Sobota 27. duben 2024 12:38
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader

Inflace v Británii v červnu zpomalila na 7,9 procenta, čekal se slabší pokles

19.07.2023 09:05  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v Británii v červnu v meziročním srovnání vzrostly o 7,9 procenta. Tempo růstu cen tak zpomalilo z květnových 8,7 procenta a bylo nejnižší za více než rok. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že inflace zpomalí na 8,2 procenta.

Červnová inflace se tak ještě více vzdálila říjnovému maximu za 41 let, které činilo 11,1 procenta. Zůstává však vysoko nad dvouprocentním cílem britské centrální banky.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku, zpomalila na 6,9 procenta z květových 7,1 procenta. Tento údaj pozorně sleduje centrální banka, která ho považuje za spolehlivý ukazatel základních cenových tlaků. Analytici očekávali, že jádrová inflace zůstane na květnové úrovni, která byla nejvyšší za více než 30 let.

Ceny potravin vzrostly o 17,3 procenta. To bylo méně než v květnu, kdy se zvýšily o 18,3 procenta. Vysoké ceny potravin tak zůstávají stále velkou finanční zátěží pro mnoho domácností.

Britská centrální banka na konci minulého měsíce zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na pět procent. Zvyšováním úroků se snaží zpomalit vysokou inflaci. Měnový výbor centrální banky zvýšil v červnu hlavní úrok už potřinácté za sebou a základní sazba v Británii je nejvýše od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize. Analytici očekávají další růst úroků i na příštím zasedání začátkem srpna.

Britská ekonomika, kterou zasáhl šok z brexitu, ale také pandemie nemoci covid-19 a nárůst cen plynu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, se v letošním roce zatím vyhnula všeobecně očekávané recesi. Na rozdíl od většiny ostatních velkých bohatých ekonomik se však zatím jen stěží dostává na úroveň z doby před pandemií.

Centrální banka předpovídá, že inflace do konce letošního roku klesne na úroveň těsně nad pěti procenty. Na začátku roku 2025 by se měla podle nynějších předpokladů dostat pod její dvouprocentní cíl.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Británii poprvé po půl roce klesla
    Míra inflace v Británii v prosinci poprvé po půl roce klesla. Činila tři procenta proti listopadovým 3,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota za téměř šest let. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Příčinou poklesu inflace byl především nižší růst cen letenek než ve stejném období předchozího roku a také předvánoční pokles cen hraček.
  • Inflace v Británii poprvé po téměř roce klesla, na 9,9 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii se v srpnu snížilo na 9,9 procenta ze 40letého maxima 10,1 procenta v červenci. Inflace klesla poprvé od září 2021 a je nižší, než čekali analytici. Pokles inflace způsobily nižší ceny pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii prudce klesla, s hodnotou 4,6 procenta je nejníže za dva roky
    Míra inflace v Británii se v říjnu meziročně snížila na 4,6 procenta ze zářijových 6,7 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Je to nejnižší inflace od října 2021, především díky poklesu cen energií po administrativně nařízeném snížení zastropování. Analytici většinou čekali zmírnění inflace na 4,8 procenta.
  • Inflace v Británii se v září vrátila na čtyřicetileté maximum 10,1 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v září zrychlilo na 10,1 procenta ze srpnových 9,9 procenta. Inflace se tak vrátila na čtyřicetileté maximum, na které se vyšplhala v červenci. Oznámil to dnes britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii stoupla
    Ve Spojeném království vyšly dnes dopoledne údaje o inflaci. Zpráva o inflaci ukázala, že spotřebitelské ceny (index CPI) se v květnu meziročně zvýšily o 2,9 % po +2,7 % v dubnu, meziměsíčně stouply o 0,3 % po +0,5 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace (po očištění o volatilní ceny potravin a energií) v květnu vzrostla na 2,6 % (odhad: 2,4 %, duben: 2,4 %).
  • Inflace v Británii stoupla na téměř šestileté maximum 3,1 %
    Meziroční míra inflace v Británii se v listopadu oproti očekáváním vyšplhala na 3,1 procenta, je tedy na téměř šestiletém maximu. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Nejvíce stouply v důsledku oslabení britské libry po loňském hlasování o opuštění Evropské unie ceny letenek, počítačových her a čokolády. Kvůli růstu cen ropy se pod tlak dostává i britská výroba.
  • Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v březnu zpomalil na 3,2 procenta z únorových 3,4 procenta. Je nejníže za dva a půl roku. Oznámil to dnes britský statistický úřad ONS. Analytici dotazovaní agenturou Reuters a britská centrální banka očekávali, že spotřebitelské ceny zpomalí na 3,1 procenta.
  • Inflace v Británii v červenci díky nižším cenám energií zpomalila na 6,8 pct.
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci zpomalilo na 6,8 procenta z červnových 7,9 procenta. Inflace se tak ocitla nejníže od loňského února. Podíl na tom měly hlavně nižší ceny plynu a elektřiny. Uvedl to dnes britský statistický úřad ONS. Inflace se tak vzdálila 41letému rekordu z října, který činil 11,1 procenta, je však stále vysoko nad dvouprocentním cílem britské centrální banky.
  • Inflace v Británii v červnu nečekaně klesla
    Míra inflace v Británii v červnu nečekaně a poprvé od loňského října zpomalila a posílila tak pravděpodobnost, že britská centrální banka (BoE) na svém srpnovém zasedání nechá úrokové sazby na rekordně nízké úrovni. Z údajů britského statistického úřadu vyplývá, že spotřebitelské ceny stouply meziročně o 2,6 procenta poté, co v květnu vylétly na téměř čtyřleté maximum 2,7 procenta.
  • Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta, především kvůli dražším oděvům. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali pokles na 0,4 procenta.
  • Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 8,7 procenta, čekal se výraznější pokles
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii se v dubnu snížilo na 8,7 procenta z 10,1 procenta v březnu, hlavně díky cenám energií. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Inflace tak byla vyšší, než čekali analytici, vzdaluje se však od maxima za 41 let, které loni v říjnu činilo 11,1 procenta. Poprvé od loňského srpna je zároveň pod deseti procenty. Jádrová inflace však byla nejvyšší za 31 let.
  • Inflace v Británii v květnu klesla na čtyřleté minimum
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v květnu zpomalilo na 0,5 z dubnových 0,8 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Inflace se tak dostala na nejslabší úroveň za čtyři roky. Přispěla k tomu koronavirová krize, která zasáhla poptávku a způsobila prudký pokles cen ropy.
  • Inflace v Británii v květnu stoupla
    Míra inflace v Británii pokračovala v květnu v růstu a ocitla se nejvýše za čtyři roky. Spotřebitelské ceny ve srovnání se stejným měsícem loňského roku stouply o 2,9 procenta po dubnovém zvýšení o 2,7 procenta. Inflaci podpořilo hlavně zdražení zboží a služeb z oblasti volného času a kultury, uvedl dnes britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii v listopadu stoupla
    Meziroční míra inflace v Británii se v listopadu vyšplhala na více než dvouleté maximum 1,2 procenta, a to navzdory mírnému zotavení libry. Za růstem inflace stály zejména vyšší ceny oděvů a pohonných hmot, uvedl dnes britský statistický úřad.
  • Inflace v Británii v listopadu vzrostla na desetileté maximum 5,1 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v listopadu zrychlil na 5,1 procenta z říjnových 4,2 procenta. Inflace se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň od září 2011, oznámil dnes britský statistický úřad. Zpráva zřejmě zvýší tlak na britskou centrální banku, aby zvýšila úrokové sazby.
  • Inflace v Británii v prosinci klesla na 10,5 procenta, dál zdražují potraviny
    Míra inflace v Británii v prosinci klesla o 0,2 procentního bodu na 10,5 procenta, zůstává ale v blízkosti nejvyšších hodnot zhruba za 40 let. V předběžné zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad. Nadále se zvyšují zejména ceny potravin, zatímco pohonné hmoty zlevnily.
  • Inflace v Británii v prosinci nečekaně zrychlila na čtyři procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v prosinci nečekaně zrychlilo na čtyři procenta z 3,9 procenta v listopadu. Růst zrychlil poprvé za deset měsíců, důvodem bylo zvýšení daně z tabáku. Zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS, pravděpodobně zmírní debaty o tom, kdy může Bank of England snížit úrokové sazby.
  • Inflace v Británii v říjnu stoupla na 4,2 procenta, nejvýše za deset let
    Spotřebitelské ceny v Británii se v říjnu meziročně zvýšily o 4,2 procenta po zářijovém růstu o 3,1 procenta. Tempo růstu bylo nejvyšší za deset let kvůli vyšším účtům domácností za energie. Zpráva, kterou zveřejnil britský statistický úřad, posílí očekávání, že centrální banka Bank of England (BoE) příští měsíc zvýší úrokové sazby.
  • Inflace v Británii v srpnu nečekaně klesla o desetinu bodu na 6,7 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v srpnu nečekaně zpomalilo a míra inflace zvolnila o desetinu bodu na 6,7 procenta. Uvedl to dnes na svém webu britský statistický úřad ONS. Podle analytiků to vyvolává otázku, jaký postoj zaujme britská centrální banka k dalšímu zpřísňování měnové politiky.
  • Inflace v Británii v srpnu vzrostla na 2,9 %
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v srpnu zrychlilo na 2,9 procenta z červencových 2,6 procenta. Inflace se tak vrátila na květnovou hodnotu, která představuje její nejvyšší úroveň od března 2012. Vyplývá to z dnešních údajů britského statistického úřadu. Analytici v anketě agentury Reuters srpnovou inflaci odhadovali pouze na 2,8 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost