Draghi poslal vzhůru výnosy i euro. Téma utahování politiky zpět na scéně

24.09.2018 16:06  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Vstup hlavních trhů do nového týdne byl negativní a na tom se zatím nic nemění. Akcie v Evropě se drží v minusu a Wall Street začala rovněž v červeném. Pokles cen sledujeme také na dluhopisech, a to více v Evropě než v Americe. 

Tématem, které se může tento týden po přestávce opět rozehrát, jsou obavy z utahování měnové politiky. Fed na svém zasedání zřejmě potvrdí nastolený směr k restriktivní politice a od ECB jsme dostali náznak, na odbourávání měnové podpory zatím netřeba nic měnit. 

Odpoledne totiž přišel Mario Draghi s pozitivním komentářem k vývoji ekonomiky, inflace a mezd. Podle šéfa ECB budou mzdy v eurozóně pokračovat v růstu a jádrová inflace vykazuje relativně silné zvýšení. Výnosy evropských dluhopisů zareagovaly skokem o pár bodů výš a euru se díky tomu dostalo pozitivního impulsu. 

Společná evropská měna se vůči dolaru dostává nad 1,1800 a znovu se ukazuje, že ECB dokáže mít na trh poměrně velký vliv. Změna jejího kurzu je natolik významná, že dokáže trhy rozhýbat mnohdy více než Fed, který už delší dobu fakticky zvyšuje úrokové sazby a redukuje svou bilanci.  

Do očekávání o měnové politice pak může promlouvat i ropa, jejíž cena dnes citelně stoupla a Brent sahal po 81 dolarech. Zdražování pohonných hmot na základě tohoto vývoje není faktor, který by měl centrální banky ihned pobídnout k akci, ale dražší ropa se může sejít se mzdami či cly a táhnout vzhůru také inflační očekávání. Taková situace by pak byla pro centrální bankéře pádnějším argumentem. 

S rostoucím eurodolarem se svezla také libra, která rovněž využila nárůstu domácích výnosů. Korigovala tím předchozí ztráty, ale téma brexitu pro ni nadále zůstává hrozbou. Japonský jen se příliš nehýbe, neboť aktuální situace není jednoznačným risk-off módem, ale proti sobě stojí nárůst západních výnosů a pokles akcií. Koruna nakonec utrpěla pouze drobné šrámy a vůči euru se obchoduje na 25,62.

Přehled kurzů nejdůležitějších měn dnes v 16:05 SEČ:
Střední Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CZK/EUR25.60610.070825.648225.5832
CZK/USD21.7102-0.336521.835821.6809
HUF/EUR323.5585-0.1555324.4700323.3317
PLN/EUR4.3036-0.13984.31194.2984
Asiekurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
CNY/EUR8.08770.43608.10258.0383
JPY/EUR132.78800.3962133.0640131.9060
JPY/USD112.58100.0084112.6900112.4800
USA, Evropakurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
GBP/EUR0.8974-0.06240.89780.8935
CHF/EUR1.13230.53151.13251.1257
NOK/EUR9.59430.21459.60569.5560
SEK/EUR10.37210.032110.373510.3043
USD/EUR1.17950.38211.18161.1725
Ostatníkurzzměna (%)*denní maximumdenní minimum
AUD/USD1.3761-0.00831.37891.3697
CAD/USD1.29170.03331.29491.2909
* vůči závěru evropského obchodování z předchozího dne

Pozn. Aktuální kurzy měn najdete v sekci Měny&Sazby - Online - Měny
 
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Draghi kritizuje euro
  Euro dnes dopadlo na svoji nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Tento pád přišel poté, co prezident Ev...
 • Draghi nečakane vypustil jastrabí komentár. EURUSD si siahol na 1,18
  Draghi dnes rozprával v Európskom parlamente. A podarilo sa mu rozhýbať euro. Vzhľadom na to, že ECB zasadala pred dvo...
 • Draghi nepřekvapil, euro přesto začalo posilovat
  Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala monetární politiku nezměněnou a hlavní úroková sazba zůstala na nule, přičemž depozitní sazba byla ponechána na -0.4 %. Mario Draghi zároveň potvrdil, že od září bude měsíční nákup dluhopisů snížen na 15 mld. EUR a zcela skončí koncem roku 2018. V platnosti zůstal i nynější forward guidance a ECB stále chce zvyšovat sazby až po létě 2019.
 • Draghi nevidí riziko recesie
  Za pozitívnou náladou na trhoch počas minulého týždňa, ako aj dnes, na jednej strane stálo dosiahnutie dohody medzi USA a Mexikom, kde sa Mexiko zaviazalo bojovať proti migrácií Mexičanov do USA, pričom Spojené štáty odložia zavedenie ciel na dovoz tovarov z Mexika do USA na neurčito. Tieto clá mali vstúpiť do platnosti 10. júna. Druhým dôležitým faktorom bolo vyjadrenie šéfa Fedu – Jerome Powella o možnom znížení úrokových sadzieb v USA.
 • Draghi: Očakávania, že sadzby pôjdu do konca roka nahor, sú málo reálne. Trhy tomu však naďalej pripisujú pravdepodobnosť 45%.
  Euro reagovalo rastom. Trhy teda vyhodnotili prvú zmenu v komentári za dôležitejšiu. Rýchlejší rast je podľa nich dôležitejší ako menová volatilita. Čo sa týka inflácie, ktorá je pre ECB cieľovou veličinou, tak v tomto ohľade ostal komentár ECB nezmenený: Rast ekonomiky zrýchľuje a produkčná medzera sa znižuje. To by malo tlačiť nahor infláciu, čo sa však zatiaľ nedeje. Podľa ECB to však časom príde.
 • Draghi: Pán vesmíru nebo člověk z masa a kostí?
  Nick Beecroft, předseda představenstva, Saxo Capital Markets UK Limited, Saxo Bank. V blogu, který jsem napsal minulý ...
 • Draghi: Pokud se situace na trzích zhorší, ECB nebude sedět s rukama za zády
  Guvernér ECB Mario Draghi dnes přednesl na půdě Evropského parlamentu očekávaný projev o posledním ekonomickém vývoji ...
 • Draghi poslal euro na ročné maximá, ECB bude v ďalších týždňoch pod tlakom
  Utorkový prejav prezidenta ECB Maria Draghiho bol jastrabí a pozitívny, ale trh to pravdepodobne prehnal s reakciou. Draghi poznamenal, že hrozba deflácie je zažehnaná a aktuálne sú v euro zóne v hre reflačné tlaky. Efekty, ktoré držia infláciu tlmenú sú len dočasné a neohrozia dlhodobý návrat inflácie nad 2%. Trh tieto slova zobral veľmi pozitívne a potlačil euro silnejšie nahor. Európske akcie boli vypredané a rovnakú reakciu mali aj európske dlhopisy, ktorých výnosy poskočili prudko nahor.
 • Draghi poslal euro na 1,0630 EURUSD. ECB na svém inflačním výhledu nemá důvod cokoli měnit
  Dnes ráno to zatím vypadá na nepříjemné překvapení pro býky na euru. Na konferenci organizované Goetheho univerzitou ve Frankfurtu totiž promluvil Mario Draghi o inflaci a více méně oficiálně potvrdil to, co trh už od minulého týdne tak nějak tušil, když mj. uvedl že:
 • Draghi poslal euro pod 1,13 EURUSD, na trzích panuje opatrný optimismus
  Po velmi silném startu do nového týdne se situace na evropských akciových trzích viditelně zklidňuje. Evropské indexy si své pozice ze včerejška drží a tentokrát rostou jen o pár desetin procenta. Zobchodované objemy jsou pak podstatně nižší a většina obchodníků dál vyčkává především na páteční výsledky z britského referenda, které budou na téměř všech finančních aktivech klíčovým fundamentem tohoto týdne. Německý DAX dnes znovu osciluje v okolí hranice 10 000 euro a stabilní je po včerejšku také situace na trhu s evropskými i americkými dluhopisy.
 • Draghi potvrdil směřování k inflačnímu cíli těsně pod 2%
  Draghi minulý týden na jednání v Irsku potvrdil, že by měla inflace postupně dospět k inflačnímu cíli, který je ve střednědobém horizontu těsně pod 2 %. Prezident ECB vyzval své kolegy, aby společně diskutovali o monetární politice ECB a jejími úkoly v oblastech dohledu.
 • Draghi používá staré techniky, Kofola plánuje v prosinci vstoupit na pražskou burzu, analýza EUR/USD
  Mario Draghi se dnes přiblížil svému londýnskému projevu z roku 2012, kdy zopakoval, že ECB udělá vše, co ...
 • Draghi promluvil a EUR/USD přeskočilo k 1,38
  Německé průmyslové objednávky vzrostly v lednu o 1,2 procenta v meziměsíčním srovnání, téměř dvojnásobně tak přek...
 • Draghi připouští, že ekonomika se dostává k slabšímu momentu, ECB zatím politiku nemění?
  Na včerejší tiskové konferenci Draghi oznámil, že zaujal relativně jestřábí postoj, protože uznává, že se dostáváme k slabšímu ekonomickému momentu pozdního cyklu. Na trhu se odráží řada nepříznivých ukazatelů tohoto měsíce, jako například středeční index nákupních manažerů, ale zatím ještě nebylo dost podkladů pro to, aby se změnil celkově postoj ECB.
 • Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
  Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil to dnes její šéf Mario Draghi a současně varoval veřejnost před riziky, která plynou z výkyvů ceny této kryptoměny. Úřady včetně centrálních bank se stále více setkávají s požadavkem, aby zasáhly a regulovaly trh s digitálními mincemi, který zažívá prudké cenové výkyvy i řadu krádeží.
 • Draghi: rétorika oslabující euro má pokračovat
  ECB pokračuje souborem opatření navyšování monetární expanze s cílem oslabení eura a podpory ekonomiky a inflace. ECB je v situaci noční můry všech centrálních...
 • Draghi s EURUSD pěkně zamával
  Včerejší rozhodování ECB o nastavení úrokových sazeb a následný komentář měly...
 • Draghi se vyhýbá problému sbíhání
  Evropská centrální banka včera nezměnila žádné své klíčové úrokové sazby a oznámila pokračování kvantitativního uvolňování. Prezident ECB Mario Draghi znovu odložil příležitost vysvětlit posilování eura a sdělit, kdy konečně skončí kvantitativní uvolňování. Dal investorům zelenou, aby posunuli euro ještě výš. Další rozcestí na silnici EUR/USD přijde 20. září, kdy zasedá Výbor pro otevřený trh amerického Federálního rezervního systému. Program Fedu na zvyšování úrokových sazeb se zřejmě odkládá: trh nevstřebává žádné nárůsty před rokem 2018. Mezitím se investoři budou zaměřovat na geopolitický vývoj a ekonomické výsledky USA.
 • Draghi: Skutečným rizikem stability jsou klesající ceny, ne ECB na trhu. Euro sílí
  Operace Evropské centrální banky na volném trhu (OMT), tedy v září oznámené a zatím stále zamýšlené nákup...
 • Draghi spustil najväčšie výpredaje na dlhopisových trhoch od januára
  Dnešné verejné vystúpenie šéfa ECB Draghiho (o ktorom viac píšeme v poste Euro po Draghiho komentáři zpět nad 1,12 EURUSD), v ktorom vyslovil optimizmus ohľadom návratu inflácie k cieľu a týmpádom aj ohľadom budúceho rastu úročenia, spustil výpredaje na globálnych dlhopisových trhoch. Investori to zrejme pochopili tak, že keď má teda v budúcnosti ísť nahor úročenie v eurozóne (ktorá má aktuálne spomedzi popredných krajín od zvyšovania sadzieb najďalej), tak pôjde nahor aj v ostatných vyspelých ekonomikách. Úrokové sadzby pozitívne ovplyvňujú výnosy z dlhopisov a negatívne ich ceny (ktoré sa vyvíjajú opačne ako výnosy), a výnosy v reakcii na Draghiho dnes prudko rastú po celej Európe a Amerike:

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bernstein Bank - seminar
 
XTB-vecerni-skola

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.25 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.50 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
LYNX kredit
reklama
reklama
Admiral Markets SE
reklama
RoboMarkets