Pátek 26. únor 2021 13:45
reklama
Purple Trading ziskovost
reklama
Bernstein bank webinar
reklama
BOSSA zlato

Trading nahodilosti

Napsal:   Sekce: článek

Článek je věnován problematice nahodilosti na finančních trzích a hledání konkurenční výhodu formou money managementu, který tento vliv omezuje. Myšlenka ochrany vůči nahodilosti je dále rozvinuta v experimentu s hodem mincí, který reprezentuje nahodilost zisků a ztrát.


Nahodilost neboli kontingence, je definována jako vlastnost jevů, vztahů a věcí, které mohou, ale nemusejí být a v důsledku toho vznikají, mění se a zanikají. S praktickým významem této definice je jistě obeznámen každý obchodník, který se kdy pohyboval na finančních trzích. 

Obecně lze říci, že finanční trhy jsou ve své podstatě ukázkovým příkladem toho, jakým způsobem nahodilost funguje, a nevyzpytatelné změny kurzu jsou jasným příkladem toho, že na finančních trzích není nic jisté. Vlivem nahodilosti obchodník nemůže zcela přesně definovat svůj profit, nemůže definovat otočení nebo vznik nového trendu a veškeré analytické metody se zdají spíše jako pomocné „berličky“, než jako exaktní vědecké analýzy. 

I přes veškerá tato působení nahodilosti, lze na finančních trzích definovat jednu podstatnou věc, a tou je riziko. Každý účastník obchodování má možnost si stanovit, maximální možnou ztrátu, kterou je jeho obchodní systém, nebo psychika schopna unést tak, aby to nijak neohrozilo jeho obchodní účet.

Díky této možnosti, vznikají více nebo méně sofistikované metody řízení peněz, které poskytují obchodní strategii určitou odolnost vůči působení nahodilosti. 

Většina systémů money managementu se zakládá na struktuře finančního aktiva, kdy je obchod řízen pomocí cenových grafických formací (Price Action) případně objemových profilů (Volume/Market Profile). Sofistikovanější systémy poté využívají matematických metod statistických změn, vůči předem definovaným konstantám (odchylky od průměrných hodnot volatility za určité období atp.)

Nevýhodou většiny systémů money managementu je to, že ve svých složkách (řízení zisku a řízení ztráty) nereflektují působení nahodilosti na daném finančním instrumentu. Aby bylo možné simulovat myšlenku money managementu reflektujícího působení nahodilosti, je potřeba vytvořit takovou datovou řadu, která určitou dávku náhody v sobě již obsahuje a tuto datovou řadu následně analyzovat stejnými metodami, které budou použity pro analýzu finančního aktiva.

Nejjednodušší metodou vytvoření takové datové řady je klasický hod mincí, kdy je sledováno, zda padne rub nebo líc. Takto vytvořená datová řada je následně převedena do grafické podoby tak, že jsou stanoveny konstanty přírůstku +1 pro Líc a -1 pro Rub podle toho, jaká strana mince byla v nahodilém pokusu hozena. Grafická podoba datové řady je tedy vytvořena podle klíče:

 
Datová řada, která je použita pro sestavení grafu pravděpodobnostního házení mincí, obsahuje celkem 120 pokusů/hodů. Pro statistické zpracování dlouhodobé funkčnosti tohoto systému řízení peněz je datová řada malá, ovšem pro demonstraci myšlenky dostačuje.

 

Na obrázku je zobrazen grafický průběh nahodilého hodu mincí se záznamem toho, zda padl rub nebo líc. Na první pohled je zřejmé, že nahodilé pokusy hodu mincí vytvářejí stejné úrovně, jako je tomu v případě finančních instrumentů. Tyto S/R zóny (support/rezistant), jsou v grafu vyznačeny červenou čarou.

Pokud by se jednalo o vývoj cenového grafu jakéhokoliv finančního instrumentu, dalo by se konstatovat, že obchodní metodika využívající vstup do trhu formou pull-back (proražení rotační fáze se zpětným testem a následným pokračováním trendu) by v tomto případě vykazovala úspěšnost 58,8%. Deset obchodních příležitostí by bylo ziskových, alespoň v poměru RRR 1:1 a sedm obchodních příležitostí by byli ztrátových a to bez jakékoliv reakce na historickou úroveň. 

Money management vycházející z nahodilosti 

Výsledky tohoto testu jasně ukazují, že chování nahodilého házení mincí vykazuje velmi podobný grafický vývoj jako finanční instrumenty a tvorba cenových úrovní u nahodilé datové řady odpovídá tvorbě S/R zón, které slouží pro základní analýzu finančního instrumentu. 

Tyto znalosti lze implementovat do systému řízení peněz takovým způsobem, že obchodník sleduje grafický vývoj svých zisků a ztrát s tím, že navyšuje velikost svých obchodních pozic podle toho, zda je na základě historických úrovní zvýšená pravděpodobnost dosažení zisku. U money managementu tohoto typu je potřeba konstatovat, že jeho funkčnost velmi úzce souvisí s obchodní strategií. Jednou z podmínek, kterou musí obchodní strategie splňovat, je dostatečná ziskovost. Vzhledem k tomu, že money management založený na nahodilém dosahování zisků a ztrát umožňuje především maximalizaci zisků, je proto vhodný pro takové obchodní systémy, které dosahují úspěšnosti alespoň 50%!

Obchodní systém založený na nižší úspěšnosti by samozřejmě mohl tento money management využívat, ovšem je důležité si uvědomit, že při navyšování objemu obchodních pozic se zvyšuje i velikost ztráty a v případě delší ztrátové série by mohlo dojít většímu propadu kapitálu na obchodním účtu. Při implementaci money managementu do takovýchto obchodních systémů je potřeba dbát na to, aby bylo dosahováno dostatečného poměru mezi riskem a ziskem tzv. RRR, minimálně 3:1, aby byla zaručena ziskuschopnost obchodní strategie.  

Závěr

V článku jsme se zabývali výzkumnou otázkou: Lze využít nahodilosti zisků a ztrát v rámci money managementu? V první části článku byl vysvětlen vliv nahodilosti na finanční trhy a možnosti ochrany obchodní strategie vůči jejich vlivu. Dále v článku byla rozvedena myšlenka money managementu, který by reflektoval nahodilost vycházející z analýzy historických dat zisků a ztrát dané obchodní strategie.

Následně byl prezentován experiment hodu mincí, při kterém byla vytvořena datová řada, prezentující náhodnost zisků a ztrát. Výsledná data byla analyzována pomocí metody S/R zón, která potvrdila reakční aktivitu na historické zóny při hodu mincí. Těmito kroky byla výzkumná otázka potvrzena, protože je s pravděpodobností 58,8% možné predikovat úspěšný obchod s navýšeným kapitálem v rámci money managementu. 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Trading: Jak obchodovat EUR/USD, GBP/USD a ropu WTI?
  I přes technické a fundamentální tlaky na euro vůči dolaru dokázalo euro odolat a měnový pár EUR/USD se rychle z obchodování hlouběji pod 1,1600 vrátil zpět nahoru a aktuálně směřuje k ataku důležitého breaklevelu v oblasti 1,1700 +/-.
 • Trading jako vrcholový sport
  Performance, trading performance, high level performance
 • Trading je jako předjíždění auta
  Malé přírovnání Tradingu k nám velmi známému manevru...
 • Trading je jednoduchá věc
  Nedávno jsem četl několik článků, ve kterých se psalo na téma snadnosti či nesnadnosti obchodování - vydělávání na FOREXu. Několik dnů jsem nad tím přemýšlel a rozhodl jsem se přispět svým názorem.
 • Trading je na 95 % o naší niterné volatilitě
  Mnoho lidí mi často položí otázku: "Prosím, jaký konkrétní obchodní systém používáte? Chtěl bych ho od Vás převzít a obchodovat jako Vy". Takovým lidem vysvětlím základy a v některých případech i pokročilé funkce mého obchodního přístupu. Jenom velmi zřídka se mě někdo zeptá: "Jak to děláte?" Na takovou otázku bych odpověděl jinak: "Jsem flegmatik, chodím běhat a počítám v pipech."
 • Trading log day 1
  Zdravim opet, ted jiz s obchody co jsem udelal zacatkem unora. Puvodne jsem chtel nejdrive pridat neco o tom jak jsem se k obchodovani dostal, ale vcera jsem se nejak na toto tema rozepsal a jeste clanek nedokoncil.
 • Trading log me obchody a (ne)zkusenosti
 • Trading log týden 2 - kdo je největší nepřítel tradera
  Dnes bych rád navázal s dalším typem vstupů, zhodnotil a doložil několik vlastních reálných obchodů. V podstatě se jedná a pull back nebo throw back po proražení významné S/R úrovně. Nebudu popisovat mechaniku vstupu je např. uvedena v článku na fxstreet.cz ze září 2009. Soustředím se na provedení obchodu a chyby.
 • Trading log 3 - jak se připravit o 165 pips jasného zisku
  Od mého posledního příspěvku jsem pilně obchodoval, každý týden jsem zvýšil účet o 95% z původního účtu už je skoro milion což není tak špatný výsledek, měl jsem jen jeden ztrátový obchod a tak bych se s Vámi chtěl podělit o svůj skvělý systém, je to AOS a není ho třeba ani moc kontrolovat má v sobě zabudovánu automatickou zpětnou vazbu na bázi fuzzy logiky a umělou inteligenci z neuronových sítí. Sám se zapne ráno při zakokrhání kohouta a večer vám dá dobrou noc a vytiskne cheque.
 • Trading mě dovedl ke zdravému životnímu stylu, říká polský milionář
  Filip Para je vystudovaný ekonom, jehož povoláním je oceňování nemovitostí. Na finančních trzích začal obchodovat v roce 2011, kdy ho kolega zasvětil do tajů obchodní platformy a podal mu pomocnou ruku. Trading je pro něj jenom doplňkovou aktivitou při hlavním pracovním poměru. „Při obchodování na finančních trzích se situace někdy vyvíjí opačně, než byste si přáli“, říká Filip. „V takových případech raději obchodní platformu zavřu a jdu do posilovny, abych neudělal neuvážené rozhodnutí.“ V dubnu Filip dorazí na investiční konferenci společnosti Bossa, kde se bude dělit s českými obchodníky o své zkušenosti. Filipa jsme se před konferencí zeptali na pár otázek.
 • Trading nastavení: EUR/USD, EUR/CZK a ropa WTI
  Euro v posledním týdnu dokázalo, bez žádné zásadní zprávy, výrazně posílit v podstatě vůči všem důležitým měnám. Měnový pár EUR/USD tak z oblasti 1,1600 +/- skokově posílil až nad 1,1800. Nedošlo tedy k naplnění poklesové formace hlava a ramena, která mnoho technických obchodníků od long obchodů odrazovala. Fundamentální obchodníky zase mohla odrazovat pozitivní americká data a FED komentáře.
 • Trading nastavení grafů pro EUR/USD, CHF/JPY a ropu WTI
  Měnový pár EUR/USD neudržel velmi nadějný růst z minulého pátku a pondělka tohoto týdne, kdy ukazoval snahu otestovat kulatou úroveň 1,2500. Dle plánu jsem nad 1,2400 ukončil long pozice z 1,2260.
 • Trading nastavení: Index S&P 500, EUR/USD a ropa WTI
  Na akciových indexech poslední dny vidíme značné prodejní tlaky, nicméně k velkým propadům nadále nedochází. Na trhu existují síly, které větší poklesy dovolit prostě nechtějí. Je nutno ještě nějaký čas distribuovat předražené akcie ze silných rukou do slabých.
 • Trading nastavení: Měnové páry EUR/USD, USD/CAD a ropa WTI
  Měnový pár EUR/USD dle mého očekávání roste a obchoduje se již blízko avizovaného střednědobého cíle 1,1100 +/-. A to mnohem rychleji než jsem předpokládal. Měnový pár tak potvrzuje dobře a včas odhalenou změnu fundamentů, které ho poslední týdny podporovaly v růstu. Na vývoji páru je jasně viditelná rostoucí síla eura k americké měně, kterou nezastavil ani středeční FED a již 93% pravděpodobnost zvýšení amerických úrokových sazeb v červnu a ani dnešní velmi dobrá data z amerického trhu práce.
 • Trading nastavení pro akciové indexy a měnový pár EUR/USD
  Po silném pobrexitovém růstu důležitých akciových indexů v předminulém týdnu se v první polovině tohoto týdne již začalo zdát, že trhy konečně dostávají rozum a jdou směrem, který je v této situaci logický (dolů). Více ztrácely evropské indexy, německý DAX oslabil během 2 dnů o více než 500 bodů. Americké indexy také zahájily poklesy, ty však nebyly ani zdaleka tak významné jako v Evropě.
 • Trading nastavení pro akciové indexy, EUR/USD a ropu WTI
  Americké akciové indexy dokázaly bravurně obrátit velmi negativní vývoj z předminulých dvou týdnů a od úterý výrazně posilují. Dow Jones již smazal polovinu třitisícebodového propadu a obchoduje se zpět na hodnotách vzdálených jen přibližně 5 % od nedávných historických maxim.
 • Trading nastavení pro akciový index S&P 500, EUR/USD a ropu WTI
  Po minulém týdnu je i tento týden pro akciové indexy negativní, ale stále nejde o ty správné a očekávané poklesy z fundamentální a technické nadhodnocenosti, neustále horšící se geopolitické situace ve světě, neuspokojivého stavu bank (především evropských), blížícího se zvýšení úrokových sazeb v USA, možných horších 3Q výsledků apod. Včera se americký akciový index S&P 500 podíval dokonce na tříměsíční minima, když nervozitu na trhy vnesla horší data o importech a exportech Číny a také středeční zápis ze zasedání Fedu.
 • Trading nastavení pro EUR/USD, USD/CAD a ropu WTI
  Nejdůležitější indikací pro obchodování měnového páru EUR/USD pro další dny a týdny bylo chování páru po středečním výstupu ze zasedání amerického FEDu. Ten zvedl úrokové sazby a potvrdil tři zvýšení v tomto roce. Tím dále narostl již tak významný rozdíl mez i úročením amerického dolaru a evropského eura. Dále FED navýšil svůj odhad růstu amerického HDP pro letošní i příští rok.
 • Trading nastavení S&P 500 a EUR/USD
  Pondělní dopolední a odpolední propady akciových trhů vypadaly hodně nadějně, index S&P 500 se již blížil k první důležité support úrovni na 2.300 bodech +/-. Finanční trhy však nakonec dokázaly tento negativní vývoj otočit a zakončily blízko pátečním závěrům. To bylo rozhodující pro vývoj v dalších dnech, negativní sentiment z předchozích dnů se již neprohloubil a neznervóznil tak long investory. Naopak na zlepšeném sentimentu trhy v dalších dnech posilovaly.
 • Trading není raketová věda
  Když vstupujeme na pole obchodování na finančních trzích, máme v hlavě celkem jednoduchou myšlenku. Prostě si chceme snadno vydělat peníze. Nic složitého. Nebudu tady teď polemizovat o tom, jak naivní to je nebo není, jestli je to směšné nebo cokoliv jiného. Prostě je to jednoduchá úvaha a ta nám pro náš start bez větších problémů stačí.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook analyza