Středa 02. prosinec 2020 01:48
reklama
3CA
reklama
Admiral dax new
reklama
Capital.com

Obchodní plán – Praktický průvodce jak vytvořit obchodní strategii

15.02.2019 14:39  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Obchodování na burze je velmi specifická činnost, kterou lze jen těžko k něčemu přirovnat. Trader se v podstatě neustále pohybuje v prostředí vysoké nejistoty. Na trzích vládne nahodilost a chaos. Někteří proto neváhají burzovní obchodování označit za gambling podobný ruletě.

Co je chaotické, nelze předvídat. Nelze-li to předvídat, nelze na tom systematicky vydělávat. Jednoduchý závěr.

Tento závěr ale nepočítá s důležitou věcí. Nepočítá s předvídatelností našeho vlastního chování.

Je pravda, že nikdo na světě neví, kam se trhy pohnou. Je ale pravda taky to, že ti, kdo na burze úspěšně obchodují, na ní neobchodují chaoticky a nahodile. Mají plán. Mají jasně definovaná pravidla svého chování a počínání, která zcela opakovaně aplikují. V každé situaci vědí, co mají dělat. Vědí to natolik přesně, že jejich chování je naprosto automatické. Jednají bez přemýšlení.

Trh je chaos a jedinou možností, jak do něj vnést pořádek, je spoutat své chování pravidly, která budeme dodržovat. Těmto pravidlům se říká „obchodní plán“.

Co všechno takový plán obsahuje a jak by měl vypadat, si ukážeme v tomto článku.

Obchodní plán – kompletní průvodce

V článku se dozvíte:

 1. Kdo by měl mít obchodní plán?
 2. Co zohlednit při výběru obchodního systému?
 3. Z čeho se obchodní plán skládá?
 4. Automatizovaný vs. diskréční obchodní systém
 5. Příklad konkrétní obchodní strategie
 6. Univerzální obchodní plán neexistuje

Kdo by měl mít obchodní plán?

Začínající obchodník si sotva představí, co to obchodní plán je, natož pak, aby nějaký sám postavil. Obchodní plán (někdy označovaný jako obchodní systém) je jednoduše řečenou soubor pravidel a direktiv, které popisují, jak se budeme v daných situacích jako trader chovat.

Dobře postavený a otestovaný obchodní plán je absolutně klíčový pro dosažení systematických výsledků. Jeho důležitost a propracovanost je tím kritičtější, čím častěji obchodujete. V případě, že jste spíše investor, který nakoupí jednou za několik let akcie a další roky je drží, pak je obchodní plán spíše něčím okrajovým. Než abyste trávili spoustu času jeho stavbou, budete se spíše zaměřovat na analýzu jednotlivých akciových titulů, abyste vybrali ten správný. Vaším plánem bude spíše určitá forma fundamentální analýzy akcií.

Jestliže jste ale vysokofrekvenční obchodník, swing trader, daytrader nebo skalper, měli byste dost přesně vědět, co děláte, kdy to děláte, jak to děláte a proč to děláte právě takhle. Váš plán by měl být docela hmatatelný a co nejpřesněji definovat všechny možné alternativy vašeho chování. Samozřejmě je rozdíl mezi tím, zda obchodujete ručně, diskréčně, nebo automaticky. Diskréční trading je vždy zanesen určitou mírou subjektivního vyhodnocení situací, které dává prostor s pravidly více hýbat. Automatizace toto z principu nedovoluje. Co je lepší a jak si vzít z obou světů to nejlepší, si ukážeme dále.

Co zohlednit při výběru obchodního systému?

Obchodní systém je něco, co asi nevymyslíte přes noc. Samozřejmě můžete se nechat inspirovat jinými, kteří na burze obchodují.  Podívat se, jak a co dělají, je určitě doporučeníhodné. Ale pamatujte na to, že ne vše se dá okopírovat. Koupit si kurz a myslet si, že se z vás stane ziskový trader, je bohužel velmi naivní.

To, že někdo obchoduje určitý systém a má na něm výsledky, ještě neznamená, že když začnete obchodovat stejně, budete mít výsledky taky. To by platilo pouze v případě plně automatizovaného obchodního systému, který by vám někdo dal či prodal. Nikdo vám ale funkční automatizovaný systém nikdy nedá, takže tuto alternativu vynechme.

Podívejme se spíš na druhou možnost, na diskréční obchodování a na pět důvodů, proč není ani zdaleka zaručeno, že co jde jednomu, půjde i druhému:

1) diskréční trading je hodně záležitost psychiky. Schopnost se soustředit, rychle a správně vyhodnotit situaci a adekvátně zareagovat není něco, co máme všichni stejné. Ne vždy to jde okoukat a naučit se to. Obchodní plán musí zohlednit vaši povahu, vaše osobnostní nastavení, vaše tendence, vaše silné i slabé stránky.

2) každý máme jinou toleranci k riziku. O riziku bude ještě řeč, protože to je klíčová téma obchodního plánu a tradingu obecně. Jako trader jste v podstatě risk manažer. Ne všichni máme stejně postavený risk. Někdo má velký účet a může si dovolit víc riskovat. Někdo má na to povahu a víc riskovat chce. To, co pro jednoho je ohromná ztráta, je pro druhého zanedbatelná drobnost. Obchodní plán toto musí zohledňovat.

3) předávání určitého know-how a vyučování obchodní strategie má vždy nevýhodu jistého interpretačního zkreslení. Například: To, co jeden trader považuje za trend, jiný za trend považovat nemusí. Nejsou-li naprosto jasně definované parametry trendu (což u diskréčního tradingu nebývá) nevíte, jak to s tím trendem je. Máte-li obchodní systém, který jste někde okoukali a který tvrdí, že máte vstupovat do trendu, můžete si trend interpretovat různě. A to je problém.

4) zpravidla budete chtít následovat obchodní systém, který je ziskový. Jenže kdo vám ho dá? Moc lidí ne. Možná vám ho někdo prodá. Prodáváním kurzů se řada lidí velmi dobře živí. Otázka je, zda obchodní systém který učí, je stabilní a ziskový a zda s ním alespoň oni sami mají prokazatelné dlouhodobé výsledky. To je něco, na co byste se měli ptát.

5) blízko výše napsanému doplním, že řada obchodních systémů a stylů, na které můžete narazit ať už volně nebo v placených sekcích na internetu, je nefunkčních anebo nekompletních. Budete si muset plán vždy uzpůsobit případně doplnit o klíčové prvky, jako je lepší načasování vstupu, nastavení velikosti pozice, rizika, profitu apod.

Z čeho se obchodní plán skládá? 

Obchodní plán v principu nemusí být složitý. V podstatě se skládá z několika bloků. Vždy byste jako trader měli vědět:

 • Kdy vstupujete do obchodu
 • Kdy z obchodu vystupujete
 • S jakým rizikem do obchodu vstupujete
 • S jakým celkovým rizikem obchodujete
 • Zda a jak pozici řídíte

Všechny tyto věci spolu samozřejmě souvisí a vzájemně se ovlivňují. Podívejme se nyní na jednotlivé části obchodního plánu trochu více pod lupou.

Vstup do obchodu

Vstup je první a nejdůležitější část plánu. Je to nejdůležitější rozhodnutí, které jako trader děláte a musíte v tomto kroku mít zcela jasno. Čas, který máte na vstup do pozice, bude závislý na tom, jaký timeframe sledujete a obchodujete. Čím rychlejší timeframe, tím méně času na provedení vstupu je. Pro příklad: já obchoduji intradenní trhy na timeframu 2 minuty a čas, který mám na otevření pozice je v řádech několika desítek vteřin maximálně. Z toho jasně vyplývá, že musím mít poměrně jasno, kdy pozici otevřu. Čas přemýšlet příliš není. Viz. si můžete přečíst ve článku o intradenním obchodování.

To ale neznamená, že vstup nelze naplánovat dopředu. Naopak. Dobrý vstup byste měli plánovat. Opět záleží, jaký timeframe sledujete, ale určitě několik barů předtím, než vznikne vstupní situace, byste měli mít jasnou představu, co chcete vidět, abyste pozici otevřeli.

Každým vstupem se otevíráte určitému riziku. Obchodovat na burze bez rizika není možné, a to je potřeba si uvědomit. Jestliže otevřete obchod, otevřeli jste se riziku. Jak to riziko bude velké, byste měli vědět dopředu, ale obecně se nedoporučuje riskovat na obchod více než jednotky procent účtu.  Riziko a jeho výše zároveň může sloužit jako filtr pro otevření pozice. Je-li riziko příliš veliké, obchod odfiltrujete a neberete ho.

Způsob, jak do obchodu vstoupíte, je rovněž něco, co byste měli mít v plánu nadefinováno. Někteří tradeři (například já) vstupují do obchodu výhradně za limitní příkaz. Jiní naopak preferují market (tržní) pokyn. To je opět něco, co byste měli zvážit a měli byste vědět, jakým pokynem do obchodu vstupujete a proč.

Když obchoduji ručně, diskréčně, nikdy neotvírám pozici za market, ale klikám limitním pokynem do ceny, případně jen několik málo tiků od ní. Market pokyn má totiž jednu zásadní nevýhodu a tou je fakt, že nevím, na které ceně dostanu plnění. Protože obchoduji pro relativně krátké pohyby v trhu, a protože obchoduji intradenní trhy, které někdy bývají opravdu velmi rychlé, mohl bych při použití market pokynu dostávat nebezpečné skluzy v plnění. Jak vypadá takové intradenní obchodování v praxi, se můžete podívat na webinářích na toto téma.

LYNX Webinář: Intradenní obchodování, díl 1 – Úvod do daytradingu, představení order flow

Obchoduji-li naopak plně automatizovaně, vždy vstupuji za market. Důvodem je hlavně jednoduchost, s jakou takový systém lze otestovat a provozovat. Limitní pokyn nemusí být vždy vyplněn, což mi nevadí, když u trhů sám sedím a vidím to. Můžu ho jednoduše zrušit. Do AOSu bych ale musel psát další logiku, pro případ, že pokyn nebyl vyplněn, pak ho rušit nebo posouvat a zbytečně bych zkresloval statistiku vstupní pravděpodobnosti. Nedělám to. AOS vstupuje za market.

K zapamatování: Vstup je nejdůležitější. Soustřeďte se na nalezení dobrých vstupních příležitostí.

Výstup z obchodu

Nejednou jsem se setkal s názorem, že výstup z obchodu je ještě důležitější, než vstup do něj. Není to ale pravda. Při letmém pohledu se to tak může zdát. Je to totiž teprve výstup, který z konkrétního obchodu udělá buď zisk, anebo ztrátu. Na druhou stranu „dobrý vstup“, nepotřebuje „dobrý výstup“- ten totiž přichází zcela automaticky. Má-li vstup edge, pak se trh statisticky vícekrát vydává k targetu, než ke stoplosu a výstup jako takový, není nutné nijak sofistikovaně řešit.

Výstup je funkcí vstupu.

Jako velmi problematické a neudržitelné, se naopak jeví vystupovat z obchodů velmi diskréčně a subjektivně. I když se někdy může podařit zasáhnout delší profity, nebo přežít větší otevřenou ztrátu, a nakonec z takového obchodu vybruslit třeba i se ziskem, je to spíše otázka náhody a štěstí, nikoliv schopností. Dříve nebo později přijde den, kdy to nevyjde. To je statistika. A v takovou chvíli můžete přijít o velkou část zisků.

Jednoduchý příklad. Řekněme, že máme ověřené a otestované, že konkrétní situace v trhu z 10 kliknutí sedmkrát udělá pohyb 100 USD naším směrem dříve, než aby ho udělala 100 USD proti nám. Risk i zisk je roven 1:1 – na každý obchod riskujeme stejně jako ztrácíme. Sedmkrát z deseti pokusů trefíme zisk, třikrát ztrátu. Jednoduše můžeme spočítat: 700 – 300 = 400. Z každých deseti obchodů bychom měli získat 400 USD (bez odečtení komisí). Jednoznačně velmi ziskový systém.

Proč je takový systém ziskový?

Rozhodně to není proto, že máme nějak dobře vyřešený výstup. Důvod je to, že máme vysokou pravdu na vstupu. Častější výstupy na profitu jsou prostě jenom logickým vyústěním často dobrých vstupů.

Naproti tomu se podívejme, když výstupy diskréčně řídíme. Jednou jsme v otevřené pozici a máme ztrátu -300 USD, necháme ji ale ještě chvilku být a obchod nakonec skončí +100 USD. Paráda. Podruhé jsme nezavřeli zisk +100 USD, ale necháme trh růst dál a zavřeme zisk +200 USD. Zase dobré rozhodnutí. Pak ale může přijít série obchodů, kdy nezavřeme +100 USD, a nezavřeme ani +200 USD, ale necháme trh ještě chvilku růst, abychom nakonec skončili na stoplossu. Nebo nezavřeme stoploss  -300 USD, protože „to předtím vyšlo“, ale co se nestane, trh ujede natolik že jsme najednou -1000 USD, nebo -2000 USD. A v určitý moment přijde dno a trh nás donutí ztrátový obchod uzavřít. A zpravidla na tom úplně nejhorším místě.

Další nevýhodu diskréčního řízení je jeho velmi špatná opakovatelnost. Obchodujete-li ručně, pak když jste v pozici, jste v otevřeném riziku a toto riziko, ať si to přiznáváte nebo ne, působí na vaše rozhodování a ovlivňuje vaše jednání. Vaše vnímání trhu není 100% čisté a objektivní. Je zaneseno subjektivní stavy strachu, chamtivosti, nervozity, frustrace a spoustou dalších emocí. Jen velmi málo lidí se dokáže od takových pocitů plně oprostit a jednat chladně racionálně a své rozhodnutí opakovaně realizovat bez chyb. Rozhodovat o tom, kde vystoupím, když už jste v otevřené pozici a v otevřeném riziku, je pozdě.

K zapamatování: Vždy byste měli vědět, kde vystoupíte, ještě dříve, než obchod vůbec otevřete.

Riziko na obchod

Riziko je téma, které se nese celým světem tradingu. Obchodování na burze je v podstatě neustálá práce s rizikem. Každý obchodní systém a každý obchodní strategie musí mít zakomponovanou dobrou práci s riskem. Práci s rizikem lze rozdělit do více kategorií podle toho, jak komplexní obchodník jste a co všechno obchodujete – můžete řídit rizika pro jednotlivé instrumenty, subsystémy, systémy, nebo celá portfolia. Vždy se to ale odvíjí od základního rizika a tím je riziko na obchod.

Jako trader obchodující konkrétní obchodní systém byste měli vědět, s jakým rizikem každý obchod berete. Pakliže obchod nezapadá do vašeho rizika, překračuje ho – neměli byste ho vzít. Riziko funguje v určitých chvílích jako filtr pro výběr vstupní situace. Na žádný obchod byste neměli riskovat více než několik málo procent svého účtu.

S rizikem souvisí i potenciál. Riziko definujete stoplossem, potenciál profit targetem. Riziko i potenciál  jsou dva břehy jedné řeky a pracovat musíte s oběma zároveň, jestliže snížíte riziko, zpravidla snížíte i potenciál, výnos. A naopak.

Riziko nemusí být vždy stejné pro každý obchod. Mělo by ale být předem známé a měli byste ho dodržet. Když půjde trh proti vám a cena se bude přibližovat ke stoplossu, neměli byste tím stoplossem posouvat. Je úplně normální, že vezmete stoploss. Stává se to všem a je to součástí plánu. Měli byste ale dostat takový stoploss, který předem definujete. Ne až ten, který jste předtím několikrát posunuli tak, že vznikla mnohem větší ztráta, než původně měla být.

Riziko na obchod

To, že obchoduje s definovaným rizikem neznamená, že to riziko je fixní a neměnné. Naopak, vaše riziko by se mělo přizpůsobovat stavu trhu. Jestliže se do trhu vlije vysoká volatilita, nemůžete obchodovat se stejným rizikem jako tomu bylo, když byly trhy pomalé a líné. Měli byste mít poměrně konkrétní představu toho, jak riziko měnit. Dobrým pomocníkem na začátek může být délka jednotlivých úseček, anebo ATR indikátor, který jenom přepočítává průměrnou délku několika posledních úseček. Vidíte-li, že se ATR oproti předchozímu dni nebo týdnu zdvojnásobilo, měli byste zdvojnásobit stoploss – zdvojnásobit riziko. Úměrně tomu byste ale měli samozřejmě i zdvojnásobit profit.

Další možností, jak se přizpůsobovat měnícímu se charakteru trhu s ohledem na riziko, je měnit velikost pozice, kterou obchodujete. Když víte, že ve standardní volatilitě (kterou můžete snadno změřit pomocí zmíněného ATR) obchoduje např. 6 kontraktů futures, pak když se volatilita zdvojnásobí, nebudete zdvojnásobovat délku stoplossu, ale ponížíte objem pozice na 3 kontrakty. Stoploss tak můžete zachovat stejně dlouhý jako byl, když jste obchodovali 6 kontraktů, riziko zůstává stále stejné.

S rizikem a dělením pozice lze pracovat i tak, že pozici tzv. ředíte. Jde o to, že na určité ceně otevřete jen polovinu pozice, řekněme 3 kontrakty, a když pak jde trh proti vám, na úrovni stoplossu, přidáte další 3. Tím zprůměrujete vstupní cenu a posunete ji blíže té aktuální. Dáváte trhu větší prostor k tomu, aby se otočil do vašeho směru.

Ředění a dělení pozice má ale jednu zásadní nevýhodu a tou je nekonzistentnost zisků a ztrát. Když totiž budete pokaždé nejdříve otevírat jen polovinu pozice s tím, že na úrovni stoplossu nezavřete ztrátu, ale doplníte do 100 % objemu, budete dostávat stoplossy, které jsou v průměru větší, než jsou průměrné zisky. Stoploss totiž dostanete vždy jen tehdy, když máte 100 % objemu (třeba 6 kontraktů). Naproti tomu zisk můžete vzít s polovinou pozice, protože je možné, že cena hned po otevření 3 kontraktů půjde na profit. Stoplossy budou šestikontraktové, zisky budou tříkontraktové (a někdy šestikontraktové). Ředění je samo o sobě dosti problematické a musí se mu nastavit opět naprosto jasná pravidla kdy ano, a kdy ne.

K zapamatování: To jediné, co můžete na trhu řídit, je vaše riziko. 

Celkové riziko

U rizika se zastavme ještě na chvilku. Řada, především začínajících traderů neví, jak si nastavit riziko celkového obchodování. S obchodováním pak skončí buď příliš brzo po pár ztrátových obchodech, nebo naopak obchodují, dokud účet zcela nevymažou.

Ani jeden z přístupů není dobrý.

Nejdůležitější pravidlo v investování a tradingu, které jako první začal prosazovat již Benjamin Graham říká, že musíte především ochránit svůj kapitál. Když přijdete o všechno a nebudete už mít s čím obchodovat, na burze jste skončili. Proto je velmi důležité si předem nastavit hranici, kam až jste ochotni v případě nepříznivých výsledků klesnout, než svůj trading přerušíte. Každý si to samozřejmě musí nastavit individuálně podle velikosti svého účtu, (resp. podle velikosti majetku, kterým disponuje) a podle stylu, který obchoduje.

Měli byste si skutečně upřímně odpovědět na otázku, kolik si můžete dovolit celkově ztratit, aniž by vás to příliš bolelo. Nemůžete si ale celkovou ztrátu nastavit příliš malou, protože vás bude u obchodování nepříjemně svazovat.

Budete-li například intradenně obchodovat s rizikem kolem 100 USD na jeden obchod a víte, že denně vezmete v průměru dva až tři obchody, celková ztráta nemůže být nastavená na pár set dolarů. To příliš malý prostor, ve kterém se nemůžete pohybovat. Vaše celková ztráta by v takovém případě měla být o řád větší, řekněme kolem 2000 – 3000 USD.

Tím že si předem nastavíte celkový stoploss, který je adekvátní vašemu přístupu. Máte jasnou hranici, kam až si dovolíte zajít a můžete se beze strachu pustit do boje.

Můžete totiž mít sérii ztrátových obchodů a dostat účet rychle na -500 USD. To ale ještě neznamená, že musíte skončit proto, že váš systém nefunguje nebo že ho neumíte realizovat. Možná jste zrovna měli trochu více smůly než štěstí. To se stává. Možná jste udělali pár drobných chyb. I to se může stát. Když ale po stodolarových stoplosech klesnete už o 2000 nebo 3000 USD, tak je jasně vidět, že je něco špatně. Je na čase se zastavit a hledat chybu.

Jestliže je pro vás celková ztráta 3000 USD hodně, pak musíte změnit přístup a obchodovat třeba jiné levnější trhy, nebo jiný méně agresivní přístup. To důležité je ale na live chvíli zůstat, obrušovat emoce a nepřestávat hned po pár nevydařených pokusech.

K zapamatování: Nastavte si celkovou ztrátu a nepřestávejte obchodovat, dokud na toto dno nenarazíte. 

Řízení pozice

Řízení pozice souvisí do určité míry s nastavením celkového trademanegemtu a s rizikem na obchod, o kterém jsme se bavili dříve. Co myslím pojmem „řízení pozice“? Myslím tím jednoduše zasahování do otevřeného obchodu – posouvání stoplossů a profit targetů.

Řízení pozice je tím problematičtější, čím kratší targety a stoplossy máte.

Jestliže obchodujete intradenní nebo skalpovací přístup, kde berete profit nebo stoploss během několik málo minut, pak pro řízení pozice prakticky není prostor a řídit byste ji neměli. Naopak je potřeba se zaměřit na vyhledávání dobrých vstupních příležitostí.

Jestliže obchodujete delší časové rámce, držíte pozici hodiny, nebo třeba i několik dní, pak je na její řízení čas a prostor a můžete se rozhodnout, jak s ní naložíte podle aktuálního vývoje.

To, jak pozici budete řídit by opět mělo mít jasná pravidla. Můžete stoploss přisunout na vstupní cenu poté, co trh urazí 50% vzdálenosti k profit targetu. Nebo můžete stoploss posunout na vstupní cenu, když uzavřete 50% pozice v zisku. Možností je spoustu. Řada takových instrukcí jde i nastavit přímo v platformě. Co byste určitě dělat neměli, je posouvat stoploss více do ztrátového území, když jde trh proti vám. To není řízení pozice – to je strach ze ztráty a neurotická snaha před ní utéct. I když to třeba někdy vyjde, celkově si vytváříte špatné návyky, kterých se budete muset časem zbavit.

Řízení pozice je celkově už pokročilejší přístup, ve kterém je spousta diskréčního rozhodování v době, kdy jste v otevřeném riziku. To je potřeba mít na paměti, protože jak jsme si řekli výše, jste-li v otevřeném riziku, vaše vnímání trhu zpravidla není zcela objektivní.

K zapamatování: Pozici řiďte podle jasných jednoduchých pravidel, které dokážete zopakovat.

Automatizovaný vs. diskréční obchodní systém

Pokud jde o stavbu obchodní strategie, pak je vždy rozhodující, zda ji budete obchodovat ručně – diskréčně, nebo zda ji bude obchodovat počítač – automatizovaně. Názory na to, co je lepší, se různí, faktem ale je, že automatizace převládá a více než 80 % objemu na amerických burzách obchodují stroje.

Zda váš obchodní systém bude diskréční nebo automatický, záleží do velké míry na tom, zda umíte programovat. Pakliže neumíte, pak automatický obchodní systém příliš nepřipadá v úvahu. Je sice možnost, kdy některé platformy (nebo kurzy) nabízí, že vytvoříte AOS i bez znalosti programování – tam ale musíte počítat s tím, že jde z velké části o marketingový tah a rozhodně nebudete mít příliš velké vyjadřovací možnosti. Anebo můžete využít externí programátory – tam ale musíte počítat s tím, že neznáte kód a váš systém je trochu black box, a budete-li potřebovat jen malou změnu, opět budete muset někoho zaplatit. Řada obchodníků tak bude spíše začínat s nějakým diskréčním obchodním systémem.

Protože mám osobní zkušenosti s oběma mám několik komentářů. Nejsem sice profesionální developer, ale automatizaci se nějaký čas věnuji a doporučil bych to všem, kteří na burze aktivně zatím jen diskréčně obchodují. Rozhodně vás to posune o míle daleko. Doporučil bych ale vyvíjet skutečně v kódu, kde máte absolutní kontrolu nad vším. Nikoliv jen lepit dohromady nějaké předpřipravené moduly.

Automatický obchodní systém vyniká na diskréčním, hlavně pokud jde o přesnost a rychlost exekuce. To může být někdy velká výhoda, jindy nevýhoda. Potřebujete-li něco přesně spočítat během krátké doby a provést vstup, lidská omezenost na to nestačí. V tomto ohledu je rozumné využít stroj, který bude dělat přesně to, co mu řeknete. Na druhou stranu jeho přílišná přesnost je někdy až na škodu. To, co člověk zcela správně odfiltruje jako šum, vyhodnotí počítač jako signál.

Diskréční obchodní systém má oproti automatickému podle mého názoru výhodu hlavní výhodu v tom, že člověk dokáže relativně dobře číst kontext a stav trhu. Naprogramovat kontext je mnohem složitější než naprogramovat samotnou vstupní podmínku. Počítač je v tomto směru příliš rigidní. Nemá žádný cit. Nemá „historickou zkušenost“. Člověk se učí. Počítač ne. (Abych byl úplně přesný, počítač lze taky učit – viz machine learning algoritmy – ale to už zacházíme daleko do budoucnosti). Stále jsou určité věci, které se naprogramovat nedají.

Hlavní nevýhoda diskréčního obchodování je v tom, že může velmi snadno sklouznout v subjektivní vyhodnocování a až neorganizovaný chaos. Už jen tak základní věc jako je trend může mít spoustu interpretací. Základní price action formace – jakkoliv přesně je najdete definované, v reálném trhu je můžete mít problém rozpoznat, natož pak zobchodovat. Analýza volume, orderflow, time and sales a pokročilejší věci. Tam už subjektivita hraje v podstatě klíčovou roli.

Jak si vzít z obou světů to nejlepší?

Diskréční obchodník by se měl zaměřit na co nejpřesnější nastavení si pravidel. To je totiž přesně doména automatů – ty mají natolik jednoznačná pravidla, že je to až na škodu. Diskréční obchodní systém v podstatě počítá s tím, že „pravidla se budou porušovat“. Pravidla jsou, musí být, ale jsou flexibilní, mají širší hranice. Jestliže automat bere denní high absolutně na tik přesně, pak diskréční obchodník bere někdy pár ticků pod, někdy pár tiků nad, podle toho, jak se mu to jeví.

Každý diskréční obchodní systém ale musí mít velmi precizní práci s rizikem a s pozicí. Zde je možnost nechat se automatizací inspirovat opravdu hodně. Koneckonců i proto je standartně v platformách zabudovaný jakýsi poloautomatizovaný systém, kde lze snadno nastavit velikosti pozic, posuny stoplossů apod.

Příklad konkrétní obchodní strategie

Jak může vypadat konkrétní obchodní plán si ukážeme nyní. Půjde pouze o jednoduchý ilustrativní příklad, na kterém si ukážeme výše popsané v praxi. Tato obchodní strategie patrně nebude ani trochu zisková a nedoporučuji ji nikomu live obchodovat. O ziskovost nám tu nejde, cílem je, abychom si ukázali, jak s jednotlivými principy pracovat.

Začněme vstupem. Vstupovat do long obchodu budeme chtít poté, co cena udělá tři rostoucí svíčky po sobě. Hledáme určitou price action formaci, kdy high i low aktuální svíčky je vyšší, než high i low svíčky předchozí, a to je vyšší než high i low té před ní. Graficky to vypadá nějak takto.

Vstupní moment je uzavření třetí rostoucí svíčky. Vstupujeme poté a jako vstupní pokyn používáme limit. Limitní cenu volíme několik ticků pod close posledního růstového baru. Kolik tiků pod close? To můžeme zatím nechat otevřené, máme diskréční pohled, takže jednou to mohou být dva ticky, jednou pět ticků, podle toho, jak jsou ty růstové bary dlouhé. Časem si to můžeme vyspecifikovat přesněji. Limitní pokyn (lmt) pokládáme nějak takto.

Knot tohoto baru, kde je šipka by by nás dostal do obchodu.

Stoploss a profit target nastavujeme pro jednoduchost v poměru 1:1 s tím, že stoploss pokládáme logicky pod low první růstové svíčky (bude dynamicky počítaný podle tržní volatility) a profit target je ve stejné vzdálenosti.

Další podmínka je, že pakliže by stop vycházel vzhledem k volatilitě příliš velký (nad 100 USD), obchod nebereme, odfiltrujeme ho jako nevhodný, přesahující naše riziko. Stoploss musí být vždy menší nebo roven 100 USD.

Budeme pozici řídit? Ano, budeme. V případě, že se cena dostane přes polovinu cesty k profit targetu, posouváme stoploss na vstupní cenu (tzv. BE break-even) a chráníme vstup.

V tuto chvíli už by bych obchod bez rizika a v nejhorším případě z něho vypadneme s nulou. To je v podstatě vše, co se týče vstupu a řízení obchodu.

Pak bychom si ještě nadefinovali risk management. Částečně jsme to již udělali, když jsme zvolili, že nebudeme brát obchod, který má riziko větší než 100 USD. Teď si ještě nadefinuejeme, že denně nechceme ztratit více než 300 USD. To znamená, že v maximální volatilitě, při níž bychom museli nastavit maximální riziko 100 USD, můžeme vzít maximálně tři stoplossy za sebou. Pak s obchodováním končíme ať se děje cokoliv. Stejně tak si můžeme nastavit, že když naobchodujeme profit 300 USD, pro ten den končíme.

Nakonec si nadefinujeme celkové riziko, se kterým budeme obchodovat. Jsme ochotní ztratit 3000 USD. Víc ne. Stane-li se to, skončíme a budeme hledat, kde děláme co špatně a jak svůj plán upravit.

A to je vše. Takto nějak může v obrysech vypadat jednoduchý obchodní plán.

Univerzální obchodní plán neexistuje

Samozřejmě, že je možné obchodní plán výrazně více zkomplikovat. Můžeme se ptát na kontext, ve kterém budeme obchodovat long a ve kterém short. Možná budeme chtít long obchodovat jen v trendu. Ale jak poznáme trend? Možná z nějakého vyššího rámce, nebo pomocí EMA (klouzavé průměry). Můžeme si dát další podmínku, že vstupujeme jen, když je v trhu určité volume anebo, když ty tři konrétní bary mají určité volume.

Nebo si nastavíme časy, kdy obchodujeme a kdy ne. Například, že obchodujeme jen první dvě hodiny po otevření trhu a jindy ne. Nebo že obchodujeme celý den, ale ne v průběhu „amerického oběda“.

Různých kombinací a permutací je nespočet a každý si musí najít ty své. Ty si pak musí buď napsat nebo nějak vštípit ho hlavy, zapamatovat a na trhu otestovat. V principu je to velmi jednoduché, teoreticky jednoduché. Prakticky je to ovšem složitější.

Svůj obchodní plán byste si měli vždy nejprve otestovat. Nejdřív klidně na statických grafech, abyste se naučili situace správně rozpoznat a vyhledávat. Následně se je naučte vyhledávat na demu, když se trhy pohybují. A nakonec živě (live). Tam pak do hry vstupuje psychika, která i s dobrým plánem umí solidně zacvičit. Ale to už je jiný příběh.

The post Obchodní plán – Praktický průvodce jak vytvořit obchodní strategii appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodní jednání s Čínou se vyvíjejí pozitivně
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Index Dow Jones si připsal 0,7 %, S&P 500 přidal 0,8 % hodnoty a technologický Nasdaq si polepšil o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejvyššího zisku 1,5 % dosáhli realitní developeři. I díky pozitivním vyjádřením k průběhu obchodních jednání od amerického poradce pro obchod Petera Navarra se včera dostaly indexy Dow Jones a Nasdaq na nová historická maxima. Trhy si tak ve Spojených státech nadělily hezký dárek k dnešnímu Dni nezávislosti. Po dnešní obchodní pauze se akciové trhy otevřou znovu v pátek.
 • Obchodní jednání se nejspíš trochu zadrhávají
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ztrátově. Index Dow Jones odepisuje 0,1 %, S&P 500 a technologický Nasdaq shodně klesají o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,2 %) a sektoru zdravotní péče (-1 %). Na opačné straně se nachází především zpracovatelé komodit se ziskem 0,6 %. Za ne příliš veselým zahájením obchodování můžeme vidět dnešní vyjádření čínského ministra pro obchod. Ten okomentoval probíhající obchodní jednání obou zemí jako obtížné z důvodu značných rozdílů mezi oběma zeměmi.
 • Obchodní jednání se vyvíjejí velmi pozitivně
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,5 %, S&P 500 stoupá o 0,3 % a technologický Nasdaq se pohybuje mírně na úrovní včerejší zavírací ceny. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří telekomunikačním firmám (+0,7 %) a průmyslovým podnikům (+0,6 %). To, co hlavně přispívá k aktuálnímu optimismu akciových trhů, je vývoj v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou. Prezident americké obchodní komory Myron Brilliant prohlásil, že obě strany jsou již téměř u cíle s dohodou. Nečeká ale uzavření dohody do konce tohoto týdne. V tuto chvíli právě probíhá setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským premiérem Liu He. Spekuluje se, že po tomto setkání by Trump mohl oznámit, že se sejde s čínským prezidentem. To by byl silný signál, že uzavření obchodní dohody je na dohled.
 • Obchodní jednání Spojených států a Číny je v centru pozornosti
  Americké akciové trhy dnes otevřely v červených číslech. Dow Jones klesá o 1,2 %, S&P 500 oslabuje o 1 % a technologický Nasdaq ztrácí 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 jsou ztrátové všechny sektory. Nejhůře je na tom technologické odvětví, jehož akcie klesají o 1,9 %. Hlavním důvodem je vystupňovaná nervozita investorů z dalšího kola obchodního jednání mezi Spojenými státy a Čínou, které začíná dnes ve Washingtonu. Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých posledních tweetů oznámil, že čínská delegace přichází do USA, aby uzavřela obchodní dohodu. V předchozích tweetech pro změnu uvedl svůj předpoklad, proč Čína na poslední chvíli odstupovala od ujednaných částí dohody a chtěla je znovu přejednat. Tím měla být vyčkávací taktika Číny na výsledek amerických prezidentských voleb v příštím roce a očekávání, že zvítězí „slabí demokraté“. Nicméně dnes a zítra, kdy budou obchodní jednání probíhat, jsou naprosto klíčové pro další vývoj obchodní války. V optimistickém scénáři dnes či v průběhu pátku dojde k uzavření obchodní dohody. V tom opačném se od zítřka zvýší dovozní cla na čínské zboží a dá se současně očekávat, že Čína přijde s protiopatřením na americké zboží.
 • Obchodní jednání Spojených států a Číny nabírají na obrátkách
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v zisku. Index Dow Jones posílil o 0,8 %, S&P 500 získal 1,1 % a Nasdaq si polepšil o 1,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou finančních institucí (-0,3 %). Nejlépe si vedly technologické firmy (+2,5 %) a realitní developeři (+1,8 %). Zajímavostí včerejšího dne bylo zahájení obchodování s akciemi světoznámého výrobce jeanů Levi Strauss. Navrhovaná cena pro IPO byla ve výši 17 USD za akcii (původní výše byla dokonce pouze v rozmezí 14-16 USD). Obchodování s těmito akciemi však zahájilo skokovým růstem na více jak 22 USD za akcii. Jedná se tedy o extrémně vydařený druhý vstup na burzu této společnosti po přibližně 34 letech. Levi Strauss vstoupil na burzu již v roce 1971 a následně ji opustil v roce 1985.
 • Obchodní jednání stále v centru pozornosti
  Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování v červených číslech. Index Dow Jones klesá o 0,6 %, S&P 500 ztrácí 0,3 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,7 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 jsou na tom nejhůře energetické společnosti (-1 %) a průmyslové podniky (-0,9 %). Naopak se daří síťovým odvětvím, jejichž akcie rostou o 0,2 %. Zajímavostí dneška je vstup společnosti Uber na newyorskou burzu za cenu 45 USD za akcii, což oceňuje společnost na 82,4 mld. USD. Cena stanovená pro primární úpis akcií je na spodní hranici odhadovaného rozpětí. Co ale investory nejvíce zajímá je, jak se bude dnes vyvíjet obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou a co přinese následný telefonát mezi prezidenty obou zemí. Stále totiž existuje šance na odvrácení vyhrocení obchodní války. Sám americký prezident Donald Trump včera připustil, že jsou ve hře ještě dvě alternativy, jak se vypořádat s aktuální situací.
 • Obchodní jednání stále zdrojem optimismu, ale pozornost se přesune k Fedu. Potěší znovu?
  Hlavních finančních trhů se i dnes drží pozitivní nálada, již udržuje stále zejména optimismus o obchodní dohodě USA - Čína. Aktuální kolo vyjednávání končí a podle vyjádření amerických zástupců probíhalo dobře. Příznivě byl na trzích vnímán také fakt, že jednání byla o den nastavena. Naproti tomu podle některých zdrojů zatím zůstávají pozice obou stran značně vzdálené u klíčových otázek typu ochrana duševního vlastnictví či transfery technologií.
 • Obchodní jednání USA a Číny vstoupila do finální fáze
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování různorodě. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 zakončil na úrovni pondělní zavírací ceny a Nasdaq si polepšil o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo sektoru zdravotní péče (+0,8 %). Na opačné straně se nacházela především síťová odvětví (-1,2 %).
 • Obchodní jednání USA-Čína tlačí trhy do zelených čísel
  Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování převážně v ziscích. Index Dow Jones roste o 0,3 %, S&P 500 získává 0,2 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,3 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede průmyslovým podnikům (+0,8 %) a realitním developerům (+0,6 %). Naopak největší ztráty zaznamenávají finanční instituce, a to 0,7 %. Důvodem optimismu na trzích jsou probíhající jednání mezi Spojenými státy a Čínou ohledně obchodní dohody a ukončení obchodní války. Americký prezident Donald Trump se vyjádřil na Twitteru, že jednání pokračují velmi dobře.
 • Obchodník svou šikovností získal za 1 hodinu novou 3D TV
  Nejziskovějším obchodem uplynulého týdne byla dlouhá pozice v jednom z hlavních měnových párů...
 • Obchodní platforma CoverdealFX
  CoverdealFX je registrovaná obchodní značka společnosti Coverdeal Holdings Limited. Coverdeal Holdings Limited a je regulována Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC, s licenčním číslem CIF 231/14. CoverdealFX.com je forexový broker nabízející k obchodování kromě typických měnových párů i CFD na akcie, komodity, indexy, dluhopisy a kryptoměny. Stránky brokera jsou dostupné ve třech jazycích – včetně češtiny.
 • Obchodní příměří mezi USA a Čínou je nestabilní
  Globální akciové trhy prošly ve čtvrtek dalším kolem výprodeje, protože zatčení generálního finančního ředitele (CFO) čínského telekomunikačního gigantu Huawei v Kanadě vyvolalo obavy z porušení nedávného obchodního příměří mezi USA a Čínou. Spojené státy naléhaly na své západní spojence, aby se zbavily zařízení vyrobených čínskou společností – přetrvávající podezření ze špionáže a manipulace osobními daty. Zatím, jak Austrálie tak i Nový Zéland, které jsou součástí americké zpravodajské skupiny „pěti očí“, zablokovaly některým klíčovým domácím společnostem realizace nákupů produktů od společnosti Huawei, která je jedním z největších poskytovatelů telekomunikačních zařízení a služeb na světě , a nedávno předčil Apple, a stala se druhým největším výrobcem smartphonů po společnosti Samsung.
 • Obchodní rozhovory ve středu dění
  Minulý týden byla ekonomická agenda docela nadupaná. Centrální bankéři z Velké Británie, EU a Turecka spolu s Argentinou museli přijímat rozhodnutí o měnové politice. Zásadní kroky přišly z turecké centrální banky, která oznámila překvapivý nárůst své týdenní repo sazby na 24 %. Bude to stačit k ochraně liry? V Austrálii místní měna dosáhla 3,5letého minima v důsledku rostoucí politické nejistoty a přetrvávajícího obchodního napětí mezi USA a Čínou.
 • Obchodní spory USA a Číny na trzích neustále rezonují
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem. Index Dow Jones ztrácí 0,1 %, S&P 500 odepisuje 0,2 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede telekomunikačním firmám (-2,3 %) a výrobcům luxusního zboží (-1,1 %). Daří se především zpracovatelům komodit (+0,9 %). Za poklesem akciových trhů stojí aktuální dění kolem obchodní války. Čína včera představila zprávu hodnotící dopady vleklých sporů se Spojenými státy. Ta vyčísluje meziroční propad čínských exportů do USA za první čtyři měsíce tohoto roku ve výši 9,7 %. Ve stejném období současně klesly americké investice v Číně o 10 %. Ve zprávě se dále uvádí, že Čína je ochotná spolupracovat se Spojenými státy na nalezení řešení obchodních sporů. Nicméně na druhou stranu kritizuje právě americkou administrativu za vznik současné vyhrocené situace.
 • Obchodní válka - aktuální stav
  Situace na obchodní frontě se stále více vyhrocuje. Americké ministerstvo financí oficiálně označilo Čínu za manipulátora s měnovým kurzem. Přestože tento krok můžeme považovat z velké části za symbolický, dobře ilustruje posun, který nastal za necelý týden. V posledních červencových dnech probíhaly poměrně úspěšné rozhovory mezi oběma stranami v Šanghaji.
 • Obchodní válka a útok na ropné zařízení jsou v hledáčku investorů
  Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování se ztrátami. Index Dow Jones klesl o 0,6 %, S&P 500 oslabil o 0,5 % a technologický Nasdaq ztratil 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo výrobcům luxusního zboží (-1,2 %). Na opačné straně se nejlépe umístil sektor zdravotní péče (+0,6 %).
 • Obchodní válka bude udávat směr tohoto týdne
  Americké trhy zakončily páteční obchodování v mírném zisku. Za celý týden jsou však trhy ve ztrátě kolem 1,3 %. Index Dow Jones vzrostl o 0,2 %, S&P 500 posílil o 0,1 % a technologický Nasdaq získal také 0,1 %. Nejlépe se dařilo energetickým společnostem, které posílily o 0,7 %. S odstupem je následovala dvojice sektorů zpracovatelů komodit a technologických firmem, která si shodně připsala 0,2 %. Nedařilo se především telekomunikačním společnostem (-0,6 %).
 • Obchodní válka eskaluje
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátou. Index Dow Jones klesl o 1,1 %, S&P 500 si pohoršil o 1,2 % a technologický Nasdaq ztratil 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo energetickým společnostem, když jejich ztráty dosáhly výše 3,1 %. Hlavním důvodem byla klesající cena ropy na světových trzích. Ceny ropy Brent včera oslabila o přibližně 2,5 USD za barel na 68,5 USD. Nejziskovějším sektorem se stala síťová odvětví, jejichž hodnota akcií vzrostla o 0,8 %. Za celkovou negativní náladou opět stojí obchodní válka s Čínou, kdy se každým dnem přidávají další společnosti k bojkotu spolupráce s firmou Huawei. Poslední, které k tomuto kroku přistoupily, jsou Toshiba a Panasonic. Japonská odnož Amazonu dokonce přestala prodávat zařízení Huawei s vyjádřením, že nechce svým zákazníkům nabízet problematické zboží.
 • Obchodní válka eskaluje, trhy zatím zůstávají v klidu
  Po schválení cel na import čínských produktů do USA v hodnotě 50 miliard amerických dolarů odpověděla Čína velmi rychle obdobnými opatřeními a zavedla cla na import z USA ve stejné výši. Čína ale nebyla v odvetě dostatečně „chytrá“ a cla se týkají hlavně produktů, které se vyrábějí v těch amerických státech, kde měl Donald Trump nejvyšší voličskou podporu ve volbách v roce 2016.
 • Obchodní válka EU versus USA a vývoj cen zlata
  V dnešním světě neubývajících nejistot není od věci otázka, jaký bude mít dopad hrozící obchodní válka mezi EU a USA po zavedení tarifů na dovoz oceli a hliníku do USA, ohlášené Trumpem. Neohrozí ekonomický růst? Jak se promítne na akciové trhy, na vývoj kurzu eura k dolaru i dalším měnám? Nevyvolá případná obchodní válka výraznější turbulence na finančních trzích? Neovlivní cenu zlata a nezvýší zájem o investování do zlata, resp. certifikovaných zlatých slitků a zejména mincí? Na řadu otázek bude možné dát přesnější odpovědi podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Pokud jde o poslední z nich, je nutné uvažovat dva aspekty této problematiky:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare