Středa 04. prosince 2024 12:51
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader

Říjnová meziroční inflace byla v souladu s podzimní prognózou ČNB

11.11.2024 13:41  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Říjnová meziroční inflace 2,8 procenta byla v souladu s podzimní prognózou České národní banky (ČNB). Ani ve struktuře spotřebního koše nebyly odchylky od predikce významné. Mírně rychlejší růst regulovaných cen vyvážila o něco slabší dynamika cen potravin, nápojů, tabáku a nepatrně hlubší pokles cen pohonných hmot, uvedl dnes v komentáři k údajům o inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům, byla podle něj v souladu s predikcí. Působí na ní růst mezd v tuzemské ekonomice, který má vliv zejména na ceny služeb. "Předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný přísnou měnovou politikou ČNB jádrovou inflaci naopak brzdí. Dochází přitom k poklesu ziskových přirážek výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům, což vliv rostoucích mezd na ceny služeb částečně vyvažuje. Ceny zboží v rámci cenového jádra přitom meziročně prakticky stagnují," dodal.

K meziroční inflaci v říjnu výrazně přispíval růst cen elektřiny, vytápění i vodného a stočného. Zdražovaly také tabákové a alkoholické výrobky. Ceny samotných potravin a nealkoholických výrobků meziročně zhruba stagnovaly. Růst cenové hladiny naopak tlumil pokračující pokles cen pohonných hmot v důsledku předchozího zlevňování ropy na světových trzích.

Cenová hladina v říjnu proti předchozímu měsíci vzrostla o 0,3 procenta. Podle podzimní prognózy ČNB se inflace na konci letošního roku krátkodobě zvýší mírně nad horní hranici tolerančního pásma. K tomu přispěje statistický efekt nízké základny z prosince minulého roku, kdy obchodníci s předstihem promítali snížení DPH na potraviny. Ve stejném směru bude působit též postupný průsak zvýšených cen některých potravinářských komodit do cen v maloobchodech, odhadl Král.

V příštím roce bude podle něj nárůst cenové hladiny zpomalovat a postupně se navracet k dvouprocentnímu cíli centrální banky. Růst regulovaných cen totiž počínaje lednem výrazně zvolní. Pohonné hmoty budou meziročně zlevňovat i v příštím roce. Jádrová inflace se mírně nad dvěma procenty bude pohybovat i v následujících čtvrtletích. V jejím očekávaném vývoji se budou odrážet nejen odeznívající nákladové tlaky, ale také utlumené poptávkové prostředí v české ekonomice, uzavřel.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Řešení fiskálního útesu zatím v nedohlednu
    Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů překvapivě odvolali očekávané hlasování o vlastním návrhu...
  • Řešení pro euro je zatím v nedohlednu
    Euro se dostalo na desetileté minimum proti japonskému jenu a zároveň dále oslabuje vůči USD a GBP.
  • Řetězec kin AMC začne prodávat lístky za kryptoměny včetně bitcoinu
    Americký řetězec kin AMC Entertainment začne do konce roku prodávat lístky za bitcoiny, etherea, litecoiny a bitcoiny cash. Na twitteru to ve středu oznámil ředitel podniku Adam Aron. Firma reaguje na rostoucí oblibu kryptoměn, záměr začít přijímat pouze bitcoin společnost oznámila už v srpnu, uvedla dnes agentura Reuters.
  • Řetězec parfumérií Douglas by mohl nabídnout akcie na burze
    Investiční společnost CVC Capital Partners zkoumá možnosti vstupu německého maloobchodního prodejce parfémů Douglas na burzu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Primární nabídka by mohla řetězec ohodnotit až na sedm miliard eur (170 miliard Kč).
  • Řežábkova slova oslabují komunikaci ČNB
    Dnešní vyjádření člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka o tom, že zavedení devizových intervencí byla chyba, považují analytici, které ČTK oslovila, za překvapivé. Členové bankovní rady dosud devizové intervence hájili. Řežábkovo vyjádření podle analytiků oslabuje jednotnou komunikaci centrální banky ohledně ukončení kurzového závazku, což podle některých ekonomů může vyvolat další vlnu spekulací s kurzem koruny. Sám fakt, že Řežábek je odpůrcem intervencí, podle ekonomů překvapivý není.
  • Říjnová inflace byla mírně nad prognózou ČNB kvůli dražším potravinám
    Říjnová meziroční inflace 8,5 procenta byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), a to především kvůli silnějšímu zdražení potravin. Zvýšení inflace proti září, kdy byla 6,9 procenta, bylo očekávané a nenarušuje trend postupného obnovení cenové stability, uvedl v komentáři k aktuálním datům o inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V lednu se podle něj inflace skokově přiblíží k dvouprocentnímu cíli centrální banky.
  • Říjnová inflace byla mírně nižší, než odhadovala ČNB
    Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Ve velké shodě s očekáváním banky skončily všechny složky inflace, uvedl dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v říjnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
  • Říjnová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB
    Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Uvedl to dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Pomaleji, než očekávala ČNB, rostly ceny potravin a regulované ceny. Meziroční inflace v říjnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu zůstala na 2,7 procenta.
  • Říjnová inflace byla pod odhadem ČNB, hlavně kvůli omezení cen energií
    Říjnová inflace byla o 2,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Odchylku způsobila vládní opatření na omezení cen energií, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly ceny potravin. Vyšší byla i jádrová inflace. Podle Českého statistického úřadu klesla říjnová inflace na 15,1 procenta ze zářijových 18 procent.
  • Říjnová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
    Říjnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem je výraznější zvýšení jádrové inflace a v rámci ní růst nájemného, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v říjnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla na 5,8 procenta, byla tak nejvyšší od října 2008.
  • Říjnovou inflaci podle analytiků zkreslilo započítání úsporného tarifu
    Říjnovou inflaci zkreslilo započítání úsporného tarifu na energie a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Bez těchto opatření by růst cen proti září zrychlil na více než 18 procent, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v říjnu meziroční inflace 15,1 procenta, v září bylo tempo růstu cen 18 procent.
  • Řím a Brusel jsou blízko dohodě o rozpočtu Itálie
    Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 procenta z 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), jsou Itálie a Evropská unie blízko dohodě o rozpočtu Itálie na rok 2019. V tomto duchu se včera alespoň vyjádřily obě strany. Podle analytiků ovšem výše schodku zdaleka není to nejhorší, čím se rozpočet italské populistické vlády vyznačuje.
  • Řím Bruselu ustoupil, schodek rozpočtu na příští rok sníží
    Itálie ustoupila Evropské unii a rozpočtový schodek příští rok sníží na 2,04 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z dříve plánovaných 2,4 procenta. Po jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem to včera večer podle agentury DPA řekl italský premiér Giuseppe Conte.
  • Řím by dle EK měl spolupracovat na revizi rozpočtu
    Ministři financí eurozóny souhlasí s názorem Evropské komise (EK), že návrh rozpočtu Itálie na příští rok porušuje rozpočtová pravidla. Chtějí proto, aby Řím a EK spolupracovaly na revizi rozpočtu, který by byl v souladu s Paktem stability a růstu. Vyplývá to z dnešního prohlášení zveřejněného na závěr zasedání ministrů financí zemí platících eurem.
  • Řím navzdory kritice z Bruselu nehodlá měnit své rozpočtové plány
    Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových plánů, i když jsou považovány za kontroverzní. Ministr Giovanni Tria v dopise adresovaném komisi uvedl, že si je vědom, že návrh rozpočtu na příští rok není v souladu s Paktem stability a růstu. Dodal však, že vláda musí reagovat na dlouhé období slabého výkonu domácí ekonomiky. Tria také upozornil, že v letech 2020 a 2021 nehodlá deficit dál zvyšovat.
  • Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019
    Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že nový dokument nyní unijní exekutiva analyzuje a 21. listopadu oznámí svůj závěr společně se svým pohledem na rozpočtové plány všech zemí eurozóny.
  • Řím, Paříž a Berlín nevylučují při záchraně podniků zestátňování
    Italská vláda se chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Ta se s problémy potýká už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem. Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje ani Francie, řekl dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.
  • Římu a Madridu vzrostly náklady na úvěry
    Vlády Itálie a Španělska dnes musely zaplatit za nové půjčky v celkovém objemu 7,6 miliardy eur mnohem...
  • SAE zrušily bojkot Izraele, obě země spolu mohou obchodovat
    Prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak spolu mohou nyní obchodovat a uzavírat finanční dohody. Informovala o tom včera tisková agentura emirátů WAM. Jde o další konkrétní krok po ohlášení normalizace vztahů obou zemí z poloviny srpna. Emiráty se staly po Egyptu a Jordánsku třetím arabským státem ochotným k plnohodnotným diplomatickým stykům s Izraelem.
  • S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
    S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince. Oznámila to dnes burza. Nabídka akcií firmy bude největší na světě a Aramco se zřejmě stane největší firmou na světě podle tržní kapitalizace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy