Čtvrtek 28. březen 2024 23:24
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

BOE/Inflácia - analýza

13.12.2016 09:15  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

BoE a brexit

Kým pred brexitom, v priestore najvyspelejších krajín sveta, BoE (Bank of England) oficiálne uvažovala nad zvyšovaním sadzieb ako jediná centrálna banka spolu s FEDom, obdobie od Brexitu, ktorý sa udial v júni, až po novembrové zasadania BoE sa všeobecne viaže s očakávaniami pre uvoľnenú monetárnu politiku v UK. 

V auguste 2016 BoE naozaj zasiahla a znížila úrokovú sadzbu na 0.25%, a navýšila nákupy dlhopisov na úroveň 435 miliárd (predtým 375 mil.), aby sa predišlo možnej recesii v UK. Augustové projekcie a neskôr aj výhľady samotných členov MPC vyjadrovali názor, že do konca roka 2016 bude ešte potrebné zaviesť ďalšie monetárne opatrenia - zníženie úrokovej sadzby na 0.10% alebo 0.05%, po prípade nákup ďalších dlhopisov. 

Boli to faktory ako, úvodná brexitová panika, očakávania spojené s monetárnymi stimulmi, a strach z “hard brexitu?, ktoré viedli k 21% poklesu na libre (od novembrových maxím z roku 2015 až po zasadanie BoE 3 Novembra 2016).

Novembrové zasadanie BoE

Na novembrovom zasadaní BoE prišlo k obratu, keď sa nielenže nezmenila úroková sadzba alebo objem nákupov, celkom radikálne sa revidovali ekonomické projekcie, a zmenil sa aj postoj samotnej BoE. 

Podľa slov BoE ekonomické dáta za posledné obdobie vyšli lepšie, ako bolo predikované na augustovom zasadaní - indikátory ekonomickej aktivity a obchodného sentimentu sa odrazili od dna  ihneď po referende a HDP v treťom kvartáli dopadlo nad očakávania. Spotreba domácností rástla viac ako sa predpokladalo a trh s nehnuteľnosťami nespomalil. Na druhej strane, obchodné investície pokračovali v klesajúcom trende. 

Zlepšenie ekonomickej aktivity po augustovom zasadaní spolu s výhľadom - projekciami, ktoré potvrdzuje tieto trendy boli hlavnými dôvodmi prečo je momentálne BoE ochotná rovnako tak zvyšovať alebo znižovať sadzby - Carney povedal, že BoE má neutrálny postoj ohľadom jej politiky smerom do budúcna a tak možno hovoriť o fundamentálnom posune, ktorý dokladuje aj prieskum Reuters, podľa ktorého BoE nebude hýbať s úrokovými sadzbami až do roku 2019.

Politické riziko

Za obratom na libre v novembri stoja predovšetkým dve sily. Tou prvou je monetárna politika a jej implikácie, a tou druhou je politické riziko. 

Politické riziko v UK je definované brexitom a otázkami typu: 

 - Vystúpi vôbec UK na základe výsledku referenda z EÚ, a ak áno, ako bude vyzerať vzťah medzi EÚ a UK?

- Kedy UK vystúpi z EÚ?

- Môže vláda rozbehnúť proces vystúpenia z EÚ - aktivovaním článku 50 - bez súhlasu parlamentu?

Pred novembrovým zasadaním BoE bolo v politickej oblasti trhovým konsenzom, že tak ako EÚ predstavitelia nechceli počuť o tom, že by UK mohlo vystúpiť z EU bez toho, aby sa vzdalo prístupu k jednotnému trhu a colnej únie a zároveň by obmedzovalo pohyb osôb do ich krajiny, tak ani premiérka UK May nechcela počuť o voľnom pohybe osôb v UK, no zároveň bolo pre ňu fundamentálne dôležité udržať prístup k jednotnému trhu. Nesúlad v riešení naznačoval “Hard brexit? - nevyhnutnosť odchodu UK z Európskeho jednotného trhu - čo bolo veľmi negatívne pre libru  (odchod z jednotného trhu by mal pravdepodobne za následok menšiu obchodnú aktivitu a menší ekonomický rast, hlavne pre UK)

V deň zasadania BoE (3, November) prišlo aj k verdiktu Anglického súdu, ktorý rozhodol, že parlament musí odsúhlasiť rozhodnutie vlády o tom, že UK vystúpi z EÚ. Toto malo za následok posilnenie libry (začiatok korekcie na GBP) z dôvodu presvedčenia, že parlament môže oneskoriť aktivovanie článka 50, ktoré bolo naplánované vládou na koniec marca 2017 a teda aj oneskoriť celý proces odchodu UK z EÚ.

Od tohoto okamihu začali "prichádzať" ,tak ako z UK, tak aj z EU konštruktívnejšie, ale aj k možnej dohode sa viac približujúce návrhy. Na začiatku decembra to bol minister pre brexit David Davis, ktorý sa vyjadril, že by bola vláda ochotná platiť do rozpočtu EÚ ak by UK mala prístup k jednotnému trhu. Na druhej strane to bol Dijsselbloem, ktorý povedal 1, decembra, že EÚ môže poskytnúť prístup k jednotnému trhu. Aj posledný prieskum Reuters naznačuje, že najpravdepodobnejší vzťah medzi EÚ a UK bude definovaný bilaterálnou dohodou.

Fakt, že libra od Novembra reaguje predovšetkým na vývoj politického rizika, podčiarkuje aj posledný týždeň, ktorý bol ako jediný za posledné štyri, pre libru negatívny a to z dôvodu, že parlament 6, decembra potvrdil časový harmonogram odchodu UK z EÚ (koniec marca 2017) 

8:39:55 13.12.2016

Ako zapadá do celkového obrazu inflácia?

BoE cieli infláciu na úrovni 2%. Na poslednom zasadaní boli revidované inflačné projekcie smerom nahor: pre 2016 - 1.3% (august 1.2%), pre 2017 - 2.7% (august 2.0%), pre 2018 2.7% (august 2.4), pre 2019 - 2.5%.

Je to predovšetkým kvôli prepadu výmenného kurzu libry prečo centrálna banka očakáva, že CPI inflácia bude vyššie počas všetkých troch rokov, ktorých sa týka projekcia.

Hlavným indikátorom na poly Inflácie je jadrové CPI:

8:43:55 13.12.2016

jadrová inflácia y/y. Modrá čiara reprezentuje reálne výsledky, fialová projekcie

Aj keď jadrová inflácia naposledy klesla z očakávaných 1.5%y/y na 1.2% y/y, trend je jasne definovaný smerom nahor a aktuálne je podporovaný aj projekciami.

Podľa Carneyho komentára z posledného zasadania, aj keď banka bude tolerovať vyššiu infláciu z dôvodu predpokladanej vyššej nezamestnanosti, riskom spojeným s ekonomickou aktivitou a možnou volatilitou, stále sa tak môže diať len po istú hranicu (Carney nešpecifikoval úroveň inflácie, ktorá by bola už príliš vysoko). 

BoE sleduje pozorne aj inflačné očakávania, ktoré sú pri svojich niekoľko ročných maximách.

8:49:26 13.12.2016

inflačné očakávania 5y/y

Ak inflačné dáta budú pokračovať v trende posilňovania, hlavne ak pôjde o posilňovanie za hranice, ktoré definujú inflačné projekcie pre tento rok (1.3%), zvýši to tlak na potenciálne zvyšovanie sadzieb. Tu treba pripomenúť, že BoE očakáva zvyšovania inflácie, preto by mal výsledok prekonať aj maximá definované pre dnešné inflačné dáta - 1.5% - aby som otvoril obchod (ostatné dáta by mali byť také ako sa očakáva alebo lepšie).

Ak však inflácia bude klesať aj tento mesiac (tak ako minulý) a bude klesať výrazne (pod úroveň definovaného minima ekonómami pre dnešné dáta) zvýši to šance na ďalšie uvoľňovanie politiky zo strany BoE, teda sa to premietne aj do ceny - výpredaj GBP. Táto alternatíva by momentálne korešpondovala so sentimentom, ktorý bol rozbehnutý odsúhlasením časového rozvrhu vlády na aktiváciu článka 50 parlamentom. Preto by som preferoval obchodovať práve negatívnu deviáciu výsledkov inflácie (ak aj všetky ostatné výsledky budu negatívne alebo aspoň očakávané)

Očakávania v súvislosti s dnešnými dátami sú definované nasledovne:

9:5:33 13.12.2016

Prajem veľa šťastia!

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • BoE
    Objem nákupov BoE ostáva na úrovni 200 mld. GBP......
  • BoE
    Bank of England ponechala objem nákupu finančných aktív z trhu na nezmenenej úrovni 200 ml...
  • BoE
    BoE ponechala objem nákupu finančných aktív z trhu na nezmenenej úrovni 200 mld. GBP.......
  • BoE
    Ponechala objem nákupu na úrovni 200 mld. GBP.....
  • BoE
    Objem nákupu aktív z trhu ostáva nezmenen&y...
  • BoE a Fed v nabitém týdnu zpřísní měnovou politiku
    Co se týče týdnů, je tento týden pro finanční trhy velmi významný a plný důležitých ekonomických událostí a oznámení.T...
  • BoE a FOMC – GBP/USD
    Zatímco britská inflace, zaměstnanost a maloobchodní tržby dominují datové straně kalendáře tohoto týdne, hlavní pozornost bude věnována politice a centrálním bankám. Setkání ministrů financí skupiny G20 v Buenos Aires se zúčastní kancléř Hammond a guvernér Carney z BoE. Americké tarify a celosvětový obchod budou hlavním ústředním bodem.
  • BOE ani ČNB nepřekvapily a sazby ponechaly beze změny. Výprodej na ropě pokračuje
    Po včerejší korekci dnes nálada na trzích zůstává nervózní. Asie na středeční výprodej v USA reagovala dnes ráno ještě větší korekcí a do červených čísel se dostaly také indexy v Evropě. Ty sice část svých ranních ztrát začaly odevzdávat, stále ale ve většině případů ztrácejí více než procento a nervózně vyčkávají na to, jak do čtvrteční seance promluví otevření amerických burz. Ty zatím signalizují zahájení obchodování na úrovni včerejšího close, což by mohlo nervozitu na trzích alespoň částečně mírnit.
  • BoE a švýcarská banka zvednou sazby
    Vedle ECB to budou v západní Evropě další tři centrální banky, které dnes budou zvyšovat sazby. Kromě norské centrální banky bude ve hře Bank of England (BoE) a švýcarská centrální banka (SNB). Jak BoE, tak SNB by měly zvednout sazby o 50 bazických bodů, přičemž u švýcarské centrální banky nelze vyloučit, že to bude i více (vzhledem k tomu, že zasedá jednou za kvartál).
  • BoE bude pravděpodobně v létě uvolňovat měnovou politiku
    Euro včera proti americkému dolaru o něco málo posílilo. Přes noc nakonec ale svoje zisky zkorigovalo a ráno se začíná obchodovat na hladině 1,1100 EUR/USD, kde se v průměru pohybovalo během včerejšího dne. Britská libra ve čtvrtek opět oslabila, když guvernér Bank of England oznámil, že pravděpodobně v létě dojde k poklesu sazeb.
  • BoE inflačný report
    BoE znížila podľa očakávaní svoj inflačn&ya...
  • Boeing dodal za loňský rok 340 letadel, výrazně zaostal za Airbusem
    Americká společnost Boeing loni dodala 340 letadel, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2020. I tak ale v tomto ohledu výrazně zaostala za evropským Airbusem, který loni dodal 611 strojů. Airbus si drží prvenství už třetí rok za sebou, napsala agentura AP. Dodávky jsou pro výrobce letadel důležitým zdrojem hotovosti, protože letecké společnosti obvykle platí velkou část kupní ceny při převzetí stroje.
  • Boeing jako Dow vítěz
    Akcie FAANG — Facebook Inc., Apple Inc., Amazon.com Inc., Netflix Inc. a Alphabet Inc., kteří letos kolem sebe generovali plno povyku – si mohou sednout na lavičku, protože největší “vítěz” Dow Jones Industrial Average letošního roku je všechny překonal, i když to není drahoušek Silicon Valley, ale společnost se vznikem sahajícím do roku 1916.
  • Boeing je blízko uzavření mnohamiliardové dohody se Southwest
    Akcie Boeing (BA.US) vzrostly o více než 5 % poté, co agentura Reuters zveřejnila zprávu o blízkém uzavření dohody mezi výrobcem letadel a aerolinkou Southwest Airlines (LUV.US) o nákupu letadel 737 MAX. Zdroj řekl Reuters, že dohoda se může týkat 100 nových letadel s opcí na odběr mnoha dalších strojů. Pokud se zprávy potvrdí, jednalo by se o největší objednávku 737 MAX od opětovného povolení provozu tohoto typu letadla.
  • Boeing klesá o 9 % poté, co FAA odstavila letouny 737 Max 9
    Akcie Boeingu klesly téměř o 9 % před hotovostní seancí na Wall Street poté, co FAA (U.S. Federal Aviation Administration) uzemnila několik MAX 9 po pátečním selhání trupu letadla Alaska Airlines. Jak média zjistila, utržená část trupu letadla Alaska Airlines byla záslepkou - zakrývající místo, kam některé letecké společnosti umísťují další nouzový východ.
  • Boeing končí s výrobou ikonického letounu 747
    Americký výrobce letadel Boeing potvrdil, že do dvou let ukončí výrobu svého obřího letounu 747. Ikonický letoun "s hrbem" býval svého času největším letadlem pro přepravu osob na světě a svůj úplně první let uskutečnil v roce 1969. Komerční lety zahájil o rok později.
  • Boeing kvůli technickému problému zastavil odbyt některých letadel 737 MAX
    Americký výrobce letadel Boeing zastavil odbyt některých letounů 737 MAX. Dodavatelská společnost Spirit AeroSystems jej informovala, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá standardu. Chybná montáž se může týkat dodávek až z roku 2019, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
  • Boeing má poprvé za 14 měsíců víc nových objednávek než zrušených
    Počet nových objednávek na letadla amerického výrobce Boeing v únoru poprvé od listopadu 2019 překonal počet těch zrušených. Celkem se firmě podařilo získat objednávky na 82 letadel, zatímco zrušené byly objednávky na 51 strojů. Zpráva podle agentury Reuters naznačuje, že rozšíření očkování proti nemoci covid-19 zvyšuje důvěru mezi leteckými společnostmi.
  • Boeing mírně roste po uvedení do provozu letounu 737 MAX s pasažéry
    Akcie společnosti Boeing (BA.US) dnes mírně rostou po prvním letu Boeing 737 MAX společnosti American Airlines s pasažéry. Letadlo typu Boeing 737 MAX bylo odstaveno z provozu v březnu 2019 po dvou nehodách. Uvedení do provozu povolil americký Federální úřad pro letectví (The US Federal Aviation Administration) už 17. listopadu. Vedoucí úřadu Steven Dickson uvedl, že je 100 % přesvědčen o tom, že letadlo je zcela bezpečné. Společnost United Airlines plánuje obnovit lety Boeing 737 MAX až 11. února.
  • Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla
    Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se stejným typem motoru, jaký v sobotu způsobil potíže jednomu z letadel ve Spojených státech. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil mimořádnou kontrolu uvedených letadel a některé aerolinky provoz těchto boeingů samy zastavily. Informace o příčinách nehody si dnes vyžádala Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader