Čtvrtek 18. duben 2024 12:59
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Akcie versus dluhopisy – Jak to bude dál?

19.08.2019 13:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Globálním finančním trhům se zatím v letošní roce, celkem vzato, daří na výbornou. Naprostá většina investorů si připisuje zisky.  Především je v letošním roce zajímavý fakt, že akciím se z celkového globálního pohledu daří téměř stejně jako dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World si ke dnešnímu dni připisuje zhodnocení 9 %, zatímco globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připisuje zisk 8 %.

Pokud se podíváme na výkonnost akcií v hlavních regionech, opět se potvrdil dlouhodobý trend, že americké akcie mají nejlepší výkonnost. Letos zatím dle indexu S&P 500 připisují zisk 14 %. Růst je tažen obřími technologickými společnostmi jako Microsoft, Apple, Amazon a Google, a dále obřími zpětnými akciovými odkupy (share buybacks). Sluší se zmínit, že ve druhém čtvrtletí vydaly americké společnosti na zpětné akciové odkupy a dividendy více než 100 % vygenerované hotovosti (volné cash flow / free cash flow). Na kapitálové investice se proto musí, v průměru, používat dluhový kapitál, čímž se stále více zadlužují. Dlouhodobé statistiky zadluženosti amerických společností mají jednoznačně růstový trend, jejich finanční zdraví proto postupně v čase klesá. I to je jeden z důvodů, proč máme na americké akcie spíše negativní názor.

Evropské akcie jsou dle indexu STOXX Europe 600 na úrovni globálního indexu se zhodnocením 9 %. Zaostává Japonsko, které si podle indexu Nikkei připsalo pouze 2% zisk. Nejvíce zaostávají akcie z rozvíjejících se trhů (emerging markets), jež jsou od začátku roku na nule. Proč? Mnohem rychleji jim klesá meziroční dynamika zisků než společnostem z rozvinutých trhů, a dále kvůli nárůstu rizikové averze způsobené stále více eskalující obchodní válkou mezi USA a Čínou.


Zdroj: Bloomberg

Co se týče dluhopisový trhů, zde se v posledním období urychlil dlouhodobý trend poklesu výnosů, resp. růstu cen na rekordní úrovně. Nejčastěji sledované 10leté výnosy vládních dluhopisů jsou znázorněny na následujících dvou grafech. Zatímco americký, německý a český výnos se v roce 2001 pohybovaly kolem 5, resp. 6 %, momentální úroveň je dramaticky níž. Aktuální super silný býčí trh přitom započal přibližně na konci loňského roku.


Zdroj: Bloomberg

Na následujícím grafu můžeme vidět, že výnosy od začátku letošního roku opravdu velice silně propadly. Americká desetiletka na 1,5 %, česká desetiletka na 1,0 % a německá desetiletka se dokonce dostala na -0,7 %! Tudíž platí, že investoři platí německé vládě za privilegium držet její dluhopisy. Vskutku bezprecedentní situace.


Zdroj: Bloomberg

Ve výsledku u globálních dluhopisových trhů platí, že zatímco ještě na začátku roku mělo záporný výnos „pouze“ 6 bilionů dolarů dluhopisů, aktuálně je to bezprecedentních 17 bilionů dolarů. Neboli 30 % všech dluhopisů ve světě, sledovaných agenturou Bloomberg, má záporný výnos. Platí to například pro všechny německé vládní dluhopisy.

Objem dluhopisů na globálních trzích se záporným výnosem – Aktuálně 16,7 bilionu dolarů


Zdroj: Bloomberg

V asset alokaci našich investičních portfolií preferujeme akcie vůči dluhopisům. Akcie mají neutrální váhu vůči srovnávacím indexům (benchmarkům). Domníváme se, že ve střednědobém horizontu by měly mít akcie výnosnost někde okolo historického průměru 6-7 % ročně (p.a.). Fundamentálním důvodem pro tento názor je skutečnost, že valuace neboli ocenění globálních akciových trhů dle ukazatelů jako P/E, P/B či P/S je přibližně na úrovni dlouhodobých průměrů. Akcie se tak nejeví ani vyloženě levně ani vyloženě draze.

U dluhopisů jsme velmi opatrní. Záporné výnosy podle nás nebudou dlouhodobě novým standardem. Přestože se například ECB v září chystá oznámit nový balíček podpůrných opatření a dále měnovou politiku uvolnit, zejména prostřednictvím znovuobnovení nákupu dluhopisů, myslíme si, že s velkou pravděpodobností už mají dluhopisy to nejlepší za sebou. Proto do příštích měsíců a kvartálů očekáváme stabilizaci a poté případně mírný pokles. Samozřejmě také platí, že v našem středo- a východoevropském regionu vidíme velice slušný potenciál pro cenový růst na vybraných trzích. Zejména to platí pro turecké a ukrajinské vládní dluhopisy a vybrané, stále ještě atraktivně oceněné, korporátní dluhopisy.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie: Úterní obchodování na Wall Street
    Úterní obchodování na Wall Street probíhalo v rozporuplném duchu, kdy ze startu ztrácely indexy poměrně výrazně, aby nakonec skončily v blízkosti pondělního závěru. Z indexů velké trojky na Wall Street si připsal největší denní změnu technologický Nasdaq Composite, který se vyšplhal z úvodní více jak 1% ztráty na -0,3 %. Daleko klidnější odpoledne evidoval průmyslový Dow Jones Industrial Average, který byl tažen americkými bankami i společnostmi z energetického sektoru a nakonec přidal 0,04 %. Banka Goldman Sachs po výsledcích za 3Q23 umazala více jak 1 %. Bank of America zakončila obchodní den takřka v 2% zisku. Větší sešup zaznamenala Nvidia, která umazala téměř 5 %, ale i jiní hráči, jako kupříkladu AMD, které zaostalo za včerejší cenou o více jak 1 %.
  • Akcie: Úvod týždňa v duchu jarnej únavy na akciových trhoch
    Úvod týždňa pre akciové trhy v Európe znamenal pokojnejšie obchodovanie. ...
  • Akcie uzavírají týden se ztrátami
    Závěr týdne se akciovým trhům nepovedl. Na ranní výprodeje v asijsko-pacifickém regionu navázaly i evropské a americké trhy. Index Stoxx 600 v závěru seance klesá o 0,4 %. Zklamáním byly pro investory dopoledne zveřejněné předstihové ukazatele PMI, které zaostaly za očekáváním jak ve výrobním sektoru, tak i ve sféře služeb. Podobně dopadly i údaje za Spojené státy. Na druhou stranu americké maloobchodní tržby za listopad překonaly odhady analytiků a nahoru byly revidovány i údaje za předchozí měsíc. I tak ale americký index S&P 500 ztrácí tři čtvrtě procenta. Při pohledu na celý týden evropský Stoxx 600 zaznamenává zisk ve výši 0,8 %. Jeho americký konkurent se nachází v blízkosti závěrečné hodnoty předchozího týdne.
  • Akcie už netáhnou. Zájem o ně je v USA nejnižší od roku 2013 a výrazně nižší než před finanční krizí
    Akcie už nejsou sexy. Americká společnost Gallup dělá pravidelný investiční průzkum mezi obyvateli Spojených států, ve...
  • Akcie už zase rostou. Trhy sázejí na to, že Trump chce z obchodní války vycouvat
    Asijské akcie během dnešního obchodování vystoupaly na maxima za celé období posledních více než tří týdnů. Světové akcie – nejen ty asijské – v posledních dnech ženou vzhůru dva důvody. Prvním je opatrnější přístup ke zvyšování úrokových sazeb v USA, který už minulý týden signalizoval šéf americké centrální banky Jerome Powell. Druhým pak nejnovější vývoj v jednáních mezi USA a Čínou o možné deeskalaci napětí ve vzájemných obchodních vztazích.
  • Akcie v USA závěrem týdne oslabily, dolar naopak posílil
    Ve Spojených státech oslabily akcie. Stejně tak oslabovaly akciové trhy po celém světě, jsou obavy z varianty koronaviru Omikron, už od listopadu má vliv na trh.
  • Akcie vadnou, euro si však odpoledne drží zisky
    Pozitivní úvod do dnešního obchodování se později na evropských akciích změnil v přešlapování kolem pátečních úrovní. Hlavní indexy jsou na tom nyní smíšeně při malých změnách, poté co dění dopoledne "zpestřil" výpadek Euronextu na několik hodin. Wall Street se nyní nachází těsně v červeném, kde ji drží hlavně komunikační sektor.
  • Akcie v Americe ztrácejí, euro klesá. Kupují se dluhopisy
    Vypadá to, že si evropské a americké akciové trhy dnes tak trochu prohodily role. Zatímco Evropa se drží většinou růstu, který táhne především Německo, tak v zámoří je vývoj negativní. S&P 500 ztrácí 0,7 pct a trhy aktuálně míří více do minusu. Pražské burze pomohl k 0,7pct zisku hlavně Avast.
  • Akcie v Asii vykazují převážně pokles na 1,6 %
    Akcie v Asii vykazují převážně pokles na 1,6 %. Čínské indexy Shanghai Composite a Shenzhen Composite klesly o 0,35 % a 0,25 %, zatímco japonský Nikkei 225 klesl o něco více, o 0,63 %. Nejvíce klesl hongkongský index Hang Seng – o 1,52 %. Pouze dva indexy vykazují růst: australský S & P / ASX 200 vzrostl o 0,6 % a korejský KOSPI – 1,01 %.
  • Akcie v Číně rostou, tak proč se starat o vývoj ekonomiky, že?
    O rozdílném vývoji cen finančních aktiv a reálné ekonomiky byly už v minulých letech napsány stohy papíru. Jen obtížně...
  • Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA. Přední američtí experti mají zhoršení ratingu za absurdní
    Akciové trhy ve světě klesají v reakci na zhoršení ratingu bonity dluhu Spojených států. K němu se včera historicky poprvé uchýlila ratingová agentura Fitch – jedna ze tří světově nejvýznamnějších. Během dnešního obchodního dne lze předpokládat, že oslabí také aktiva vnímaná jako rizikovější, což by znamenalo oslabení české koruny a růst úroků na dluhopisech české vlády.
  • Akcie ve šlépějích minulého týdne
    Začátek týdne plynule navázal na závěr toho uplynulého. Na monitorech akciových obchodníků je patrná pouze červená barva. Evropský index Stoxx 600 padá o 1,3 %, když k poklesu přispívají všechny hlavní sektory. Nejvíce se na propadu podílejí prodejci zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie padají o 2,3 %.
  • Akcie v EU kvůli brexitu klesají, španělské po volbách zpevňují
    Evropské akcie zahájily týden poklesem, za kterým nadále stojí nervozita po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Ztrácejí hlavně akcie bank a touroperátorů. Výrazně ale zpevňují akcie ve Španělsku, kterým k růstu pomáhá výsledek parlamentních voleb.
  • Akcie v Evropě i v USA mírně ztrácí, dominantním tématem ale zůstává vývoj na japonské měně
    Japonský jen a zase japonský jen. Téma dnešní seance je jasné a od začátku tohoto týdne se vlastně ještě ani nezměnilo...
  • Akcie v Evropě klesají na pozadí slabých údajů z USA
    Hlavní evropské ukazatele v pátek klesají na pozadí trvale rostoucích ztrát na akciových trzích v USA. V době psaní tohoto článku tak index FTSE 100 ztratil 0,76 % a klesl na 7 607,5 b., CAC 40 se snížil o 1,14 % a obchodoval se na úrovni 7 019,5 b. a DAX klesl o 0,96 % a pohyboval se v blízkosti 15 343 b.
  • Akcie v Evropě klesají, v hledáčku investor je hlavně summit EU
    Evropské akcie zahajují týden korekcí. Pod tlak je dostávají hlavně zprávy o stále neúspěšném evropském summitu, kde se lídři EU zatím nebyli schopni dohodnout na schválení finanční injekce ve výši 750 mld. euro pro země zasažené koronavirem. Problematický je hlavně postoj Nizozemska a Rakouska, které chtějí omezit objem prostředku přerozdělených ve formě grantů. Jednání budou pokračovat dnes odpoledne. DE30 dopoledne klesá o 1 %.
  • Akcie v Evropě prohlubují pokles
    Na konci čtvrtečního obchodování vykázaly všechny tři klíčové evropské burzy pokles o více než 3 %. Investoři se aktivně vyhýbali riziku v souvislosti s eskalací vojenského konfliktu v západní Evropě.
  • Akcie v Evropě se odrážejí vzhůru. Podle průzkumů trpí služby více než průmysl
    Evropské akcie si po vzoru těch asijských dopoledne užívají odraz vzhůru a hlavní zdejší indexy stoupají o 3 až 5 procent. Jde tedy zhruba o nápravu včerejška, přičemž motivem zřejmě bude jednak série dalších masivních podpůrných opatření a jednak také snaha využívat prodejních vln k rychlým krátkodobým ziskům při pravidelných změnách směru.
  • Akcie v Evropě se před koncem týdne zvedají, dluhopisy naopak pod tlakem
    Hlavní trhy dnes postrádají silné impulsy. Americká vláda dál tlačí na velký fiskální stimul, ale na něm už trhy dost vyrostly a nejde o novinku. Výsledky ING potěšily, ovšem na zbytek sektoru, či dál, se efekt přenesl málo. Naopak za odhady zaostala americká spotřebitelská důvěra, jež se v únoru překvapivě zhoršila.
  • Akcie Viacom rostou o 6 % díky vysokému růstu počtu předplatitelů
    Akcie ViacomCBS (VIAC.US) dnes rostou o více než 6 % po zveřejnění pozitivních kvartálních výsledků. Společnost zároveň oznámila rekordní počet nových předplatitelů v druhém kvartálu. Mediální společnost vydělala 97 centů na akcii při očekávání 96 centů. Tržby vyskočily na $6,564 mld. z $6,075 mld. před rokem. Očekával se vzestup na $6,488 mld. Investoři přivítali zprávy, že se službě Paramount+ podařilo přilákat už druhý kvartál v řadě více než 6 mil. nových předplatitelů. Základna se tak vyšvihla na více než 42 milionů zákazníků. Viacom také podepsal několikaletou smlouvu s Comcast Corp (CMCSA.US), který začne poskytovat streamingové služby Paramount+ v Evropě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new