Sobota 24. říjen 2020 17:01
reklama
XTB Mourinho2
reklama
XTB Mourinho2
reklama
Admiral spread new

Výlet do podvědomí obchodníka

Napsal:   Sekce: článek

Článek se věnuje problematice psychologie obchodování. Popisuje vznik a dopady nejčastějších psychologických fenoménů objevujících se při burzovním obchodování, strachu a chamtivosti. Po podrobném popisu těchto fenoménů jsou v článku prezentovány techniky pomáhající při psychologické přípravě obchodníků. Tyto techniky jsou založené na principech využívajících vizualizaci společně s fyzickým a psychickým cvičením.


Každý obchodník se jistě někdy setkal se spoustou dobře míněných doporučení a rad ohledně toho, jak je velmi důležité dodržovat obchodní strategii, jak je velmi důležité dodržovat money-management, jak je nežádoucí vstupovat do obchodů mimo obchodní plán a spoustu dalších. 

Vše výše zmíněné je samozřejmě pravda, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že porušení těchto obecných pravidel je pouze následek určité slabosti, která se projevuje na úrovni psychiky. Trader, který vstupuje do obchodu mimo svůj plán, moc dobře ví, že porušuje pravidla, která si sám stanovil, ale zároveň od někudy „zevnitř“ je nucen myší „kliknout“ a obchod provést. Co je ten záhadný „tlak“, který obchodníka nutí dělat věci, o kterých ví, že by je dělat neměl?

Obchodník, který je schopen sám sebe a své emoce nezaujatě pozorovat si může následující řetězec sám na sobě ověřit: 

Proces vytvoření a následné realizace tohoto vnitřního „tlaku“ je způsoben kombinací chtíče (obchodník zjistil, že se na trzích vyskytl pattern, vzdáleně připomínající ten jeho a už se těší, jak na něm vydělá) a strachu (zároveň obchodník moc dobře ví, že obchodní příležitost není zcela podle plánu).

V případě slabé psychiky převládne onen „tlak“ (tato emoce chtíče je natolik silná, že v mozku vyvolá elektrický signál, který se šíří skrze bloudivý nerv-nervus vagus do parasympatických nervů v prstu, kde stimuluje sval a vazivo) což vede ke „kliknutí“ na myš a s největší pravděpodobností i ke ztrátovému obchodu. 

Všechny tyto procesy se odehrávají jednak velmi rychle a jednak jsou za vnímatelnou hranicí většiny lidí. Obchodník, který chce být skutečně úspěšný (především v diskreční formě obchodování) se musí naučit, jakým způsobem ovládat sám sebe a až poté vylepšovat obchodní strategie, money management atd.

Jak se zbavit chamtivosti?

Chamtivost je první z velmi silných emocí, která se při obchodování projevuje.Tato emoce je aktivována ve stavu, kdy člověk něco nemá a z nějakého důvodu by to chtěl vlastnit (tento důvod bývá většinou vložen do mysli materiální společností a jejími prioritami…). Když je obchodník pod vlivem chamtivosti, tak se v jeho mysli vytváří obrazy, spojené s uzavíráním velkých zisků (často až nesmyslně velkých) a podle síly jeho psychiky se tento příběh dále rozvíjí třeba až do bodu, kdy se vidí jako slavný a velmi bohatý trader.

Tento stav je velmi nebezpečný především proto, že fixace na obrazy v mysli stojí mnoho energie, a když obchod „dle očekávání“ nevyjde, dostaví se fyzické vyčerpání a sním spojené negativní myšlenky. Chamtivost a s ní spojené procesy jsou důvodem, proč pověstných 80% obchodníků na burze prodělává!

Chamtivost je emoce a člověk má možnost své emoce ovládat. Bohužel nás to ve škole nikdo nenaučil, takže ovládání chamtivosti se musí u většiny obchodníků rozvinout a trénovat.

Vzhledem k tomu, že ve stavu chamtivosti chce člověk něco získat, tak nejlepší obranou proti ní je logicky něco darovat. V tradingu se obchodník snaží získat peníze a aby je získal, musí je nejdříve darovat. Možností jak darovat je velmi mnoho. Může se jednat například o charitativní projekty či veřejné a soukromé sbírky. Rovněž je možné peníze jen tak někde nechat (na ulici, u bankomatu, na schodech…) s představou toho, že peníze našel někdo, kdo je skutečně potřebuje a komu ve finále pomohou. 

Jak porozumět strachu?

Strach je druhá velmi silná emoce, která se při obchodování projevuje. Strach je možné rozdělit na dvě kategorie. Dobrý strach, který člověka nutí nehazardovat se svým životem (když jedete v autě velkou rychlostí, tak vás strach nutí zpomalit) a nesmyslný strach (který využívá záměny banálních příběhů
za apokalyptické). Příkladem nesmyslného strachu je například strach z pavouků. Většina lidí se do situace, kdy by je na životě ohrožoval jedovatý pavouk, nikdy nedostane, tak proč se pavouků bojíme? Odpověď je opět v podvědomí, které modifikuje obraz neškodného pavouka takovým způsobem, že se z něj, stává krvelačná bestie. 

Cvičení:

Vyvolejte si v mysli obraz pavouka (nebo něčeho jiného, čeho se bojíte) a obraz popište...

Obrazy toho, čeho se člověk bojí, mají určité parametry, pokud se bojíte pavouků,
je obraz ve vaší mysli tmavý, pavouk je velmi velký (přiblížený), možná i slyšíte křik,
jsou detailně zabrané detaily pavouka, jako kusadla nebo chlupaté nohy atd...
 

Nyní si vyvolejte v mysli obraz něčeho, co máte rádi, například štěňátko a popište obraz...

I obrazy toho, co máme rádi, mají své určité parametry. Jsou světlé, s teplými barvami (žlutá, oranžová, zelená...), obraz je oddálen a je vidět pozadí (štěňátko na louce, v obýváku...), možná i slyšíte příjemnou hudbu nebo roztomilé pokusy o štěkání... 

A jak to vše souvisí s tradingem? Velmi. Pokud obchodník pocítí strach například v okamžiku, kdy se blíží výstup z jeho obchodu, může podle parametrů obrazu v jeho mysli identifikovat to, zda se jedná o strach oprávněný (je lepší vystoupit) nebo o strach nesmyslný (pouze se bojí ztráty a proto je lepší obchod nechat otevřený).  

Trénink vytrvalosti

Vytrvalost je velmi úzce spojena s časem a chamtivostí. Ideální stav by byl, kdybychom měli vše a to hned. 

Ovšem takto to nefunguje a i v případě vytrvalosti je potřeba trénink a především pochopení co to vytrvalost je. Jedna z možných definic vytrvalosti je, že se jedná o schopnost dosahování cílů bez ohledu na dobu jejich realizace.

Obchodník, který každý den pracuje na tom, aby byl úspěšný, jistě ví, že se v tomto procesu realizace jeho cíle střídají na období naděje a období pochybností. Zajímavé je, že obě tato období se projevují stejně, ale liší se informací.

V období naděje nás vnitřní hlas chlácholí tím, že se momentálně daří, že jsme na správné cestě, že to vše dopadne dobře atd. V období pochybností, nám ovšem ten samý hlas říká: „kam to vše vede?“, takovou dobu to trvá a pořád nic“, „má to vůbec smysl?“ atd...

Vzhledem k tomu, že proces realizace cíle je od začátku do jakéhokoliv konce doprovázen těmito otázkami vnitřního hlasu, je v rámci tréninku vytrvalosti potřeba vytvořit takové podmínky, kdy se bude člověk schopen s tímto hlasem konfrontovat, poznat ho a pochopit.

 Nejrychlejší způsob jak tento vnitřní hlas vyvolat, je skrze fyzické cvičení statické povahy. V případě statického cvičení totiž dochází k nepřirozenému stavu a to je „nicnedělání“ (a většina tradingu je o nicnedělání), zároveň je při statickém cvičení stimulováno vnitřní svalstvo, což vede právě k vytvoření fyzického nepohodlí a aktivaci podvědomého hlasu ve fázi pochybností.

Cvičení:

Stoupněte si a rozkročte se na šířku ramen. Poté zvedněte ruce na úroveň pupku tak, jako byste objímali velký nafukovací míč. A jen stůjte (ideálně alespoň 30 minut)

Až vám bude vnitřní hlas říkat, že to je nesmysl, že to je k ničemu a proč to děláte...

Gratuluji, je to ten stejný hlas, který vám brání dosáhnout vašich cílů! 

Překvapení na závěr

Rád bych se v tomto „překvapení“ ještě jednou vrátil k tomu „záhadnému“ hlasu v hlavě. Každý člověk jej vnímá trochu jinak, někdo jej více slyší, někdo méně a někdo jej ani nevnímá. Když už jej nevnímáme během dne, tak většinou před spaním nám vypráví, jaký jsme měli den, případně nám opakuje, co další den budeme muset vše zvládnout.

V tomto článku jsme si vysvětlili, že tento vnitřní hlas je příčinou nevyrovnaného obchodování a mnohdy i hlavní příčinou ztrátového obchodování s přesahem i do soukromého života.

Proto by bylo dobré se naučit, jak jej ovládat. Tento hlas v hlavě je cyklický a opakuje stále dokola ty samé argumenty (pozorovatelné především v období smutku nebo pochybností) a díky neustálému opakování toho samého nás přesvědčuje o tom, že je potřeba se svého cíle vzdát.

Cykličnost je ovšem i jeho velká slabina, protože když člověk přeruší neustálý cyklus argumentování, hlas zmizí... 

Cvičení:

Opakujte si v hlavě stále dokola jednu větu, například: „Ta tráva je krásně zelená“.

Vybočení z cyklu uděláte tak, že jednoduše tuto větu nedokončíte...
„Ta tráva je krásně zel...“

Velmi důležité je tu větu v mysli nedokončit, protože tak trénujete ovládání svých myšlenek. 

Po nějaké době tohoto tréninku budete schopni poznatky převést do praxe a až nastane opět období pochybností, budete schopni jej zkrátit na minimum a tak se skokově přiblížit ke svému cíli. 

Závěr

Článek obsahuje detailní popis psychologických stavů při tradingu a nabízí rovněž odpovědi na otázky, které si klade většina začínajících obchodníků.

V článku jsou rovněž prezentovány techniky cílené na ovládání chamtivosti a strachu, společně s technikami na trénink vytrvalosti a ovládání vlastních myšlenek. Techniky prezentované v tomto článku vycházejí z poznatků NLP a čchi-kungu (qi-gong).

Principy, na kterých jsou tyto techniky postavené, je možné převést i do soukromého života, kdy mohou pomoci zlepšit osobní vztahy, zdraví a celkově kvalitu života.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výhľad trade na GBP/JPY, NZD/USD a AUD/CAD
  V dnešnom blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných pároch a ako ich plánujem zobchodovať.
 • Výhľad tradera na EUR/USD, AUD/JPY a EUR/AUD
  Predtým než vám ukážem aký mám pohľad na trhy a ako ich obchodujem chcem všetkým popriať len to najlepšie do nového roka a vyzvať vás aby ste na sebe pracovali a každý deň sa zlepšovali! Prajem veľa úspechov a silu vydržať pri neúspechoch.
 • Výhled eura se zlepšuje
  Euro se v posledním týdnu odpoutalo od ostatních měn a navzdory relativní síle amerického dolaru se měnový pár EUR/USD obrátil směrem vzhůru.
 • Výhled EUR/CZK
  Koruna od začátku dubna posílila vůči euru už o jedno procento, což je na náš nízkovolatilní tuzemský měnový pár EUR/CZK velký posun směrem dolů. Nejnovější statistiky ukázaly na větší stabilitu české ekonomiky v prvním čtvrtletí a také se objevilo více proinflačních tlaků. Bude to ale stačit na zvýšení úrokových sazeb z dílny ČNB na jejím příštím zasedání?
 • Výhled na říjnový trh
  V září byly trhy posedlé Federálním rezervním systémem. Zvýší úrokové sazby, nebo ne? To se nestalo, ale je jisté, že příští měsíc USA zvolí nového prezidenta. Touto vyhlídkou se trhy zatím příliš nezabývají. Buď to teprve přijde, nebo věří, že na volbě prezidenta tak moc nezáleží, protože u moci je Kongres a navíc Republikánská strana není ze svého kandidáta tak nadšená.
 • Výhled pro Bitcoin Cash vypadá stále negativně
  V průběhu března byla volatilita na Bitcoin Cash poněkud nízká, jelikož je trh celkově v červených číslech a neví se, co bude dál. Momentum Bitcoinu oslabilo, což se samozřejmě podepsalo na všech altcoinech.
 • Výhled pro EUR_1 26.02.2010 11:04
  to jo, ale ten je jen pro pár vyvolených................. ,
 • Výhled pro Ripple vypadá nerozhodně
  „Vypadá to, že časy, kdy se s digitální měnou Ripple aktivně obchodovalo, jsou minulostí. V poslední době nedochází na časovém rámci D1 k výrazným změnám, výkyvy cen lze nalézt spíše na časovém rámci H1. To však Ripple nijak zvlášť neovlivní. V minulém týdnu (pátek, 8. června) byla cena Ripple 0,6697 $ a dále klesá,“ tvrdí Dmitriy Gurkovskiy, vedoucí analytik společnosti RoboMarkets.
 • Vyhodnocení challenge duben 2017 pro e-mini NQ100
  Po 14 session a uplynutí doby jednoho měsíce přichází vyhodnocení dubnové challenge. Výsledek nebyl vůbec špatný, ikdyž jsem očekával o trochu lepší RRR. No posuďte sami.
 • Výjimečný příběh tradera – z 900 USD na 2 miliony USD
  Na forexovém trhu každým obchodním dnem dochází k pohybům trhu, které přináší jedinečné situace a příležitosti k realizaci výjimečných obchodů. Nejlikvidnější finanční trh na světě s miliony obchodníků po celém světě a denním obratem přesahujícím 5 bilionů USD, přináší také doslova pozoruhodné příběhy forexových obchodníků, které nemají obdoby.
 • Výnosová křivka se poprvé od roku 2007 invertovala
  Po většinu letošního roku investory a také všechny ostatní účastníky trhu strašila zplošťující se výnosová křivka. Inverzní výnosová křivka totiž dokázala v minulosti velmi spolehlivě předpovědět recesi v ekonomice a zplošťující se křivka předznamenávala inverzi. Včera večer rozdíl mezi 3 a 5letými výnosy z amerických dluhopisů klesl na - 0,14 bodů a to poprvé od roku 2007. Nejsledovanější je rozdíl mezi 2 a 10letými výnosy, ten se zatím dále zplošťuje, podle historie však víme, že inverzi lze očekávat i u dalších výnosových křivek.
 • Výnosy hledejme v Latinské Americe
  Po mírném oslabení v loňském roce se zdá, že Latinská Amerika znovu nabírá na síle a celkově se v regionu čeká zrychlení růstu HDP na 3,5 %. Na tom můžou profitovat i měnoví investoři, protože silná ekonomika je často doprovázena sílící měnou.
 • Výnosy USD stále táhnou
  Mírné uklidnění nejistoty v Turecku, Argentině a ostatních měnově problémových zemích nastartovalo během září zájem o riziková aktiva. Americký dolar si tedy dal na chvíli pauzu a posunul se na slabší úrovně. Žádnou velkou rally na EUR/USD nebo GBP/USD ale nečekáme, ve středu si totiž vezme slovo americký Fed a s pravděpodobností hraničící s jistotou zvýší letos již potřetí úrokové sazby.
 • Výplach na rope a rastúci cukor s kávou
  V tomto blogu poukážem na zaujímavé situácie, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je strednedobý a očakávané držanie pozície je 6-12 mesiacov (až na ropu). Dávnejšie som takýto blog písal a teraz opíšem ako sa darí mojím investíciam a poukážem na zaujímavú situáciu na rope.
 • Vyplatí se investovat do elektromobility?
  Pamatujete si na bitvu mezi zastánci benzínu a nafty, která hořela ještě tak asi před deseti lety? Na to, jak neoblomně tyto dvě skupiny hájily svoje pozice a za nic na světě by nepřipustily, že by opačná strana mohla mít pravdu? No a přešlo pár roků a máme tady třetího do pranice. Auta na baterky.
 • Vyplatí se na aktuálních úrovních shortovat EUR/CZK?
  Česká koruna vůči euru během března postupně slábla a nic na tom nezměnilo ani zasedání České národní banky (ČNB) minulý čtvrtek, které proběhlo přesně dle očekávání, tj. ponechání úrokových sazeb na 1,75 % a revize možného budoucího zvyšování směrem dolů.
 • Vyplatí se nakupovat ropa?
  Na Blízkém východě to znovu vře. Po americkém atentátu na íránské vojenské eso Kásima Solejmáního vystřelilo vzhůru politické riziko a s ním i ceny ropy. Žádné dodávky zatím nejsou ohroženy, ale pouhá představa, že by Írán mohl zkusit blokovat Hormuzský průliv, kudy proudí téměř 20 % světových dodávek ropy, poslala ceny výše.
 • Výprodej dluhopisů je tu
  Říjen si dluhopisoví investoři podtrhnou silnou červenou barvou. Souhra více faktorů vedla u investorů do vládních obligací vyspělých zemí k průměrným ztrátám 3 %, což na velice klidném trhu s dluhovými cennými papíry kolikrát znamená úrok, na který se při dnešních sazbách čeká mnoho let.
 • Výprodej na trzích pokračuje, pád eura se však zastavil
  Po včerejším výprodeji dnes přichází na řadu další důležitá seance, která přinese několik zajímavých fundamentů.
 • Výprodej se slevou na britské libře
  Po zamrznutí posledních rozhovorů o podmínkách brexitu mezi Londýnem a Bruselem se britská libra dostala pod prodejní tlak a poroučela se k jihu. Na páru s americkým dolarem ztratila od jara již přes 10 % a měnový pár GBP/USD se na dnešním kurzu 1,2830 obchoduje v blízkosti 16měsíčních minim. Více faktorů hovoří o přeprodanosti libry a v blízké době se můžeme dočkat pořádného posílení.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
Bossa volby USA