Neděle 25. říjen 2020 08:44
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Ceska mincovna
reklama
RoboMarkets webinare

Úvěrový impuls značí nižší růst. Jsou akcie imunní vůči zpomalení?

10.08.2017 16:34  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Po dalším dobrém výkonu světových akcií ve druhém čtvrtletí, kdy nejvíce vydělaly akcie Číny a rozvíjejících se trhů, se objevilo několik náznaků možného zpomalení ve čtvrtletí třetím. To je spojeno zejména s rizikem propadu globálního úvěrového impulsu, který začal v Číně, ale šíří se i do USA. Na akciových trzích se nyní objevily první trhliny, ztrácely např. australské či brazilské akcie.

 • Negativní předpověď u energetického sektoru trvá
 • Nacenění technologických akcií je napjaté. Expanze čeká zdravotnictví, spotřební zboží a energie
 • Negativní úvěrový impuls v Číně, v USA i v Indii značí nižší růst
 • Růst budou akcie v Evropě a v Japonsku, které bude těžit ze svého růstu
 • Boom elektromobilů pokračuje, můžeme čekat krizi ropného průmyslu?

Pro světové akcie bylo druhé čtvrtletí opět dobré. Investoři získali opětovnou důvěru v Evropu díky jasnému vítězství centristického a trhům nakloněného Emmanuela Macrona v květnových prezidentských volbách následovaných velkým vítězstvím jeho strany ve všeobecných volbách v červnu. Díky nim získal Macron nejsilnější mandát pro reformu francouzské společnosti, jaký kdy vůbec francouzští prezidenti v poválečné historii měli.

Na býčím trhu se nyní konečně objevily i trhliny, australské a brazilské akcie ztrácely, ale ne o mnoho. Mohlo by však jít o varování před možným zpomalením čínské ekonomiky způsobeným slabšími úvěrovými impulsy.

gn1

Negativní předpověď u energetického sektoru trvá

Mezi sektory jsou největším překvapením energie a nemovitosti podpořené dlouhodobě nízkými úrokovými sazbami, protože trh zatím nevěří předpovědím FED. Pomalejší trajektorie úrokových sazeb je jednoznačně pozitivní pro sektory, které nejvíce využívají zadlužení. Energetika byla opět jediným sektorem s negativním výnosem. U energetiky jsme měli negativní předpověď poslední tři čtvrtletí a tento náhled si v Saxo Bank držíme i pro čtvrtletí nadcházející. Nacenění energetických akcií stále odráží nadměrně vysoká očekávání oživení cen ropy.

Nacenění technologických akcií je napjaté. Expanze čeká zdravotnictví, spotřební zboží a energie

Technologický sektor k dnešnímu dni vzrostl meziročně o 18 % a všichni mluví o bublině. Červen tohoto roku nám připomněl obnovenou volatilitu, když index Nasdaq 100 náhle spadl o 4 % během dvou obchodních dní. Sektor však rychle přilákal nové nabídky, protože v současném makroekonomickém prostředí zůstává stále jednou z výrazných oblastí růstu. Nacenění technologických akcií je však napjaté a myslíme si, že složená expanze nebude pokračovat. Pokud se potvrdí naše očekávání zpomalení ve třetím čtvrtletí, budou mezi sektory s nejlepšími výsledky ve třetím čtvrtletí patřit zdravotnictví, spotřební zboží a energie.

gn2

Negativní úvěrový impuls v Číně, v USA i v Indii naznačuje nižší růst, růst budou akcie v Evropě

Téma zpomalení se točí kolem úvěru, který je pro moderní ekonomiku klíčový. Stále více se ukazuje, že úvěrový impuls, nebo 12měsíční změna čistých nových úvěrů plynoucích do ekonomiky, předchází růstu zhruba o jedno nebo dvě čtvrtletí. Pokud chcete vědět, proč je úvěr důležitý, podívejte se na Čínu. Před finanční krizí byla úroveň nových úvěrů měřená jako procento HDP na 19 %, zatímco průměr po finanční krizi se pohybuje kolem 29 %.

Globální úvěrové impulsy klesly ve druhém čtvrtletí do záporných čísel. Začátek byl v březnu v Číně. Díky tomu představuje druhé čtvrtletí velmi smíšený makroekonomický obrázek a údaje o inflaci zklamaly. Pokud chceme porozumět roli Číny v globální ekonomice, musíme pochopit, že se od ní očekává, že v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 35 %. Pokud čínská ekonomika zpomaluje, předpokládáme, že akcie rozvíjejících se trhů začnou zaostávat a sektor surovin se dostane pod tlak.

Úvěrový impuls je negativní i v USA a proto by zpomalení ve třetím čtvrtletí nemělo být překvapením. Vzhledem k předpokladu, že americká ekonomika v příštích třech letech přispěje k růstu světového HDP mírou 18 %, je zpomalení úvěrového impulsu pro globální ekonomiku důležité.

Indie, která by do roku 2020 měla být třetím největším zdrojem růstu světového HDP, se také potýká s negativním růstem úvěrů. Jediný velký region s pozitivním úvěrovým impulsem je Evropa. Jsme proto přesvědčeni, že evropským akciím se bude dařit, protože mohou očekávat další příliv kapitálu.

gn3

Funguje japonská Abenomika?

Nad Japonskem opět vychází slunce, jak jsme uvedli v našem květnovém sloupku. Japonský nominální HDP je nyní nad předchozím maximem z roku 1997 a anualizovaný růst od 4Q 2012 je 2,1 %. To je vysoko nad finančními náklady země, které představují klíčový ukazatel dlouhodobé udržitelnosti. Japonsko nezažilo tak vysoký růst od období 1993-98. V dubnu byla nezaměstnanost na 2,8 %, což je nejnižší úroveň od 1994 a blíží se úrovni, kdy se historicky zotavuje inflace. Pokud k tomu dojde, může jít o nejdůležitější událost roku 2018. Japonské akcie se mezitím hodnotí o 20 % pod americkými akciemi. V důsledku zlepšujících se makroekonomických údajů a nacenění aktiv, přikládáme japonským akciím velkou váhu.

Boom elektromobilů pokračuje, můžeme čekat krizi ropného průmyslu?

Rok 1990 představoval bod zlomu pro osobní počítače a softwary, protože tehdy překonal Microsoft hranici příjmů 1 miliardy dolarů. V letošním fiskálním roce se předpokládá, že firma bude mít výnosy kolem 96 mld. USD. To představuje složenou míru růstu za posledních 26 let ve výši 19 %.

Rok 2013 pravděpodobně představoval zlomový rok pro elektromobily, protože Tesla překročila hranici příjmů 2 mld. USD. O čtyři roky později existuje stále mnoho skeptiků, ale důkazy mluví jasně: právě zažíváme „okamžik Microsoftu“ v oblasti elektromobilů a vozidel bez řidiče. Podle odhadů odvětví budou elektromobily s dlouhým dojezdem stát zhruba 22 tisíc současných USD, takže budou dostupné i v rozvíjejících se zemích. Odhady Bloomberg New Energy Finance ukazují, že 35 % všech globálních prodejů nových vozů tvoří právě elektromobily. Pokud někdo pochybuje o odhodlání výrobců automobilů, promluvte si s Volkswagenem. Společnost plánuje svou strategii podle elektromobilů a do roku 2020 hodlá nabízet 20 nových modelů.

gn4

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Velkou otázkou zůstává, jak bude elektromobily a auty bez řidičů ovlivněna budoucí poptávka po ropě. Trendy zřejmě omezí vlastnictví automobilů na několik vyvolených a spotřeba benzínu prudce poklesne. Pokud bude pokračovat současný nárůst elektromobilů, v roce 2023 sníží využití elektromobilů poptávku po ropě o 2 miliony barelů denně, což téměř odpovídá přebytku ropy z roku 2014.

Jinak řečeno, revoluce elektromobilů pravděpodobně způsobí velkou krizi ropného průmyslu. Možná, že ropné zásoby v hlubinách oceánu nakonec nebudou nikdy vyčerpány. Největší neznámou jsou však auta bez řidičů, která by mohla výrazně snížit počet vozidel, ale také optimalizovat spotřebu benzínu a tím způsobit ještě výraznější propad poptávky po ropě. V extrémně dlouhém období máme negativní náhled na ropný průmysl a odhadujeme, že návratnost kapitálu v tomto odvětví bude pro akcionáře nízká.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhl i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.

Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Úterní zasedání ECOFIN
  V pondělí schválili ministři eurozóny v Bruselu finanční pomoc Kypru. Nyní musejí detailně naplánovat rozdělení z...
 • Úterý pod vlivem PMI indexů
  Čína nezažívá nejlepší časy, po 0,2 procentním propadu v růstu HDP za první kvartál 2013, dnes v noci přišla další...
 • Útes prebíja QE vlnu
  Tento týždeň sa udiala zaujímavá vec. Boli sme zvyknutí, že po ohlásení nových monetárnych stimulov väč&s...
 • Útlum těžby uhlí v ČR bude mít neblahé následky
  Ekologové se útlumu těžby uhlí nemohou dočkat. Svazy ale naopak varují před neblahým dopadem. Člen a ředitel ekologické organizace Hnutí Duha Jiří Koželouh, ke kterému se přidává Zelený Kruh a Greenpeace zveřejnil, že chtějí slyšet od nově ustavené uhelné komise během roku konkrétní datum konce uhelných zdrojů v ČR.
 • Útlum výrobní aktivity se dále snižuje
  Český index nákupních manažerů v srpnu vystoupal na úroveň 49,1 bodu z předchozích 47,0 bodů. To bylo prakticky v souladu s naším očekáváním a jen lehce pod průměrným očekáváním trhu. Zlepšení indexu pomohl nejvýraznější nárůst objemů výroby od října 2018. Do firem se navrací výroba, ale poptávka zůstává slabá a nové zakázky dál klesaly, i když tentokrát údajně pouze mírným tempem.
 • Útlum výrobního sektoru se snižuje
  Index nákupních manažerů českých výrobců vzrostl v květnu na 39,6 bodu z předchozího dna na 35,1 bodu. Trh včetně nás čekal v průměru zlepšení na 38,5 bodu. Rozdíly v očekávání byly s ohledem na existující nejistotu minimální. Úroveň indexu je tak tak nyní téměř shodná s průměrem zemí eurozóny.
 • Útok na největší ropný areál světa může zdražit pohonné hmoty i v ČR
  Světově největší areál zpracovávající ropu se včera ocitl plamenech. Produkce ropy v Saúdské Arábii kvůli tomu klesla na polovinu. Akciový trh království, stejně jako jiných arabských zemí, kde jsou burzy v neděli otevřeny, se dnes citelně propadají. Svět se musí připravit na citelný nárůst cen ropy, který nakonec může zdražit také benzín a naftu u českých čerpacích stanic.
 • Útoky na Saudská ropná zařízení způsobily největší výpadek v historii, export by měl být prozatím zachován
  Ceny ropy si dnes procházejí obřím růstem v reakci na víkendové útoky na Saúdská ropná zařízení. K těm se přihlásili jemenští rebelové, kteří jsou v úzké spolupráci s Íránem. Prudký cenový růst na brentu a WTI se zdá být zcela opodstatněný, když útoky zasáhly produkci v objemu 5,7 mil. barelů za den. To je přibližně polovina celkové produkce Saúdské Arábie a 5 % celkové globální produkce. Jedná se zároveň o největší výpadek v historii. Saudi Aramco přes víkend uvedla, že bude mít více informací o rozsahu škod během 48 hodin, takže na tento důležitý report stále teprve čekáme a může přijít už během dnešní seance.
 • Útoky v Belgii trhy vylekaly jen krátkodobě, GBP ale výrazně ztrácí
  Úterní obchodování se zatím nese na finančních trzích v duchu jediného tématu, kterým je bohužel teroristický útok v B...
 • Úvěrový impuls: Varovná znamení pro americkou ekonomiku
  Americká expanze, která začala v roce 2009, když si tehdejší guvernér Fedu Ben Bernanke povšiml první naděje, je jednou z nejdelších v historii. Pokud potrvá až do července 2018 (což je vysoce pravděpodobné), bude současná expanze trvat devět let. Přesto se objevují varovná znamení naznačující, že ekonomika ztrácí svou energii. Dva ze tří klíčových motorů americké ekonomiky jsou negativní: úvěrový impuls (který představuje tok nových úvěrů vytvořených soukromým sektorem v % HDP) a ziskový impuls (vypočítaný jako čistá přidaná hodnota mínus odměny zaměstnancům).
 • Úvěrový trh v Evropě znovu překvapil a podepřel fundament na euru
  Evropská centrální banka dnes zveřejnila květnové peněžní statistiky a po slabším dubnovém výsledku se znovu ukazuje, ...
 • Úvery európskym firmám rastú najrýchlejšie od roku 2011, stále ich však brzdia problémy bánk
  ECB dnes zverejnila štatistiky vývoja úverovania v eurozóne. Úverovanie súkromnej nefinančnej sfére pokračuje v raste, v novembri dosiahlo medziročný rast na úrovni 2,1%, čo bolo najviac od roku 2011. K zrýchleniu rastu prispeli predovšetkým úvery firmám, ktorých medziročný rast sa vyšplhal na úroveň 1,8%, čo je druhá najvyššia úroveň od roku 2009.
 • Úvery v eurozóne rastú najrýchlejšie od krízy. Euro je pod tlakom, kvôli Taliansku.
  ECB dnes zverejnila svoje štatistiky monetárneho vývoja. Tie na rozdiel od niektorých iných dát dodávajú dôvod pre optimizmus – rast úverov súkromnej sfére si siahol na nové predkrízové maximá. Nahor ho ťahal rast firemného dlhu , medziročne o 4,2%, rast dlhu domácností zase vzrástol na 3,1%, v oboch prípadoch sú to nové pokrízové maximá. Čiže, domáca spotreba a investície budú naďalej podporovať ekonomiku. S exportmi to je slabšie, čo sa podpisuje na viacerých horších číslach, exporty tovarov a služieb však našťastie tvoria len 28 % HDP.
 • Uvidíme veľký pohyb na EURUSD?
  Menový pár EURUSD sa už dlhší čas obchoduje v pásme 1,12-1,13. Tento týždeň môže dôjsť k vymaneniu sa z pásma, keďže máme pred sebou zasadanie ECB a NFP dáta – počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva.
 • Uvidíme výpredaj kanadského dolára?
  Po tom ako sme si predstavili najdôležitejší fak...
 • Uvidíme zajtra euro-paniku?
  Vo štvrtok bude jedno z tých dôležitejších zasadnutí Európskej centrálnej banky. Očakáva sa, že rozhodne čo ďalej s jej nákupmi v rámci programu PSPP (Program nákupu verejným sektorom), čo je obdoba kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Vplyv nebude iba na finančné trhy, ale pomocou dlhodobých úrokových sadzieb môže odštartovať zmenu aj na hypotekárnych sadzbách. Ale o tom nabudúce. Tu sa poďme pozrieť na to, čo môžeme od ECB zajtra očakávať.
 • Úvod do platformy JForex – Dukascopy seminář
  Vůbec poprvé Dukascopy Europe IBS AS chystá uspořádat seminář v České republice pro své potenciální a stávající...
 • Úvodní nadšení z pomoci pro Španělsko nevydrželo dlouho, eurodolar míří zpět dolů
  Úvod týdne na trzích ovlivnila hlavně španělská žádost o finanční pomoc pro bank...
 • Úvodní růst je pryč. Večer nás čekají zprávy z Fedu
  Evropské akcie vstoupily do středečního obchodování docela dobře, ale úvodní růst postupně vyprchal a hlavní indexy nyní míří rychle do červeného. DAX už ztrácí přes půl procenta. Naopak se začíná dařit dluhopisům při poklesu 10Y výnosů na hlavních trzích zhruba o 1 až 2 bazické body. Zlato je dnes mírně v plusu. Eurodolar i po včerejšku pokračuje lehce vzhůru na 1,1365.
 • Úvodní růst trhům nevydržel, koruně však část ranních zisků zůstává
  Koruna dnes v úvodu posílila společně s celým regionem, který sledoval rostoucí...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com