Pátek 07. srpen 2020 01:01
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Výhled Fidelity International: Argumenty pro akcie vyplácející dividendy v měnící se ekonomice

09.07.2020 15:13  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Bylo napsáno tolik komentářů o společnostech snižujících v posledních několika měsících dividendy, že je podle Fidelity International třeba upozornit na fakt, že většina společností stále dividendy akcionářům vyplácí. A v mnoha společnostech růst dividend pokračuje i v roce 2020. Dokonce i v Evropě a Velké Británii, kde jsou škrty nejběžnější, dosahuje zhruba polovina společností v roce 2020 růstu dividend.

Mnoho společností stále vyplácí (a zvyšuje) dividendy

Pokud jde o důvody, proč společnosti v roce 2020 snižovaly dividendy, objevil se jasný vzorec: společnosti s větší citlivostí na vývoj ekonomiky a s větším zadlužením ve svých rozvahách jsou vystaveny největšímu riziku snížení dividend. Společnosti s defenzivnějšími obchodními modely a silnějšími rozvahami jsou v současné krizi a i v běžnějším tržním prostředí vystaveny podstatně nižšímu riziku snížení dividend,“ míní Matthew Jennings, investiční ředitel Fidelity International.

Procentuální vývoj dividend ve společnostech v roce 2020


Source: SG Cross Asset Research/Equity Quant, Bloomberg. May 2020

Podle něj existuje také regionální struktura. Evropské a britské podniky vyplácejí oproti jiným trhům větší část výdělků, a tak jsou zde dividendy citlivější na klesající příjmy. Navíc evropské regulační orgány rychle prosazovaly pozastavení dividend u bank a některých pojišťoven v celé Evropě.

K většině snížení dividend dochází u společností z cyklických odvětví.  Objevil se jasný vztah a mezi silnou rozvahou a udržitelností dividend,“ shrnuje M. Jennings.

   Dividendy stoxx600 snížené podle odvětví 


S&P 500:% Dividendový řez / růst podle Mertonova kvintilu (dolní kvintil má nejslabší rozvahy)


Source: LHS, JP Morgan, April 2020. RHS: SG Markets. May 2020. Companies are ranked according to Merton score - a composite measure of balance sheet strength.

Také jsme zaznamenali větší odklon k akciím s „vysokým výnosem“ v souvislosti se snižováním dividend. Společnosti obchodující s vysokým dividendovým výnosem tak možná činí, protože trh zpochybňuje jejich finanční sílu nebo odolnost vůči peněžním tokům. Nedávné události ale ukazují skutečnost, kterou zaznamenáváme dlouhodobě: akcie s nejvyšší dividendovou výnosností nepřinášejí vždy nejlepší dlouhodobé výsledky pro investory zaměřené na výnos,“ upozorňuje Eva Miklášová, Senior Sales Manager, Fidelity International.

Navzdory nepopiratelně náročnému prostředí je pro „dividendové investory“ dobrou zprávou existence širokého výběru podniků, které generují zisk a pokračují ve vyplácení dividend. A i mezi společnostmi, které v současné chvíli dividendy nevyplácejí, se mohou objevit atraktivní dlouhodobé příležitosti,“ dodává Eva Miklášová.

Výnosy jsou atraktivní v porovnání s ostatními třídami aktiv, dokonce se přizpůsobují snížení dividend

Průměrné dividendové výnosy nejsou vysoké v absolutních číslech. Historické výnosy globálních akcií, které byly nyní ovlivněny výše uvedenými škrty, jsou zhruba v souladu nebo mírně pod dlouhodobými průměry. „I když můžeme očekávat oživení dividend, protože ekonomika se „normalizuje“, jak dlouho to bude trvat, není zatím jasné. Okamžité oživení nelze zaručit,“ upozorňuje Eva Miklášová z Fidelity International.

Nicméně podle Fidelity International je atraktivita akcií pro investory usilující o příjem mnohem jasnější. Centrální banky reagovaly na ekonomické výzvy v souvislosti s koronavirem snížením úrokových sazeb a v některých případech opětovným zahájením programů kvantitativního uvolňování. To tlačilo výnosy z vládních a investičních dluhopisů na historicky nízkou úroveň. Výnosy dluhopisů s nižší kvalitou mohou být vyšší, často je to však proto, že jsou zde vyšší rizika solventnosti.

Výnosy dluhopisů jsou výrazně pod dlouhodobými průměry, zatímco dividendové výnosy zůstávají blízko dlouhodobých průměrů,“ shrnuje E. Miklášová.

         FTSE World Government Bond Index - Redemption Yield %


         MSCI AC World - Historic Dividend Yield %


Source: Fidelity International, May 2020

Současné výstupy centrálních bank naznačují, že úrokové sazby pravděpodobně v nejbližší době nezvýší, a proto je podle Fidelity možné, že investoři usilující o příjem budou muset přejít z trhů s pevným výnosem k akciím, aby uspokojili své požadavky na výnos.

I když se tyto komentáře týkají výnosů „trhu“, my jako aktivní investoři nenakupujeme tržní průměr, ale hledáme akcie, které se obchodují s atraktivnějším oceněním a mají odolnější obchodní modely a vyhlídky na dividendy,“ podotýká Matthew Jennings.

Změny v prioritách vládních výdajů by mohly zvýhodnit udržitelné plátce dividend

Mnoho z největších ekonomik na světě má vyšší procento stárnoucí populace a financování odchodu do důchodu se stalo pro některé vlády velkým dlouhodobým problémem. Dokonce i před současnou krizí se zdálo nevyhnutelné, aby finanční odpovědnost za poskytování důchodů přešla více ze státu na jednotlivce. Nyní, když v důsledku obrovských stimulačních balíčků dojde k navýšení fiskálních deficitů, budou vlády nuceny ještě více přehodnotit své výdajové priority a snížení enormních nákladů na státní důchody se může stát mimořádně naléhavým úkolem.

MMF - Světová prognóza fiskálního deficitu


 

Světová populace (v miliardách)


Source: LHS: IMF, May 2020 RHS, United Nations World Population Prospects 2019

Jsou-li jednotlivci nuceni našetřit si více na svůj odchod do důchodu, jakou investiční možnost si vyberou? Dobrým řešením by mohlo být diverzifikované portfolio udržitelných společností vyplácejících dividendy. Dividendy mohou být použity jako zdroj příjmů pro ty, kteří odcházejí do důchodu, nebo mohou být znovu investovány těmi, kteří jsou ve fázi „akumulace“ svých úspor,“ shrnuje Eva Miklášová z Fidelity International.

Růst kapitálu a příjmů může být vyžadován pro podporu delší doby odchodu do důchodu v souvislosti se stárnutím populace, což zvyšuje strukturální argumentaci pro akcie jako zdroj příjmů.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výhľad pre komodity na 16. týždeň
  Minulý týždeň sme v našom komoditnom výhľade na zlate očakávali rast k úrovni 1325, čo sa aj stalo. Spôsobené to bolo novou...
 • Výhľad pre maďarský forint na rok 2011
  Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich bud&a...
 • Výhľad pre poľský zlotý na rok 2011
  Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich bud&a...
 • Výhľad rastu ekonomiky podľa EU
  Európska komisia znižuje rast HDP v eurozóne na 0,5%. V ro...
 • Vyhlášení nouzového stavu umožní zvýšit výdaje na boj proti koronaviru
  „Plánovaná opatření na zmírňování ekonomických důsledků šíření koronaviru mohou poškodit italské hospodářství. Podle návrhu se sníží daně italským firmám, kterým klesnou tržby o 25 procent. To však v praxi může motivovat firmy, aby si účelově snižovaly tržby a díky tomu dosáhly na daňové úlevy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Výhled: Aktivita USA solidní, EMU slabá
  Série důležitých fundamentálních zpráv USA bude zveřejněna od pondělí do čtvrtku: listopadový Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku...
 • Výhled asijských ekonomik podráží nohy komoditám
  Asijské akcie a další rizikovější aktiva v průběhu dnešní asijské seance klesal...
 • Výhled ceny ropy do konce roku
  Ole Hansen, komoditní strateg Saxo Bank - Očekáváme, že růst globální poptávky po ropě bude do konce roku ut...
 • Výhled dohody opět pomáhá, pátek začal dobře pro akcie i euro
  Po rozpačitých výkonech v předchozích dnech se dnes ráno vydaly evropské akcie vzhůru. Ze svého růstu však už stihly něco ubrat a nacházejí se tak jen asi 0,3 procenta nad včerejším závěrem. Na druhé straně sledujeme, že opadla poptávka po dluhopisech. Americké či jádrové evropské výnosy se nacházejí nepatrně výš.
 • Výhled dolaru se zhoršuje? Libra využívá situace. JPY posiluje.
  Americký trh práce určuje vývoj USD a nastavil podmínky pro další vývoj na FX trhu. Americká měna má mít vlivem snížení nezaměstnanosti, slušného růstu HDP ty nejlepší předpoklady pro posilující tendence, přesto se od počátku roku pohybuje na indexu I.USDX většinu času pod hranicí 50% Fibo návratu - 80,75, kde kotovala na počátku letošního roku. Silné fundamentální důvody pro tento stav chybí a proto využíváme jasnějších signálů, které nám podává technická analýza grafu I.USDX indexu. Jak jsme uváděli min. týden, USD dostal do sestupové fáze a po poklesu k vzestupné TL tažené z minima dosaženého v říjnu 2013 a dipu z března 2014 vytvořil na týdenním grafu sestupový vzorec – bearish engulfin – podpořený překřížením MA 50 přes MA 100. Dolar se minulý týden pokoušel o korekci, ale vzestup byl ukončen podle našeho předpokladu na hladině 79,99. Předpokládáme, že USD zatím nezíská relevantní podporu pro růst a dolar na indexu I.USDX zamíří ke hladině 79,30/45, perspektivně k silné S/R úrovni – hladině 79,00, tedy do blízkosti hladiny 61,8% Fibo návratu.
 • Výhled Fidelity International na závěr roku 2017: atraktivní dluhopisy s vysokým výnosem
  Pokračující poptávka po výnosech nahrává podle odborníků z Fidelity International dluhopisům s vysokým výnosem a rizikovějším aktivům. Současná situace je charakterizována silným ekonomickým růstem, nízkou inflací, silnými korporátními fundamenty a optimistickými, nicméně stále obezřetnými, centrálními bankami.
 • Výhled Fidelity International pro akciové trhy Evropy 2018: vypadá to na prodloužení cyklu. Klíčový bude výběr.
  Evropské ekonomiky zažívají růst. Světový ekonomický cyklus se prodlužuje, ale nese s sebou rizika. Evropské akcie sice nejsou vyloženě levné, ale oproti alternativám jsou atraktivně oceněné. „Nyní je více než kdy jindy důležité dobře vybírat,“ říká Matt Siddle, portfolio manažer Fidelity International.
 • Výhled Fidelity International pro akciové trhy ve 3Q 2018
  Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici. Ačkoliv křivka trhů je v roce 2018 spíše plochá, trhy prokázaly odolnost a znovu získávají hodnoty, o které přišly v důsledku volatility na začátku roku. Průměrný růst EPS vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí i co se týká Asie, a to i navzdory rostoucím výnosům v USA a rostoucím rizikům v Číně.
 • Výhled Fidelity International pro akciový trh: býčí trh vrcholí, táhnou technologické akcie
  V několika posledních měsících se akciový index S&P 500 pohyboval na úrovni zhruba 2 400 a stále je možné, že se trh dostane až na 2 700. Podle expertů Fidelity International nelze očekávat další rozšiřování až k několikanásobkům valuace akcií, ale jsme svědky dvouciferného růstu příjmů. Na základě aktuálního výhledu Fidelity International lze očekávat celkové výnosy cca 5–6 %, zejména pokud zůstane volatilita na nízké úrovni. Historie ukazuje, že současná situace může ještě nějakou dobu trvat.
 • Výhled Fidelity International pro cenné papíry s pevným výnosem: důležité je načasování, aktivní výběr i obětování některých výnosů
  Evropské ekonomiky stále zažívají růst. Světový ekonomický cyklus se prodlužuje, ale nese s sebou rizika. Uplynulý rok 2017 bude ve třídě aktiv s fixním výnosem zapsán jako rok s dobrými výnosy. V roce 2018 ale budou podle expertů Fidelity International výnosy této třídy aktiv většinou nižší. Není podle nich pochyb, že volání po korekcích se znovu objeví i v roce 2018. Charles McKenzie, CIO pro Fixed Income Fidelity International proto doporučuje: „V investování do této třídy aktiv se vyplatí být při výběru aktivní. V této fázi cyklu doporučujeme některé výnosy obětovat.“
 • Výhled Fidelity International pro rok 2020: Hladké přistání, návrat výnosů
  Hlavními tématy roku 2020 budou inflace a udržitelnost. „Evropské ekonomiky by měly s růstem 1-1,5 procenta HDP zatím uniknout recesi, Čína podle našeho očekávání zpomalí a v případě USA odhadujeme 1,9 procentní růst HDP,“ říká Wen-Wen Lindroth, hlavní cross-asset stratéžka Fidelity International. Geopolitická rizika podle ní klesají. V roce 2020 tak zřejmě přetrvá období křehkého klidu.
 • Výhled Fidelity Int. na 2019 – růst inflace i trvání vlády býků
  Již deset let trvá nejdelší „býčí cesta“ v historii. Nyní se ale objevují výkyvy a volatilita napříč všemi světovými trhy. I když centrální banky pozorně sledují signály mzdové inflace, trhy jsou s růstem cen spíše spokojené. Co se týče investičních nástrojů a příležitostí, vidí James Bateman, CIO pro Multi Asset Fidelity International, jako bezpečné útočiště americké dluhopisy navázané na inflaci. „Jejich přitažlivost nyní stoupá. Sledujeme příležitosti u cyklických akcií a hlídáme investice v oblastech, jakými jsou třeba infrastruktura, obnovitelné zdroje energie nebo neutrální tržní strategie.“
 • Výhled na dnešní den
  Komentářo Týdenní zpráva o důvěře v USA se vrátila zpět k "normálním" úrovním (-47) po -43 v minulém týdnu. Dnešní z...
 • Výhled na dnešní den
  Komentářo Společnost Google včera zklamala ve výsledcích, když nedosáhla odhad EPS 6.91 USD a r...
 • Výhled na týden: Stojí americká ekonomika před silným propadem?
  Poklidné obchodování v průběhu minulého týdne narušila páteční US makrodata. Index spotřebitelských cen CPI měřící inflaci v dubnu vzrostl více, než se očekávalo. Hlavní CPI bez vlivu potravin a energií v dubnu vzrostl o 0,3 % z březnových 0,2 %. To je nejrychlejší tempo od ledna 2013. Nečekaný tlak na růst cenové hladiny může mít dopad na další rozhodování FEDu a dřívější zvýšení úrokových sazeb v tomto roce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets