Týdenní graf
Měnový pár USD/JPY se dlouhodobě nachází v rostoucím trendu, který je podpořen strukturou vyšších maxim a vyšších minim. Aktuální vývoj však upozorňuje na možnou změnu dynamiky či alespoň zpomalení dosavadního růstu. V rámci posledního cenového pohybu směrem nahoru totiž nedošlo k proražení předchozího swingového maxima, což naznačuje ztrátu síly kupců a možné vyčerpání momenta býčího trendu.Tento vývoj je zároveň doprovázen fundamentální změnou v tržním sentimentu.
Cena se momentálně přibližuje k významné oblasti podpory (supportu), která v minulosti funkčně sloužila jako klíčová S/R úroveň. Tato zóna byla opakovaně testována a reagovala odrazem směrem vzhůru, čímž se potvrdila její relevance z hlediska institucionální poptávky. Na aktuálních cenových hladinách se rovněž nacházíme ve vnitřním pásmu předchozích demand zón (oblast zvýšené poptávky), kde je pravděpodobné, že se opět objeví aktivita kupců.
Stojí za zmínku, že v minulosti bylo běžným jevem tzv. „liquidity sweep“ – tedy krátkodobé proražení předchozího minima pro vybrání likvidity (stop-lossů) a následný návrat ceny zpět nad klíčovou supportní úroveň. Pokud se tento scénář opakuje, mohli bychom nejprve vidět další pokles a otestování nižších cenových hladin, než se objeví případný reverzní signál naznačující obnovu růstu.
Z pohledu price action se obrací pozornost na cenu pod oblastí posledního swingového minima – tam, kde se může nacházet nevyplněná likvidita nebo zvýšená aktivita velkých hráčů. Pro obchodníky zaměřené intradenně či na nižších časových rámcích (H4, H1) tak může být aktuální situace stále zajímavá pro trendové prodeje, pokud budou potvrzeny signály pokračující nabídky v rámci korekce či přechodného medvědího sentimentu.
Vývoj měnového páru USD/JPY na týdenním grafu (W1):
Denní graf
Na denním grafu měnového páru USD/JPY sledujeme klesající trend s jasně definovanými a sladěnými S/R úrovněmi, kdy W1 Key level se nachází výše než D1 Key level, což potvrzuje aktuální medvědí strukturu. Cena se navíc obchoduje pod klesající trendovou čárou, která slouží jako dynamická rezistence. Za této situace je vhodné vyčkat na probíhající korekci směrem vzhůru, která by mohla nabídnout příležitosti k trendovým krátkým pozicím na nižších časových rámcích v souladu s vyšším časovým výhledem.
Vývoj měnového páru USD/JPY na denním grafu (D1):
Čtyřhodinový graf
Na nejnižším časovém rámci multitimeframe analýzy bychom měli být schopni naplánovat obdhod. Tentokrát bych rád vypíchnul příklad možné obchodní příležitosti, pokud se věnujete trendovým kanálům.
Na čtyřhodinovém grafu měnového páru USD/JPY vidíme pokračující medvědí trend, kdy cena nedávno prorazila spodní hranu dobře definovaného klesajícího trendového kanálu, čímž potvrdila sílu současného sestupného pohybu. V případě návratu ceny zpět k horní hraně tohoto kanálu, kde se zároveň nachází významná S/R úroveň, mohou obchodníci pracující s trendovými kanály vyčkávat na vytvoření kvalitního vstupního signálu pro otevření krátké pozice ve směru vyššího časového rámce. Tento scénář nabízí potenciálně atraktivní poměr rizika a zisku.
Vývoj měnového páru USD/JPY na čtyřhodinovém grafu (H4):
Vemte prosím navědomí, že informace v tomto blogu slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě, jako investiční doporučení.
Ať se daří!
Jan