Úterý 29. listopad 2022 16:35
reklama
virarosi krypto
reklama
Vantage krypto
reklama
virarosi krypto
reklama
Purple Trading VIP zona 2022

Dodatečný výnos 1 000 Kč za minutu svého času měsíčně? I na toto existují osvědčené metody

Napsal:   Sekce: Novinky XTB

Investování zažilo v posledních letech ohromný boom. Investiční fondy, brokerské domy i investiční platformy hlásily rekordní nárůsty prakticky veškerých ukazatelů. Nyní ale přichází očista. Mnoho horkých peněz přišlo do trhu a během posledních nelehkých měsíců také z trhu odešlo a velmi často s citelnou ztrátou. Pak tu zbývají dlouhodobější investoři, kteří mají svůj horizont na několik let a pokud do trhu nastoupili v nedávné době, tak pravděpodobně také čelí nějaké průběžné ztrátě. V následujícím textu se podíváme, jak lze jednoduše svoji průběžnou ztrátu snížit až o 20 %, nebo své potenciální průběžné zisky až o 20 % navýšit.


Stále významná většina kapitálu je zainvestována prostřednictvím tradičních investičních fondů. Pro tyto tradiční fondy jsou charakteristické následující body:

 • O řízení investic se stará profesionální portfolio manažer (nebo skupina), investor nemusí být jakkoliv aktivní.
 • Manažeři fondů jsou zpravidla opatrnější a hlavně nechtějí ztratit významně více, než je průměr trhu.
 • Podle všech dostupných statistik drtivá většina aktivně řízených fondů nedosahuje většího výnosu, než je průměr trhu.
 • Za tuto správu fondu je zpravidla účtováno v intervalu od 1 % až 2,5 %, v průměru 1,5 % z kapitálu ročně a to včetně ztrátových let, tedy o to se tržní ztráta ještě prohlubuje.

Pozastavme se právě u posledního bodu, který vlastně definuje nákladovost samotné investice. Pokud je v dlouhém měřítku průměrný akciový výnos mezi 6 až 9 % a z toho každý rok je Vaše hodnota investice snížena o 1,5 %, tak v tabulce níže je vidět, že na dlouhém horizontu se skutečně jedná o ohromné rozdíly.

Scénář

Počáteční vklad

Měsíční vklad

Průměrný výnos

Roční poplatek

Horizont

Konečná hodnota

A

100 000

2 000

8,0 %

0 %

20 let

1 564 328,86

B

100 000

2 000

8,0 %

1,5 %

20 let

1 284 171,91

C

100 000

2 000

8,0 %

0,2 %

20 let

1 523 389,44

Zdroj: vlastní výpočty

Efekt složeného úročení, který vlastně reinvestuje dosažené zisky, působí, že jakékoliv zvýšení nákladů se dramaticky propisuje do konečné hodnoty investice. Scénář A simuluje průměrné výnosy za 20 let bez jakýchkoliv poplatků. Scénář B naopak simuluje výnosy s průměrným poplatkem 1,5 %. Zde vidíme rozdíl vůči předchozímu scénáři 280 000 na horizontu 20 let. V tento moment je ještě vhodné znovu připomenout, že naprosto drtivá většina aktivně řízených fondů nedosahuje vyšších výnosů než je průměr trhu (obvykle dosahují významně menších výnosů). A konečně scénář C ukazuje pasivní nízkonákladový fond s poplatkem 0,2 % ročně, který téměř dokonale kopíruje vývoj akciového trhu reprezentovaným nějakým akciovým indexem. Těmito nízkonákladovými fondy se myslí ETFs – Exchange Traded Funds, neboli burzovně obchodované fondy.

Pro ETF fondy je charakteristické:

 • Nejsou aktivně řízeny, jen zpravidla kopírují daný akciový index, nebo jinou definovanou skupinu akciových titulů.
 • Extrémně nízké náklady za správu fondu – obvykle do 0,2 %, ale některé i 0,07 %.
 • Přeceňování hodnoty fondů (a tedy i své investice) probíhá každým okamžikem, kdy se s ETF obchoduje na burze.
 • Vyžaduje proaktivní přístup ze strany investora


A zde se opět pozastavíme u posledního bodu. Na rozdíl od klasických investičních nebo podílových fondů, u kterých se skutečně nemusíte starat o své investice, tak v případě ETF je zapotřebí se seznámit alespoň s důležitými základy jak ETF fungují. Zároveň pokud plánujete investovat pravidelně s měsíčními nebo alespoň čtvrtletními vklady, tak je zapotřebí vždy nákup daného ETF aktivně zrealizovat. V moderních investičních aplikacích typu xStation nebo xStation mobile celý proces zabere maximálně několik minut, ale zručnějším uživatelům i několik málo desítek vteřin. Pak si již každý investor musí sám odpovědět do jaké míry chce naplnit tradiční přísloví „bez práce nejsou koláče“ a tedy kolik výnosu je ochoten odevzdat investičnímu fondu za to, co si v dnešní době může do značné míry řídit sám. Jak jsme viděli na scénářích výše, tak tento rozdíl mezi tradičním fondem a ETF může být i řádech statisíců korun, pokud hledíme na dlouhý investiční horizont.

Poslední kalkulace na zamyšlení!

Konečná hodnota scénáře B (fond)

1 284 171,91

Konečná hodnota scénáře C (ETF)

1 523 389,44

Rozdíl

239 217,53

Počet měsíčních operací (za 20 let)

240 (12 x 20 let)

Průměrný dodatečný měsíční zisk

996,74

Zdroj: vlastní výpočty

Tabulka výše ukazuje, že za 20 let lze očekávat dodatečný výnos v případě nízkonákladových ETF i o velikost téměř 240 000 Kč. Tento dodatečný výnos však vyžaduje každý měsíc provést aktivní nákup daného ETF na Vašem investičním účtu. Poslední řádek tabulky ukazuje o kolik více každý měsíc vyděláte, pokud budete konzistetně každý měsíc po dobu 20 let aktivně nakupovat ETF kopírující průměrný vývoj akciového trhu. Jinými slovy, pokud každý měsíc věnujete jednu minutu svého času, abyste ve své investiční platformě zadali nákup ETF, tak v dlouhém horizontu získáte dodatečných 1 000 Kč za jednu minutu svého času a pozor za každý měsíc. Tedy za 20 let téměř 240 000 Kč. Pokud naopak předáte své investice tradičním fondům, tak tento dodatečný zisk odevzdáváte správcům fondu a každý měsíc jste si ušetřili minutu práce.

Více o tom, jak fungují ETF stahujte zdarma >>Nejoblíbenější ETF u XTB

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dnes to nebude o Bitcoinu…
  … i když by mohlo. Ale mezi fanoušky této měny moc populární nejsem a tak se podívám na něco jiného. Mimochodem, žádný broker se zatím neozval, ale snad některý z nich sebere odvahu a pustí se do té hry s námi.
 • Dnes zasedá ECB. Draghi může opět zklamat
  Dnes nás čeká záplava důležitých fundamentů v čele se zasedáním Evropské centrální banky.
 • Dnes zasedá Fed, komentář se může nést v lehce jestřábím duchu
  Včerejší seance nepřinesla téměř žádné významnější fundamenty a jen velmi nízké zobchodované objemy na burzách.
 • Dno všude
  Tento rok je to na trzích opět horská dráha, ale jak jsme minulý rok vyjeli nahoru, tak letos máme velký pád pokud vezmu akciový trh. Bohužel můj kapitál tento trend kopíruje a jak se spekuluje jestli akciové trhy našly své dno, tak můj účet své dno našel.
 • Doba červená
  V prvním svém článku jsem popisoval své první 2 roky působení na trhu. Teď bych se spíš zaměřil na trh a na moje poznatky o trhu.
 • Dobíháš tramvaj? Nechoď na burzu!
  Poznatky a zkušenosti z běžného života mohou mnohdy sloužit obchodníkovy jako předloha možných vzorců chování, díky které má možnost zapracovat sám na sobě. Návody v čem a jak se zlepšit, je možné nalézt i v takových maličkostech jako je rozdíl mezi čekáním na tramvaj nebo jejím dobíháním.
 • Dobrý den, naučíte mě vydělávat peníze na forexu?
  Vidina teoreticky neomezených zisků a flexibilní pracovní doba lákají do světa tradingu kde koho. A v dnešní době, kdy k přístupu k trhu potřebujete pouze občanku a pár stovek na obchodní účet, může s obchodováním začít opravdu kdokoliv, kdykoliv.
 • Do čeho investují centrální banky?
  Změny v chování centrálních bank a v alokaci jejich devizových rezerv mohou zahýbat finančními trhy. Nová zpráva Banky pro mezinárodní platby (BIS) se snaží zesumarizovat a nahlédnout pod pokličku dlouhodobých trendů. Pojďme se podívat, jaké informace nám BIS za rok 2018 dává.
 • Dočkáme se ceny za unci stříbra ve výši 8 dolarů?
  Cena stříbra podobně jako cena zlata, ale i ostatních vzácných kovů platiny a paladia čelí prodejnímu tlaku, který zesílil koncem loňského roku. Situaci na poli komodit nejlépe vystihuje souhrnný index komodit, tzv. Thomson Reuters CRB index, který se propadl pod klíčovou dlouhodobou hodnotu podpory 200 bodů (minima z roku 2009 a 2003). Výsledkem prolomení této silné podpůrné úrovně jsou očekávání pokračování cenového poklesu komodit.
 • Dočkáme se posílení koruny?
  Největším překvapením čtvrtečního ukončení intervencí byla takřka minimální volatilita měnového páru EUR/CZK bezprostředně po odchodu České národní banky (ČNB) z trhu. Posílení koruny o 1,5 % bez prudkých pohybů na jakoukoliv stranu je v naprostém kontrastu s panickým švýcarským výprodejem EUR/CHF ze stejné situace, kdy kurz franku létal o desítky procent během několika minut.
 • Dogecoin vs. Shiba Inu, zásadní detaily, které je třeba znát
  „Meme“ krypta se v posledních pár měsících dostaly do světla reflektorů díky Elonu Muskovi. Ten se stal hlasitým zastáncem Dogecoinu, což vedlo k obrovskému nárůstu jeho ceny. Výrazně z toho těžily i další coiny a mezi nimi je jednou z nejpopulárnějších Shiba Inu. Stylizuje se jako „Dogeův zabiják“ a prošla zásadním vzrůstem ceny i spoustou volatility.
 • Dohoda o brexitu je na spadnutí
  Británie a Evropská unie odsouhlasily návrh politické deklarace o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z unijního bloku. Donald Tusk dnes novinku oznámil na twitteru s tím, že od něj členské státy unie dostaly zmíněný návrh. Vyjednávací týmy Británie a unie návrh textu odsouhlasily, podle Tuska panuje shoda i na politické úrovni a na mimořádném summitu v Bruselu zbývá text odsouhlasit lídrům zbylých 27 zemí. Na zprávy pochopitelně reaguje britská libra spolu s dalšími měnami a také britský akciový trh.
 • Dochádza už dolarojenu para?
  V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na USD/JPY, EUR/CHF a GBP/AUD cez denné časové rámce.
 • Dojde o obratu na měnovém páru GBP/USD?
  Britská libra atakuje úrovně, na kterých byla naposledy v dubnu 2018. Z čistě technického náhledu zde aktuálně není žádný signál reverze býčího trendu. Pokud se na vývoj měnového páru GBPUSD podíváme z dynamického hlediska, jsou zde náznaky možného obratu. Na níže uvedeném grafu RRG weekly (JdK RS-Momentum vs. JdK RS-Ratio podle StockCharts.com) libra ztrácí dynamiku a začíná otáčet z Leading do Weakening sektoru, podobně jako další měnové páry, kotované s dolarem.
 • Dokáže Bitcoin prekonať 20 000 USD do konca roka?
  Dnes sa opäť zameriame len na Bitcoin a jeho graf.
 • Dokáže japonský jen udržet dosavadní tempo?
  Japonský jen se po několikanásobném testování, podíval na páru USDJPY pod dolní hranu dlouhodobé konsolidace a zatím se tam i nadále drží. Spekulace o případné falešném breakoutu vyvrací i fakt, že i přes silnější americký dolar minulý týden, dokázal japonský jen na páru USDJPY zkorigovat téměř většinu ztrát. Posilování japonského jenu však není nijak podloženo fundamentem a proto se může zdát jeho vývoj nejistý. Silný japonský jen není ani nic co by uvítala japonská centrální banka, kterou trápí nižší inflace a silnější jen nijak nepomáhá k jejímu růstu.
 • Dokáže něco zastavit ropnou rally?
  V právě probíhající energetické tsunami v Evropě a v Asii se netradičně dostala cena ropy mimo hlavní témata diskuze. Plyn, uhlí, elektřina a jejich volatilita jsou to, co nyní hýbe trhy. Přitom ropa funguje často jako náhrada zmíněných komodit až už při výrobě elektřiny, jako palivo do automobilů, nebo jako zdroj energie v průmyslu.
 • Dokáže Trumpova inaugurace znovu posílit dolar?
  Dolarový index (DXY) posílil od prezidentských voleb v USA do konce roku o 3,8 %. Dolar podával během tohoto období nejlepší výkon. Byl to výsledek ocenění trhů s vírou, že Trumpova potenciální politika zvýší inflaci a povede k dalším navýšením sazeb. Dolarový index se po 4. lednu po vydání oficiální zprávy FOMC vrátil zpět ze svého 14letého maxima 103,81.
 • Do kdy může klesat cena ropy?
  Někteří obhájci růstu ceny ropy tvrdili, že nižší cena této komodity oživí poptávku po černém zlatě, které je vstupní surovinou v mnoha výrobních procesech. Zlevní se přeprava zboží a motoristé se v létě vydají na dlouhé výlety. Nicméně škrt přes rozpočet přinesla Čína, největší světový odběratel komodit. Výpadek poptávky čínské ekonomiky, způsoben slabším ekonomickým růstem nejsou schopny nahradit vyspělé ekonomiky, ani takzvané rozvíjející se ekonomiky. Komoditní index proto za poslední rok oslabil přes 36 procent. Navíc aktuální akciový výprodej podkopává důvěryhodnost čínské ekonomiky, což se může brzy projevit v indikátorech spotřebitelské a podnikatelské důvěry a následně pak v číslech maloobchodních prodejů a průmyslové výroby.
 • Do kterých společností v dnešní době investovat?
  Pokud se zajímáte o technologické velikány dnešní doby, kteří se věnují dopravnímu sektoru, určitě jste zaslechli už o firmách, jako jsou Tesla, Nikola, či Virgin Galactic. Každá z těchto firem se věnuje trochu něčemu jinému. Jedno však mají společné. Všechno jsou to firmy, které se snaží o revoluci v přepravě a do tohoto odvětví přinést něco nového.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto