Středa 09. října 2024 19:02
reklama
SAB Finance
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Fintokei StartTrader

Podmínky v průmyslu se v září opět zhoršily

01.10.2024 11:34  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v září opět zhoršily. Aktuální oslabení sektoru trvá od června 2022. Index nákupních manažerů (PMI) klesl na 46 bodů ze srpnových 46,7 bodu, uvedla dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

"Zatímco konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu v září signalizoval zlepšování nálady v průmyslovém sektoru, index nákupních manažerů vyznívá opačně. My se také kloníme skeptickým směrem, a to hlavně z důvodu pokračujícího přílivu špatných zpráv z Německa," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Déle než dva roky trvající průmyslové ochlazování tak podle něj zřejmě bude trvat i dále a naděje na lepší závěr roku patrně vyhasly.

Objemy zpracovatelské výroby v září stále klesaly, což firmy často připisovaly slabé poptávce. Tempo poklesu bylo podle společnosti S&P Global nicméně pod průměrem aktuálního trendu. Čeští výrobci se také potýkali s delšími dodavatelskými termíny a s obecným nárůstem provozních výdajů vzhledem k omezené dostupnosti a rostoucím cenám dopravy. Reagovali na to největším navýšením cen hotových výrobků od dubna 2023.

"Česká výroba nadále čelí mnoha protivětrům. Výkon domácího průmyslu významně omezují obecně slabé podmínky v Evropě i neochota podniků investovat," uvedl vedoucí ekonom u S&P Global Joe Hayes. V reakci na slabou poptávku podle něj zaměstnanost v české výrobě klesla rychlejším tempem. Na výrobu zároveň dopadají problémy v zásobování, kdy k delším dodávkám námořní dopravy z Asie se přidaly stávky v německých přístavech, dodal.

Zářijová data PMI nicméně podle něj poskytla i malá pozitiva. "Tempo poklesu nových exportních zakázek se drželo na srpnové úrovni, a bylo tedy nejpomalejší podruhé od dubna 2022. Obchodní důvěra sice oslabila, ale počet optimistů v průzkumovém panelu stále převyšuje pesimisty. Jsou firmy, které věří v oživení poptávky," podotkl.

Spolu se zhoršenou poptávkou zářijová data signalizovala také pokles rozpracovanosti v české výrobě. Míra propouštění byla nejvýraznější za bezmála rok. Zaměstnanost ve výrobě klesá nejrychleji za téměř rok. Účtované ceny rostou nejvyšším tempem od dubna 2023. Pokles nákupů byl nejslabší za 28 měsíců.

"Evropská poptávka zůstává slabá, nedaří se především německému průmyslu. Problémy jsou navíc spíše strukturální než cyklické a souvisejí zejména s klesající konkurenceschopností tamního průmyslu. Na ten dopadla energetická krize, vyšší ceny vstupů, změny v automobilovém průmyslu, přechod k zelenější výrobě i rychlý mzdový růst," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Výstup českého průmyslu tak letos podle jejího odhadu reálně meziročně klesne o 0,7 procenta.

Objemy skladovaného zboží v září klesly jak u výrobních zásob, tak u hotových výrobků. Vedle zpráv o zvýšení cen dopravy data zářijového průzkumu rovněž poukázala na další nárůst cen vstupů. Tempo inflace bylo nejslabší za čtyři měsíce. Čeští výrobci ale poprvé od června zvýšili ceny svých výstupů. Navýšení bylo mírné, avšak nejrychlejší za téměř roka půl. Co se týká růstu v příštích 12 měsících, firmy byly i přes náročné podmínky v září optimistické a doufají ve zvýšení obchodu. Pozitivní sentiment byl ovšem nejslabší od února.

Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, S&P Global, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Podle rostoucích bankovních vkladů Moskva dál rekrutuje vojáky
    Rostoucí bankovní vklady dokládají, kde Moskva rekrutuje vojáky. Nejvíce peněz přibývá na bankovních účtech v patnácti nejchudších ruských regionech, odkud se rekrutují vojáci do války na Ukrajině, kteří se už ovšem domů nevracejí. Skrze válku na Ukrajině tak bohatnou ruští chudí, vyplývá z analýzy Institutu pro rozvíjející se ekonomiky (BOFIT), který spadá pod finskou centrální banku.
  • Podle Södera není zásobování plynem zajištěno, německé ekonomice hrozí infarkt
    Německo nemá podle bavorského premiéra Markuse Södera zajištěné zásobování plynem; zemský ministerský předseda varoval, že největší ekonomice EU hrozí infarkt. Jeho protějšek z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann během debaty uspořádané listem Süddeutsche Zeitung řekl, že situace je dramatická a případné odstavení některých podniků od dodávek plynu může mít dopad na dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu. Bavorsko a Bádensko-Württembersko přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes dal najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1, kterým proudí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
  • Podle Sorose by EU neměla ve sporu s Maďarskem a Polskem ustoupit
    Evropská unie si s ohledem na své hodnoty nemůže dovolit ustoupit tlaku Maďarska a Polska, které blokují přijetí unijního rozpočtu kvůli nesouhlasu s tím, aby čerpání evropských peněz bylo podmíněno dodržováním principů právního státu. V komentáři pro server Project Syndicate to napsal americký finančník maďarského původu George Soros.
  • Podle šéfa bitcoinové burzy se možná blíží kroky proti používání kryptoměn
    Vlády po celém světě by mohly začít podnikat kroky proti používání bitcoinu a dalších kryptoměn. V rozhovoru s televizí CNBC to uvedl Jesse Powell, spoluzakladatel a výkonný ředitel přední bitcoinové burzy Kraken.
  • Podle šéfa ECB ohrožuje populismus evropskou integraci
    Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes v rozhovoru se španělským deníkem El País varoval, že nástup populismu v Evropě by mohl ochromit další integraci. A to přesto, že ekonomické ukazatele se zlepšují a dostávají se na předkrizovou úroveň.
  • Podle šéfa RWE Německu stále hrozí problémy s dodávkami plynu
    Německo musí urychlit výstavbu infrastruktury pro dovoz plynu, aby se vyhnulo omezení dodávek. Týdeníku WirtschaftsWoche to podle agentury Reuters řekl Markus Krebber, generální ředitel největší energetické společnosti v zemi RWE. Dodal, že riziko prudkého růstu cen energií nebylo zcela zažehnáno. Plyn pro evropský trh zatím dnes zlevňuje.
  • Podle Švédska už Turecko nemá důvod nezahájit ratifikaci vstupu do NATO
    Turecko nemá důvod nezahájit ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO. Na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu to dnes agentuře Reuters řekl švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Jeho finský protějšek Pekka Haavisto zase vyjádřil naději, že pozitivní impuls v této věci přinese tento týden cesta šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua do Spojených států. Z členských států aliance dosud severní rozšíření NATO nepodepsaly Maďarsko a právě Turecko.
  • Podle většiny Němců eurokrize neskončila
    Zhruba čtyři pětiny Němců jsou přesvědčeny o tom, že krize v eurozóně ještě neskončila. Vyplývá to z výsledků...
  • Podle Warrena Buffetta kolaps eura není nemyslitelný
    Warren Buffett pronesl v rozhovoru pro CNBC komentář k euru.
  • Podmínky v čínském průmyslu se zlepšily
    Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu se v březnu mírně zlepšila. Naznačily to dnešní oficiální čínské...
  • Podnikatel a vizionář Musk popřel, že vytvořil bitcoin
    Americký podnikatel a vizionář Elon Musk dnes popřel, že vytvořil digitální měnu bitcoin. Odmítl tak tvrzení Sahila Gupty, jenž působil v jeho firmě SpaceX. Bitcoin je nejznámější kryptoměnou světa, která v posledních měsících zažívá silný cenový růst. Totožnost jejího vynálezce ale veřejnost nezná.
  • Podnikatelé: Italská ekonomika se letos propadne o desetinu
    Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie se v letošním roce kvůli negativním dopadům hospodářské krize způsobené koronavirem propadne o deset procent. V příštím roce by ale mohl vykázat růst o 4,8 procenta. Předpověděl to včera italský podnikatelský svaz Confindustria. Upozornil nicméně, že jeho výhled na příští rok nezahrnuje budoucí úpravy rozpočtu a zdroje, které dá k dispozici Evropská unie.
  • Podnikatelé v eurozóně měli nejlepší kvartál
    Podnikatelé v eurozóně zažili od ledna do března nejlepší čtvrtletí za poslední tři roky, nicméně pomohlo jim k tomu...
  • Podnikatelská aktivita eurozóny roste
    Tempo růstu podnikatelské aktivity v eurozóně v září zrychlilo. Uvedla to dnes výzkumná společnost IHS Markit. Údaje o podnikatelské aktivitě podle ní signalizují, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýší o 0,7 procenta. To představuje mírné zrychlení hospodářského růstu z 0,6 procenta ve druhém kvartálu.
  • Podnikatelská aktivita eurozóny rostla
    Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu roste nejrychlejším tempem za více než šest let. Uvedla to dnes výzkumná společnost IHS Markit. Údaje podle ní signalizují, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí zvýší o 0,8 procenta. Ve třetím kvartálu přitom hospodářský růst v eurozóně mírně zpomalil na 0,6 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících.
  • Podnikatelská aktivita eurozóny rostla
    Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu stoupla nejrychlejším tempem za šest měsíců. Vyplývá to...
  • Podnikatelská aktivita eurozóny rostla
    Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu rostla nejrychleji za téměř šest let. Stoupající poptávka firmám umožnila pokračovat ve zvyšování cen a v přijímání nových zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Výsledky průzkumu podle firmy naznačují, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta. V závěru loňského roku přitom tempo hospodářského růstu činilo pouze 0,4 procenta.
  • Podnikatelská aktivita eurozóny zpomalila
    Tempo růstu podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu překvapivě zpomalilo z šestiletého maxima v předchozích dvou měsících. Údaje nicméně signalizují, že růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v celém druhém čtvrtletí zrychlil na 0,7 procenta z 0,6 procenta v prvním kvartálu. Oznámila to dnes výzkumná společnost IHS Markit.
  • Podnikatelská aktivita v Británii rychle klesá
    Podnikatelská aktivita v Británii po takzvaném brexitu výrazně polevila a dostala se nejníže od globální...
  • Podnikatelská aktivita v eurozóně dále klesá
    Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v únoru pokračuje v poklesu, avšak mírnějším tempem. K příznivějším výsledkům přispěl dominantní sektor služeb, který přerušil sérii poklesu trvající šest měsíců, a částečně tak vykompenzoval zhoršení ve zpracovatelském sektoru. Ukázaly to dnes předběžné výsledky průzkumu u nákupních manažerů, který sestavuje společnost S&P Global.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI