Středa 06. červenec 2022 20:49
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy

U voleb pozor na úspory. Program Pirátů a STAN šalamounsky obsahuje cestu ke zdanění úspor běžných střadatelů zavedením záporného úroku z nich

23.05.2021 08:04  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dvě klíčové vyzývatelské opoziční koalice už si odbyly představení svého volebního programu. V ekonomické oblasti volí realističtější přístup koalice Pirátů a STAN. Ta má v mnoha aspektech svůj ekonomický program rovněž sestavený šalamounsky, svým způsobem někdy až zrádně – například volič toužící po snížení dluhu Česka tak může skončit v pasti eura, i se zdaněním vlastních celoživotních úspor. Zato trojkoalice SPOLU sice na voliče žádnou osudovou past nelíčí, zase ale zjevně spoléhá na to, že drtivá většina voličů si program nepřečte, natož aby si udělala základní propočty slibovaných priorit.  

SPOLU slibuje, že do roku 2025 stáhne rozpočtový schodek na půldruhé procento HDP. Dvojkoalici postačí, když jej sníží pod úroveň tří procent. V praxi to znamená, že trojkoalice musí během čtyř let umět najít úspory, případně navýšit příjmy tak, aby celkové „manko“ vládních financí redukovala o zhruba 220 miliard. Zato Piráti a STAN budou mít splněno, když jej sníží o 120 miliard. Tedy o sto miliard ročně méně. Přitom to je poněkud paradoxně dvojblok, který připouští navýšení příjmů zvýšením některých daní, zatímco trojkoalice navýšení daní odmítá.  

Samozřejmě, dosáhnout během čtyř let schodku půldruhého procenta HDP lze i bez navýšení daní, je však třeba uskutečnit několik opravdu zásadních reformních řezů. SPOLU sice přichází například s nápadem „antibyrokratické revoluce“, která ale má pořád blíže k obyčejné evoluci, již umožní třeba tak jako tak probíhající digitalizace veřejné správy. Vždyť propuštění třinácti procent úředníků, které v rámci „revoluce“ trojblok slibuje, zajistí úsporu čítající nějaké čtyři až pět miliard korun ročně. Trojkoalice totiž hovoří opravdu o úřednících, jichž jsou řádově vyšší desetitisíce, nikoli o všech zaměstnancích placených z veřejných rozpočtů, včetně policistů, hasičů, učitelů či zdravotníků, jichž jsou souhrnně řádově sta tisíce. 

Piráti a STAN postupují šalamounsky nejen v tom smyslu, že si zbytečně „nenabíhají na vidle“ prakticky nesplnitelných slibů, ale že pod rouškou objektivní nutnosti prosazují jakoby logicky své vlastní programové cíle.  

Kdo by třeba mohl odporovat tomu, aby si Česko v čase enormně narůstajícího zadlužení snížilo náklady jeho obsluhy vstupem do Evropského mechanismu směnných kursů II (ERM II). Přesně to dvojblok „nevinně“ slibuje. Důmyslně však pro tento krok neargumentuje tím, co je jeho podstatou a skutečným smyslem, tedy přijetí eura. Místo toho se pro zapojení do mechanismu vyslovuje se zdůvodněním ozdravení veřejných financí. Volič by však měl vědět, že vstup do ERM II de facto znamená přijetí eura. Znamená totiž vstup do „předpokoje“ v procesu jeho přijímání. Z „předpokoje“ je jen velmi obtížná a nákladná cesta zpět, kterou vlastně nikdy žádná země nepodnikla. Úrok na státním dluhu po zapojení do mechanismu skutečně poklesne, v tom má dvojblok pravdu, ačkoli už raději nedodává, proč přesně se tak stane. Není to jen milé čtení.   

Zaprvé, úrok poklesne, neboť mezinárodní investoři budou vládě ČR půjčovat ochotněji právě díky té vyhlídce, že Česko přibližně během dvou až čtyř let od zapojení do mechanismu jednotnou měnu přijme. Pokud by Česko „chytračilo“ a přes vstup do mechanismu by deklarovalo, že euro nepřijme, po nějakém čase by mohlo zásadně poškodit svoji reputaci, které se nyní u věřitelů těší. Horší než zůstat při koruně, nebo naopak přijmout euro, je snaha o jakousi obojakost, kterou by si mezinárodní investoři a experti snadno vyložili jako kardinální nerozhodnost, ba jako fatální selhání celé tuzemské veřejné správy a náležitě „oznámkovali“, a to i zhoršením ratingu ze strany příslušných agentur.  

Je pravda, že Dánsko je v systému ERM II též, ačkoli eurem neplatí, avšak to si explicitně vyjednalo výjimku z jeho přijetí. Jakákoli jiná země, která do ERM II kdy vstoupila, euro přijala, či brzy přijmout hodlá (to je aktuálně příklad Chorvatska a Bulharska, jež do ERM II vstoupily loni).  

Od Pirátů a STAN je poměrně nezodpovědné – či „šalamounské“, jak se to vezme –, že voličům zřetelně neříkají, že vstup do ERM II je de facto přijetím eura, ačkoli během setrvání v mechanismu ještě budou po nějaký čas platit korunou.  

Zadruhé, dvojblok neříká celou pravdu ani ohledně toho, proč přesně se úrok na státním dluhu sníží. Není to ani tolik o euru jako takovém, ani o mechanismu ERM II, jako spíše o tom, že Evropská centrální banka už po léta vykupuje dluh zemí eurozóny. Od loňska dokonce i problémový dluh řecký. Tím pádem dluh zemí eurozóny mizí z trhu a vzniká tak klam, že v takové výši, jakou uvádějí statistici, vlastně ani neexistuje. Tím ochotněji pak investoři zemím eurozóny na další dluh půjčují. To se projevuje třeba tím, že Řecko – které je pětkrát zadluženější než Česko – platí na svém desetiletém dluhu nyní méně než procento ročně, zatímco úrok ne desetiletém dluhu českém se blíží úrovni dvou procent. Do značné míry je to právě proto, že Česká národní banka dluh české vlády nevykupuje, zatímco ECB dluh vlád zemí eurozóny ano.  

Piráti a STAN by nejprve měli otevřít veřejnou debatu a veřejnosti jasně sdělit, že masivní vykupování dluhu centrální bankou, které by se vstupem do eurozóny velmi pravděpodobně nastalo, má své stinné stránky, třeba v podobě záporného úroku na bankovních vkladech běžných občanů. Záporné úročení vkladů hrozí tam, kde centrální banka v souvislosti s výkupem dluhu srazí úrok do záporu, což je případ eurozóny, ale nikoli Česka. Jinými slovy, Piráti a STAN vlastně Čechům říkají, že jim za účelem splácení státního dluhu třeba i zdaní celoživotní úspory – čím jiným je záporný úrok z vkladů než zdaněním úspor?

Takže pozor, letošní volby budou o úsporách běžných lidí více, než se zdá.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Úvod týdne je smíšený. Reakce na špatná data a hrozby pro růst není velká
  I po pátečním vzedmutí hlavních akciových trhů zůstává nálada poměrně slušná. Evropské trhy jsou na tom smíšeně a klíčové indexy vykazují malé změny. Americké futures naznačují úvodní ztráty do půl procenta, ale od rána zde vidíme zlepšení. Ani vysoký růst tedy neznamená okamžité prodeje na vyšších cenách, což je příznivý signál.
 • Úvod týdne lehce pozitivní, na programu smlouva i série dat
  Evropské finanční trhy vstupují do nového týdne mírně pozitivně. Těžko hledat nové zprávy, které by investory měly příznivě naladit, to však není třeba. Stále se držíme toho, že pozitivní sentiment se trhů udrží až do nějakého silnějšího šoku, případně do nárůstu pochybností, zda se příliš neodchýlil od fundamentu.
 • Úvod týdne přinesl výrazné oslabení regionálních měn
  Regionální měny na začátku týdne zaznamenaly silné ztráty. Koruna se v pondělí ráno odrazila od psycholo...
 • Úvod týdne přinesl zisky euru, koruna nakonec jen stagnovala
  Eurodolar během dneška mírně vzrostl na 1,4240. Výrobní ceny v eurozóně sice zvýraznily meziroční růst, a...
 • Úvod týdne přinesl zisky euru, koruna nakonec jen stagnovala
  Eurodolar během dneška mírně vzrostl na 1,4240. Výrobní ceny v eurozóně sice zvýraznily meziroční růst, a...
 • Úvod týdne regionálním měnám vyšel
  Středoevropské měny včera těžily z poklesu nervozity na trzích, když během víkendu a v pondělí prozatím opadly akutní obavy z další eskalace...
 • Úvod týdne se akciovým trhům vydařil
  Akciovým trhům se dnes dařilo. Evropský index Stoxx 600 končí za podpory zejména cyklických sektorů se ziskem 0,2 %. Americkému protějšku se daří o poznání lépe, když v úvodu index S&P 500 přidává 0,8 %. Důvodem tohoto rozdílu je fakt, že německý akciový trh kvůli svátku zůstal dnes uzavřený. Za optimismem investorů a jejich chutí nakupovat akcie stojí zrušení plánu americké administrativy na zavedení cel na dovoz mexického zboží.
 • Úvod týdne svědčí dluhopisům a dolaru
  Klíčová témata dostala hlavní trhy v úvodu týdne pod tlak, ale situace se postupně mění. Výrazný pohyb dnes sledujeme na dluhopisech, když poptávka zejména po bezpečných státních papírech posílá ceny značně nahoru. Spolu s tím jde samozřejmě ruku v ruce pokles výnosů, který třeba u americké či německé výnosové křivky činí kolem 10 bazických bodů.
 • Úvod týdne v USA ve znamení technologií
  Pondělní obchodování v USA nepřineslo žádné výraznější změny na trhu. To neplatí úplně o technologickém Nasdaqu (+0,8 %), který přece jen zaznamenal o něco zajímavější pohyb než ostatní akciové indexy. Nasdaq včera táhlo vzhůru jen několik větších jmen (Apple +1,2 %, Microsoft +1 %, AMD +3,8 %, Alphabet +0,9 %, Facebook +3,3 %, Nvidia +1,7 %, Netflix +1,5 %), zdaleka tedy nelze říct, že by rostl plošně. Nejslabším článkem včerejšího dne pak byl telekomunikační (AT&T -1,5 %, Verizon -0,7 %) a farmaceutický sektor (Pfizer -0,4 %, Abbvie -1,7 %, Bristol-Myers -2,4 %).
 • Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta
  Na úvod nového týdne vyšel lednový německý index Ifo sledující podnikatelskou náladu v zemi. Klesl, navíc zaostal za odhady a euro či evropské výnosy se následně posunuly o něco níž. Akcie však prakticky nereagují.
 • Uvolněná měnová politika centrálních bank stále převažuje a asi jen tak převažovat nepřestane
  S blížící se schůzkou FOMC americké centrální banky Fed se objevuje čím dál více hlasů pro zachování uvolněné měnové p...
 • Uvolnění napětí žene akcie vzhůru
  Uvolnění geopolitického napětí ohledně možných amerických útoků v Sýrii a odvetných opatření ze strany Ruska se promítla na zlepšeném sentimentu na finančních trzích. Vítanou zprávou bylo i to, že Donald Trump zvažuje opětovné připojení k transpacifickým obchodním dohodám. Z těchto informací těžily i akciové indexy ve Spojených státech. Index S&P 500 si polepšil o 0,8 %, technologický Nasdaq přidal jedno procento a průmyslový Dow Jones vzrostl dokonce o 1,2 %. V rámci akciového pelotonou bylo patrné, že se vedlo především cyklickým sektorům. Nejvyšší zisky si připsaly finanční tituly, jejichž akcie vyskočily o 1,8 %, když podporou jim byly i zveřejné výsledky společnosti BlackRock. Uvidíme, zda pátek třináctého příznivý trend tohoto sektoru nezastaví, když své hospodářské údaje publikují banky JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo.
 • Uvolní Mario Draghi měnovou politiku ECB? – Makrodata na 1.-5.12
  Jako již tradičně nás čeká makroekonomickými nabitý první týden v měsíci. European Central Bank, Bank of England a Res...
 • UWC OBCHODNÍ A PRACOVNÍ DOBA NA SVÁTKY VÁNOC A NOVÉHO ROKU 2012/2013
  Díky času svátků Vánoc a Nového roku budou změněny obchodní hodiny a pracovní doba UWC. Prosím prohlédněte si násled...
 • ❗ Uzatváranie v EU: príležitosť alebo pasca?
  Aj keď podľa konsenzu bol návrat k uzatváraniu ekonomík nepravdepodobný, opak sa deje. Keď sa pozrieme na grafy, zavedenie blokovania bolo v marci vlastne prelomovým bodom. Bude to tak aj tentokrát?
 • Uzavře frank na páru USD/CHF květnový gap?
  Švýcarský frank  na páru USD/CHF pokračuje v sestupu a tlačí se na vzestupnou TL, taženou z minima...
 • Uzavření dlouhých pozic v energetice a zaměření na krátké pozice u kovů
  V týdnu od 9. června byly na komoditních trzích velmi aktivní hedgeové fondy. Likvidace dlouhých pozic v energetice a zvýšený objem krátkých prodejů u kovů vyústily do snížené čisté dlouhé pozice v těchto sektorech. Těsně předtím, než zpráva o nabídce a poptávce hlavních plodin poslala ceny opět prudce dolů, pozvedlo tento sektor špatně načasované pokrytí krátkých pozic.
 • Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod
  Uzavření kamenných obchodů přineslo výrazný propad listopadových maloobchodních tržeb. Prodeje v obchodech s oděvy a obuví poklesly v meziročním srovnání o 78 %. Poklesům se ale nevyhnul ani segment potravin, výrazný pád zaznamenaly i prodeje automobilů. Uvolnění restriktivních opatření v prosinci spolu s vyššími registracemi automobilů v listopadu dává naději, že by prosincové číslo mohlo dopadne lépe.
 • Úzce vymezený technologický sektor ukrajuje z investičních příležitostí
  V posledních několika týdnech jsem absolvoval řadu seminářů, ve kterých jsem s klienty hovořil o technologickém sektoru. V Saxo Bank se jim snažíme sdělit, že globální indexy MSCI vymezují oblast technologií velmi úzce a proto investoři nakupující ETF v technologickém sektoru přichází o nabídku titulů mnoha skvělých technologických společností.
 • Úzký prostor pro větší růst úrokových sazeb ČNB
  Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,64 a oproti začátku minulého týdne koruna i přes vysokou volatilitu jen mírně posílila o šest haléřů. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,08 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna oslabila o více než 20 haléřů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex krypto webinar