Neděle 16. června 2024 11:52
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Vypořádání obchodních transakcí na burze v USA se zkrátí na jeden den

27.05.2024 14:14  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Americké akciové trhy čeká po sedmi letech další velká změna - od úterý se vypořádání burzovních transakcí zkrátí ze dvou dnů na jeden. V praxi to znamená, že investoři budou mít peníze z prodeje cenných papírů k dispozici dříve, zatímco makléřské firmy budou nuceny zadržovat menší objemy kapitálu. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) související změny schválila loni, teď začínají platit.

Regulační orgány doufají, že zkrácení procesu vypořádání transakcí sníží na největších světových trzích riziko a naopak zvýší efektivitu. Očekává se ale, že přechodně se zvýší také výskyt problémů, s nimiž se investoři budou setkávat, uvedla agentura Reuters.

Aby investoři vyhověli změně pravidel, kterou schválila burzovní komise, musejí mít své transakce vypořádány už následující pracovní den po obchodu, místo dosavadních dvou. Týká se to lidí, kteří na amerických trzích investují do akcií, podnikových a komunálních dluhopisů a některých dalších nástrojů. Sami investoři zpravidla nemusejí dělat nic, transakce se vypořádají automaticky, proces zajišťuje makléřská společnost, u které mají investoři vedený účet.

Do roku 2017 platilo pro tyto transakce časové vypořádání podle vzorce T+3. To znamená, že pokud investor prodal na některém z amerických trhů akcie například v úterý, transakce byla vypořádána v pátek. Před sedmi lety regulační orgány tuto dobu zkrátily, nyní tedy platí pravidlo T+2. Nově bude platit, že při prodeji v úterý bude transakce vypořádána už ve středu, tedy v čase T+1.

Spojené státy nejsou jediné, kde se změna projeví. Kanada, Mexiko a také Argentina přecházejí na zkrácené vypořádání burzovních transakcí ode dneška. Ve Spojených státech se dnes kvůli oslavám Dne obětí války neobchoduje. Očekává se, že v roce 2027 přistoupí ke zkrácení procesu vypořádání burzovních transakcí také Británie, Evropa takovou změnu rovněž nyní zvažuje.

Regulační orgány v USA začaly změnu pravidel pro vypořádání transakcí prosazovat už v roce 2021, kdy reagovaly na vlnu nadšení kolem takzvaných meme stocks. To je označení, které se vžilo pro akcie zpopularizované mezi drobnými investory pomocí sociálních sítí. Jedním z nejznámějších příkladů byly tehdy akcie společnosti GameStop. Výrazný nárůst objemů obchodů zdůraznil potřebu snížit riziko protistrany a zlepšit kapitálovou efektivitu a likviditu při transakcích s cennými papíry.

"Zkrácení cyklu vypořádání pomůže trhům, protože čas jsou peníze a čas je riziko," řekl předseda SEC Gary Gensler. Dodal, že díky změně bude tržní infrastruktura odolnější.

Se zkrácením doby vypořádání se ale pojí i riziko. Makléřské firmy totiž mají méně času na to, aby si připravily dostatek peněz na nákupy akcií pro klienty nebo na případné reverzní transakce, pokud se objeví nesrovnalosti. To ještě může zkomplikovat situace, pokud jde o peníze na úvěr. Riziko selhání vypořádacích procesů tak patrně poroste, alespoň po přechodnou dobu. Zvýšit by se v této souvislosti mohly i transakční náklady, uvedl Reuters.

Obchodní transakce mohou selhat zejména v situaci, kdy kupující či prodávající nesplní do data vypořádání své závazky. To může být například u finančních nástrojů, jako jsou opce. Výsledkem pak mohou být ztráty, sankční poplatky, ale i škody na pověsti.

"Doufáme, že časem uvidíme přínos, který očekáváme - to je snížení rizika, snížení marže nebo zajištění. A doufáme také, že k tomu dojde bez vážného dopadu na samotný proces vypořádání," řekl šéf oddělení pro operace s cennými papíry v Institutu investičních společností RJ Rondini.

Vypořádání je proces převodu cenných papírů nebo finančních prostředků z jedné strany na druhou po tom, co byl sjednán obchod. Dochází k němu po zúčtování. Proces vypořádání těchto transakcí v USA zajišťuje společnost Depository Trust Company (DTC), což je dceřiná firma společnosti Depository Trust and Clearing Corporation.

Vypořádání v čase T+1, tedy následující pracovní den po uzavření obchodu na burze, už funguje například v Indii. Tam regulační orgány zvažují, že přejdou na pravidlo T+0, tedy vypořádání ve stejný den, kdy byl obchod uzavřen. To už takto funguje v Číně, kde pro vypořádání obchodů platí pravidlo T+0 a pro vypořádání peněžních transakcí T+1.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Výnosy řeckých dluhopisů rekordně stouply
  Rozsáhlý výprodej krátkodobých dluhopisů řecké vlády pokračuje i dnes, a to již sedmou seanci v řadě. Například výnos obligací splatných v roce 2017 vystoupil na nový rekord. Trh reaguje na pokračující obavy z možného státního bankrotu Řecka. Nejistota kolem dalšího osudu této země naopak zvyšuje zájem o nejkvalitnější aktiva na dluhopisových trzích, což společně s programem Evropské centrální banky (ECB) nakupovat i státní dluhopisy tlačí výnosy dolů.
 • Výnosy řeckých státních dluhopisů klesly
  Výnosy řeckých státních dluhopisů dnes klesly na nejnižší úroveň v tomto roce. Investoři přivítali páteční...
 • Výnosy státních dluhopisů budou letos podle odhadů stoupat
  Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce budou spíše růst. Důvodem bude nastupující ekonomické oživení nebo očekávání investorů, že Česká národní banka letos zvýší úrokové sazby. Vliv bude mít také rozpočtová politika vlády. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila.
 • Výnosy u řeckých dluhopisů klesly pod 10 %
  Výnosy u desetiletých řeckých státních dluhopisů poprvé za více než dva roky klesly pod deset procent...
 • Výnosy z dluhopisů posunuly dolar výš
  Dolar dnes na forexových trzích pokračuje v růstu a vystoupil na další maximum za čtyři měsíce. K růstu jeho kurzu nadále přispívají výnosy klíčových amerických dluhopisů, zejména ten se splatností deset let. Vzhledem k setrvalému sestupu jejich ceny se výnos tohoto papíru dostal nad tři procenta, což je nejvíce od začátku roku 2014.
 • Výnosy z těžby i prodeje bitcoinů je podle správy třeba zdanit
  Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření Finanční správy na dotaz ČTK. Daň z příjmu je v takovém případě 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny. Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.
 • Výplata dividend ve 2Q stoupla
  Výplata dividend ve druhém čtvrtletí dosáhla další rekordní úrovně. Firmy po celém světě v období duben až červen vyplatily na dividendách 497,4 miliardy USD (11,2 bilionu Kč), což je o 12,9 procenta více než loni. Vyplývá to z údajů investiční společnosti Janus Henderson, které jsou založeny na analýze čtvrtletních dividend 1200 podniků s nejvyšší tržní hodnotou.
 • Vyplatí se koupit dolar?
  Dolarový index (DXY) se na 4hodinovém grafu postupně vrací zpět směrem k již dříve prolomené rezistenci kolem psychologické hladiny 105,50 bodů, která se nachází v konfluenční oblasti rostoucí trendové linie, úrovně standartního Pivot Pointu S2 a také klouzavého průměru SMA 100. Dočkáme se oslabení k této již zmíněné prolomené rezistenci (throwback - nyní support) a následného odražení zpět k vyšším úrovním?
 • Výplaty dividend by letos mohly být rekordní, odhadla firma Janus Henderson
  Společnosti po celém světě by mohly za letošní rok vyplatit na dividendách rekordních 1,64 bilionu USD (36,3 bilionu Kč), když v samotném druhém čtvrtletí objem vyplacených dividend stoupl o více než šest procent. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu investiční firmy Janus Henderson, podle které ve druhém čtvrtletí 88 procent firem buď zvýšilo dividendu, nebo ji ponechalo na stejné úrovni.
 • Výplaty dividend byly v prvním čtvrtletí rekordní, výhled je ale nejistý
  Objem vyplacených dividend se v prvním čtvrtletí zvýšil o 11 procent na 302,5 miliardy USD (téměř sedm bilionů Kč), což je rekord pro toto období. Hlavní podíl na tom měly těžařské a ropné společnosti. V nadcházejících měsících ale budou firmy čelit větším problémům, uvedla s odvoláním na zprávu britské firmy Janus Henderson agentura Reuters.
 • Výprodej bitcoinů zrychluje, kryptoměna ztrácí 30 procent hodnoty
  Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se dnes propadla pod 31.000 dolarů (646.000 Kč) a za poslední den se snížila zhruba o 30 procent. Jde o největší jednodenní propad za více než rok, uvedla agentura Reuters. Výprodej zrychlil v odpoledních hodinách, kdy se prudce snižovala i cena dalších kryptoměn, včetně druhé nejrozšířenější ethereum. Bitcoin od svého maxima blízko 65.000 USD, kde byl minulý měsíc, tak ztratil už více než 50 procent hodnoty.
 • Výprodej na EUR/JPY pokračuje
  Měnový pár EUR/JPY i dnes klesá a momentálně dosahuje hodnoty okolo 127,10. Tento křížový pár tak...
 • Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin spadl pod 27.000 USD
  Výprodej na trhu kryptoměn zrychluje, bitcoin dopoledne spadl pod 27.000 USD a je nejníže od konce roku 2020. Výrazně klesají i další digitální měny, například ether od začátku roku odepsal už přes 50 procent, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Spolu s kryptoměnami klesají i ceny dalších aktiv považovaných za riziková, například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.
 • Výpůjčky britské vlády klesly
  Výpůjčky britské vlády klesly na nejnižší úroveň za 11 let. V uplynulém finančním roce, který skončil v březnu, se snížily o 3,5 miliardy na 42,6 miliardy liber (1,2 bilionu Kč). Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Podíl výpůjček na hrubém domácím produktu (HDP) v uplynulém finančním roce činil 2,1 procenta, zatímco ještě v roce 2010 to bylo deset procent.
 • Výroba aut v Německu byla loni nejnižší za 23 let
  Výroba aut v Německu se loni snížila o devět procent na 4,66 milionu vozů, což je nejméně od roku 1996. Důvodem poklesu byla slábnoucí poptávka ze zahraničí, prodej na domácím trhu naopak vzrostl. S odvoláním na údaje německého automobilového sdružení VDA o tom informovala agentura Bloomberg.
 • Výroba britského průmyslu rychle rostla
  Průmyslová výroba v Británii v prosinci meziročně vzrostla o 4,3 procenta, což byl nejrychlejší růst za téměř šest let. Meziměsíčně se zvýšila o 1,1 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Průmyslová výroba se na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) Británie podílí asi 15 procenty.
 • Výroba čínského průmyslu rostla
  Průmyslová výroba v Číně stoupla v květnu meziročně o pět procent, což byl nejpomalejší růst za 17 let. Tempo růstu zpomalilo z 5,4 procenta v dubnu a bylo nižší, než čekali analytici. Zpráva, kterou dnes zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem slábnutí poptávky ve druhé největší ekonomice světa, která je nyní v obchodním sporu s USA, napsala agentura Reuters.
 • Výroba továren v Číně v listopadu rostla nejrychleji za 20 měsíců
  Produkce čínských továren v listopadu rostla nejprudším tempem za 20 měsíců, protože poptávku podpořilo oživení spotřebitelských výdajů a postupné uvolňování opatření proti koronaviru u významných obchodních partnerů. Čínský statistický úřad dnes oznámil, že průmyslová výroba se v listopadu meziročně zvýšila o sedm procent po nárůstu o 6,9 procenta v předchozím měsíci.
 • Výroba v EU klesala dvojnásobně rychle
  Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii v prosinci zrychlilo na...
 • Výroba v eurozóně rostla nad očekávání
  Průmyslová výroba v eurozóně v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 procenta, což bylo nejprudší tempo za...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI