Neděle 07. březen 2021 22:42
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
XTB konference brezen 2021
reklama
BOSSA zlato

Draghi: Pán vesmíru nebo člověk z masa a kostí?

11.04.2013 20:47  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Nick Beecroft, předseda představenstva, Saxo Capital Markets UK Limited, Saxo Bank.

V blogu, který jsem napsal minulý týden, jsem vás s důvěrou ujistil, že se na tiskové konferenci po schůzi vedení Evropské centrální banky (ECB) dočkáme dalšího mistrovského výkonu Maria Draghiho. Očekával jsem uklidňující slova a dočkal jsem se, i když jen o tohle tady nejde. Musíme uznat, že je dobrý, vážně – skutečný Pán vesmíru, abychom použili nadsazený přídomek Toma Wolfea. Mám ale pocit, že jsem v jeho tváři zahlédl drobné známky frustrace či dokonce rezignace, lidskou stránku, která ukazovala, že si zřejmě uvědomuje, že v arzenálu ECB už téměř žádná další kouzla nejsou, a přitom euro je jenom v polovině cesty ke spasení.

Jak se ostatně očekávalo, nesnížila ECB úrokové sazby, ani neoznámila nová nestandardní opatření. Oproti očekávání ale ani neodhalila žádná opatření speciálně zaměřená proti “úvěrové fragmentaci?, což je aktuální fenomén, kdy jsou půjčky pro podniky levnější a dostupnější v jádrových zemích EU než na její periférii.

Na druhé straně se Draghi opakovaně zmínil o tom, že je růst nižší, než se očekávalo, což samozřejmě přináší svá rizika, a inflace je jasně pod tím, co vychází z definice mandátu ECB, tedy “udržet míru inflace těsně pod dvěma procenty?. A tak to i v dohledné době pravděpodobně zůstane. V pozdější fázi konference Draghi přiznal, že i v zemích, které netrpí úvěrovou fragmentací, roste hospodářská slabost, což bylo zásadní. K naznačení budoucích monetárních akcí dosud Draghi nepoužíval delfský kódový jazyk jako jeho předchůdce. Minulý týden se tak ale stalo.

Diskuze nad vhodnými opatřeními k řešení situace byly “rozsáhlé?, ale prozatím se vedení shodlo, že od akce upustí. Zdá se mi, že je to docela jasné přiznání toho, že rozhodnutí snížit sazby či použít nestandardní opatření bylo na spadnutí a v budoucnu nás zřejmě čeká. Jenže co se týče sazeb, čeho ještě můžeme dosáhnout? Snížení hlavních refinančních sazeb z 0,75 na 0,5 procent může maličko snížit sazby, za které si banky (aspoň ty “jádrové?) půjčují mezi sebou, jenže tříměsíční Euribor je už na 0,21 procentech. Překvapení by mohl přinést krok do záporného teritoria co se týče vkladových sazeb, ale to mi na ECB moc nesedí a šlo by zřejmě o poslední kouzlo, které si ECB nechává pro případ, že euro začne až příliš posilovat. Dělá to na mne dojem, že je snížení úrokových sazeb méně pravděpodobné než nějaká další forma kvantitativního uvolňování (QE), které by ECB samozřejmě představila pod úplně jiným názvem.

I ve chvíli kdy Draghi vyprávěl o svém oblíbeném tématu úvěrové fragmentace, vypadal jako muž, který je frustrován tím, že není schopen poskytnout pomoc. Neustále opakoval svoji mantru o tom, že ECB řeší otázku likvidity bank, a proto jim nebude bránit půjčovat peníze skutečným lidem a podnikům. Dal zcela jasně najevo, že schéma Funding for Lending (zvýhodněné financování bank, pokud ochotně půjčují podnikům i domácnostem) ve stylu Bank of England je až příliš velkým zásahem. Konec konců je to přece práce pro politiky.

Draghi se ke kyperské krizi příliš nevyjadřoval, ale svůj názor projevil jasně. Bolestně popisoval původní návrh, který měl zasáhnout i pojištěné vklady, jako “nepříliš chytrý? a komentář Jeroena Dijsselbleoma (“Kypr by mohl být vzorem pro další země?) označil za nedorozumění. Zdůraznil, že kyperská zkušenost jen zdůrazňuje potřebu rychlého dokončení evropské Bankovní unie a nakonec opakovaně vyzval vlády, aby si daly své finance do pořádku, přičemž dal jasně najevo, že existuje hranice toho, co může ECB udělat – a ta hranice je velmi blízko!

Mimořádná schůze Japonské banky

Opakem vcelku všední schůze ECB byla čtvrteční mimořádná schůze Bank of Japan. Oznámená opatření jakoby vypadla z Mugabeho manuálu měnové politiky a asi bychom si měli všichni přát, že nebudou příliš “úspěšná?. Japonsko, spol. s r.o. samozřejmě doufá, že se trh i nadále zaměří na to, jaký efekt na cenu japonských státních dluhopisů má jeho skupování ze strany Japonské banky, namísto toho, jaké nebezpečí může představovat případná rozjetá inflace.

Platby úroků z dluhů již představují více než čtvrtinu vládních výdajů, i když úroková míra je 0,5 procent a při kratší splatnosti i nižší. Tato situace mne vždy znervózňuje. Jak to říct? Všechno se bude skvěle zvládat do té doby, než se to podělá. Jakmile se rozjedou inflační očekávání a sazby začnou růst, bude asi Japonská banka muset skupovat další a další japonské státní dluhopisy. Existují další zdánlivě “udržitelné? modely? Pár jich je: americký trh s bydlením nikdy nejde dolů celostátně, internet stvořil nové paradigma, člověk musí tancovat, dokud hraje muzika. Skvělé myšlenky, dokud se nepodělají.

Možná, že Pán vesmíru očekává, že jeho práci za něj udělá Japonská banka.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Draghi: Jak zvrátit stagnující inflaci (výhled)
  ECB v červnu a záhy s podklady nových projekcí HDP a inflace i v září představila soubor opatření navýšení monetární expanze včetně snížení hlavních...
 • Draghi: jak zvýšit nízkou inflaci? (výhled)
  ECB řeší velký problém: banka neplní svůj základní cíl cenové stability, co hůř, neustále se mu vzdaluje! Velmi nízká inflace se dále snižuje skrz...
 • Draghi: Jdou-li trhy za racionálno, půjde ECB za standardno. Extrémní volba mezi cestou zpět a USE je mylná
  V Evropě se rozhořela debata o budoucnosti eura. Mnoho lidí se obává, kudy se ce...
 • Draghi kritizuje euro
  Euro dnes dopadlo na svoji nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Tento pád přišel poté, co prezident Ev...
 • Draghi mluví o novém stimulu i snižování sazeb. Euro se propadá
  Hlavní finanční trhy se i dnes ráno dál zaměřovaly zejména na blížící se zprávy z amerického Fedu, kde se spekulace točí kolem budoucího snižování úrokových sazeb. Překvapivě ale Fed dnes dopoledne předběhla ECB. Prezident Draghi řekl, že v případě, že se nezlepší výhled, bude třeba dalšího stimulu. Mezi nástroji banky přitom podle něj zůstává snížení úrokových sazeb.
 • Draghi nečakane vypustil jastrabí komentár. EURUSD si siahol na 1,18
  Draghi dnes rozprával v Európskom parlamente. A podarilo sa mu rozhýbať euro. Vzhľadom na to, že ECB zasadala pred dvo...
 • Draghi nepřekvapil, euro přesto začalo posilovat
  Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala monetární politiku nezměněnou a hlavní úroková sazba zůstala na nule, přičemž depozitní sazba byla ponechána na -0.4 %. Mario Draghi zároveň potvrdil, že od září bude měsíční nákup dluhopisů snížen na 15 mld. EUR a zcela skončí koncem roku 2018. V platnosti zůstal i nynější forward guidance a ECB stále chce zvyšovat sazby až po létě 2019.
 • Draghi nevidí riziko recesie
  Za pozitívnou náladou na trhoch počas minulého týždňa, ako aj dnes, na jednej strane stálo dosiahnutie dohody medzi USA a Mexikom, kde sa Mexiko zaviazalo bojovať proti migrácií Mexičanov do USA, pričom Spojené štáty odložia zavedenie ciel na dovoz tovarov z Mexika do USA na neurčito. Tieto clá mali vstúpiť do platnosti 10. júna. Druhým dôležitým faktorom bolo vyjadrenie šéfa Fedu – Jerome Powella o možnom znížení úrokových sadzieb v USA.
 • Draghi: Očakávania, že sadzby pôjdu do konca roka nahor, sú málo reálne. Trhy tomu však naďalej pripisujú pravdepodobnosť 45%.
  Euro reagovalo rastom. Trhy teda vyhodnotili prvú zmenu v komentári za dôležitejšiu. Rýchlejší rast je podľa nich dôležitejší ako menová volatilita. Čo sa týka inflácie, ktorá je pre ECB cieľovou veličinou, tak v tomto ohľade ostal komentár ECB nezmenený: Rast ekonomiky zrýchľuje a produkčná medzera sa znižuje. To by malo tlačiť nahor infláciu, čo sa však zatiaľ nedeje. Podľa ECB to však časom príde.
 • Draghi odložil akci a byl málo konkrétní. Euru pomohl, akcie a dluhopisy zklamal
  Jak shrnout červencové měnové jednání ECB? Bankéři v čele s Mariem Draghim si podle očekávání naplno otevřeli prostor pro doručení balíčku opatření v září, ale byli prozatím velmi málo konkrétní. Část trhu, která doufala v akci už dnes, je zklamána a reakci vidíme na dluhopisech, akciích i euru.
 • Draghi: Pokud se situace na trzích zhorší, ECB nebude sedět s rukama za zády
  Guvernér ECB Mario Draghi dnes přednesl na půdě Evropského parlamentu očekávaný projev o posledním ekonomickém vývoji v Evropě a jeho dopadu na měnovou politiku. Věnoval se poklesu cen energií, relativně silnému euru a také zpomalování rozvíjejících se trhů. Zmínil, že evropské QE má pozitivní dopad na úvěrový trh, a to jak v případě firem tak také domácností.
 • Draghi poslal euro na ročné maximá, ECB bude v ďalších týždňoch pod tlakom
  Utorkový prejav prezidenta ECB Maria Draghiho bol jastrabí a pozitívny, ale trh to pravdepodobne prehnal s reakciou. Draghi poznamenal, že hrozba deflácie je zažehnaná a aktuálne sú v euro zóne v hre reflačné tlaky. Efekty, ktoré držia infláciu tlmenú sú len dočasné a neohrozia dlhodobý návrat inflácie nad 2%. Trh tieto slova zobral veľmi pozitívne a potlačil euro silnejšie nahor. Európske akcie boli vypredané a rovnakú reakciu mali aj európske dlhopisy, ktorých výnosy poskočili prudko nahor.
 • Draghi poslal euro na 1,0630 EURUSD. ECB na svém inflačním výhledu nemá důvod cokoli měnit
  Dnes ráno to zatím vypadá na nepříjemné překvapení pro býky na euru. Na konferenci organizované Goetheho univerzitou ve Frankfurtu totiž promluvil Mario Draghi o inflaci a více méně oficiálně potvrdil to, co trh už od minulého týdne tak nějak tušil, když mj. uvedl že:
 • Draghi poslal euro pod 1,13 EURUSD, na trzích panuje opatrný optimismus
  Po velmi silném startu do nového týdne se situace na evropských akciových trzích viditelně zklidňuje. Evropské indexy si své pozice ze včerejška drží a tentokrát rostou jen o pár desetin procenta. Zobchodované objemy jsou pak podstatně nižší a většina obchodníků dál vyčkává především na páteční výsledky z britského referenda, které budou na téměř všech finančních aktivech klíčovým fundamentem tohoto týdne. Německý DAX dnes znovu osciluje v okolí hranice 10 000 euro a stabilní je po včerejšku také situace na trhu s evropskými i americkými dluhopisy.
 • Draghi poslal vzhůru výnosy i euro. Téma utahování politiky zpět na scéně
  Vstup hlavních trhů do nového týdne byl negativní a na tom se zatím nic nemění. Akcie v Evropě se drží v minusu a Wall Street začala rovněž v červeném. Pokles cen sledujeme také na dluhopisech, a to více v Evropě než v Americe.
 • Draghi potvrdil směřování k inflačnímu cíli těsně pod 2%
  Draghi minulý týden na jednání v Irsku potvrdil, že by měla inflace postupně dospět k inflačnímu cíli, který je ve střednědobém horizontu těsně pod 2 %. Prezident ECB vyzval své kolegy, aby společně diskutovali o monetární politice ECB a jejími úkoly v oblastech dohledu.
 • Draghi používá staré techniky, Kofola plánuje v prosinci vstoupit na pražskou burzu, analýza EUR/USD
  Mario Draghi se dnes přiblížil svému londýnskému projevu z roku 2012, kdy zopakoval, že ECB udělá vše, co ...
 • Draghi promluvil a EUR/USD přeskočilo k 1,38
  Německé průmyslové objednávky vzrostly v lednu o 1,2 procenta v meziměsíčním srovnání, téměř dvojnásobně tak přek...
 • Draghi připouští, že ekonomika se dostává k slabšímu momentu, ECB zatím politiku nemění?
  Na včerejší tiskové konferenci Draghi oznámil, že zaujal relativně jestřábí postoj, protože uznává, že se dostáváme k slabšímu ekonomickému momentu pozdního cyklu. Na trhu se odráží řada nepříznivých ukazatelů tohoto měsíce, jako například středeční index nákupních manažerů, ale zatím ještě nebylo dost podkladů pro to, aby se změnil celkově postoj ECB.
 • Draghi: Regulovat bitcoin? To není věcí ECB
  Regulovat bitcoin není věcí Evropské centrální banky (ECB). Prohlásil to dnes její šéf Mario Draghi a současně varoval veřejnost před riziky, která plynou z výkyvů ceny této kryptoměny. Úřady včetně centrálních bank se stále více setkávají s požadavkem, aby zasáhly a regulovaly trh s digitálními mincemi, který zažívá prudké cenové výkyvy i řadu krádeží.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bernstein bank webinar