I když se finanční svět za okny proměňuje rychle jako aprílové počasí, mnohé instituce tuto změnu reflektují s výrazným zpožděním. Vždyť ještě donedávna byly okamžité bankovní převody o víkendu naprostým sci-fi. Určitá zkostnatělost systému je pak cítit i na burzách, i to se ale brzy změní.
Za poslední roky došlo k enormnímu rozmachu investování. Už to není jen hra pro ostřílené matadory, ale úplně pro každého, kdo má k dobru pár stovek korun. Dnešní investor chce všechno hned a rozhodně ho nebaví čekat osm hodin na otevření burzy, aby se mohl naplnit jeho nastavený obchodní příkaz. Burzy na tuto změnu paradigmatu hodlají reagovat.
Nejslavnější burza světa NYSE (New York Stock Exchange) stejně jako Nasdaq proto uvažují o prodloužení obchodních hodin. Stejnými úvahami se nyní podle listu Financial Times zabývá londýnská burza. Tam je ve hře i zavedení obchodování po 24 hodin denně, během víkendů by ale burza zřejmě zůstala zavřená jako doposud.
I tak by to byla pro akciový svět obrovská změna. Zatímco kryptoměnoví investoři si nepřetržité investování mohou užívat už nyní, na tradičních burzách platí přísný řád. Londýnská burza je dnes otevřená od osmi ráno do půl páté odpoledne tamního času. A pak ani ťuk.
Prodloužením obchodní doby chce burza nalákat nové investory. Londýn totiž ztrácí v investičním světě dech a mnohé společnosti mířící na burzy se nechávají zalistovat raději na burzách v USA nebo Evropské unii.
Dá se očekávat, že zavedení nepřetržitého obchodování by na burzách vedlo ke zvýšení volatility, protože by mohli investoři okamžitě (a s horkou hlavou) reagovat na aktuální události. Na každý pád se tato funkce na burzách nezavede hned, nejdříve se musí vyřešit regulatorní rámec.
Filip Kalčák