Úterý 19. březen 2024 03:48
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
XTB trading konference 2024

Ropná rally je přehnaná

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Sentiment na trhu s ropou je nyní jednoznačně býčí. Tradeři se bojí plánovaných sankcí na Írán, které by měly drasticky snížit exporty tohoto producenta. Ne všechny zprávy však zapadají do mozaiky vyšších cen. Trh je akorát ignoruje.

Podívejme se na následující sled událostí z minulého týdne. Americká agentura EIA ve středu vykázala obrovský nárůst zásob ropy ve výši 8 mil. barelů. Místo standardního poklesu ale ropa Brent zareagovala zdražením z 85 na 86 dolarů za barel. Podobně vlažně obchodníci přijímají data o plánovaném navýšení těžby u hlavních producentů, které by mělo přinejmenším negovat dopad íránského výpadku, a další zisky amerického dolaru.

Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel:


Kartel OPEC se sice oficiálně neshodl na navýšení dodávek na trh (Írán má stejně jako každý člen právo veta), Saúdská Arábie však i bez toho navyšuje exporty. Na říjen Saúdové plánují těžbu 10,7 milionů barelů denně (mbd), což je nový rekord a zároveň o 0,85 mbd výše než v dubnu (viz graf).

Když k těmto číslům přidáme vyšší aktivitu amerických (0,5 mbd) a ruských (0,3 mbd) ropných společností, není třeba se bát výrazného nedostatku ropy na trzích. Dnešní cenu proto považujeme za zbytečně vysokou.

Vývoj těžby ropy v Saúdské Arábii v tisících barelů denně:


Především ve světle silného dolaru můžeme čekat rychlé snížení poptávky po palivech. Pokud je teď v říjnu meziroční zvýšení dolarové cen ropy Brent 50 %, v zemích jako Indie, Brazílie nebo Turecko je růst ceny kvůli oslabení domácích měn ještě mnohem výraznější. Nedá se čekat, že by při takřka dvojnásobné ceně ve srovnání s minulým rokem zůstaly prodeje benzínu a nafty v těchto i ostatních zemích bez korekce.

Cla zavedená prezidentem Trumpem na čínské dovozy jsou také jasným medvědím signálem pro ropný trh. Cla totiž nejenom ohrožují hlavní globální obchodní linku s obrovským objemem námořní dopravy, ale také působí pozitivně na dolar a negativně na jüan, měnový pár USD/CNY tak i přes intervence centrální banky v Pekingu postupně roste.

Čínský hlad po benzínu se může pozastavit. Doposud totiž Čína jako největší světový dovozce ropy vždy dokázala vykompenzovat vyšší účet za dovozy růstem exportů. Tento krok ale nyní v obchodní válce s USA bude mnohem těžší a může se stát, že Čína nebude mít za dovozy komodit čím platit. A to zvlášť poté, co se od Nového roku chystají Spojené státy navýšit cla z 10 na 25 % a rozšířit paletu postižených produktů na veškeré dovozy z Číny.

Vývoj amerického dolarového indexu Broad:


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: tradingeconomics.com, FRED, oilprice.com, EIA, Bloomberg

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa v hledáčku spekulantů kvůli Iráku
    Přestože Rusko letos na jaře anektovalo Krym a situace na Ukrajině se pomalu rozrostla v občanskou válku, ceny ropy na tyto události téměř nereagovaly. Trhy si nepřipustily, že by ruský prezident Vladimír Putin přerušil dodávky ropy do Evropy a podřezal si pod sebou větev, se kterou stojí a padá ruské hospodářství. Jiný pohled na trh ropy už ale máme, pokud se podíváme do dnešního Iráku.
  • Ropa vhodná pro kontrariány?
    Kontrakt na dodávku americké ropy WTI už několik týdnů slábne. Cena barelu se usadila pod 80 USD a vyrovnala lokální maxima ze začátku července. Značí tato cena nákupní příležitost v prostředí obecně vysoké inflace nebo můžeme čekat další pokles této životně důležité průmyslové komodity?
  • Ropa v klesajícím trendu
    Cena americké ropy WTI se dostává pod 90 USD za barel, je tak levnější než před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Sestupný trend by mohl navíc dále pokračovat, zvlášť pokud restriktivní politika americké centrální banky (Fed) bude držet poptávku utlumenou a dolar silný.
  • Ropa WTI môže padnúť až na 70 USD
    Energetická kríza spôsobila masívny nárast cien energií, najmä ropy a plynu. Zatiaľ čo ropa je stále považovaná za drahú, v skutočnosti klesá a očakáva sa, že bude naďalej klesať.
  • Ropa zatím OPEC ignoruje
    Z meetingu OPEC+ na začátku prosince vzešla velká prohlášení. Pro první čtvrtletí příštího roku dojde ke škrtům v produkci ropy u členských států o 2,2 milionu barelů denně (mbd). Škrty svým objemem větší než těžba Norska měly vystrašit trh a kvůli předpokládanému nedostatku ropy vyhnat cenu výše, nejlépe jeden barel Brentu znovu nad 90 USD. Hlavní dva hráči, Saúdská Arábie i Rusko totiž kvůli zvýšeným rozpočtovým výdajům, ať už na stavební megaprojekty nebo válku, potřebují naplnit státní pokladnu.
  • Ropa za 150 USD?
    Ceny ropy v důsledku rusko-ukrajinské války pochopitelně zdražují. Ruské dodávky na světový trh přesahují 10 % podíl, za ropu není v průmyslu a dopravě žádná plnohodnotná náhrada a riziko embarga i na vývoz ruských energií roste.
  • Ropa za 40 USD nevydrží věčně
    Celé jaro těžaře ropy mimo OPEC držela nad vodou naděje, že se bude opakovat rok 2009 a jejich produkt zažije prudké oživení cen do pásma 70-80 dolarů za barel. Nepřestávali tedy těžit a snažili se „jednorázové ztráty“ vysedět. Místo toho přišla studená sprcha s prohloubením 6letých minim a dosažením těsné blízkosti 40 dolarů za barel.
  • Ropa za 50 nebo 100 dolarů?
    Rok 2022 byl pro ropu jako jedna velká houpačka, letos jsme však očekávali mírné uklidnění situace. Opak je však pravdou a i v první polovině roku 2023 potvrzuje ropa pověst jednoho z nejvolatilnějších aktiv. Aktuálně na ropu působí několik protichůdných sil, které si v dnešním článku shrneme. Jaký je očekávaný krátkodobý a dlouhodobý vývoj cen ropy?
  • Ropa zůstává stále levná
    V návaznosti na americké volby a úspěch několika vakcín vystřelily akciové indexy vzhůru. Ani průmyslové a zemědělské komodity nezůstávají pozadu a atakují letošní maxima. Jen ropa se drží při zemi, americký WTI kontrakt nemá sílu se dostat ani na letních 43 USD za barel.
  • Ropě dochází dech i skladovací prostor
    Ropa zažila v květnu silnou rally s tím, jak se koronavirová situace v USA i Evropě začala uvolňovat a Čína využila příležitosti k agresivním nákupům za vskutku výprodejové ceny. Zhruba před měsícem ale cena ropy WTI narazila na 40dolarovou rezistenci – zeď, přes kterou se nemůže dostat výše. Toto příměří mezi býky a medvědy na ropném trhu má za sebou několik fundamentálních příběhů.
  • Ropná rally je u konce
    Za posledních 12 měsíců prošla ropa velice pozitivním obratem, když od minim z loňské zimy zdražila o více než 100 %. Tento vliv také v následujících měsících uvidíme v rychle rostoucí inflaci. Není ale třeba se obávat rychleji rostoucích cen, protože tento efekt bude dočasný. Zdá se, že ropa ve svém růstu skončila.
  • Ropní býci vracejí úder
    Na jaře se ropnému trhu nedařilo. Propad o více než 30 % zapříčinila řada nejistot v čele s ostřejším vývojem americko-čínského obchodního konfliktu a rostoucí zásoby suroviny ve Spojených státech. 50 USD za barel se ale ukázalo jako dno, pod které už trh nechce jít.
  • Ropný trh zasáhnou od příštího týdne sankce na Irán
    Předpovědi, že na trhu s ropou bude kvůli americkým sankcím na iránský obchod s ropou chybět více, jak 1 milion barelů denně se nakonec vůbec nemusí naplnit. Podle posledních dat nebude vše tak černé, protože iránské exporty jsou stále poměrně velké. Trumpovo administrativě se podařilo snížit iránské exporty ještě předtím, než vstoupí v platnost jejich sankce, výraznější pokles však nemusí ani dorazit, protože Čína a Indie hodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.
  • Ropy i plynu je dostatek, cena padá
    Minimálně co se týče Spojených států, tak o žádné energetické krizi hovořit nemůžeme. Pohled do zásobníků i na výhled počasí žádné velké anomálie a cenové extrémy neslibuje.
  • Ropy je na trhu stále příliš
    Poslední vývoj cen ropy až dramaticky připomíná její vývoj v letech 2008-09, a to jak graficky, tak načasováním. Vrchol z června/července je následován prudkým poklesem, ceny se poté během ledna stabilizují na zlomku předchozích hodnot a obchodování je doprovázeno vysokou volatilitou. Kdyby byla historie vodítkem, mohli bychom se těšit na slušnou rally na ropě, která by do konce roku vrátila ceny do pásma 70-80 dolarů za barel.
  • Ropy je stále přebytek
    V Libyi se zase dějí věci. Vojsko nástupců Muammara Kaddáfího obsadilo 3 hlavní terminály na vývoz ropy. Na tuto zprávu však trh s ropou takřka nereagoval, protože Libye nyní vyváží asi 15 % své produkce z roku 2011, což představuje pouhých 200 tis. barelů ropy denně. Naopak negativně na ceny působila následná dohoda, při které se jak vláda podporovaná Západem, tak povstalci budou snažit kooperovat při
  • Ropy rychle ubývá
    Snaha kartelu OPEC o nastolení rovnováhy na trhu s ropou začíná vracet své ovoce. Po 8 měsících produkčních škrtů trh vysílá signály, že zásoby začínají klesat. Pravděpodobnost návratu ceny pod 45 dolarů za barel se tak výrazně snižují.
  • Rorschachův test a my
    Občas, když si pročítám články a diskuze, tak mě napadne modifikace známého přísloví „když dva vidí totéž, není to totéž“. Je mnoho obchodníků, kteří obchodují na základě technické analýzy, a pro ně je velmi důležité umět interpretovat, co grafy vlastně ukazují. A je to asi jako v každém jiném lidském konání. Každý má svůj pohled, svoje vysvětlení a svůj názor. Není na tom nic špatného a vlastně je i zajímavé sledovat to. Další věcí, která mě při těch článcích a diskuzích ještě napadá, je slavný Rorschachův test. Osobně jsem ho nikdy nedělal a myslím, že ani celá řada z vás, ale myslím si, že hodně lidí ví, o co v něm jde.
  • Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
    Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
  • Rostoucí rizika mohou dostat trhy znovu pod tlak
    Měsíc listopad nakonec nesplnil očekávání a zdaleka nebyl tolik nervózní, jak se původně očekávalo. Prezidentské volby proběhly bez větších zádrhelů a volitelé už příští týden mohou oficiálně prohlásit, že Biden je vítězem voleb. Pozitivní zprávy o vakcíně setřásly poslední medvědy na akciových trzích, nicméně prosince ukazuje, že korekce možná může ještě přijít. Důvodem je právě sílící pandemie, Brexit, obchodní spor USA a Číny nebo pomalý postup při jednání o fiskálním balíčku v USA, který po datech z trhu práce získal na důležitosti.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader