Neděle 23. únor 2020 21:11
reklama
BOSSA report
reklama
reklama
BOSSA report

Proč se nebát chyb

Napsal:   Sekce: 

Úspěch neznamená nedělat chyby, ale nikdy ty stejné již neopakovat..

 

Při obchodování jsem se setkal se zajímavými lidmi, kteří se chlubili svými výsledky a tím, že jsou neomylní při obchodování. Bohužel tito samí lidé museli později přiznat, že občas trh udělá něco co neočekávali a oni museli připustit ztrátu a taky fakt, že se mohli splést (což bylo pro ně mnohdy těžší než samotná ztráta). Tato situace v nich, ale značně vyvolala averzi vůči ztrátám a snažili se jakékoliv další obchody zavřít v jakémkoliv zisku, hlavně, aby oni měli opět pravdu (aby mohlo růst jejich EGO neomylného tradera) a na trhu vydělali. Zásadní problém, ale vznikl tím, že v obchodě riskovali v podstatě celý účet (bez stop lossu) a dokázali se spokojit i s drobným ziskem. Tento postoj nakonec vedl k tomu, že jim na účtě proběhlo pár ztrát, ale tak decimujících, že těmto lidem zbylo jen pár dolarů a taky oči pro pláč..Tohle je případ lidí, kteří by si absolutně nepřipustili, že by se na trhu mohli mýlit a proto by je ani nenapadlo hledat ve svém obchodním plánu nějaké chyby..

Pojďme se ale zaměřit na normální obchodníky, jako jsem já, kteří mají zisky a také ztráty a kteří si dokáží připustit, že jediné co na trhu mohou oni sami ovlivnit je jejich chování a také money-management. Chování trhu se prostě ovlivnit nedá a je tedy naprosto zbytečné se hnát za neomylností! Daleko lepší je si připustit, že běžní obchodníci mají úspěšnost okolo 40-50% a proto je zásadnější se zaměřit na fakt kolik v trhu riskujeme a pro kolik si jsme schopni dojít a vyvarovat se chybám, což může být postupný proces.Tento proces začíná pohledem na výpis z účtu. Právě tato syrová realita mi ukázala, kde dělam často chyby. Neni tak důležitý, jestli je křivka na účtě v podobě rovné přímky směrem nahoru (takhle reálný obchodník neobchoduje, to ani nejde) a nebo jestli vypadá jak EKG, daleko důležitější je co se za tou křivkou skrývá. Je potřeba za ni vidět obchody, které jsme udělali ať pod určitým psychickým tlakem nebo zcela vyrovnani, ať jsme si byli jistí či zkusili zariskovat..všechny tyto naše kroky jsou vryty to našeho obchodního účtu a je naprosto zásadní do těchto uskutečněných obchodů podívat a zkusit zjistit co děláme špatně a kde jsme dobří.

Pro mě osobně byl dlouho pohled na ztrátový obchod něčím co mě skoro budilo ve spaní, ale právě tyto ztráty pro mě byly nakonec jistým odrazovým můstkem k lepšímu výkonu. Ten střet s realitou neni úplně jednoduchý, ale je to ta nejlepší "facka" která člověku pomůže se vymanit ze stereotypu, ale to pouze za předpokladu, že se chceme skutečně při obchodování posunout dále a nesvádět ztráty na trh či dokonce na obchodníka, přes kterého obchodujeme.

Než jsem, ale ty chyby začal hledat, bylo potřeba si pořádně sepsat pravidla, které jsem si položil vedle monitoru a které používám jako "checklist" před úspěšným vzlétnutím do trhů. Tyto pravidla jsem pak začal kontrolovat u obchodů, které jsem měl za sebou a zjistil jsem zajímavé čísla a chyby. Kontrola probíhala obchod po obchodu, kdy jsem kontroloval přímo v grafu vstup do trhu a výstup. Samozřejmě jsem se hlavně zaměřil na to co mají společné ztráty a pak i na fakt, zda bych z toho trhu v daném okamžiku mohl dostat i více než byl můj profit target..Zjistil jsem že za posledních 80 obchodů (zhruba měsíc obchodování) jsem chybně udělal 10 obchodů, kde byl pozdní vstup či dokonce chyběl signál pro vstup, většina těchto obchodů nakonec dopadla se ztrátou. Co mě spíše zarazilo byl fakt, jaký vliv měly tyto chyby na můj účet, protože 7 obchodů, které díky pozdnímu vstupu, vypadly se ztrátou by při správném vstupu dopadly v zisku nebo aspoň na 0 a rozdíl při jednom špatném vstupu od toho správného byl v mém případě 25 pips ( buď ztráta 10 pips nebo zisk 15 pips = rozdíl 25 pips). Dále mi tento pohled pomohl si upravit stop loss, tak abych nebyl zbytečně vyhazován při běžně zvýšené volatilitě a taky jsem zjistil, že většina obchodů mi sice nabídla zisk 15 pips, ale nabídla by i více, kdybych si to uvědomil dřívě. Proto jsem si nakonec upravil i výstup na 20 pips. Jeden z dalších cenných poznatků jsem získal při pohledu do výpisu z účtu, když jsem se zaměřil na obchodní seanci, kterou jsem obchodoval. Zjistil jsem že kdybych dělal obchody jen dopoledne, měl bych o 50 pips více než když to kombinuji i s odpolední seancí či dokonce i s obchodování po šesté hodině, kde je pro mě takřka většina obchodů se ztrátou. Musím říct, že těchto pár informací mi otevřelo oči a díky nimž jsem si pak mohl upravit své obchodní pravidla s přihlédnutím k chybám, které jsem si zažil a dělal jsem je, ale nevěděl jsem o nich. Taky musím poznamenat, že změny který jsem musel udělat nejsou jednoduché a porušení stereotypu a pohodlnosti je věcí značně náročnou, ale musí člověk skutečně chtít, aby se změnil.

Na závěr Vám ukážu podle čeho v současné době obchoduji: v mém případě byl tento plán nasteven na vstup na základě kombinace minutového grafu s přihlédnutím ke grafu 5M, který mi pomáhá k větší jistotě. Vstup jsem si definoval při rostoucím trendu v momentě třetího odražení od supportu (tato strategie je dokonale popsána v knize, která je zadarmo ke stažení na stránkách nejmenovaného českého STP obchodníka) směrem zpět do trendového kanálu (při sestupném trendu hledám rezistenci) a v tomto okamžiku hledám potvrzení na svícovém grafu v podobě základních svícových formací (Engulfing, Evening či Morning Star). Dále jsem si stanovil jakou měnu budu pouze obchodovat (EUR/USD) a taky jaký objem, který je v závislosti na prostředcích na účtě. Velmi podstatou roli zde hraje posuvný stop loss, kde sice používám BE 10 pips, ale díky Visual Tradingu (nastroj na MT4 pro práci s pokynem přímo v grafu) si stop loss posouvám po korekčních vlnách ma minutovém grafu. Můj stop loss je sice 20 pips, ale když se trh vydá v mém směru, rychle se dá stop loss posunout na daleko menší riziko či dokonce již drobný zisk, ale to pouze za předpokladu, že budu mít v trhu již probehlou ukončenou korekci, pod kterou mohu posunout stop loss.. Můj profit target mám také 20 pips. Tento poměr je sice 1:1 ale právě díky práci se stop lossem se poměr velmi rychle zlepšuje a hlavně se nenechám zbytečně vyhodit při zvýšené volatilitě.

Doufám, že Vám mé rady a zkušenosti jakkoliv pomůžou a že lépe pochopíte chyby, které jste dělali a pomůže Vám to je nedělat.

Díky a mnoho úspěchů :-)

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč (ne)funguje technická analýza
  Technická analýza patří mezi nejpopulárnější metody pro odhad budoucího pohybu ceny. Ať už ceny akcie, komodity, měnového páru, akciového indexu nebo různých derivátů na tato aktiva. Oblíbenost technické analýzy spočívá především v jednoduchosti, srozumitelnosti a snadné dostupnosti jejích nástrojů. Kde se však bere jistota jejích uživatelů, že by měla fungovat? Výzkumy ukázaly, že úspěšnost formací technické analýzy se pohybuje kolem 50 %. Vychází tedy technická analýza skutečně z podstaty trhů a opakování historie, nebo je za přítomností formací technické analýzy něco jiného? Ortodoxní uživatele technické analýzy čeká možná smutný příběh, ale s veselým koncem.
 • Proč nefungují populární metody technické analýzy
  Technická analýza
 • Proč nehrajeme ruletu?
  Všichni známe pocit marnosti v rozhovoru s člověkem, který o tradingu neví téměř nic, zato však ví zcela neochvějně to, že se jedná o pouhý hazard. Téma rulety je nabíledni a takový hovor k němu vždy naprosto neomylně dospěje. Je potom pro nás složité argumentovat někomu, kdo nejenže neví nic o tradingu, ale ani o té zmiňované ruletě. Upřímně si řekněme, kdo vůbec ví, že například americká ruleta nemá jen jednu nulu, ale nuly dvě.
 • Proč (ne)jen kritizovat?
  ..přiznat si chyby je těžší než kritizovat, fabulovat a obviňovat ostatní, že si své vlastní zisky vymysleli..
 • Proč neobchodovat jednoduše
  Jednoduchost v obchodování zpřesňuje rozhodování...
 • Proč nízké ceny ropy nevydrží dlouho?
  Po 4 letech vysokých cen ropy, které svými kroky trhu naordinoval kartel OPEC přišlo vystřízlivění, mohutný nárůst těžby a cenová válka, která zlevnila ropu až čtvrtinu původní hodnoty. Když se podobná situace opakovala v 80. létech, nedostala se ropa na svá předchozí maxima po dlouhých 25 let. Část analytiků proto předpokládá, že si budeme levných pohonných hmot užívat ještě dlouhá léta.
 • Proč obchoduji FOREX ?
  Proč stále více lidí volí právě měny ? Důvodů je celá řada. Obchodování s měnami je vůbec největším a nejoblíbenějším finančním trhem na světě.
 • Proč se ECB nevzdá záporných úrokových sazeb?
  Atraktivita eura se po výhře Emmanuela Macrona ve francouzských volbách a zrychlující ekonomice eurozóny výrazně zvýšila. Na páru s americkým dolarem euro prorazilo dlouhodobou rezistenci na 1,1500 a přidalo ještě několik procent. Další zisky eura jsou už ale málo pravděpodobné.
 • Proč se na burze nedá prodělat?
  V mém dalším článku bych chtěl popsat své úvahy o tom, jak je důležité brát obchodování jako statistiku. A co to je vlastně ona statistická výhoda. Mnoho lidí v tom vidí věci zbytečně moc složité.
 • Proč se nebát další krize eura?
  V souvislosti s udržitelností projektu eurozóny a možných negativních dopadů na kurz eura se stále hovoří o veřejném dluhu Španělska, Itálie, Portugalska a Řecka. Dluh těchto zemí se sice s hospodářským oživením eurozóny v poměru k HDP stabilizoval, tolik čekané oddlužení ale nepřichází.
 • Proč se ropní býci probouzejí?
  Páteční makroekonomická data přinesla pozitivní překvapení v podobě slušného 128tisícového přírůstku pracovních míst ve Spojených státech, přestože kvůli stávce General Motors bylo 45 tisíc jejich zaměstnanců klasifikováno jako nezaměstnaných. K tomu ještě připočtěme revizi předchozích měsíců o 93 tisíc vzhůru a obavy o příchozí recesi do největší světové ekonomiky jsou ty tam.
 • Proč tolik obchodníků nevydělává? (1. díl)
  To je otázka, na kterou by skoro každý, kdo se tradingem zabývá, chtěl znát odpověď. Vždyť tolik se mluví o tom, jestli je vůbec možné, aby se obchodováním na FOREXu někdo živil. Tolik se zpochybňují výsledky těch, kteří jsou úspěšní a ti méně úspěšní, místo toho, aby na sobě pracovali, to vzdávají a někdy i zahořkle opouštějí arénu, ve které měli úplně stejnou šanci jako jiní. Je to věčné téma a já na něj přináším svůj pohled.
 • Proč tolik obchodníků nevydělává (2. díl)
  V minulé části jsem psal o tom, že v tradingu neexistují pomůcky, které by nám usnadnily učení a neexistují zkratky, díky kterým bychom se mohli ke svému cíli dostat rychleji, či pohodlněji. Psal jsem i o tom, že učení tradingu nelze oklamat nějakou pózou a pokud se o to někdo pokusí, výsledky ho nemilosrdně dostihnou a potrestají. Psal jsem o tom, že lidé mnohdy nejsou ochotni nést tíhu toho, co je nutné a tak se velice často k cíli ani nepřiblíží. Dnes to bude o dalším postoji, který je nezbytný pro to, aby člověk mohl o sobě v budoucnu říci, že je úspěšný obchodník.
 • Proč tomu tak je?
  Pár otázek s nejasnou odpovědí
 • Proč vůbec vlastnit eura?
  Pravidelní čtenáři okénka fundamentální analýzy si zřejmě všimli, že často píšu o pokračování dlouhodobého klesajícího trendu na eurodolaru, pro který hovoří spousta indikátorů v čele s americkou břidlicovou revolucí a rekordní nezaměstnaností v eurozóně. Je však čas si zahrát na ďáblova advokáta a tuto tezi se snažit vyvrátit. Jedna z hlavních makroekonomických veličin totiž do obrázku silnějšího dolaru nezapadá a tím je dynamika bilance běžného účtu na obou stranách Atlantiku.
 • Proč ztrácíme své drahocené PIPSY
  Zasílám vám jednu úvahu
 • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
  Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
 • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
  Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
 • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
  Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
 • Profitabilní trading jinak
  Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NAGA
Swiss Markets
FXGiants
reklama
Admiral Markets Affil