Neděle 08. prosinec 2019 12:30
reklama
Globtrex
reklama
Globtrex
reklama
Dukascopy

Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007

09.07.2019 18:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.

Hlavní ukazatele OECD týkající se globální ekonomiky stále klesají. Globální ekonomika je nejslabší od července 2008 a pravděpodobnost recese je stále vysoká, což hodnocení akcií nijak neodráží. Jižní Korea, jedna ze světových ekonomik, která je nejvíce naladěná na globalizaci, vykazuje zásadní oslabení a její hlavní ukazatele klesají už více jak 25 měsíců na úrovně, jaké jsme nezaznamenali od začátku roku 2012. Jihokorejská ekonomika je historicky jedním z nejlepších ukazatelů globální ekonomiky, a proto můžeme předpokládat, že druhá polovina roku bude ještě problematičtější.

Jediná velká ekonomika, jejíž ukazatele v rámci OECD jsou pozitivní, je Čína. To nijak nepřekvapuje, vzhledem k nedávnému výraznému zlepšení úvěrového impulsu, i když zatím zůstává i tak negativní. Oživení průmyslového sektoru Číny je však vyvoláno zásadními vládními zásahy, takže pravděpodobně podpoří hlavně domácí poptávku a nikoli tu globální. Navíc prodej osobních automobilů v Číně, který slouží jako ukazatel spotřebitelského sektoru, zůstává níž než v době nejhlubší finanční krize a zdůrazňuje tak vysokou nejistotu čínských spotřebitelů. Květnové údaje dokonce naznačují, že růst tržeb se opět zhoršil.


K současným ekonomickým problémům můžeme přidat stagnující růst zisků globálních ekonomik, eskalaci technologické války mezi Spojenými státy a Čínou, pravděpodobné zvyšování vstupních nákladů firem kvůli „zelené politice“ a rostoucí tlak na nerovnost, který povede k vyššímu růstu mzdových nákladů a tím negativně ovlivní ziskové marže firem.

Investoři nakupují put Fedu

Historicky se akciím daří hůře než dluhopisům vždy ve chvíli, kdy hlavní ekonomické ukazatele globální ekonomiky jsou pod trendem a dále klesají (tzv. recesní fáze). Avšak tentokrát akcie tento vývoj odmítly a dále rostou. Jediné rozumné vysvětlení je, že investoři nakupují put Fedu a sázejí na nízkou inflaci, stabilní růst a na to, že nepropukne finanční krize. Zároveň věří, že je možné vyhnout se šoku globálního dodavatelského řetězce vyvolaného současnou obchodní politikou Spojených států. To je jak hloupé, tak i nebezpečné a investorům bychom chtěli důrazně doporučit, aby zvýšili expozici v dluhopisech a naopak ji snížili v akciích. Pro akciové investory je nejdůležitější, aby se nenechali chytit do pasti zvané evropské akcie.

Doporučení Saxo Bank

V rámci naší akciové pozice investorům doporučujeme, aby se v krátkém období angažovali v pro-cyklických zemích, jako je Jižní Korea, Brazílie, Jižní Afrika, Austrálie, Spojené státy a Hongkong, protože tyto země historicky poskytují nejlepší výnosy v době, kdy je ekonomika ve fázi recese. Pokud jde o sektory, znamená to větší angažovanost v IT, komunikačních službách, spotřebním zboží a nemovitostech.

Akcie odrážejí nebývalou důvěru v budoucnost

Hodnocení akcií odráží současnou hodnotu budoucího cash-flow, což je primárně funkce současného cash-flow, očekávání růstu a diskontní sazby. To přirozeně vede k posuzování tvorby cash-flow v krátkém i dlouhém období. Současná úroveň hodnocení akcií ukazuje silnou důvěru investorů v to, že krátkodobé cash-flow výrazně nepoklesne, což v podstatě znamená, že investoři sázejí na to, že recese nepřijde a že přijde stabilní, dlouhodobý růst. Tato silná důvěra se nejlépe odráží právě v amerických akciích, které jsou z hlediska hodnocení zpět ve vysokých číslech, jaká jsou charakteristická pro chování ke konci cyklu.


Pravděpodobnost recese je mnohem vyšší, než co v tuto chvíli naznačují globální akcie prostřednictvím křivky výnosů, a hlavní ukazatele vysílají investorům silná varovná znamení. Historie však často předvedla závěrečný býčí pohyb akcií i přes jasné známky blížící se recese. A to je přesně to, co vidíme dnes. Putová nabídka Fedu je využívána jako důvod pro nákup akcií, protože je pravděpodobné, že zvyšuje rizikové pojistné akcií. Z historie však víme, že první snížení sazeb je obvykle spolehlivým signálem, že přichází recese, což snižuje krátkodobé cash-flow a zvyšuje očekávání výnosu, protože investoři se začínají více obávat rizika. Akcie na základě naší předpovědi pro budoucnost neodrážejí krátkodobé cash-flow správně. Myslíme si, že právě dlouhodobá očekávání nejvíce ilustrují rozpor mezi akciemi a skutečností.

Očekávání dlouhodobých zisků jsou pravděpodobně příliš vysoká. S tím, jak se svět začíná dívat jinak na globalizaci, nerovnosti, životní prostředí a zadlužení, je celkem jisté, že firmy (zejména technologické) čeká silnější regulace, vyšší zdanění uhlíkových emisí, vyšší mzdové náklady a větší poptávka po lokální produkci. Tyto faktory znamenají překážky pro firmy, avšak část z nich je možné vyvážit nárůstem fiskálních výdajů, které podpoří nominální růst. Avšak tato politická cesta otevírá dveře k daleko vyšší inflaci, která se přidá k už tak vysoké inflaci, vyvolané rozpadem globálního dodavatelského řetězce. To nakonec povede k tzv. inflační dani, kterou firmy zažily v sedmdesátých letech minulého století.

Firmám dramaticky vzrostou vstupní náklady

Během období silné globalizace od osmdesátých let minulého století si firmy užívaly významného růstu ziskových marží. Díky nízkým finančním nákladům, slabším odborům, slabé antimonopolní legislativě, digitalizaci a nižším vstupním nákladům kvůli historicky minimálním cenám komodit a levné pracovní síle v Asii dosáhly globální firmy – a zejména ty americké – největší ziskových marží v nedávné historii.

Jak politici brzy zjistí, současná monetární politika má jen malou šanci napravit ekonomický růst v okamžiku vrcholu dluhového cyklu a proto budou muset brzy přistoupit k užšímu propojení monetární a fiskální politiky. Vlády budou zřejmě nuceny dramaticky zvýšit výdaje do infrastruktury, která výrazně zaostává, a také zohlednit změnu ve společnosti, která chce snížit dopad našich ekonomických aktivit na životní prostředí a konečně se i věnovat otázce nerovnosti.

Důsledkem výrazně vyšších fiskálních výdajů budou pravděpodobně vyšší ceny komodit a vyšší inflace. Inflaci navíc podpoří i skutečnost, že globální dodavatelské řetězce se kvůli rozpadu multilaterální obchodní sítě, který zahájila Trumpova vláda, stáhnou ve prospěch lokálních sítí. Tyto faktory povedou ke zvýšení vstupních nákladů firem a v důsledku sníží ziskové marže zpět k dlouhodobému průměru. Vyšší inflace představuje pro akciové investory největší hrozbu, jak už se projevilo v sedmdesátých letech minulého století – akcioví investoři zažili v období 1969-1982 negativní skutečné výnosy.


Investory čekají velké strukturální změny, nízké předpokládané výnosy ve většině tříd aktiv a rostoucí volatilita. Stlačení volatility vyvolané monetární politikou od roku 2008 pravděpodobně skončí a vyšší volatilita obnoví symetrii výnosů z rizika. Jinak řečeno, můžeme předpokládat, že nadcházejících 10 let bude pro investory značně obtížných a zřejmě způsobí i velkou ránu pasivnímu investování. V poslední době jsme zřejmě nezažili lepší výchozí okamžik pro aktivní investování, protože jednosměrka monetární politiky a globalizace, která byla výhodná pro pasivní investování, skončila. Přicházející strukturální změny budou obtížně navigovatelné i pro počítačové systémy, takže rozhodujícím prvkem investičního procesu se opět stane člověk.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciovým trhům se opět dostává optimismu
  Globálním akciovým trhům se během dnešní seance daří. Evropské burzy si ve většině případů připisují zisky do jednoho procenta. Celoevropský Stoxx 600 pak v odpoledních hodinách roste o 0,6 %. Nejvíce se daří informačním technologiím (+2,2 %), finančním domům (+1,6 %) nebo prodejcům spotřebního zboží (+1,5 %). Podobný ráz obchodování je patrný i na levém břehu Atlantiku. Americký index S&P 500 přidává více jak jedno procento a hlavními tahouny jsou stejné sektory jako na starém kontinentu. Důvodem nákupní nálady je uvolnění napětí na trzích poté, co zazněly informace, že čínští představitelé na začátku října odcestují do Washingtonu za účelem jednání o obchodní dohodě.
 • Akciovým trhům se uplynulý týden dařilo
  Akciovým trhům se uplynulý týden dařilo, americký index S&P 500 se dostal poprvé nad úroveň 2000 bodů, kterou překonal...
 • Akciovým trhům se včera dařilo
  Včerejší americká seance navázala na úspěšné obchodování v Asii a Evropě a hlavní indexy si tak připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,3 %, S&P 500 o půl procenta a technologický Nasdaq o 1,1 %. Dařilo se tak především cyklickým sektorům. V rámci indexu S&P 500 byli nejúspěšnější prodejci dlouhodobého spotřebního zboží, jejichž akcie si připsaly 1,1 %. Naopak zástupci utilit, realitních developerů či komunikací registrovali převahu prodejních příkazů, a tak jejich akcie uzavřely v červeném. Globální apetit po akciích byl způsoben prohlášením o zrušení zamýšleného uvalení 5% cel na dovoz mexického zboží do Spojených států.
 • Akciový trh je mŕtvy. Nech žije akciový trh.
  S novým rokom na akciovom trhu vždy prichádzajú aj očakávania cenových cieľov pre jednotlivé akciové indexy na konci roka. Toto analytické zápolenie má dlhú históriu a aj keď väčšina analytikov nemá pravdu, nič im nebráni v tom, aby na nový rok opäť zverejnili ďalšie odhady založené na množstve premenných, ktorých výsledkom je vždy jedno číslo, štandardne vyššie než rok predtým. A investorská verejnosť im nesprávne predpovede vždy odpustí, veď udalosti ako reštrukturalizácia gréckeho dlhu alebo odhodlanie ECB nakupovať dlhopisy problémových krajín sa nedali očakávať.
 • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
  V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
 • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
  Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
 • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
  Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
 • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
  Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
 • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
  Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
 • Akciový trh v US sa zmenšuje
  Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
 • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
  Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
 • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
  První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
 • Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?
  Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?
 • Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží
  Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.
 • Akciový výprodej pokračuje, analýza DAXu
  Akciové trhy zažívají další černý den. Akcie na Wall Street vstupují do druhého únorového týdne s 1,7 procentní ztrátou, přičemž německý...
 • Akciový výprodej pokračuje. Na trhu s dluhopisy bijí zvony na poplach
  V pondělí nic nenaznačovalo tomu, jaký týden nás čeká. Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly velmi mírné ztráty, přičemž nefinanční index Nasdaq 100 k začátku obchodovacího týdne lehce posílil. Uklidnění přišlo vhod, zejména po turbulentním konci minulého týdne. Co se týče dalších aktiv, americký dolar v pondělí posiloval, zlato vyklesalo a ropa prudce rostla.
 • Akční nabídka od Smile-Expo: vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference s 50% slevou
  Společnost Smile-Expo připravila jarní 50% slevu na vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference – konferenci o partnerském marketingu hazardním průmyslu.
 • Aké budú dopady prepadu cien ropy na 20 najväčších ekonomík?
  Vzhľadom na aktuálny kolaps cien ropy som sa pozrel na to, komu to prospeje a komu to uškodí. A aj s numerickými odhadmi. Čísla som bral z americkej energetickej agentúry EIA, a porovnal som ročnú zmenu obchodnej bilancie ropy pri jej poklese o 25 USD za barel (t.j. ako sa zmenili vyhliadky pre ekonomiku oproti začiatku októbra, keď bola ropa Brent na úrovni 85 USD za barel) k HDP pre 20 najväčších ekonomík sveta.
 • Aké faktory vplývajú na ceny ropy?
  Po Grécku si médiá našli nového líblinga – ceny ropy. A tak som v posledných dňoch často čelil otázkam typu, čo všetko...
 • Aké má ECB ďalšie možnosti pre uvoľňovanie?
  Moja utorková predikcia, že ECB si vyčká s predznačením ďalšieho uvoľnenia, sa nenaplnila. Draghi na tlačovej konferen...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IronFX
IQ Option
Tickmill
reklama
Dukascopy