Pátek 19. duben 2024 23:52
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost

Akciové trhy padají střemhlav dolů

05.08.2019 08:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • ČEZ musí v příštím roce získat povolení pro další provoz elektrárny Temelín.
  • Evropské akcie zahájí nový týden hluboko v červeném.
  • Začátek nového týdne z makroekonomických ukazatelů přinese předstihové indexy PMI ze sféry služeb, a to na obou stranách Atlantiku.
  • Hospodářské výsledky doposud představily více jak tři čtvrtiny firem v rámci indexu S&P 500. Dnes reportuje například Marriott International nebo Tyson Foods. V Evropě oznámilo své údaje o hospodaření necelých 70 % společností (z indexu Stoxx 600). Dnes jich bude pouze pět, mezi nimiž je britská chemička Linde.
  • Société Générale zvýšila doporučení na Držet pro akcie švýcarského výrobce stavebních materiálů LafargeHolcim. Naopak nově doporučuje prodávat akcie britské firmy Intertek, která testuje kvalitu zboží. 

Obchodování na zámořských trzích

Americký prezident Donald Trump uštědřil akciovým trhům tvrdou ránu, když oznámil plán na uvalení 10% cel na čínské dovozy v hodnotě 300 mld. USD s platností od začátku září. Čínští zástupci se posléze nechali slyšet, že pokud k takovému kroku dojde, budou nuceni udělat protiopatření. Trhy reagovaly mohutnými výprodeji zejména na evropském kontinentě. Ve Spojených státech index S&P 500 uzavřel páteční seanci poklesem o 0,7 %, když nejhůře se dařilo informačním technologiím, které odepsaly 1,7 %.

V červeném zahájily týden i trhy v asijsko-pacifickém regionu. Olejem do ohně je rozhodnutí čínské centrální banky oslabit domácí měnu, což si trhy vysvětlují jako protireakci na kroky americké administrativy. V minulosti několikrát Spojené státy kritizovaly Čínu za to, že drží svoji měnu uměle podhodnocenou, čímž zvyšovala konkurenceschopnost svého zboží. Čína zároveň vyzvala státem vlastněné podniky, aby přerušily dovoz amerických zemědělských plodin. Situace ohledně obchodních vztahů se tak opět vyostřuje. Výjimkou nejsou propady indexů o dvě procenta jako v případě Japonska, Hongkongu či Jižní Koree. Spíše ojediněle indexy odepisují méně jak jedno procento (Thajsko, Malajsie).

Futures na evropský Stoxx 50 i americký S&P 500 jednoznačně ukazují na další propad v průběhu dneška. Ekonomické indikátory tak zůstanou stranou, trhy budou vstřebávat informace čínských a amerických představitelů.     

ČEZ

CEO Daniel Beneš informoval o tom, že společnost musí v příštím roce získat povolení k dalšímu provozu obou bloků jaderné elektrárny Temelín. To by mohl Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydat do října 2020, kdy skončí platnost současného povolení k provozu. Nové by mělo být vydáno na dobu neurčitou a Temelín by měl být v provozu minimálně do roku 2060, respektive 2061.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy opět míří do červeného
    Z počátku dne se zdálo, že trhy se pomalu vzpamatovávají z předchozích výprodejů, a index Stoxx 600 během dopoledne posiloval o více jak jedno procento. V odpoledních hodinách ale začal zisky postupně vymazávat, aby několik desítek minut před uzavřením trhů oproti včerejšímu zavíracímu kurzu ztrácel. Aktuálně tak klesá o třetinu procenta. Americký index S&P 500 po úspěšné úterní seanci otevřel propadem o 1,5 %. Důvodem byly holubičí komentáře ze strany Fedu ohledně vyhlídek na ekonomiku. Prezident Donald Trump znovu vyzval centrální banku, aby přistoupila k dalšímu uvolňování měnové politiky.
  • Akciové trhy opět na rostoucí vlně
    Americké akcie zahájily úterní seanci růstem. Index S&P 500 přidává jedno procento, když podporou mu jsou všechny hlavní sektory v čele s energetickými tituly (+1,8 %). V plusu se nalézá 92 % firem v rámci tohoto indexu. Podobné zisky si připisuje i průmyslový Dow Jones, zatímco technologický Nasdaq roste o 1,2 %. V podobné náladě se obchodují i evropské akcie. Oproti včerejšímu zavíracímu kurzu se index Stoxx 600 nalézá o zhruba tři čtvrtě procenta výše.
  • Akciové trhy opět na vlně pesimismu
    Během včerejší americké seance jednoznačně převládaly prodejní příkazy. Ty se týkaly všech sektorů. Nejvíce se obchodníci zbavovali finančních titulů, jejichž index přišel o dvě procenta. Celý trh podle S&P 500 spadl o 1,6 %. Akcie se včera vyprodávaly globálně, když report z dílny Bílého domu hovoří o restrikcích na investice do Číny. Tamní představitelé se zároveň silně ohradili k rozhodnutí americké administrativy dát osm čínských technologických firem na černou listinu kvůli údajnému porušování lidských práv. Před jednáním vysokých čínských a amerických představitelů o obchodní dohodě se tak situace opětovně vyostřila, což na trzích zvyšuje nervozitu.
  • Akciové trhy opět pod tlakem
    Americký index S&P 500 završil uplynulý týden dalšími ztrátami. V pátek ztratil půl procenta a v celém týdnu tak celkově spadl o 1,1 %. Týden byl opět plný politických témat zejména s ohledem na obchodní válku mezi USA a Čínou. Dalším čerstvým zářezem je, že americká administrativa zvažuje, jakým způsobem ovlivnit kapitálové toky do Číny. Diskutovanými opatřeními je například delisting čínských akcií na amerických burzách nebo omezení expozice amerických subjektů na čínském trhu prostřednictvím vládních penzijních fondů. To je v kontrastu s tím, že Čína naopak postupně odstraňuje limity pro zahraniční investice na svých trzích. To opětovně přilévá olej do ohně.
  • Akciové trhy opět pookřály
    Po vlažném vstupu do včerejší seance si nakonec americký index S&P 500 připsal slušný zisk ve výši 0,8 %. Kupovaly se akcie napříč všemi sektory, největší zájem byl o akcie těžařů a zpracovatelů komodit a průmyslových podniků, které shodně rostly o 1,7 %. Podporou jim byla informace, že americká administrativa zvažuje snížení některých cel na dovážené čínské zboží. V zisku okolo 0,7 % uzavřel i technologický Nasdaq nebo průmyslový Dow Jones.
  • Akciové trhy opět v hlubokém mínusu
    Zdá se, že na uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Mezitím se americká a čínská administrativa předhání v tom, na co a v jaké výši uvalí cla na dovozy zboží svého konkurenta. To přináší obrovskou nejistotu na trzích, což vede k výrazným výprodejům a hlubokým ztrátám akciových titulů. Páteční seanci americký průmyslový index Dow Jones uzavřel o 2,4 %, S&P 500 přišel o 2,6 % a technologický Nasdaq oslabil o tři procenta. Čína totiž oznámila plán uvalit ve dvou vlnách nové tarify v rozmezí 5 až 15 % na americké zboží v hodnotě 75 mld. USD. První s účinností od 1. září a druhá od 15. prosince. Jednou z dotčených komodit je americká ropa, na kterou připadá 10% clo. Donald Trump místo toho, aby se snažil situaci uklidnit, přilil na schůzce G7 olej do ohně, když zalitoval, že měl cla na čínské zboží uvalit ještě vyšší. Zároveň oznámil plán na další rozšíření cel na dovozy čínského zboží.
  • Akciové trhy otáčejí kormidlo k severu
    Americkým akciím se vstup do úterní seance povedl. Index S&P 500 na počátku obchodování přidává 0,7 %, když v zeleném se nacházejí všechny faktory v čele s farmaceutickými společnostmi (+1,4 %). Sekundují jim informační technologie s růstem okolo 1,3 %. Investory potěšily zveřejněné výsledky hospodaření několika firem jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Johnson & Johnson nebo UnitedHealth Group, což je přimělo k využití levných cen akcií k jejich opětovnému nákupu.
  • Akciové trhy otevřou pod vlivem rostoucích cen mědi výše
    Očekává se, že na pozadí neustále rostoucích cen komodit, zejména mědi, otevřou evropské akciové index...
  • Akciové trhy „ovládli býci“, útočí na historická maxima
    Americké akcie stále drží růstový trend. Pokud to tak zůstane, stane se 22. srpna nejdelším býčím trendem v historii akciového trhu. Na trhu se ale nyní objevila řada optimistů očekávajících další růst akcií.
  • Akciové trhy padají po depatě Trumpa s Bidenem
    Očekávaná první debata o amerických prezidentských volbách mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem upadla do chaosu, když se oba kandidáti navzájem uráželi a opakovaně se rušili. Chaotická debata ohromila většinu komentátorů, když se tito dva hádali o situaci s pandemii, Nejvyšším soudem a rodinami toho druhého.
  • Akciové trhy po celém světě padají
    „Růst akciových trhů bez silné korekce již trvá devět a půl roku, což je nejdéle v historii. Investoři jsou proto velmi nervózní a očekávají příchod krize. Stále více investorů opouští akciové trhy a nakupují státní dluhopisy. K tomuto trendu navíc přispívají problémy na rozvíjejících se trzích, rostoucí úrokové sazby, obchodní války a brexit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Akciové trhy po delší době pod tlakem, výprodej se nevyhýbá ani dluhopisům
    Korekce na evropských akciových trzích pokračuje. Ztráty sice nejsou nijak výrazné a ve většině případů mírně přesahují půl procenta, evropské indexy ale i tak plynule navazují na svůj pád ze včerejšího odpoledne, ke kterému přispělo zasedání Evropské centrální banky a také skutečnost, že se nacházely ve většině případů poblíž horní strany svého konsolidačního pásma. Německý DAX se tak dostává na hranici 10 600 euro na objemech, které jsou přibližně o třetinu vyšší než průměr za posledních třicet obchodních seancí. Po několika úspěšných dnech jsme tak zdá se svědky výběrů zisků před blížícím se víkendem.
  • Akciové trhy pod taktovkou Jeroma Powella
    Až v samotném závěru včerejší seance se podařilo americkým akciím dostat do plusu. Po celý den jinak mírně ztrácely. Index S&P 500 tak uzavřel jednu desetinu procenta nad pondělním zavíracím kurzem. Pomohly mu k tomu především technologické akcie. Nasdaq si polepšil o půl procenta.
  • Akciové trhy pod tíhou nového cla pro Čínu
    Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje. Americký prezident Donald Trump nečekaně přitvrdil a zvyšuje clo na 25 %. Taktický krok má vylepšit americkou vyjednávací pozici.
  • Akciové trhy pod tlakem
    Americký akciový trh v pátek částečně zkorigoval svoje ztráty z celého týdne, přestože do plusu se vyhoupnul až v závěrečné půlhodině obchodování. Index S&P 500 si tak připsal půlprocentní zisky, nicméně za celý týden se jeho hodnota o dvě procenta snížila. Přesto však nelze hovořit o tom, že by výprodeje na akciových trzích byly u konce. Trhy spekulují o dalších možnostech zavádění dovozních cel poté, co americký prezident Donald Trump oznámil jejich zavedení pro ocel a hliník, a zároveň se obávají odvetných opatření druhých stran. Proto se i asijské trhy v drtivé většině případů nacházejí na úvod nového týdne v červeném. Více jak jedno procento ztrácejí akcie obchodované v Hongkongu, Jižní Koreji nebo Indii.
  • Akciové trhy pod tlakem
    Americké indexy umazaly část svých předchozích zisků a lehce sestoupily ze svých maxim. S&P 500 i průmyslový Dow Jones přišly o 0,4 %, v případě technologického Nasdaqu šlo o ztráty okolo půl procenta. Přestože lze říci, že jednání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou již zní jako obehraná písnička, stále je to něco, na co trhy reagují nejcitlivěji. Podpora amerického senátu Hongkongu totiž může její uzavření opět posunout k patové situaci. Objevují se zprávy, že pravděpodobnost podpisu dohody do konce roku se snižuje.
  • Akciové trhy pod tlakem
    Americké akcie zahájily dnešní seanci poměrně hlubokým propadem, když index S&P 500 oproti včerejšímu zavíracímu kurzu ztrácí více jak jedno procento. Nedaří se žádnému sektoru. Nepříznivou náladu na trzích vyvolala situace na britské politické scéně v souvislosti s rezignací ministra pro brexit Dominica Raaba a s debatami ohledně vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Zklamáním byly pro trhy i výsledky některých amerických firem, jako například obchodních řetězců J. C. Penney či Dillard’s. Ani příznivé výsledky Walmartu a vylepšený výhled klesající trend zvrátit nepomohly.
  • Akciové trhy pod tlakem Donalda Trumpa klesají
    Akciové trhy ve Spojených státech zahájily dnešní seanci poklesem o zhruba třetinu procenta. Nedaří se především akciím těžařských společností nebo průmyslových podniků, které ztrácejí 1,3 %, respektive 0,9 %. Obchodníci zaveleli k výprodejům poté, co americký prezident Donald Trump naznačil další rozšíření cel na notebooky nebo mobilní telefony vyráběné v Číně. To by se tak dotklo například i společnosti Apple, jejíž akcie v úvodu seance ztrácely až dvě procenta, což vzápětí z velké části korigovaly.
  • Akciové trhy pod tlakem horšího globálního růstu a celních bariér
    Americké akciové trhy uzavřely úterní seanci v červeném. Technologický Nasdaq i index S&P 500 klesly oproti pondělku o 0,6 % a průmyslový Dow Jones přišel o 0,7 %. V sektorovém rozložení bylo zrealizováno nejvíce prodejních pokynů právě u průmyslových podniků, jejichž akcie spadly o 1,4 %. Zájem investorů byl cítit u defenzivních akcií společností působících v síťových odvětvích, které nakonec uzavřely s čtvrtprocentním ziskem.
  • Akciové trhy pod tlakem vojenských ataků v Pakistánu
    Americký index S&P 500 z počátku včerejší seance přidával až tři čtvrtě procenta, nicméně v její pozdější fázi začal zisky pomalu umazávat a nakonec uzavřel s růstem pouze o 0,1 %. Dařilo se především těžařům a zpracovatelům komodit (+0,7 %), které následovaly s půlprocentním ziskem informační technologie. Naopak největším propadlíkem se stali realitní developeři, jejichž akcie přišly o 0,8 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI