Neděle 09. květen 2021 21:18
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading Trading room Hartman

Bude to o ekonomice, blbečku. Babišovi & spol. může ještě volby vyhrát probíhající rapidní růst důvěry obyvatel ČR v ekonomiku, zejména pokud jej doprovodí třeba dalším rouškovným

29.04.2021 11:31  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Je tomu již přes třicet let od skončení bojových operací války v Zálivu. Tehdejší americký prezident George Bush starší se po spojeneckém vítězství stal miláčkem amerického lidu. V březnu 1991 jeho práci v úřadu kladně hodnotilo 90 procent Američanů. Zdálo se, že vítězství pro druhé volební období má "v kapse".

Nastoupil ale James Carville. Jakožto stratég prezidentské kampaně Billa Clintona vyvěsil v ústředí volebního štábu v Little Rocku ceduli se třemi "přikázáními". Ta v bodech shrnovala, co má kampaň zejména obnášet, co má sdělovat, aby Clinton-vyzývatel Bushe staršího z Bílého domu odklidil.

Druhé z "přikázání" se nakonec stalo sloganem celé Clintonovy úspěšné kampaně: "The economy, stupid". Zatímco Bush starší obhajoval svůj mandát zdůrazňováním bezpečnostních hrozeb a role zahraniční politiky, Clinton – a zmíněný slogan to vystihuje – vsadil spíše na zájem běžného Američana o svoji peněženku a o svoji výplatu. "Je to ekonomika, oč ve skutečnosti jde, blbečku," hlásá totiž slogan.

Bush starší snad i pro své válčení odsunul ekonomiku na druhou kolej. V březnu 1991 byl sice na vrcholu popularity, jenže v USA zároveň končila osmiměsíční recese, která ztížila živobytí mnoha americkým domácnostem. Nastala i v důsledku vpádu iráckých vojsk do Kuvajtu, respektive souvisejícího ropného šoku, který počátkem devadesátých let podlamoval důvěru amerických spotřebitelů i firem v ekonomiku. Důvěra zůstala podlomená déle, než jak trvalo opojení Američanů ze spojeneckého udolání Saddáma Husajna během proslulé operace Pouštní bouře.

A právě toho využil James Carville. Prezidentský vyzývatel Bill Clinton tak zkrátka Američanům sliboval, že pokud jej dostanou do Bílého domu, dočkají se vítězství i jejich vlastní peněženky.

České vládní strany tak jistě těší nejnovější, dubnová čísla ČSÚ. Aktuálně totiž hodnota ukazatele celkové důvěry v tuzemskou ekonomiku vzrostla na 94,7 bodu z březnové úrovně 87 bodů, tedy o 7,7 bodu. Jedná se o druhý největší meziměsíční nárůst důvěry lidí i firem v ekonomiku Česka v historii měření od roku 2003.

Výrazněji narostla důvěra v ekonomiku pouze jednou, a to loni v červenci. Tehdy lidé i firmy v Česku získali pocit, že se pandemii podařilo překonat. Tato tehdejší nálada byla podpořená otevíráním ekonomiky včetně například restaurací, k němuž docházelo už koncem jara. Nyní je výsledek příznivější o to, že k takovému otevření ekonomiky jako loni na přelomu jara a léta zatím nedošlo, přitom optimismus lidí i firem narostl také velmi výrazně. Na druhou stranu je pravda, že loni v červenci se z jarní uzavírky vzpamatovávala podstatná část průmyslu, který ovšem letos na jaře zavřený nebyl. Otevírání dobrovolně zavřené části průmyslu včetně automobilek tehdy optimismus umocnilo.

Citelný nárůst ekonomické důvěry lidí v Česku je tedy pozitivní zprávou právě pro vládní politiky. I pro ně platí stará dobrá poučka: "The economy, stupid".

Lidé se u říjnových voleb budou rozhodovat, komu dát svůj hlas, z podstatné části podle toho, jak se bude dařit právě ekonomice a jaký z ní budou mít pocit. Čím lepší tento pocit bude, tím lepšího výsledku vládní strany mohou potenciálně dosáhnout.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bude rast výnosov z dlhopisov pokračovať?
  Október je globálne dlhopisy zatiaľ mimoriadne slabým mesiacom. Index výkonnosti dlhopisov zaznamenal v doterajšom priebehu mesiaca jeden z najväčších poklesov v posledných rokoch. A keďže ceny a výnosy sa vyvíjajú inverzne, tak to pre výnosy znamená rast (@queenofchartz):
 • Bude ropa atakovat minima roku 2008 ještě letos?
  ROPAPodle Energy Information Administration se zásoby ropy drží na vysokých úrovních stejně jako před 80 léty a v USA ...
 • Bude sladkou Francii řídit Thatcherová v kalhotách?
  Fran„ois Fillon zvítězil v souboji expremiérů a ponese prapor francouzské konzervativní pravice v prezidentských volbách v příštím roce. Voličům slibuje menší stát a bolestivé reformy. Damoklův meč visí i nad proslulým 35 hodinovým týdnem. Stoupenci tradiční pravice ale na slova politického veterána o „svobodě a činu“ zareagovali.
 • Bude Slovinsko pátou zemí žádající o pomoc? Tamní ministr financí chce akčnější ECB
  „Slovinsko má problémy, a může potřebovat pomoc Evropské unie,“ překvapila reportéry svými otevřenými slo...
 • 🥈 Bude stříbro opakovat úspěch GameStopu?
  Trhy se v poslední době zaměřily na boj mezi retailovými investory z Redditu a hedgeovými fondy se svými short pozicemi na malé americké firmy. Objevila se však nová myšlenka, a to nakupovat stále relativně levné stříbro. Stane se tento kov novým Gamestopem? Můžeme s novou rally na stříbře počítat?
 • Bude Taliansko vrtieť Eurozónou?
  Nedávno sa začali objavovať úvahy o tom, že Európska centrálna banka začne zvyšovať úrokové sadzby už na budúci rok. Mnohí sa domnievajú, že ECB odštartuje začiatok cyklu rastu úrokov. Tie by mohli skončiť vyššie možno až o 4%, ako to bolo v roku 2008.
 • Budete moct vydělávat i v budoucnu?
  Kvůli omezením zavedeným proti šíření COVID-19 a s tím, jak se postupem času vyvíjí internet, si začínáme uvědomovat, které profese by se mohly stát nahraditelnými.
 • Bude tento týden pro eurobýky hop nebo trop?
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsVe čtvrtek nás čeká konec měsíce, v pátek a...
 • Bude těžké udělat ze stříbra podobnou senzaci, jako se podařilo na GameStopu
  Retailoví investoři, kteří v pondělí vyhnali cenu stříbra na osmiletá maxima do blízkosti $30 za unci, mají před sebou ještě hodně práce, aby dosáhli šílenství ve stylu GameStopu nebo AMC. I když desetinový růst z pondělního rána vypadá slibně, trh se stříbrem a akcie GameStopu jsou dva jiné světy. Předně neexistuje významná short pozice hedgeového fondu na trhu se stříbrem. Navíc trh je z pohledu objemů obchodovaných futures kontraktů na COMEXu 200x větší než GameStop. Je sice pravdou, že na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let došlo k pětinásobnému zvýšení cen stříbra během několika málo měsíců až na rekordních $49,50 za unci (rekord platí dodnes), ale tento růst byl podložen fundamentálními faktory. Ty dnes chybí. A Redditové šílenství tak nemusí mít v tomto případě dost síly k popohnání ceny stříbra a mnoho desítek či stovek procent, jako jsme viděli na zmíněných akciových titulech v minulém týdnu.
 • Bude to ECB, která konečně pohne s EURUSD?
  EURUSD se drží v posledních třech měsících v úzkém pásmu. Takto dlouhé období klidu často končí výrazným cenovým swingem. Může být jeho katalyzátorem ECB?
 • Bude Trump odvolán? Úterý je pro trhy zatím klidné
  V Asii slušně vyrostly třeba čínské akciové indexy, ale západní Evropa se příliš vzhůru nevydává. Sice převládá zelená barva, ale spíše je to stále balancování kolem včerejších závěrečných úrovní. Ani na dluhopisovém trhu nesledujeme velké změny - výnosy se drží na vyšší hladině z posledních dní. Eurodolar se pak konsoliduje u 1,2160.
 • Bude USD atraktivní investicí i v roce 2017?
  Poslední americká data ukázala, že největší ekonomice světa se i ve třetím kvartále velmi dařilo – rostla až o 3,5 %, tedy o 0,3 % více, než činil první odhad. Trh přitom také čekal jen 3,2% růst. Investoři se po těchto pozitivních číslech nyní začnou pomalu soustředit na prosincové údaje z trhu práce a průzkumy z nákupního sektoru (ISM), které budou zveřejněny v prvním lednovém týdnu.
 • Bude uzavírání krátkých pozic (short squeeze) u EUR první věcí, s níž se ve 2. čtvrtletí setkáme?
  Andrew Robinson, Senior Forex Market Analyst, Saxo BankSLEDOVANÉ UDÁLOSTI - NADCHÁZ...
 • Bude VELOCYS s odpadom poháňať leteckú a automobilovú dopravu?
  Spoločnosť VELOCYS, britský dodávateľ technológií našiel spôsob, ako premeniť odpad z domácností a drevný odpad na pohonnú hmotu v leteckej a automobilovej doprave. V súčasnosti je priekopníkom v najväčšom projekte v Európe s cieľom znižovania uhlíkových emisií, pripravujúc výstavbu komerčného výrobného závodu vo Veľkej Británii, a to za účelom dosiahnutia udržateľnosti leteckeho a automobiloveho priemyslu a ponuky revolučnej zmeny vo výrobe palív. Viac sa dozviete vo videu TU:
 • Bude v noci intervenovať Bank of Japan?
  Trh sa nezadržateľne blíži k 80,00 USDJPY, či je tesne nad historickým dnom 79,75 USDJPY....
 • Bude v USA recesia? Najspoľahlivejšie ukazovatele hovoria že zatiaľ nie, vylúčiť sa však nedá
  Jenou z hlavných tém v ekonomických médiách v posledných týždňoch je možný príchod recesie v USA. Dôvodov, prečo si my...
 • BUDOUCNOST BROKERSKÉHO PRŮMYSLU
  Nizozemský broker DEGIRO nabírá na obrátkách od roku 2013, kdy začal nabízet své služby drobným investorům. Před nedávnem společnost dosáhla počtu 200 000 registrovaných klientů. DEGIRO zaznamenalo velmi úspěšnou první polovinu roku 2017, kdy se v porovnání s loňským rokem zvýšily tržby o 57%. Úspěch přichází díky využití technologie za účelem maximalizace efektivity platformy, díky čemuž je možné nabízet nejnižší dostupné poplatky. Automatizace a efektivita obchodní platformy umožňuje vše provádět s minimálním množstvím lidské angažovanosti, proto společnost dokáže zpracovat obrovské množství objednávek pouze s personálem o velikosti 180 zaměstnanců, což je oproti jiným brokerům několikanásobně méně.
 • Budoucnost českého turismu je nejistá
  Turisté ze sousedních zemí jsou pro ČR klíčoví ve všech regionech. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří 33 % všech zahraničních hostů. Jen z Německa k nám jezdí přes 2 miliony lidí ročně, mnohdy opakovaně a navštěvuje i méně známá místa.
 • Budoucnost elektromobility drží v rukou Čína
  Elektromobily se v poslední době stávají horkým tématem v důsledku celosvětově klesajících zásob ropy a omezení vlád pro používání spalovacích motorů v důsledku obrovského znečištění. V Evropě se zakazují vjezdy do velkých měst. V některých zemích, jako například Rakousko se omezuje rychlost, zatímco Čína omezuje dokonce i možnost si automobil se spalovacím motorem koupit. Ve velkých městech je třeba se registrovat v loterii a čekat někdy až 8 let na registraci nového vozidla.
 • Budoucnost investování bude patřit udržitelnosti
  Trend přechodu k ekologičtějšímu způsobu života je tu už několik let. Ale tak jak pandemie koronaviru urychlila posun k větší digitalizaci a práci z domu, stejně nasměrovala investory ke změně myšlení a výrazně zodpovědnějšímu přístupu při tvorbě svého portfolia. Lákadlem je hlavně dosažení lepších zisků takovýchto firem oproti konkurenci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy