Čtvrtek 29. červenec 2021 11:07
reklama
Purple Trading Ebook 5 strategii
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Capital.com euro

Komentář Fidelity International: Co se může dít na trzích v druhé polovině roku 2021?

16.07.2021 12:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zdá se, že vzhledem k post-pandemickému oživení mají investoři v druhé polovině roku spoustu důvodů k tomu být pozitivní. Akciové trhy pokračují v růstu díky známkám opětovného vzchopení se světové ekonomiky a očekávání, že vládní výdaje a zadržovaná spotřebitelská poptávka budou v letech 2021-22 hnacím motorem silného oživení výnosů. Přetrvávající rekordně nízké úrokové sazby nadále hnaly investory do rizikovějších aktiv, doposud s pozitivními výsledky.

Dluhopisy se na druhé straně v souvislosti s těmito ekonomickými zvěstmi daly na ústup. Rostoucí inflace – která už zde je – a vyhlídka na další zvyšování úrokových sazeb znamenají stále obtížnější období pro aktiva s pevným výnosem. Dluhopisy si zachovávají svou přitažlivost jako bezpečné útočiště v dobách napětí na trhu, ale ve světě zvyšujícího se růstu a inflace oproti akciím ztrácejí.

Mezitím se snížil rozdíl ve výkonnosti mezi růstovými akciemi a akciemi společností v tradičních odvětvích. Příběhy o společnostech schopných využít velkých technologických změn, které slibuje postcovidový svět, a o podnicích, které budou mít přímý prospěch z toho, že se hospodářství vrací k normálu, mohou investory zaměstnávat po zbytek letošního roku i v letech dalších,“ vysvětluje Graham Smith, komentátor trhu Fidelity International.

Indexy Dow Jones Industrials Average a technologický NASDAQ Composite vykázaly v USA od počátku roku téměř stejné výnosy. Oba indexy v některém okamžiku během posledních šesti měsíců dosáhly nových rekordních hodnot, přičemž v poslední době je vítězem NASDAQ. Akciové trhy v Evropě, s výjimkou toho britského, zaznamenaly ještě vyšší výnosy než v USA. Evropské akcie, které začínaly na nižší základně a promítaly dřívější fázi hospodářského oživení, pozitivně reagovaly na zlepšující se vyhlídky a zvýšenou kupní sílu zdravé americké ekonomiky a dolaru.

Asijské trhy pokulhávaly s tím, jak nové vlny koronaviru – dokonce i v zemích, kterým se ty předchozí vyhnuly, jako je Austrálie – zhoršovaly sentiment. Nepříznivě byly zasaženy také Indie a Malajsie, v Japonsku byl nedávno prodloužen výjimečný stav. Zpomalení růstu množství úvěrů v Číně – vyvolané rekordním obdobím poskytování úvěrů v prvním čtvrtletí letošního roku – je také zklamáním.

Nejvýznamnějšími ekonomickými událostmi roku 2021 jsou zatím nadprůměrná čísla hospodářského růstu – i když lehce podpořená srovnáním s rokem 2020 – a rostoucí inflace. Ve vyspělém světě vedla v prvním čtvrtletí ekonomika Spojených států, která ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vzrostla o 6,4 %. Čína zaznamenala v prvním čtvrtletí překvapivý růst o 18,3 %, i když je třeba na něj pohlížet v kontextu hlubokého poklesu ekonomiky, neboť ve stejném období roku 2020 poprvé udeřil koronavirus.

V USA vzrostl v květnu FEDem preferovaný ukazatel inflace – základní výdaje na osobní spotřebu – v meziročním srovnání o 3,4 %, což je výrazně nad cílovou hodnotou. „Je zřejmé, že tento stav již vyvolává ve FEDu jisté obavy. V červnu většina jeho centrálních bankéřů vyjádřila názor, že úrokové sazby v USA budou zvýšeny nejpozději v roce 2023, tedy o rok dříve, než se dosud předpokládalo,“ dodává Graham Smith.

Z tohoto pohledu se můžeme těšit na další období silného růstu v USA, což naznačuje, že pro investory se scéna nebude příliš lišit od první poloviny roku. Ukončení restrikcí v Evropě a Japonsku a na rozvíjejících se trzích, jako je Indie a Brazílie, také podpoří světový růst. To by mělo přispět k uvolnění tlaku na akcie společností, které byly nejvíce postiženy lockdowny, jako jsou provozovatelé výletních lodí a letecké společnosti.

S tím, jak bude oživení dále pokračovat, také můžeme být svědky větší rotace od USA k jiným trhům s potenciálem dohánět USA. Akcie citlivé na ekonomickou situaci ovlivněnou podmínkami otevírání se budou mít náskok před konkurenty z řad růstových akcií. Evropa, která se v ekonomickém ohledu začíná přibližovat USA, by v tomto ohledu mohla nabídnout další příležitosti,“ říká Graham Smith. Nedávno zveřejněné údaje ukázaly, že růst evropského zpracovatelského průmyslu dosáhl 24letého maxima.

Jako obvykle existují rizika. Společnosti v USA a Evropě překonaly odhady zisku za první čtvrtletí; akciové trhy nyní požadují, aby výsledky společností dostály očekáváním, která jsou také vyšší. Jakékoli zklamání v této oblasti by mohlo způsobit, že trhy budou „lapat po dechu“. Za současného stavu se očekává, že v roce 2021 vzrostou zisky v USA přibližně o 35 %. Vzhledem k cenám ropy, které se nyní pohybují kolem 75 USD za barel, se předpokládá, že největší nárůst zisků ve druhém čtvrtletí vykážou energetické společnosti, následované průmyslovými podniky (z velké části díky leteckým společnostem) a společnostmi odložitelné spotřeby.

Potenciálnímu růstu by mohl stát v cestě také americký FED, zejména pokud by jeho nadcházející prohlášení naznačovala ukončení rekordně nízkých úrokových sazeb dříve, než bylo očekávalo, nebo ukončení tisku peněz a nákupů aktiv. Jednání, jejichž cílem je dosáhnout podpory demokratů i republikánů pro americký balíček výdajů na infrastrukturu, by mohla ještě trvat, ale poslední signály naznačují, že dohody bude nakonec dosaženo.

Vzhledem k tomu, že svět se blíží synchronizovanému hospodářskému oživení napříč kontinenty, má stejně jako kdykoli předtím smysl udržovat si různorodou expozici na světové akciové trhy. Fidelity Select 50 (seznam oblíbených fondů) obsahuje řadu fondů, které právě toto splňují.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komentář Anne Richardsové, CEO Fidelity International: Akciové trhy ochabují, když je nejvíc potřebujeme
  Vlády po celém světě spouští „stroje času“. Snaží se zajistit růst v příštích letech a nyní utrácí, aby zaplnily díry v ekonomice, které zůstaly po vypuknutí epidemie Covid-19. Francie a Německo například navrhly balíček pomoci ve výši 500 miliard EUR a ve Velké Británii úřad Office for Budget Responsibility očekává, že státní pokladna bude potřebovat dalších 300 miliard britských liber, aby udržela podniky naživu.
 • Komentář Anny Stupnytské, hlavní ekonomky Fidelity International, ke schůzce ECB
  Jak se očekávalo, ECB nechala úrokové míry po včerejší schůzce nezměněné. Oznámení cílených dlouhodobých refinančních operací (TLTRO) bylo také očekáváno, ačkoliv detaily, které byly zmíněny v prohlášení, nebyly před schůzkou trhem předpokládány.
 • Komentář: Důvěra po dvou měsících opět vzrostla, nebere však v potaz aktuální uzavírání ekonomiky
  Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla o osm bodů na -14,5 b. Po dvou měsících poklesu tak opět roste. Detailní struktura průzkumu ČSÚ ukazuje na pokles strachu z celkového zhoršení ekonomické situace, zároveň se ale zvýšila snaha spořit, což v souhrnném indikátorů působí pozitivně na jeho růst. Zároveň také poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ty však ale stále zůstávají vysoké. Celkově se tak důvěra domácností vrátila na úrovně z letošního května, kdy se začala zlepšovat situace po první vlně pandemie. Obdobný vývoj je viditelný i na podnikatelské důvěře. Ta však během předchozích měsíců nepropadla tak výrazně, jako v během jarních měsíců, a její aktuální růst tak vychází z výrazně vyšších úrovní. Největší nárůst zaznamenal sektor služeb, který ale letos propadl nejvíce. V případě průmyslu se důvěra podnikatelů poprvé vrátila na únorové úrovně a umazala tak celý letošní propad. Dnešní statistika je tak dobrou zprávou pro tuzemskou ekonomiku. Dopad druhé vlny pandemie je výrazně nižší než během jarních měsíců. Na druhou stranu dnes zveřejněný průzkum byl proveden v první polovině měsíce, kdy se otevírala většina obchodů a služeb, a nebere v potaz jejich aktuální opětovné uzavření.
 • Komentáře Draghýho odstrčili pár EUR/USD dolu.
  Včera, v centru pozornosti investorů bylo setkání Evropské Centrální Banky, což silně ovlivnilo pozici eura vůči ostat...
 • Komentáře Draghýho odstrčili pár EUR/USD dolu.
  Včera, v centru pozornosti investorů bylo setkání Evropské Centrální Banky, což silně ovlivnilo pozici eura vůči ostat...
 • Komentáře Fedu opět sráží dolar na kolena
  Americký dolar během úterní seance pokračoval v oslabování a vůči společné evropské měně se dostal přes hranici 1,3550, zatímco v dopoledních hodinách...
 • KOMENTÁŘE FEDU ZASTAVILY ZISKY DOLARU
  Zprávy z USA o tom, že za měsíc červenec bylo v soukromém sektoru úspěšně vytvořeno 200 000 nových pracovních...
 • Komentáře investičního týmu Fidelity International – Francouzské prezidentské volby
  S aktuálním vzestupem Jean-Luca Melenchona trhy znervózněly s ohledem na rizika, která francouzské volby představují. Stále se však domníváme, že s největší pravděpodobností proběhne druhé kolo mezi Marine Le Penovou zastupující krajní pravici a středovým kandidátem Emmanuelem Macronem. V případě takového složení druhého kola by byl Macron pravděpodobným vítězem, vzhledem k výsledkům průzkumů veřejného mínění, podle kterých si nad Le Penovou stále drží výrazný náskok.
 • Komentáře z Bundesbanky podpořily euro
  Společné evropské měně se na úvod týdne dařilo. Proti japonskému jenu si euro polepšilo na více než dvoutýdenní...
 • Komentáře z Fedu dokreslují dilema návratu k normálu. Akcie zůstávají rozpačité
  Při procesu postupného otevírání ekonomik je samozřejmě klíčové načasování. Příliš dlouhé otálení prohloubí recesi a zvýší míru nevratných změn v ekonomice. Příliš rychlé odbourání protivirových opatření zase zvyšuje riziko druhé vlny nákazy, a to s opakováním ekonomických dopadů. Toto dilema je všeobecně známé, ale o správném okamžiku panuje pochopitelně velká nejistota. Na trzích to podle toho vypadá a nadšení z rychlého návratu se mísí s nervozitou, zda virus neudeří znovu.
 • Komentář Fidelity International: Evropská centrální banka hraje o čas
  „ECB včera ponechala všechny nástroje monetární politiky nastavené stejně a pokračuje v průběžných reinvesticích dluhopisů z programu kvantitativního uvolňování, které následovaly „po delší době po prvním zvyšování úrokových sazeb“. Další růst sazeb pravděpodobně nepřijde dříve než v létě roku 2019.“
 • Komentář Fidelity International - „FED vyčkává a uvidí“
  Poselství z květnové schůzky amerického FEDu je jasné a jednoduché - po holubičích signálech, které přišly v březnu, včetně revizí očekávání, updatovaného vývoje sazeb, jenž nepředpokládá v roce 2019 jejich růst, a oznámeném konci kvantitativního uvolňování bez zvýšení sazeb - je včerejší zpráva hlavně o trpělivosti a kontinuitě.
 • Komentář Fidelity International: Jak bude vypadat konec roku 2018?
  Po několika čtvrtletích silného a nadprůměrného růstu celosvětová ekonomika v roce 2018 zpomalila. Hlavní překážky globálního růstu jako omezování likvidity u americké měny, ekonomické zpomalení v Číně a vysoké ceny ropy se v průběhu roku nadále zintenzivňovaly a pokračovat budou pravděpodobně až do konce roku. Zvýšené napětí v mezinárodním obchodě a s tím související nejistota, by se mohly stát výraznější brzdou růstu. Tato situace je zvláště nepříznivá pro rozvíjející se trhy. Nicméně vzhledem k tomu, že americká ekonomika stále využívá fiskálních stimulů a zejména na rozvinutých trzích se aplikují akomodační politiky, celosvětová ekonomická expanze ještě může dál pokračovat, i když pomaleji.
 • Komentář Fidelity International: Jak ovlivňují vztahy mezi Čínou a Spojenými státy světový obchod?
  Paras Anand, ředitel asset managementu Asia Pacific, Fidelity International uvádí, že přestože posun obchodních vztahů mezi USA a Čínou z bodu mrazu měl krátkodobě pozitivní dopad na oba trhy i globální ekonomiku, nebylo by moudré přikládat tomu velkou váhu vzhledem k předpokládanému budoucímu vývoji trhu.
 • Komentář Fidelity International: Jak vypadají britské investice při nevyřešeném brexitu?
  Tam, kde jsou vítězové, jsou i poražení. A nějaké poklady se mohou skrývat i v nyní nemilované, vyloženě britské části akciového trhu. Britský akciový trh přitom před různými scénáři Brexitu zavírá oči. A má pro to dobrý důvod. Mezi společnostmi britského indexu FTSE 100 je jen pár z těch vyloženě britských. Pouze čtvrtina zisků FTSE 100 pochází z Velké Británie. Zhruba 22 % výnosů tvoří americké tituly, asijsko-pacifické generují 21 % a zbytek Evropy 17 % výnosů. Britský index FTSE 100 přitom dobře odráží situaci světové ekonomiky, a ne pouze finanční, ekonomické nebo politické postavení Spojeného království.
 • Komentář Fidelity International k americkým volbám 2020 – důsledky pro zdravotnictví
  Zdravotnictví je pro americké volby, které se budou konat na podzim, velmi důležitým tématem. Od února 2019 zde vyvstávají dvě otázky. Tou první je reforma zdravotního pojištění. V době před prezidentskými volbami v USA oba demokratičtí kandidáti Bernie Sanders a Elisabeth Warren obhajují plán „zdravotní péče pro všechny“. Vyloučilo by to ze hry soukromé pojišťovny, zavedlo systém jediného plátce a u zbytku odvětví by to vyvolalo značný tlak na ceny. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že pro takový plán je jen lehce přes polovinu voličů, a související odhady nákladů se pohybují od 28 do 32 bilionů USD za 10 let.
 • KOMENTÁŘ FIDELITY INTERNATIONAL KE SPEKULACÍM O NOVÉM PREZIDENTOVI ECB
  V říjnu 2019 by měl současný president Draghi opustit svou pozici v Evropské centrální bance a s blížícím se rokem 2019 se téma nástupnictví stává aktuálnějším. V tuto chvíli není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta.
 • Komentář Fidelity International k nadcházející schůzi Evropské centrální banky
  ECB se na nadcházejícím zasedání zaměří bezpochyby na zpřísnění finančních podmínek. Situace v posledních několika týdnech byla většinou ovlivněna celosvětovým růstem výnosů. Nedávný posun komunikace ECB je zaměřený na udržení „příznivých podmínek financování“. Anna Stupnytska, globální makroekonomka z Fidelity International očekává, že ECB zareaguje na nedávné zpřísnění zvýšením tempa nouzového pandemického programu nákupu aktiv – PEPP. Přesná týdenní částka pravděpodobně nebude oznámena. „Předpokládáme, že program je flexibilní a bude použit k nákupům v různých zemích podle potřeby. V tomto ohledu je největší růst výnosů v Itálii, rychlý a neuspořádaný. ECB se proti tomu bude pravděpodobně silně stavět,“ doplňuje Anna Stupnytska.
 • Komentář Fidelity International k postoji Bank of England
  Podle názoru Sajiva Vaida z Fidelity International Bank of England (BoE) i nadále profituje z globálního trendu, který lze letos vidět i u dalších hlavních centrálních bank, a sazby nemění. Vzhledem k rostoucí nejistotě na domácím i globálním poli a s ohledem na růst a inflaci je to překvapivé. Podle Vaida by se základ měl do konce roku snížit o 25 bazických bodů. Je potřeba „snížení pro jistotu“ bez ohledu na brexit.
 • Komentář Fidelity International k vývoji Brexitu
  Dohoda o Brexitu byla poslanci v Dolní sněmovny zamítnuta 230 hlasy. Porážka byla výraznější, než se očekávalo, a Tereza Mayová má nyní tři dny na to přijít s plánem B. Politická situace je stále nejistá. Potenciální scénáře zahrnují rozšíření článku 50, odchod z Evropské unie bez dohody nebo obojí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn předložil vládě návrh o vyslovení nedůvěry, očekává se, že bude ve středu projednáván v Parlamentu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com euro