gigant, který má velkou moc. Proto se dostává do hledáčku antimonopolních orgánů všech různých národních a nadnárodních celků na světě.

Fundamentální analýza Facebook akcie

Kvartální účetní období

Výnosy jsou za druhé letošní čtvrtletí přes 29 miliard USD, které mezikvartálně vzrostly o více jak 11 %. Profit margin činí 35,75 %, díky čemuž bylo dosaženo zisku 10,4 miliard USD. I zisk si mezikvartálně polepšil o 9,5 %. Všimněte si z přiloženého grafu, jaký je kontrast se třetím kvartálem z roku 2020. Tehdejší provozní výnosy byly pouze 8 miliard USD, zatímco nyní jsou provozní výnosy 12,37 miliardy USD. Reklama tehdy lidově řečeno příliš netáhla, takže výnosy z provozních aktivit byly mnohem menší.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

 

EBITDAdosáhla 14,35 miliardy USD, mezikvartálně +7,51 %. Volné cash flow vzrostlo o 8,34 % na 8,63 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) je 3,61 bodů, což implikuje zlepšení o 9,63 %. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) zase pěkně vzrostla na 31,33 %. Posledních několik čtvrtletí se ukazatel stabilně posouvá nahoru o několik procentních bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 25,75 bodů. Zase v obecné řeči můžeme konstatovat, že se jedná o vysoké číslo. V dnešní době u technologických společností takový průměr – záleží na odvětví, pro automobilku by to bylo příliš.

Účetní období za fiskální rok

Co se týče posledních let, výnosy za jednotlivé roky stabilně stoupají, což je samozřejmě velmi pozitivní fundament. Rok 2020 činily celkové výnosy skoro 86 miliard USD, meziročně navýšení o 21,6 %. Leč předešlé roky byly v relativních číslech ještě mnohem lepší. Projevuje se zde zákon klesajících výnosů – jedna z mála teorií, která vždy platí. Profit margin roku 2020 dosáhl téměř 34 %, takže zisk činil 29,15 miliardy USD. Za rok 2020 provozní výnosy zaznamenaly 32,67 miliardy USD.

Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

EBITDA byla 39,53 miliardy USD. Firma taktéž dosáhla velmi solidního volného cash flow 23,63 miliardy USD, meziročně navýšení o 11,41 %. Zisk na akcii (EPS) stoupl o horentních 57 % na 10,1 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla za celý rok 2020 25,42 %. Poměrový ukazatel P/E dosáhl 27 bodů.

Technická analýza Facebook akcie

Pro technickou analýzu nám vystačí pouze týdenní graf. Od března 2020 se titul zhodnotil o více jak 180 %, což můžeme považovat za hodně vysoké číslo. Price Action je po celou dobu prakticky jenom růstové. Pouze v období říjen 2020 až březen 2021 trvala stranová konsolidace, ze které vzešel pattern v podobě symetrického trianglu. Obdobné grafické útvary značí pouze relativně krátký oddech a pak pokračování ve směru trendu, což se i stalo.

Týdenní graf Facebook akcie

Týdenní graf akcie Facebook

Expanze pokračuje až do doteď. Problém ale spočívá v objemech, které nápadně dlouho soustavně klesají. Tudíž tu máme divergenci mezi cenou a objemy – cena roste, objemy klesají. Velmi podobná situace jako na přelomu 2019/2020, tedy před tím velkým březnovým pádem. Samozřejmě netvrdím, že se tohle zopakuje. Nikdo do budoucnosti nevidí, ale jedná se o důležitý rizikový faktor, se kterým je potřeba počítat, když se rozhodnete ke koupi titulu. Uvedený stav totiž může klidně přetrvat ještě mnoho týdnů a cena stejně po celou dobu poroste.

Co se týče zaznačených S/R úrovní, nejbližší dvě jsou na 333 USD a 298 USD. Pokud dojde k jakémukoliv korektivnímu pohybu, druhá uvedená hladina by měla být schopna propad zastavit. V případě, že nakupující těch 298 USD neubrání, hrozí pokles až po 245 USD, což je v relativních číslech od historického maxima asi 36 % dolů. Hlubší korekce, ale pořád asi jen korekce. Taky záleží, na které ceně bude vrchol – to zatím ještě nevíme, dokud ke korekci nedojde. V každém případě musí support 245 USD vydržet. Jestli by cena klesla níže, trh má asi problém.

Na RSI si všimněte jistého trendu. Ten spočívá v tom, že hodnoty RSI vždy jen tečnou úrovně nad 70 body a pak dojde hned k poklesu. Za poslední dva roky bylo těchto dotyků šest, nyní se dělá sedmý. Určitě bych to proto nepodceňoval.

Závěrem

Fundamentálně je Facebook velmi kvalitní titul, kterému soustavně stoupají výnosy, díky čemuž léta kumuluje prostředky. Vzhledem ke stabilnímu volnému cash flow má firma velké přebytky. Teoreticky vzato by mohly časem vyplácet dividendu, nebo zahájit odkup akcií z trhu. V podstatě je výsledek stejný. Z obojího investoři těží v podobě dividendového nebo kapitálového výnosu.

Co se týká technické stránky, stejný případ jako u ostatních technologických titulů. Cena Facebook akcie už příliš dlouho soustavně roste. To by nebyl sám o sobě problém, ale ten růst je vážně markantní. Jediná trochu větší korekce přišla v září 2020 (cca 20% znehodnocení). Od března 2020 jde cena jenom nahoru. Což si každý investor musí uvědomovat a na základě toho se rozhodnout, zda počká na pročištění trhu, nebo to riskne a vstoupí do trhu rovnou.

Obchodujte s akciemi Facebook prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Detail akcie Alphabet (GOOGL)

Google akcie zažívají dlouhodobý růst. Přispějí problémy v Jižní Koreji k cenové korekci?

03. září 2021 | Akcie týdne

Google je trnem v oku antimonopolních úřadů v USA a Jižní Koreji. Kvartální výsledky a fundamentální a technická analýza Google akcie jen pro vás.

Číst dále
Detail na logo Palantir

Palantir akcie v hledáčku Cathie Wood. Po oznámení výsledků Ark Invest koupil akcie PLTR za 139 mil. USD

18. srpna 2021 | Akcie týdne

Palantir hlásí výnos 375 mil. USD za 2. kvartál a investuje do SPAC. Ark Invest koupil 5,6 mil. akcií PLTR. Analýza Palantir akcie jen pro vás.

Číst dále
Auta Volkswagen

Akcie Volkswagen: Automobilka chce odkoupit Europcar za 2,5 miliardy EUR

04. srpna 2021 | Akcie týdne

Akcie Volkswagen a rozbor cenového grafu. VW chce odkoupit Europcar a do roku 2030 vyrábět až polovinu vozů na elektrický pohon.

Číst dále

The post Cena Facebook akcie na rekordních úrovních. Firma dostala pokutu 270 mil. USD za WhatsApp appeared first on LYNX Czech Republic: https://www.lynxbroker.cz/vzdelavani/facebook-akcie-rekordni-rust/

Klíčová slova: Převodník měn | Webináře | Obchodovat s akciemi | Vzdělávací webináře | Investiční | Obchodník | Vzdělávání | Intradenní obchodník | Cena Facebook | Cena Facebook akcie | Facebook akcie | Google akcie | Lobbing v EU | Lobbing | Společnosti | Rozbor | Akcie PLTR | Palantir akcie | Účetní období | Odvětví | Graf akcie | Konkurence | Nadnárodní společnosti | Větší korekce | Cathie Wood | Ark | Dlouhodobý investor | Ark Invest | PLTR | Antimonopolní úřad | Rentabilita | SPAC | Ceny | JDE | Společnost Facebook | Expanze | Regulační orgány | Zaměstnanci | VW | Růst | Fundament | Automobilka | Restrikce | Guru | Nová data | Palantir | Zlepšení | Situace | Pokles | Instagram | WhatsApp | Google | Komunikace | Emisní cena akcií | Emisní cena | Poradenství | Miliardy eur | Netflix | FB | FTC | Federální obchodní komise | Yahoo | Prohlášení | Problémy | Miliardy | Amazon | Studie | Firma | Huawei | Obchodujte | Akcie týdne | Kvartální výsledky | Regulační orgán | Akcie společnosti | Facebook (FB) | FAANG | Výnosy | Poplatky | Propad | Algoritmus | Firmy | Microsoft | Komise | ROE | ROCE | EBITDA | Volkswagen | Trh | Odkup akcií | Graf | Fiskální rok | Eura | Cena akcií | Cena | Analýzy | Akcie Volkswagen | Akcie Facebook | EPS | Praxe | Ceny akcií | LYNX | Facebook | Obchodovat | Výsledky | Zisk | EU | Investoři | USD | EUR | Zisk na akcii (EPS) | Zisk na akcii | Výnos | Ukazatel | Trigger | Support | RSI | Platforma | P/E | Margin | Korekce | Investování | Investor | Futures | Konsolidace | Cash flow | CFD | Zhodnocení | Analýza | Akcie | ETF | Apple | USA | Nasdaq | Peníze | Price Action | Fundamentální analýza | Technická analýza |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena bitcoinu sa blíži k nedávnym maximám
  Bitcoin sa počas včerajšieho obchodovania odrazil z nedávnych maxím, dnes sa však cena hlavnej kryptomeny blíži k úrovni 46 000 dolárov v dôsledku rastúceho záujmu retailových investorov a napriek tomu, že zákonodarcovia USA odmietli pokus o zmenu daňových pravidiel zameraných na kryptomeny. Zdá sa, že trh ignoruje aj nedávny hack siete Poly, počas ktorého boli odcudzené kryptomeny v hodnote približne 600 miliónov dolárov. Hackeri okrem iného odcudzili Ethereum, Shiba Inu, Wrapped Bitcoin a USD coin.
 • Cena bitcoinu se přes víkend propadla o zhruba 200 tisíc korun, investoři vybírají zisky
  Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, má za sebou dramatický cenový pokles. Ještě v pátek se prodávala až za takřka 900 tisíc korun. V pondělí ráno se však cena jednoho bitcoinu propadla až pod 700 tisíc korun, tedy o zhruba 200 tisíc korun oproti pátečnímu maximu.
 • Cena bitcoinu zaznamenala prudký růst k desítkám tisíc dolarů na obzoru
  Jeden z nejrespektovanějších propagátorů kryptoměny s názvem bitcoin Andreas Antonopoulos tvrdí, že kurz bitcoinu se vždy vyvíjel v bublinách. Po celé řadě propadů se ale tato kryptoměna dokázala vždy vzpamatovat. Každý, kdo do bitcoinu nebo jiné kryptoměny vložil peníze, je jakoby omámen a stává se posedlým. Sledování kurzu digitálních měn je opojné za předpokladu, že jde kurz bitcoinu prudce nahoru. Pokud je ale ve volném pádu, investor snadno podlehne panice. Pak dojde k masivnímu výprodeji kryptoměny, dalšímu propadu ceny a dalšímu výprodeji. Výsledkem může být pokles až o 70 % jeho hodnoty, jako se stalo na začátku roku 2018.
 • Cena Bitcoinu znovu roste. FB chce vlastní kryptoměnu.
  Cena Bitcoinu se nyní poprvé od loňského léta dostala nad hranici 8 000 amerických dolarů. Od začátku roku se téměř zdvojnásobila. Tržní hodnota nejrozšířenější a nejznámější kryptoměny se pohybuje kolem 140 miliard dolarů.
 • Cena cukru vystoupala na 3,5 letá maxima kvůli problémům v Indii a Brazílii
  Cena červencového kontraktu Sugar No. 11 včera vystoupala až na hladinu 20,18 centů za libru – nejvýše od prosin...
 • Cena černého zlata vzrostla – omezení těžby pokračuje
  Cena ropy vzrostla ve čtvrtek ráno po tom, co se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC +) na středečním setkání zavázala pokračovat ve snižování těžby. Také USA informovaly o čerpání dodávek ropy.
 • Cena diamantů půjde nahoru
  Cena diamantů se pravděpodobně prudce zvýší. Největší diamantový důl na světě s názvem Argyle ukončuje svou těžbu.
 • Cena emisních povolenek v EU dosáhla nového rekordu, přesáhla 55 eur za tunu
  Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes poprvé překročila 55 eur (zhruba 1400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů.
 • Cena emisních povolenek v EU vystoupila na nový rekord
  Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes vystoupila na nový rekord nad 55 eury (zhruba 1400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů.
 • Cena etherea vystoupala na historické maximum
  „Na trhu vznikají nové nástroje, které umožní velkým institucionálním investorům obchodovat s kryptoměnou ethereum. To zřejmě navyšuje poptávku po ethereu, což vede ke skokovému růstu ceny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena kakaa klesá, pravděpodobně jen dočasně
  Kakao, které je využíváno jako hlavní složka k výrobě čokoládových produktů, je jednou z komodit, jejichž cena v posledních dvou měsících prudce vzrostla. Jenže říjen, který je pro kapitálové trhy obvykle náročným měsícem, dává hodnotě této komodity zabrat. V průběhu posledních dvou týdnů se totiž celkově propadla o více jak 4 procenta. Jestliže se 3. října pohybovala cena okolo úrovně 2520 USD za tunu, tak 10. října už podle údajů na Markets Insider uzavřela na 2415 USD za tunu. Pravděpodobně se však jedná jen o krátkodobou korekci, po které by mohl následovat býčí trend.
 • Cena kávy klesla ke dvouletým minimům, problémem jsou vysoké zásoby
  Káva Arabika klesla včera v New Yorku na nejnižší cenu za poslední dva roky. Kávu trápí vysoké zásoby a očekávání růst...
 • Cena kávy má ráda extrémní pohyby, po významném nárůstu propadla
  Káva v minulých dnech potvrdila svoji roli jedné z nejvíce volatilních komodit na trhu. Během tří seancí stoupla až o ...
 • Cena kávy na minimu tlačí její producenty do kouta
  Ještě na počátku roku 2019 přetrvávaly obavy z dopadu sucha na úrodu kávy, na konci ledna se situace zlepšila díky umoudření počasí v Brazílii. Cena kávy tak nadále klesala a na začátku května se nacházela na nejnižší hodnotě od období poslední finanční krize. Velký počet producentů tak bylo nuceno kávu prodávat na hranici výrobních nákladů.
 • Cena kávy se pere s počasím. Obchodníci ale podle futures kontraktů dál počítají spíše s jejím růstem
  Cena kávy má zatím stále problém výrazněji se zvednout ze svých nižších úrovní. Včera se březnový kontrakt vrátil krátce zpět až pod hranici 1,02 dolaru za libru poté, co přišly nové zprávy o počasí z Brazílie. Tamní počasí se zlepšuje, což začíná mírnit obavy z dopadu sucha na sklizeň.
 • Cena kávy s koncem měsíce prudce roste!
  Cena kávy Arabika dnes roste o 1,7 % a od začátku měsíce už přidává více než 16 %. Poslední cenové zisky jdou ruku v ruce s podílením brazilského realu. Navíc na trhu vidíme růst spekulativních net-long pozic. Předpovědi hovoří o růstu poptávky, což tlak na vzestup ceny dále zvyšuje. Dle agentury Fitch by v letošním roce měly vzrůst globální výdaje za kávu o 5 % y/y. Pětiletý průměr ukazuje na vzestup výdajů o pouhé 1 %.
 • Cena kávy stoupá, zejména pokud sladíte
  V posledních měsících výrazně posilovaly měkké komodity, což kromě kávy a cukru zahrnuje také kakao, bavlnu a obilí. Z obilnin posílily zejména sójové boby, a to o třetinu, cukr vede s 29% nárůstem mezi měkkými komoditami.
 • Cena kávy vzrástla na najvyššiu úroveň v roku 2019
  Ceny kávy dnes opäť rastú a testujú úroveň 125 dolárov prvýkrát od októbra 2018. Napriek nedostatku podpory zo strany BRL, cena kávy stúpla takmer o 35% za 6 týždňov. Za týmto krokom stoja obavy z poklesu zásob. Oblasť s hodnotou 125 dolárov je dôležitým odporom, preto tu býci čelia veľkej prekážke.
 • Cena kávy vzrástla o 19%!
  Ceny kávy boli dlhodobo pod tlakom, ale v poslednom čase zaznamenali pomerne prudký nárast. Cena prekonala hranicu 116 dolárov a za posledný mesiac vzrástla o 19%! Táto ohromujúca rally sa koná napriek oslabovaniu BRL, a preto nastáva otázka, čo sa stane, keď sa BRL zotaví. Z technického hľadiska sa na grafe vytvoril reverzný vzor hlavy a ramien. Napriek nedávnej rally cena kávy zostáva výrazne pod desaťročným priemerom na hranici 152 dolárov.
 • 🌽Cena kukurice klesla o 5%!
  Včerajšia správa WASDE nebola pre zrnniny taká negatívna, ako sa očakávalo. USDA znížila prognózy produkcie kukurice v Brazílii a zvýšila vyhliadky na vývoz do Číny. Dnes sa však objavili nové informácie:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank