Úvěrový impuls značí nižší růst. Jsou akcie imunní vůči zpomalení?

10.08.2017 16:34  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Po dalším dobrém výkonu světových akcií ve druhém čtvrtletí, kdy nejvíce vydělaly akcie Číny a rozvíjejících se trhů, se objevilo několik náznaků možného zpomalení ve čtvrtletí třetím. To je spojeno zejména s rizikem propadu globálního úvěrového impulsu, který začal v Číně, ale šíří se i do USA. Na akciových trzích se nyní objevily první trhliny, ztrácely např. australské či brazilské akcie.

  • Negativní předpověď u energetického sektoru trvá
  • Nacenění technologických akcií je napjaté. Expanze čeká zdravotnictví, spotřební zboží a energie
  • Negativní úvěrový impuls v Číně, v USA i v Indii značí nižší růst
  • Růst budou akcie v Evropě a v Japonsku, které bude těžit ze svého růstu
  • Boom elektromobilů pokračuje, můžeme čekat krizi ropného průmyslu?

Pro světové akcie bylo druhé čtvrtletí opět dobré. Investoři získali opětovnou důvěru v Evropu díky jasnému vítězství centristického a trhům nakloněného Emmanuela Macrona v květnových prezidentských volbách následovaných velkým vítězstvím jeho strany ve všeobecných volbách v červnu. Díky nim získal Macron nejsilnější mandát pro reformu francouzské společnosti, jaký kdy vůbec francouzští prezidenti v poválečné historii měli.

Na býčím trhu se nyní konečně objevily i trhliny, australské a brazilské akcie ztrácely, ale ne o mnoho. Mohlo by však jít o varování před možným zpomalením čínské ekonomiky způsobeným slabšími úvěrovými impulsy.

gn1

Negativní předpověď u energetického sektoru trvá

Mezi sektory jsou největším překvapením energie a nemovitosti podpořené dlouhodobě nízkými úrokovými sazbami, protože trh zatím nevěří předpovědím FED. Pomalejší trajektorie úrokových sazeb je jednoznačně pozitivní pro sektory, které nejvíce využívají zadlužení. Energetika byla opět jediným sektorem s negativním výnosem. U energetiky jsme měli negativní předpověď poslední tři čtvrtletí a tento náhled si v Saxo Bank držíme i pro čtvrtletí nadcházející. Nacenění energetických akcií stále odráží nadměrně vysoká očekávání oživení cen ropy.

Nacenění technologických akcií je napjaté. Expanze čeká zdravotnictví, spotřební zboží a energie

Technologický sektor k dnešnímu dni vzrostl meziročně o 18 % a všichni mluví o bublině. Červen tohoto roku nám připomněl obnovenou volatilitu, když index Nasdaq 100 náhle spadl o 4 % během dvou obchodních dní. Sektor však rychle přilákal nové nabídky, protože v současném makroekonomickém prostředí zůstává stále jednou z výrazných oblastí růstu. Nacenění technologických akcií je však napjaté a myslíme si, že složená expanze nebude pokračovat. Pokud se potvrdí naše očekávání zpomalení ve třetím čtvrtletí, budou mezi sektory s nejlepšími výsledky ve třetím čtvrtletí patřit zdravotnictví, spotřební zboží a energie.

gn2

Negativní úvěrový impuls v Číně, v USA i v Indii naznačuje nižší růst, růst budou akcie v Evropě

Téma zpomalení se točí kolem úvěru, který je pro moderní ekonomiku klíčový. Stále více se ukazuje, že úvěrový impuls, nebo 12měsíční změna čistých nových úvěrů plynoucích do ekonomiky, předchází růstu zhruba o jedno nebo dvě čtvrtletí. Pokud chcete vědět, proč je úvěr důležitý, podívejte se na Čínu. Před finanční krizí byla úroveň nových úvěrů měřená jako procento HDP na 19 %, zatímco průměr po finanční krizi se pohybuje kolem 29 %.

Globální úvěrové impulsy klesly ve druhém čtvrtletí do záporných čísel. Začátek byl v březnu v Číně. Díky tomu představuje druhé čtvrtletí velmi smíšený makroekonomický obrázek a údaje o inflaci zklamaly. Pokud chceme porozumět roli Číny v globální ekonomice, musíme pochopit, že se od ní očekává, že v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 35 %. Pokud čínská ekonomika zpomaluje, předpokládáme, že akcie rozvíjejících se trhů začnou zaostávat a sektor surovin se dostane pod tlak.

Úvěrový impuls je negativní i v USA a proto by zpomalení ve třetím čtvrtletí nemělo být překvapením. Vzhledem k předpokladu, že americká ekonomika v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 18 %, je zpomalení úvěrového impulsu pro globální ekonomiku důležité.

Indie, která by do roku 2020 měla být třetím největším zdrojem růstu světového HDP, se také potýká s negativním růstem úvěrů. Jediný velký region s pozitivním úvěrovým impulsem je Evropa. Jsme proto přesvědčeni, že evropským akciím se bude dařit, protože mohou očekávat další příliv kapitálu.

gn3

Funguje japonská Abenomika?

Nad Japonskem opět vychází slunce, jak jsme uvedli v našem květnovém sloupku. Japonský nominální HDP je nyní nad předchozím maximem z roku 1997 a anualizovaný růst od 4Q 2012 je 2,1 %. To je vysoko nad finančními náklady země, které představují klíčový ukazatel dlouhodobé udržitelnosti. Japonsko nezažilo tak vysoký růst od období 1993-98. V dubnu byla nezaměstnanost na 2,8 %, což je nejnižší úroveň od 1994 a blíží se úrovni, kdy se historicky zotavuje inflace. Pokud k tomu dojde, může jít o nejdůležitější událost roku 2018. Japonské akcie se mezitím hodnotí o 20 % pod americkými akciemi. V důsledku zlepšujících se makroekonomických údajů a nacenění aktiv, přikládáme japonským akciím velkou váhu.

Boom elektromobilů pokračuje, můžeme čekat krizi ropného průmyslu?

Rok 1990 představoval bod zlomu pro osobní počítače a softwary, protože tehdy překonal Microsoft hranici příjmů 1 miliardy dolarů. V letošním fiskálním roce se předpokládá, že firma bude mít výnosy kolem 96 mld. USD. To představuje složenou míru růstu za posledních 26 let ve výši 19 %.

Rok 2013 pravděpodobně představoval zlomový rok pro elektromobily, protože Tesla překročila hranici příjmů 2 mld. USD. O čtyři roky později existuje stále mnoho skeptiků, ale důkazy mluví jasně: právě zažíváme „okamžik Microsoftu“ v oblasti elektromobilů a vozidel bez řidiče. Podle odhadů odvětví budou elektromobily s dlouhým dojezdem stát zhruba 22 tisíc současných USD, takže budou dostupné i v rozvíjejících se zemích. Odhady Bloomberg New Energy Finance ukazují, že 35 % všech globálních prodejů nových vozů tvoří právě elektromobily. Pokud někdo pochybuje o odhodlání výrobců automobilů, promluvte si s Volkswagenem. Společnost plánuje svou strategii podle elektromobilů a do roku 2020 hodlá nabízet 20 nových modelů.

gn4

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Velkou otázkou zůstává, jak bude elektromobily a auty bez řidičů ovlivněna budoucí poptávka po ropě. Trendy zřejmě omezí vlastnictví automobilů na několik vyvolených a spotřeba benzínu prudce poklesne. Pokud bude pokračovat současný nárůst elektromobilů, v roce 2023 sníží využití elektromobilů poptávku po ropě o 2 miliony barelů denně, což téměř odpovídá přebytku ropy z roku 2014.

Jinak řečeno, revoluce elektromobilů pravděpodobně způsobí velkou krizi ropného průmyslu. Možná, že ropné zásoby v hlubinách oceánu nakonec nebudou nikdy vyčerpány. Největší neznámou jsou však auta bez řidičů, která by mohla výrazně snížit počet vozidel, ale také optimalizovat spotřebu benzínu a tím způsobit ještě výraznější propad poptávky po ropě. V extrémně dlouhém období máme negativní náhled na ropný průmysl a odhadujeme, že návratnost kapitálu v tomto odvětví bude pro akcionáře nízká.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhl i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.

Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Purple - vip zona
 
Purple - indikator

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD1.75 %
GBPGBP0.50 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.25 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Bře
24

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky. Seminářem vás budou provázet úspěšní tradeři Ondřej Hartman a Jakub Hodan.

Dub
14

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
RoboMarkets
reklama
LYNX logo
reklama
XTB Price Action
reklama
RoboMarkets